,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
„Vranjske“ su u 2014. godini 51 put čekale svoje čitaoce na trafikama uvek sa događajima koji su golicali vašu pažnju. Sada, kada se godina završava, želimo da vas podsetimo na neke događaje i neke naslove koji su, barem se nama tako čini, pobudili pažnju javnosti. Iz te hrpe od nekoliko stotina naslova, teško je izdvojiti one koji su se nečim istakli. Mi smo se ipak odlučili da vas podsetimo na 12 ključnih tema, odnosno naslova – po jedan iz svakog meseca
Januar
Pažnju javnosti u januaru skrenuo je naslov PRIJATELjI STARI, GDE STE, koji se bavi temom povratka socijalista u lokalnu vlast i izborom Slobodana Stamenkovića za novog predsednika Skupštine grada. U istom mesecu bavili smo se i sukobom Dejana Nikolića i Srđana Miloševića (naslov: Tu li će otvaraš kazino), ali i narodnog poslanika Dragana Nikolića i načelnika Policijske uprave u Vanju, Slađana Velinovića (naslov: Nikolić je pokušao da me udari).
Februar
Ono o čemu se početkom godine šuškalo, u jednom trenutku se obistinilo. Naslovna strana novina osvanula je zajedničkom izjavom dvojice poverenika SNS Gorana Nikolića i Slaviše Bulatovića da NAPREDNjACI PREUZIMAJU „SIMPO“. Oni su objasnili da vranjske socijaliste ne zanimaju radnici Kompanije i njihov ekonomski položaj, već samo njihovi glasovi na izborima.
Februar 2014. godine protekao je takođe u znaku naboja izazvanog štrajkom radnika „Jumka“ iza koga, po tvrdnjama naprednjkaka stoji lokalna vlast (naslov: Konac delo krasi), kao i tvrdnjom tadašnjeg direktora Zdravstvenog centra u Vranju, Uroša Trajkovića, da gradonačelnik Vranja Zoran Antič, zna ko su batinaši u Vranjskoj Banji, koji nasrću na nedužne građane.
Mart
Mart je Vranju obeležila poseta Aleksandra Vučića, prvog potpredsednika Vlade i njegov boravak u „Simpu“ i „Jumku“. Poseta je „pala“ u situaciji kada se znalo da se pripremaju vanredni izbori, pa je otuda bio i jasan i njen cilj – borba za nekoliko hiljada glasova dve najveće vranjske kompanije. „Vranjske“ su ovu posetu propratile naslovom DA ČIKA BONU i fotografijom na kojoj je Dragan Tomić, onako lepo, uhvatio Vučića pod ruku. Tek toliko da se zna ko je ko.
Podsećamo takođe da smo u martu pisali o tvrdnji Gorana Tasića Gogčeta da on ne stoji iza napada na dr Milovanovića iz Vranjske Banje.
Razgovarali smo i sa Novicom Tončevim, predsednikom opštine Surdulica, koji je sa svojim socijalistima u toj opštini pobedio Vučića.
Pažnju javnosti izazvala je i priča sa suđenja Bobanu Stojiljkoviću Djuri u kojoj on tvrdi da je narko bosa Darka Šarića prvi put video na sudu.
April
„Hoću na detektor laži“ – izjavio je u aprilu Milan Jovanović Milta osumnjičen da je u Vranjskoj Banji fizički napao dr Tomislava Jovanovića i naneo mu teške telesne povrede. Prethodno je vranjska policija, na osnovu rezultata analize zemlje sa Jovanovićeve obuće, utvrdila da se on 9. februara nalazio na mestu napada. On je rekao da iza prebijanja dr Milovanovića stoji vranjski SPS. Istovremeno je Slađan Velinović, šef vranjske policije obelodanio da je Milta odbio da izađe na poligraf.
U aprilu smo se takođe bavili temom ko je stvarni vođa vranjskih naprednjaka.
Istog meseca govorili smo o vranjskim političarima koji se „uspinju na prste“ da bi bolje videli šta se dešava sa formiranjem nove naprednjačke vlade u Beogradu i kakve će posledice zadesiti Vanje tim činom.
Maj
Izbor predsednika Višeg suda u Vanju u pravom smislu reči je zatalasao znatiželjnu javnost. Čaršijom se tada proneo glas da je narodni poslnik Dragan Nikolić komovao što njegov imenjak Stefanović nije prošao sito koje se zove Visoki savet sudstva. Nikolić je tvrdio da njega o tome niko ništa nije pitao, a sudija Dragan Stefanović je izjavio da nije poslušnik i da u tim godinama ne može da se menja.
Ove novine su u maju najavile da bi „uskoro“ Dejan Stanojević Denzi mogao da bude izabran za direktora vranjske Pošte, a poverenik Goran Nikolić, za direktora „Elektrodistribucije“. Takođe smo najavili žilavu borbu za budućeg vlasnika „Simpovog“ Poslovnog centra“Haremluk“ ekskluzivnog zdanja koji bi poželeo veliki broj kandidata. Jedan od „osumnjičenih“ Nebojša Zupančić je demantovao čaršijske priče.
Jun
O smenama u Zdravstvenom centru, koje su izazvale veliku pažnji ne samo lokalne javnosti, pisali smo pod naslovom NAPREDNjAČKI CUNAMI. Direktor Vladimir Stamenković je izjavio da je smenio direktora Bolnice, Zvonimira Djorđevića, Doma zdravlja, Nenada Mladenovića, pomoćnike Gorana Popovića i Dušana Aleksića… zbog političkog pritiska koji se vrši na njega. Na sve to gradonačelnik Zoran Antić je rekao da je „to bruka“.
Ništa manju pažnju nije izazvala tvrdnja bivšeg fudbalera Dragana Antića Recka da će on biti budući vođa naprednjaka u Vranju. U broju od 26. juna pisali smo o gradonačelniku Zoranu Antiću i narodnom poslaniku Draganu Nikoluiću koji su se složili u oceni da su obojici vranjski poverenici SNS – zajednički protivnik.
Jul
Veliku pažnju javnosti izazvao je pokušaj ubistva „žestokog vranjskog momka“ Dejana Nikolića Kantara. Pod njegov automobil je nepoznati „autor“, profesionalac, kako tvrde u policiji, u noći izumeđu 16. i 17. jula postavio ekspolozivnu napravu, od koje je Nikolić samo srećom ostao živ. Tada su upućeni konstatovali da eksploziv na takav način ne ume da postavi niko u Vranju i da se za tako nešto prolazi specijalna obuka.
„Politički strujni udar“ bio je naslov teksta kome je prethodio čin da je Elektrodistribucija, po nalogu „Jugoistoka“ iz Niša, isključila javnu rasvetu u Vranju zbog velikog duga.
Onda smo u broju od 17. jula objavili ekskluzivnu ispovest Dragana Tomića, predsednika kompanije „Simpo“ pod naslovom „Znam kako da spasem Simpo“.
Avgust
U avgustu je nastavilo da se odmotava klupko zvano „Simpo“. Tada posebno, veliku pažnju izazvao je broj u kojem na naslovnoj iz „Simpa“ pitaju „Nastiću gde su pare“ ? Naime, jedan od „Simpovih „ rukovodilaca Nenad Baletić otvoreno je pitao finansijskog direktora Dragoslava Nstića zašto je dozvolio da po raznim osnovama Kompanija ostane bez 1,2 miliona evra nenaplaćenih potraživanja sa Kosova, iz Albanije, Crne Gore i Makedonije.
Istog meseca usledile su informacije da vranjski naprednjaci za direktora Bolnice postavljaju dr Slobodana Milenkovića zvanog Gonzi. Potom žestoku prepirku gradonačelnika Vranja Zorana Antića sa čuvarem gradske kase Draganom Spirićem i najavu razrešenja enigme koja se zove „šta će se desiti sa preduzećima iz okruga“, koja su na spisku za privatizaciju.
Septembar
U broju od 25. septembra objavili smo informaciju da je poljska kompanija „Andropol“ zainteresovana da kupi „Jumko“. Inače, „Andrtopol“ je firma koja je krenula u razvoj onda kada je Srbija krenula u rat. Posle raspisivanja javnog poziva za prikupljanje pisama zainteresovanih u procesu privatizacije, na adresu vranjskih tekstilaca stigle su još dve ponude, ali obe za Bivodu u Rakovcu.
Usledio je intervju sa državnim sekretarom Draganom Stevanovićem Bosketom, koji je tada izjavio da predsednik opštine Surdulica, Novica Tončev, mora da ide s vlasti. Čitaoci su „pročitali“ da je ovaj tekst, kao i odgovor Tončeva u sledećem broju, samo nastavak ljutih odnosa izmešu dve najkrupnije političke figure opštine Surdulica.
Oktobar
Primanja visokih političkih funkcionera uvek je u Srbiji bila zanimljiva tema. Vranjske su se u septembru bavile primanjima narodnih poslanika iz našeg kraja: Dragana Nikolića Nike, Nenada Mitrovića i Rize Halimija. Na osnovu zvaničnih podataka iz Skupštine Srbije, objavili smo da je Nikolić, od januara do juna ove godine, samo za putne troškove, sa skupštinske kase podigao 376.965 dinara.
U istom mesecu pažnju javnosti izazvala je informacija da se nekadašnji sportski funkcioner Goran Tasić Gogče vraća fudbalu i fudbalskom klubu iz Vranjske Banje, kao i da se u vranjskoj Gradskoj upravi, u vreme kada je posao misaona imenica, vezama i vezicama lako dolazi do radnog mesta.
Novembar
Brojem od 20. novembra najavili smo da se drama u „Simpu“ bliži kraju i da tamo poodavno vranjski naprednjaci vuku sve bitne poreze. Inače, za predsednika Nadzornog odbora postavljen je Bojan Dimitrijević, ekonomista iz Beograda, nekadašnji ministar trgovine.
U novembru Vranjske su objavile još tri vruće teme. Najavu da bi Branimir Stojančić, generalni sekretar SPS mogao da zna ko su nalogodavci paljevina u Vanju, zatim posetu Preševu Edija Rame, premijera Ajbanije (Ej, Ramo, druže moj) i situaciju u vranjskom SPS pred izbore u ovoj partiji ( Kako Zoran kaže).
Decembar
U poslednjem mesecu godine koju ispraćamo, skrenuli smo vašu pažnju na naslov ISTINA O UBISTVU MOG OCA, u kome Petar Stevanović, sin ubijenog Vojislava Stevanovića Japanca, nekada čuvenog vranjskog rukometaša, iznosi niz detalja ovom slučaju koji je u Vranju pobudio veliku pažnju. „Da je imao sekund da se odbrani, moj otac bi danas bio živ“ – tvrdi Petar. Stevanović je ubijen nožem u srce, u bivšem Klubu invalida rada na Vračaru, u Beogradu.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.