Pravna i druga sumnjiva lica



Sada nas očekuje glavni posao: Zvonimir Djorđević, , , Ništa protiv: Slobodan Stamenković

I, sad, ko je ovde u pravu, ili su u pravu svi pomalo? Hoće li se u novonastaloj situaciji praviti novi deobni bilans, rebalans starog, samo definisati bilans stanja ili nešto četvrto, niko zapravo ne zna zasigurno u ovom času



 

Sada nas očekuje glavni posao: Zvonimir DjorđevićRat  za prevlast u Zdravstvenom centru u Vranju približava se kraju, ali donosi i neka pomalo neočekivana rešenja. Taman je SNS krenuo da tamo rešava stvari, dakle milom ili silom podeli Zdravstveni centar razdvajajući ga na dva pravna lica, Bolnicu i Dom zdravlja, stvar je ponovo vraćena na početak. U tri dana ove nedelje dogodile su se tri krucijalne stvari za budućnost vranjskog zdravstva. Najpre je Privredni sud u Leskovcu registrovao Opštu Bolnicu u Vranju, i  ona više nije u osnivanju. Da se to dogodio pre desetak dana, stvar bi bila posve jasna. Ovako, u istom danu kada je došlo do te registracije, prema najnovijoj odluci ministra zdravlja Zlatibora Lončara, ZC Vranje dobilo je i nov Upravni odbor!  Znači, živeće! Ovo telo ima praktično samo jedan zadatak – da napravi novi deobni bilans između Bolnice i Doma zdravlja i da od 1. jula konačno ukine sam sebe! Priča je tako opet vraćena u dvorište aktuelnog menadžmenta ZC-a, koji će napraviti i novi deobni bilans, i novo razdvajanje, i nova pravna lica, i sve što treba da se napravi, ali naravno ne pitajući SNS. Dokaz tome je i dopis iz Ministarstva koji je došao samo dan po osnivanju nove Bolnice, u kome ministar pečatom i potpisom na dokumentu u koji su „Vranjske“ imale uvid, potvrđuje osnivanje novog UO ZC-a, ali i raspuštanje privremenog UO nove Bolnice! Kako je došlo do ovakve situacije, i ko je u ovde dobio, a ko pak mora da podvije rep? E, situacija je više nego komlikovana, tako da se na kraju čini da dobitnika baš i nema, što će reći da su gotovo svi učesnici ove igre pomalo, a neki i pomnogo, na gubitku.

SLOBODAN MILENKOVIĆ
PEČAT I POTPIS
Prema navodima v.f. direktora Bolnice u osnivanju Slobodana Milenkovića, Privredni sud u Leskovcu je 13. januara registrovao novu Bolnicu kao pravno lice.
– Sada sledi formiranje stalnog Upravnog i Nadzornog odbora u punom sastavu. Sve što UO i v.f. direktor Opšte bolnice Vranje rade je transparentno , u skladu sa zakonom i uz dozvolu Ministarstva zdravlja.
Sledeći korak, na čemu se već radi, je dobijanje saglasnosti na izradu pečata u Ministarstvu za državnu upravu i lokalnu samoupravu i otvaranje podračuna u Poreskoj upravi –  objašnjava Milenković situaciju.
E, sad, na koji će način ova registracija Bolnice uticati na tokove razdvajanja ZC koje radi aktuelno rukovodstvo mimo Milenkovića? Ili, kako dalje ako ZC pravi novi deobni bilans, a Milenković registruje Bolnicu po staroj deobi? To očigledno tek ostaje da se vidi.

ŠTA SE VAŽI

Najpre, nova Bolnica. Registracija ove organizacije na sudu pokazuje samo jednu stvar – država, preko svojih organa, priznaje deobni bilans od 31.12.2012. godine! Znači, sve kombinatorike lokalne vlasti padaju u vodu, i Vranje dobija onoliko dugova vranjskog zdravstva koliko mu je tom deobom pripalo. Ili, ne?

– Sud je tražio izjašnjavanje od Ministarstva i na osnovu njega registrovao Bolnicu kao novo pravno lice. Zači, nema nikakvog novog deobnog bilansa. Ja sam sada v.d. direktora Opšte bolnice Vranje, a UO ZC-a imaće mandat samo da definiše bilans stanja za period od 2012. do kraja 2014. godine – jasan je Slobodan Milenković Gonzi, dosadašnji v.f. diretora Opšte bolnice u osnivanju.

Dakle, po njemu, važi se stari deobni bilans, neće se ni praviti novi, nego samo njegova dopuna za vreme koje je u međuvremenu proteklo. 

Ali… Novi predsednik UO ZC-a od ponedeljka 11. januara je Miodrag Mile Marinković, inženjer i raniji zamenik direktora „Novog doma“. On potvrđuje da se sa rukovodstvom ZC Vranje bio kod ministra Lončara, i da je tamo postignut dogovor o tome kako dalje da se stvari dovedu do logičnog kraja.

– Ministar je potvrdio moje imenovanje i najkasnije do petka ćemo imati prvi sastanak UO, da vidimo šta ćemo dalje. Naši prioriteti su novi deobni bilans i izgradnja Hirurškog bloka – kratak je Marinković.

Eto tako, jedna firma, a dva suprostavljena prioriteta.

E sad, pošto je raniji predsednik UO Aleksandar Stojković podneo ostavku na to mesto, ZC se našao u blokadi, jer nije imao ko da potpiše ni završni račun za 2014., ni da prihvati planove rada za 2015. godinu. To telo sada postoji, i sve će, kako bar očekuju u ZC, da krene svojim regularnim tokom.

ZORAN ANTIĆ
NISMO U RATU
Gradonačelnik Zoran Antić tvrdi da nikakvih nelogičnosti u noovonastaloj situaciji nema, jer je za njega „jedino validan stav ministra zdravlja“.
– Naša tendencija nije mešanje u kadrovsku politiku nove Bolnice, nego u zaštiti naših interesa. Ministarstvo je uvažilo naš zahtev, formiralo novi UO ZC-a koji ima rok do 1. jula da razdvoji ZC. Ne vodimo mi nekakav stranačkki rat, i nemamo ništa protiv Milenkovića. Da li će Dom zdravlja moći da funkcioniše na pravi način, ili se neko šegači sa nama napadajući Antića po sistemu „što gore, to bolje“? Ne, mi nudimo pomoć i oko opremanja Bolnice, od naših para, i oko završetka Hirurškog bloka i oko svega – kaže Antić.
Prema njegovim rečima, „Vranje šta dobije dobije“, ali sa tim mora da se složi. A ako ipak ne bude sloge?
– Mi smo preduzeli korake da se složimo. Ne želimo svađu, nego visok nivo zdravstvene zaštite – kaže Antić.

– Mi nikada nismo bili protiv odvajanja ZC-a i Bolnice, niti možemo biti, jer nas na taj posao obavezuje zakon. Na ovaj način sve smo uveli u zakonske okvire. Dobili smo rok do šest meseci da napravimo novi deobni bilans, i sada nas očekuje glavni posao – da u saradnji sa lokalnom samoupravom, koja preuzima Dom zdravlja, napravimo konačno razdvajanje ZC – kaže upravnik Bolnice Zvonimir Djorđević.

Što se tiče lokalne vlasti, u njoj svi smatraju da je konačno došlo do promene pravca ministarstva koji im godi. Grad Vranje doneo je više zaljučaka glede ZC Vranje i preuzimanja Doma zdravlja, ali se čini da je od svih najvažniji onaj od 4. decembra 2014. godine, u kome se ukazuje filijali Fonda za zdravstveno osiguranje da ugovor sa novom Opštom bolnicom ima smatrati ništavnim ako se on donese pre usvajanja novog deobnog bilansa, donetog od strane UO ZC-a, kao jedinog tela koje je nadležno za takav posao. Ovim Grad šalje jasnu poruku – ne priznajemo nikakvu deobu bez nas, a bez deobe nema nove Bolnice ni novog Doma zdravlja. Al opet, vidiš, nekako kao i da ima. Slobodan Stamenković, predsednik Skupštine Grada i novi predsednik Komisije za praćenje postupka izrade novog deobnog bilansa, došao je na čelo tog tela na sednici Skupštine održanoj sredinom decembra. Naprednjaci su tada gorljivo tvrdili da nema potrebe za njenim formiranjem, jer je i deobni bilans i razdvajanje ZC gotova i svršena stvar. Ali, kao da je lokalna vlast znala neke drugačije podatke. Stamenković kaže da je komisija formirana da bi „lokalna vlast bila spremna“,  a i zbog činjenice da je na čelu prethodne bio Dejan Tričković (SNS).

Ništa protiv: Slobodan Stamenković– Mi smo od sredine septembra krenuli sa dopisima Ministarstvu zašto je deobni bilans iz decembra 2012. godine neprihvatljiv. Sada je sve jasno, i naša komisija ima zadatak da zajedno sa ZC napravi novi deobni bilans, sa 31. 12. 2014. godine, i da do 31. maja okonča razdvajanje ZC-a. Jun ostaje ako je neophodno da se uradi rebalans budžeta, i od 1. jul Dom zdravlja prelazi pod ingerenciju lokalne samouprave – kaže Stamenković.

NIŠTA PROTIV

On objašnjava da je u Ministarstvu, osim novog predsednika UO ZC-a Marinkovića, bio i čitav sedmočlani UO, „kako ništa ne bi ostalo nedorečeno“.

– Nemamo ništa protiv deobe, ali želimo da aktivno učestvujemo u tom poslu – kaže Stamenković.

I, sad, ko je ovde u pravu, ili su u pravu svi pomalo? Hoće li se u novonastaloj situaciji praviti novi deobni bilans, rebalans starog, samo definisati bilans stanja ili nešto četvrto, niko zapravo ne zna zasigurno u ovom času. Narednjaci okupljeni oko Povereništva guraju svoje preko Milenkovića, uz čvrst otpor dela naprednjaka koji se još uvek, i pored zahteva Povereništva da izađu otuda, čvrsto drže u foteljama menadžmenta ZC-a. I, priča se uspešno, jer su uspeli da „relaksiraju ozbiljan deo nasleđenih dugova“. Poverenici se za sada drže po strani, baš kao i Fond zdravstvene zaštite, vršna karika lanca podele novca u zdravstvu. Na delu je nekoliko ratova – mlađi proti starijih doktora, stari protiv novih, ZC protiv ostalih, SPS protiv SNS, SNS protiv SNS, ministarstvo protiv zdravstva, sudovi protiv ministarstva… Gotovo je nemoguće pohvatati sve linije fronta. No, bilo kako bilo, rat se nastavlja, i njegovo okončanje zakazano je za 1. jul. Ko će tada pevati pobedničku pesmu na Pržaru nije sasvim izvesno. Možda je majka, naime, rodila nekog pametnog, i za sada prikrivenog junaka, koji će se iznenada pojaviti i rešiti stvar?

IMENA
U  privremenom, sada raspuštenom UO Bolnice u osnivanju su, pored predsednika Miomira Tasića bili i Divna Stošić iz Simpa, Miljana Dimitrijević iz EDB Vranje i Dragan Nacković.
U  novom UO ZC-a pored predsednika Milorada Marinkovića još su, od strane Grada, Mirjana Mladenović i Ljiljana Trajković, od strane dela SNS-a Snežana Stojnev i Ivan Spasić i od strane zaposlenih Dejan Dimić i Slađana Mitić.

ADVOKATI, SNS I RTV VRANjE
Slobodan Milenković Gonzi  za v.f. direktora Opšte bolnice u osnivanju postavljen je 25. septembra 2014. goodine, i od tada do danas uspeo je samo da usvoji Statut nove Bolnice. Pa i taj akt, odobren od strane ministarstva pred Novu godinu, Milenković je prvo odneo u SNS, da ga postave na Fejsbuk, „crno na belo“, pa tek onda u zvanične institucije, ako je uopšte mislio da ima zvaničnijih institucija od Povereništva SNS-a. Ali, problemi ovim aktom nisu nestali. Novinari su otkrili da je UO nove Bolnice jedva skrpljen, ako uopšte jeste, a da je predsednik tog tela, advokat Miomir Tasić, nelegalno na toj funkciji. Advokati, naime, nemaju pravo da budu na čelu UO firmi, kaže zakon. E sad, ako je UO nelegalan, onda su i sve njegove odluke, pa i Statut, nelegalne.
– Ja sam Ministarstvu podneo ostavku, ali su mi oni rekli da za tim nema potrebe, jer je UO nove Bolnice privremeno telo. Zakon kaže da advokat ne može da bude predsednik UO pravnog lica, a Bolnica u osnivanju to nije, tako da nema zakonskih problema. Uostalom, UO je imao samo dve sednice do sada – objašnjava situaciju Tasić, koji je 2008. godine bio i na čelu UO ZZJZ.
Ova priča predsednika UO Tasića ne slaže se baš sa pričom SNS-a po istoj temi. Savet za zdravstvo Povereništva te stranke u Vranju u svom saopštenju kaže da je „jedina  uloga ovog UO usvajanje Statuta opšte Bolnice, i onda se  po automatizmu ovaj UO gasi, te je on u ovom času apsolutno legalan i legitiman“.

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar