,
Pink je pre nekoliko dana pravio priču o Anđeli Aleksić, kojoj sam pomogla oko transplatacije srca u Beču, pa su došli i kod mene. Tada sam rekla da je dobro što je država napravila ovaj fond, a onda su me pitali i da li je dobro što je Vulin u njega prebacio pare namenjene NVO. Naravno, rekla sam da jeste dobro i dodala da ne znam šta se desilo pre toga pa NVO nisu dobile pare, ali kad je već tako onda je najbolje da novac ode na lečenje dece
Ljubinka Buba Milovanović nije ni folk pevačica, ni modna kreatorka, daleko je od starlete – jednom rečju, nije poznata ličnost ružičaste estetike koje svako malo defiluju „malim ekranima naših TV prijemnika“. Pa ipak, predsednica vranjske nevladine organizacije „Životna pomoć“ proteklih dana postala je Pinkova zvezda jer se prosto „nije skidala“ sa ove ugledne televizije, svojevrsnog službenog glasnika vlade Aleksandra Vučića, koja je tokom prošlog vikenda i u ponedeljak odlučno stala u odbranu lika i dela Vulin Aleksandra, ministra za rad, zapošljavanje i socijalna pitanja, u čiji delokrug rada spada i nevladin sektor. Pa, dobro, kakve to Buba Milovanović veze ima sa ovim komsomolcem? Od koga to ona brani nekadašnjeg trbuhozborca Mire Marković i njenog JUL-a? Jer, mogla je ona da spasi hiljadu života i pomogne hiljadama siromašnih, ali teško da bi dobila tri dana za redom termin u udarnim informativnim emisijama RTV Pink!
KRIVIČNA PRIJAVA
Oko 150 udruženja građana podnelo je 19.decembra krivičnu prijavu protiv NN lica nadležnom javnom tužilaštvu zbog brojnih zloupotreba koje su se dogodile prilikom spornog Konkursa o dodeli sredstava za unapređenje usluga socijalne zaštite, a na koje je javnost upozorena ranije u decembru ove godine. Takođe, Vladi Republike Srbije predat je i zahtev za preispitivanjem političke odgovornosti ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandra Vulina, pod okriljem čijeg ministarstva je raspisan, a kasnije i poništen ovaj konkurs. Udruženja građana predvođena Građanskim inicijativama, Komitetom pravnika za ljudska prava – YUCOM, Centrom za razvoj neprofitnog sektora, Centrom za praktičnu politiku, Centrom za istraživanje, transparentnost i odgovornost i Helsinškim odborom za ljudska prava u Srbiji su početkom decembra najavila ove poteze, a do sada je zahtev za smenu ministra Vulina i utvrđivanje krivične i političke odgovornosti za neregularnosti konkursa podržalo oko 150 udruženja građana.
DECA U SRCU
Od ko zna koliko nevladinih organizacija i udruženja u Srbiji, njih tri među kojima i Životna pomoć, u subotu su izdala saopštenje o „učestalim medijskim napadima na Ministarstvo za rad i resornog ministra Aleksandra Vulina“, ocenivši da su „učestali medijski napadi na njega motivisani isključivo borbom za dva miliona evra, koji su vladinom odlukom preusmereni u fond za lečenje dece“.
Da se saopštenje završilo na ovome teško da bi ga, kao što se desilo, preneli gotovo svi srpski mediji. Međutim, NVO „Dete u srcu“ iz Kraljeva, „Ruka prijatelja“ iz Raške“ i „Životna pomoć“ iz Vranja, usput su optužili i dnevni list „Blic“ da predvodi medijsku hajku na sirotog Vulina jer je, ocenjuju, prekinuo „lanac ispumpavanja novca iz budžeta preko NVO, a koji je najčešće završavao u Blicu“.
„Činjenice koje dokazuju našu tvrdnju su sakupljene u Izveštaju Saveta za borbu protiv korupcije, pokojne Verice Barać, gde se jasno prikazuje kako su mediji, među kojima i Blic, ispumpavali novac iz budžeta u vreme bivše vlasti“ – stoji u saopštenju.
Naravno, tri NVO „zapanjene su i ogorčene“ napadima na Vulina i njegovo ministarstvo zbog toga što je pare namenjene nevladinom sektoru preusmerio u državni Fond za lečenje dece u inostranstvu, te nadležnim organima predlažu pokretanje nekakvog postupka kojim bi Blic vratio sve pare koje je u poslednjih 15 godina dobio iz državne kase.
Za one koji ne znaju, Vulin je 1,8 miliona evra namenjenih NVO projektima iz oblasti socijale preusmerio u Fond za lečenje dece pošto je Blic otkrio da su pre toga odobrene pare mimo konkursa nekim u najboljem slučaju sumnjivim organizacijama za koje se pretpostavlja da su bliske ministrovom Pokretu socijalista i uopšte vladajućoj koaliciji. Našavši se u glupoj situaciji, Vulin je napravio još gluplji ali, što je važnije, i potez mimo zakona, pa je svojevoljno novac za tačno određenu namenu preusmerio u druge svrhe (vidi okvire). Stvar je, kako to biva u Srbiji, dobila sasvim drugačiji kontekst pa su oni koji su se usudili da pitaju Vulina a da kako je to smeo da uradi, režimski mediji i sam ministar optužili kako nešto imaju protiv bolesne dece. U javnosti je stvorena referendumska atmosfera – oni koji su ustali protiv ministarske bahatosti automatski su protiv lečenja bolesne dece. Licemerno, kao u najboljim danima JUL-a kada su svi koji su bili protiv režima podrazumevano svrstavani u „petu kolonu“ i neprijatelje naroda i države, baštinici lika i dela profesorke Marković (pored Vulina i Željko je Mitrović, gazda Pinka, devedesetih bio julovska perjanica) učinili su tako i u ovom slučaju.
UDRUŽENjA GRADjANA
SPISAK ZAHTEVA
Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja (u daljem tekstu Ministarstvo rada) sprovelo je konkurs za dodelu sredstava udruženjima građana kako bi se unapredio sistem socijalne zaštite. Konkurs su obeležile brojne nepravilnosti, uključujući podelu novca velikom broju novoregistrovanih udruženja (mnoga od njih samo mesec dana ili manje pre konkursa), udruženjima koja vode povezana lica (članovi porodice), udruženjima koja vode lokalni funkcioneri (pre svega iz Kancelarija za mlade), udruženjima koja imaju identične statute, uključujući i slovne greške i slično.
Nakon što je javnost opravdano ukazala na neregularnost konkursa i očigledan pokušaj pronevere novca poreskih obveznika, ministar rada Aleksandar Vulin napao je ceo civilni sektor, pretio inspekcijama i proverama poslovanja u prethodnih 10 godina i na kraju, potpuno nezakonito i neovlašćeno, izjavio da je odlučio da novac za usluge socijalne zaštite usmeri u Fond za lečenje dece obolele od retkih bolesti. Udruženja građana, potpisnici zahteva, upozoravaju Vladu Srbije da je ovakvo ponašanje štetno, kako po finansije Srbije i vladavinu prava, tako i po razvoj civilnog sektora, zatim sistema podrške mladima u Srbiji kroz lokalne kancelarije za mlade i razvoja celog društva. Sva dalja odgovornost je na Vladi Srbije i tužilaštvu koji moraju da preduzmu zakonom propisane korake. Udruženja građana neće odustati od svojih zahteva i upotrebiće sva zakonska sredstava koja im stoje na raspolaganju da odbrane i vladavinu prava i slobodu udruživanja u Srbiji.
Udruženja građana, potpisnici ovog zahteva, traže od nadležnih organa sledeće:
1. Poništavanje neregularnog konkursa i raspisivanje novog, u skladu sa budžetom Republike Srbije i planiranom politikom Vlade Srbije. Korisnici usluga socijalne zaštite ne mogu ostati uskraćeni za sredstava koja su im već namenjena budžetom. Za Fond za lečenje dece obolele od retkih bolesti Vlada Srbije mora da nađe sredstva iz budžetskih linija predviđenih za tu namenu, a ne voluntarističkim otimanjem od korisnika socijalne zaštite.
2. Pokretanje istrage po službenoj dužnosti i efikasno procesuiranje svih odgovornih za pokušaj zloupotrebe novca poreskih obveznika. Tužilaštvo je dužno da u ovom slučaju postupi po službenoj dužnosti i ispita osnovanu sumnju da je u pitanju dobro organizovana grupa koja je imala za cilj da prisvoji novac iz budžeta i čiji članovi sede u nadležnim državnim i lokalnim institucijama i novootvorenim udruženjima građana.
3. Hitno razrešenje ministra Aleksandra Vulina. Vlada Srbije mora da pokrene proceduru za smenu ministra za rad zbog njegove nesumnjive političke odgovornosti u ovom slučaju. Ministar Vulin, ne samo što nije reagovao adekvatno na nepravilnosti iz konkursa, već je odgovorio napadima na civilni sektor i najavom nezakonitih odluka kakva je preusmeravanje ovih sredstava u Fond za lečenje dece. Rebalans budžeta u nadležnosti je Skupštine Srbije i gospodin Vulin ni u kom slučaju ne može novcem građana Srbije da raspolaže po sopstvenom nahođenju niti da donosi odluke o njegovoj prenameni.
Saoštenje tri NVO je na volej, pogađate, dočekao „Pink“ prenoseći ga u celosti u prilogu dugom mimo svih novinarskih standarda, a Buba je Milovanović, ispostaviće se, promovisana za glasnogovornika sve tri organizacije:
„Svaki dinar koji ode u taj fond, to je prava sreća za bolesnu dečicu. Ja ne znam da li postoji čovek na svetu koji je protiv tog fonda. Kada bi me sada pitali šta bi izabrala, ja bih izabrala lečenje bolesne dece i nikada nikoga ne bih osudila“ – kazala je Milovanovićeva za Pink.
SAOPŠTENjE I DEMANTI
Onda je Blic u ponedeljak ovom slučaju posvetio dve strane svog štampanog izdanja gde se Milovanovićeva našla „između dve vatre“ medijskih giganata, Pinka i Blica, koji nam nisu odgovorili na pitanja o ovoj temi poslata elektronskom poštom. U jednom je prikazana kao „majka hrabrost“ a u drugom kao Vulinov prvoborac i član njegove stranke koji na ovaj način pokušava da se ogrebe za vladarsku milost.
Ona je najpre demantovala da je saopštenje koje potpisuje i njena organizacija upereno protiv ovih dnevnih novina, a u razgovoru za Vranjske objašnjava kako je čitava stvar otišla predaleko.
„Nisam izjavila da Blic predvodi prljavu kampanju. Nikakva ja saznanja nemam da jeBlic ispumpavao novac iz budžeta preko nevladinog sektora. Sa Blicom godinama imam izvanrednu saradnju, jer je u više navrata napisima pomogao da uspe naša humanitarna misija na jugu Srbije“ – stoji između ostalog u demantiju Bube Milovanović.
Suština je, tvrdi, da ona ne ulazi u to kako je i zašto novac za NVO završio u Fondu za lečenje dece u inostranstvu, ali kad se to već desilo onda je svakako bolje to nego da su pare otišle na neku drugu stranu. Ali, otkud ona na Pinku i uopšte u ovoj priči?
– Pre dve godine vodila sam akciju za prikupljanje novca potrebnog za transplataciju srca Anđeli Aleksić iz Borovca. Tada sam uspela da sakupim 120.000 evra za operaciju u Beču. Zahvat je uspeo a Pink je pre nekoliko dana pravio priču o tome pa su došli i kod mene. Tada sam rekla da je dobro što je država napravila ovaj fond, a onda su me pitali i da li je dobro što je Vulin u njega prebacio pare namenjene NVO. Naravno, rekla sam da jeste dobro i dodala da ne znam šta se desilo pre toga pa NVO nisu dobile pare, ali kad je već tako onda je najbolje da novac ode na lečenje dece – objašnjava Milovanovićeva.
Iz njene priče, međutim, jasno se vidi da ovima u Pinku baš „puca prsluk“ i za Fond i za decu. Na toj televiziji uopšte nije išao prilog o Anđeli (ustanovljeno pregledom arhive Pinkovih dnevnika), ali zato jeste, od subote do ponedeljka, kampanja „branimo Vulina“, u kojoj je Milovanovićeva jedan od glavnih protagonista. Ona naglašava da nije ni u ministrovoj ni u bilo kojoj drugoj stranci, te da njen gest treba posmatrati isključivo kao deo aktivnosti organizacije koja postoji od 2001.
– Uopšte nisam pričala o Blicu, već sam samo rekla da je dobro što je novac namenjen NVO otišao za lečenje dece. Stojim iza toga, uvek ću da podržim tako nešto. Ali, stavljena sam u sasvim pogrešan kontekst jer se Blic bavi Vulinom i ovim slučajem. Novinari Pinka nisu me ni pitali o Vulinu, nisu ga ni spomenuli, već samo da li se slažem sa potezom ministarstva.
„Živorna pomoć“ postoji punih 13 godina i do sada je, prema rečima predsednice, učestvovala u mnogo humanitarnih akcija a pomoć je direktno dobilo oko pet hiljada ljudi. Osim sakupljanja novca za Anđelino srce, inicijatori su akcija za izgradnju nekoliko kuća za socijalno ugrožene porodice, a Milovanovićeva kaže da su do sada podelili preko 18.000 paketa hrane socijalno ugroženom stanovništvu kao i oko 12.000 novogodišnjih i božičnih dečjih paketića:
– Pa, samo vranjskoj bolnici smo poklonili 120 kreveta. Ne mogu ni da se setim svih akcija u kojima smo učestvovali. Iza mene stoje rezultati: dobitnica sam počasnog pasoša Republike Srbije, dobitnica gradskog priznanja „31. Januar“. Dobila sam tad 50.000 dinara koje sam, pred kamerama televizija, odmah poklonila; dobitnica sam priznanja „Najplemenitiji podvig godine“ Večernjih novosti, ordena USAID-a, dobila sam plaketu od Ljubivoja Ršumovića, po izboru čitalaca vaših novina izabrana sam za ličnost 2005. godine… Radim sa referentnim organizacijama, donatorima. Ja ne živim od svog humanitarnog rada. Primam svoju penziju, suprug i ćerka rade. Udruženje građana Životna pomoć se ne finnasira ni iz lokalnog ni iz republičkog budžeta. Niko od nas u organizaciji nije plaćen za humanitarni rad i svi radimo isključivo na volonterskoj bazi. I, sad da dođem u ovakvu situaciju?! Pa, šta je trebalo da kažem, da ne podržavam što novac ide za lečenje dece?
SMS
Naša sagovornica kaže da se odavno zalaže za osnivanje jednog ovakvog fonda, „a ne da nam se deca leče SMS porukama“, što je bio slučaj do sada:
– Sad vidim da su mnoge NVO ogorčene što neće dobiti novac od ministarstva. Pa, šta? Do sada moja organizacija nije dobila ni jednu donaciju ili projekat od države ili nekog ministarstva. I koliko mi je samo projekata odbijeno. Nije to ništa strašno. Ponavljam, nemam veze sa Vulinom, ne ulazim u to zašto nema para za NVO u njegovom ministarstvu, ali ću uvek da podržim ovakvu ideju da se bilo koji novac iskoristi za lečenje dece – kaže Milovanovićeva.
Mira Marković je daleko od Vulina, u suncem okupanoj Moskvi, njegov guru Če Gevara odavno je upokojen, ali kad zagusti dobar je i Željko. Da medijski prostor donira ne za bolesnu decu nego u mašinu za pranje Vulina.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.