Jeftinije je skuplje



Svake godine problem sa ekskurzijama: gimnazijalci, Sve je bilo u skladu sa zakonom: Dragan Ilić, S takvom računicom nešto ni ekonomski, ni ljudski nije u redu: Miodrag Ilić

Iako je Lasen turs dao ponudu koja bi roditelje najmanje koštala, ona za rukovodstvo gimnazije nije bila i „ekonomski najpovoljnija“. Organizaciju ekskurzija za sve četiri godine dobila je agencija Euroturs čija je ponuda, recimo, samo za putovanje četvrte godine u Italiju skuplja za 2.700 dinara po učeniku



 

Svake godine problem sa ekskurzijama: gimnazijalci– Odluka o dodeli ugovora za organizaciju ekskurzija niškom „Eurotursu“, koju je potpisao direktor Gimnazije je skandalozna. Njegova argumentacija je u suprotnosti sa zakonom o čemu sam obavestio Prosvetnu inspekciju Ministarstva prosvete. Sve se unapred znalo, protežiran je višegodišnji miljenik direktora gimnazije – grmi Miodrag Ilić, vlasnik turističke agencije „Lasen turs“.

Ova agencija izgubila je trku sa Nišlijama iako bi hipotetički, ukoliko se za putovanje prijavi maksimalan broj učenika, a na osnovu razlike u ceni, njena ponuda mogla biti za 800.000 dinara jeftinija od „Eurotursove“ za ekskurzije sva četiri razreda vranjske Gimnazije „Bora Stanković“.

ILIĆ PROTIV ILIĆA

 Međutim, Dragan Ilić, direktor gimnazije tvrdi da finansijski najpovoljnija ponuda nije i ekonomski najpovoljnija:

Sve je bilo u skladu sa zakonom: Dragan Ilić–  Tender je tender. Šta tamo piše u pogledu uslova, to je traženo i to su učesnici prihvatili. Dakle, moglo se prigovarati na postavljene uslove i kriterijume pre, a ne posle sprovednog postupka jer su učesnici prihvatili obaveze da ponudama odgovore na ono što mi tražimo po stavkama. Sve je bilo u skladu sa zakonom, a to što gospodin Miki iz Lasen tursa nije ispunio uslove koje je kao učesnik na tenderu prihvatio, njegov je problem – uzvraća direktor gimnazije Dragan Ilić.

S takvom računicom nešto ni ekonomski, ni ljudski nije u redu: Miodrag IlićVranjska gimnazija raspisala je 14. oktobra postupak javne nabavke velike vrednosti za sprovođenje ekskurzija učenika svih razreda, sa ukupno procenjenom vrednosti nabavke na 11 miliona dinara. U opštim podacima o javnoj nabavci, pobrojanim pod tačkom „A“ odluke o dodeli ugovora Eurotursu, piše da je „ekonomski najpovoljnija ponuda“ osnovni kriterijum za izbor najbolje ponude . Šta to tačno znači, nije precizirano u odluci, a svoje tumačenje daje Srđan Savić, šef ogranka „Eurotursa“ u Vranju.

– Vrednuju se svi uslovi predviđeni tenderom, pre svega kvalitet usluga, od bezbednosti prevoza, smeštaja, iskustva i rejtinga agencije, kao i uslovi plaćanja odnosno broj rata. Te zahteve ima većina škola u Srbiji. Cena je samo šezdeset odsto bodovanja, a četrdeset su ove ostale stvari – objašnjava Savić.

POSLEDNjA VEST
EKSKURZIJE OTKAZANE
Prema informacijama koje su „Vranjske“ dobile uoči zaključenja ovog broja (sreda popodne), gimnazijske ekskurzije za prvu, drugu i četvrtu godinu su otkazane. Ovakve glasine potvrđuje Igor Nikolić, predsednik komisije za ovu javnu nabavku profesor i pomoćnik direktora gimnazije.
– Kasno smo ušli u tendersku proceduru zbog čekanja instrukcija za sprovođenje tendera iz Ministarstva prosvete koje smo dobili tek septembra, tako da su nam agencije dale kraći rok plaćanja i manji broj rata. Najverovatnije će ekskurzije za tri godine biti otkazane. Treća godina će izvesti ekskurziju po planu, na proleće – kaže Nikolić.
Neki učenici i profesori skupljali su početkom godine potpise insistirajući da završna godina umesto planirane Grčke ipak ode na ekskurziju u Italiju. Skupljeno je oko sedamdeset potpisa, da bi se potom za ekskurziju prijavilo dvadesetak učenika.

„Lasen turs“ i „Euroturs“ dali su ponude za sva četiri razreda. Na prvi pogled, bilo je jasno da je Lasen turs u finansijskom smislu jeftiniji. Za trodnevnu ekskurziju prvog razreda (Beograd-Novi Sad-Subotica-Palić-Sremski Karlovci) prihvaćena je ponuda Eurotursa od 10.990 dinara po učeniku, dok je Lasen turs nudio isto za 9.900. Druga godina, trodnevna ekskurzija do Beograda, prihvaćena ponuda Nišlija od 13.690 dinara po đaku, Lasen nudio cenu od 11.400 (razlika 2.300 dinara). Kod ekskurzije za treću godinu (petodnevna, Budimpešta-Prag-Drezden-Prag), Euroturs dobio organizaciju za 24.700 dinara po učeniku, Lasen turs bio za 100 dinara skuplji po đaku – 24.800. Najdrastičnija je razlika za putovanje četvrte godine gimnazije po Italiji (Lido Di Jesolo-Venecija-Verona-Piza-Firenca-Rimini-San Marino-Trst) gde je Euroturs dobio organizaciju po ceni od 35.700 dinara po đaku, dok je Lasen turs imao ponudu za istu maršrutu od 33.000 dinara, što je za 2.700 dinara jeftinije po učeniku. Ako se zna da su agencijske ponude gotovo identične i moraju odgovarati onome što škola unapred traži (razlike su neprimetne), činilo bi se da je u ovakvom odnosu cena odluka najlakša moguća. Ispostavilo se da nije.

ZAKON STARIJI OD PRAVILNIKA

Gimnazijska komisija zadužena za sprovođenje postupka javnih nabavki povodom ovogodišnjih ekskurzija (čine je sudija Dragan Mitić i policijski inspektor Nebojša Stojanović kao predstavnici roditelja, a u ime kolektiva kao predsednik komisije Igor Nikolić, te profesor Nasko Petrušić i sekretarka škole Zorica Anđelković) konstatovala je da je ponuda Eurotursa za sva četiri razreda jedina ispravna, dok su kao neispravne-nepotpune okarakterisane ponude Lasen tursa i Kavim Jedinstva.  Jedinstvo je otpalo u startu jer nije imalo potpisan predugovor sa naručiocem nabavke (okarakterisano kao neprihvatanje uslova koje naručilac potražuje). Obrazloženje za neprihvatanje Lasentursove ponude je ovakvo: „Ponuđač ne poseduje potvrdu o punopravnom članstvu u JUTA (Jugoslovensko udruženje turističkih agencija) i nema dokaze o ispunjevanju standarda i uslova Pravilnika – Kodeksa o JUTA standardima za dečji i omladinski turizam).

– Frapiran sam – kaže Ilić iz Lasen tursa – pogotovo što je ovakav uslov irelevantan jer je članstvo u asocijacijama tipa JUTA na dobrovoljnoj bazi. Valjda je zakon koji tako kaže „stariji“ od pravilnika škole o izvođenju ekskurzija?!

SAVET RODITELjA SAMO O DESTINACIJAMA
Vlasnik Lasen tursa Miodrag Ilić kaže da je protekle dve godine, kada je o izvođenju ekskurzija u značajnoj meri odlučivao Savet roditelja gimnazije, njegova agencija bez problema dobijala organizaciju ekskurzija.
– Čim se roditelji, koji inače plaćaju ekskurzije svoje dece, više ne pitaju ili su izopšteni iz odlučivanja, odmah se dešavaju ovakve stvari. To je verovatno u skladu sa originalnim shvatanjem suštine javnih nabavki direktora gimnazije, odabrati što skuplju ponudu – smatra Miodrag Ilić.
– Taj čovek je vrlo interesantan – uzvraća u svom stilu prezimenjak iz gimnazije.
Mikloš Dimitrijević, predsednik Saveta roditelja Gimnazije kaže da je to telo izabralo članove komisije za ovu javnu nabavku i ona je kao reprezent roditelja dala svoje mišljenje o ponuđačima.
– Komisija je stručna i ona daje konačnu reč. Mi smo se kao roditelji više pitali o destinacijama, gde da đaci idu na ekskurziju – kaže Dimitrijević.

Vera Rovčanin-Orlović iz Sektora za normativne i upravne poslove Ministarstva turizma navodi da turistička agencija koja organizje turistička putovanja, shodno odredbama člana 51 Zakona o turizmu, mora posedovati licencu koju izdaje Registrator turizma.

– Mi tu licencu imamo – kaže vlasnik Lasen tursa.

– Članstvo u nekom od strukovnih udruženja koje okupljaju turističke agencije – nastavlja Vera Rovčanin – a tu mislim na JUTA, ATAS, ANTAS, nije uslov da bi neka turistička agencija mogla da obavlja delatnost turističkog putovanja, posebno imajući u vidu da je članstvo u tim udruženjima na dobrovoljnom principu.

Ovo zna i Miodrag Ilić koji je tim povodom pisao ministru turizma Rasimu Ljajiću i od službi tog ministarstva proteklih dana dobio sličan odgovor.

– Obratio sam se potom mejlom direktoru gimnazije, objašnjavajući mu da smo nezadovoljni nakaradnim bodovanjem elemenata naše ponude. Tvrdim da je bodovanje njihove komisije netačno i tendenciozno izvedeno. Ako je ekonomski najpovoljnija ponuda ona koja je stotine hiljada dinara skuplja od naše, i ako je smetnja to što nismo članovi JUTA, udruženja države koja više ne postoji (Jugoslavije, p.a) i u kome je članstvo fakultativan izbor agencija, onda s takvom računicom nešto ni ekonomski, ni ljudski nije u redu – sumnjičavo će vlasnik Lasen tursa.

Direktor Ilić insistira na važnosti članstva u YUTI:

– Možda on misli da to nije bitan uslov, ali smo ga mi predvideli kao jedan od uslova u tenderu. Dakle, nama je bitno da agencija koja vodi naše đake bude članica JUTA. S druge strane, izraz „jeftinija ponuda“ može da krije neke mane – na primer, zapitam se odmah zašto je jeftinija, da li su lošiji uslovi smeštaja, da li su neadekvatni autobusi, da li je nizak nivo usluga, nije sve tako jednostavno. Jeftinoća je argument za sirotinju, a mi moramo da brinemo o bezbednosti đaka jer pogađamo njihov, a ne prevoz šodera ili krompira. Euroturs je u tom smislu imao najkompletniju ponudu – odgovara prezimenjak iz gimnazije. 

MALE I VELIKE AGENCIJE

Vlasnik Lasen tursa, međutim, kaže da je „valjda svakome roditelju i učeniku jasno da je zakon stariji od pravilnika na koji se poziva direktor gimnazije“, a da je priča o kokoški i jajetu nepotrebna.

INSPEKCIJA ISPITUJE SLUČAJ
Agencija Lasen turs obratila se dopisom Školskoj upravi za Pčinjski okrug Ministarstva prosvete zahtevajući da prosvetni inspektori sprovedu vanredni inspekcijski nadzor u vezi sa odlukom o izboru Eurotursa. Prosvetni inspektor Dejan Dušanović potvrdio nam je da u inspekciji postoji prijava po kojoj će postupiti do kraja ove nedelje.
– Tek posle vanrednog nadzora znaćemo šta je i kako je. Ukoliko procedura nije bila u skladu sa propisima, možemo naložiti izvesne mere. Naglašavam da mi samo kontrolišemo proceduru koju je sprovela škola, dakle da li je postupljeno po Pravilniku o izvođenju ekskurzija, te da nismo nadležni za finansije i poštovanje procedure po Zakonu o javnim nabavkama – objašnjava Dušanović.

– Ne stoji ni njihova primedba o neposedovanju fotokopije diplome „saobraćajnog menadžera“ jer prevoznik koga angažujemo (Kavim Jedinstvo) ima svakako više stručnog kadra tog profila nego njihov favorit Euroturs. Oni su zbog Eurotursa i stavili taj uslov koji inače ne traži nijedna druga škola gde smo mi ikada izvodili ekskurzije – kaže vlasnik Lasena.

Savić iz Eurotursa potencira da to što agencije sa renomeom sve češće dobijaju organizaciju đačkih ekskurzija vidi kao posledicu uvođenja reda u ovoj oblasti.

– Ne može svako da organizuje đačke ekskurzije. Ne možemo biti u istom košu mi sa 45 zaposlenih, 24 visoko obrazovana, sa članstvom u svim strukovnim organizacijama, i neko ko ima samo dva, tri zaposlena i nije ni u jednoj strukovnoj organizaciji – kaže Savić.

On ne želi da komentariše priče koje dolaze od strane drugih agencija da direktori škola imaju razne benefite, čak i besplatne aranžmane od Eurotursa za privatna putovanja.

– Lasen je poslednje dve godine dobijao organizaciju ekskurzija gimnazije, iako je bio skuplji u odnosu na nas. Nismo se bunili – kaže Savić.

Za školu je naravno najpovoljnije da plaćanje bude u više rata. Savić naglašava da su uslovi plaćanja propisani Zakonom o rokovima izmirenja transakcija koji kaže da se ekskurzija isplaćuje najkasnije 45 dana od dana ispostave fakture.

– Na primer, treća godina koja ide na ekskurziju aprila dobiće plaćanje na osam rata, plus onih 45 dana zakonskog roka nakon toga. Kada je reč o ostalim godinama koje će ići sada u novembru, dobijaju maksimalno tri rate i 45 dana pride – navodi Savić.  

Lasen je imao iste uslove u pogledu dinamike plaćanja. Nego, šta ono beše starije – kokoška ili jaje? Zar je to bitno.

 

SRDjAN SAVIĆ, EUROTURS
SA NAMA JE SIGURNIJE
Srđan Savić, šef ogranka niškog Eurotursa u Vranju naglašava da je članstvo u JUTA veoma bitno jer je ovo udruženje međunarodno priznato i zvanični je predstavnik svih turističkih agencija Srbije.
– Kada korisnik aranžmana agencije nije zadovoljan uslugom, prvo se žali JUTA Tek posle arbitraže tog udruženja nastupa inspekcijska služba. Članstvo u JUTA se ne dobija lako, potrebna je besprekorno čista prošlost agencije i preporuka najmanje tri srodne agencije sa teritorije Srbije. Kada postanete članica, postavljaju se dodatni uslovi za bavljenje đačkim i omladinskim turizmom – odgovarajući broj turizmologa, saobraćajnih inžinjera itd. Postoji preporuka Ministarstva prosvete da škole biraju agencije članice JUTA sa iskustvom u đačkom turizmu. Kad putuju đaci, to nije klasično turističko putovanje. Mi imamo još jednu prednost. Naša agencija, koja ima sopstvene autobuse, članica je Međunarodne unije za drumski transport IRU što je dodatna sigurnost za putovanja dece u inostranstvo jer u slučaju eventualnog kvara autobusa bilo gde u Evropi najbliži član IRU iz države gde je do kvara došlo u najkraćem mogućem roku šalje novi autobus i putovanje se nastavlja. Mnogi drugi prevoznici, kada im se pokvari autobus u Austriji, Italiji, Nemačkoj, mogu samo da plaču – zaključuje Savić.

DNEVNICE PODIŽU CENU
Školske ekskurzije i turistička putovanja preko agencija nisu isto, ali poređenja radi Turistička agnecija Kontiki, koja važi za jednu od najskupljih, recimo organizuje šestodnevna putovanja po Azurnoj obali za 299 evra, ili petodnevni boravak u Berlinu za 299 evra, i to za novogodišnje praznike, po ceni od 279 evra što je otprilike na cenovnom nivou ponude za ekskurziju Eurotursa u Italiji. Elnos turs šestodnevne novogodišnje aranžmane za Prag, sa posetom Drezdenu, u vidu paket aranžmana koji obuhvata prevoz, smeštaj i razgledanja prodaje po ceni od 139 evra. Ako se pogledaju aranžamni za letovanja, takođe se lako uočava da su oni znatno jeftiniji od đačkih ekskurzija u inostranstvu. Treba znati da cenu aranžmana po učeniku znatno uvećavaju dnevnice profesora koji putuju. Savet roditelja gimnazije je ove godine dnevnicu utvrdio na pet evra u dinarskoj protivvrednosti, što je standard na nivou Srbije. To znači da svaki đak na primer za petodnevnu ekskurziju izdvaja  dodatnih 25 evra za profesorsku dnevnicu.

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar