Investitori žele “Pčinju”



Zainteresovane Grčka i Makedonska firma: Nenad Krstić, KZM Trgovište

Zainteresovane Grčka i Makedonska firma: Nenad KrstićLokalna samouprava ima dva potencijalna investitora za pokretanje postupka privatizacije i upošljavanje postojećih kapaciteta u kompaniji „Pčinja“, kaže Nenad Krstić, predsednik opštine Trgovište.

– U razgovoru sa ljudima iz Agencije za stečajni postupak usaglašeno je da se najpre uknjiži sva imovina firme i pokrene postupak privatizacije. Lokalna samouprava ima dva potencijalna investitora za upošljavanje kapaciteta. Jedan je iz Grčke, a drugi iz Makedonije, čime bi se stekli uslovi za otvaranje novih radnih mesta – kaže predsednik opštine Trgovište Nenad Krstić.



Prema njegovim rečima, pitanje je vremena kada će ponovo biti pokrenuta proizvodnja u fabrici koja je nosila privredu čitavog ovog kraja.

“Pčinja” je osnovana je 1948. godine kao zemljoradnička zadruga sa pet radnika. Kasnije je prerasla u poljoporivredni kombinat, pa u privredno društvo, a taj status ima i danas u stečaju. U međuvremenu, firma otvara ribnjak pastrmke, bavi se otkupom voća i povrća i trgovinom, da bi do devedesetih godina prošlog veka  bila okosnica privrednog razvoja opštine sa preko 400 radnika. U stečaju je od 1997.

 

KZM TrgovišteKANCELARIJA ZA MLADE

Kulturno otpakivanje

Beogradski centar za ljudska prava u saradnji sa Komitetom pravnika za ljudska prava (YUCOM), ApsArt centrom za pozorišna istraživanja i Medijskim centrom Beta (MBC), uz stručnu podršku Ministarstva omladine i sporta organizuje program za dvanaest kancelarija za mlade ili omladinskih klubova – Otpakivanje 2014/15, među kojima je i KZM Trgovište. Projekat se realizuje zahvaljujući finansijskoj podršci Delegacije EU u Srbiji u okviru programa Podrška civilnom društvu. Cilj projekta je da podstakne saradnju mladih iz mešovitih i jednonacionalnih etničkih sredina. Projekat ima dva segmenta: pripremu i izradu kulturnih paketa u zajednici i organizaciju regionalnih razmena sa ciljem zajedničkog upoznavanja.

Mladi iz Trgovišta su kroz svoj “Kulturni paket” u formi videa prikazali karakteristične narodne običaje, pesme lokalnog umetnika, kult i legende o Vražjem kamenu, recepte za tradicionalna jela i manifestaciju “Dani Preobraženja”.

INTERNET I U SELIMA
– Opština Trgovište u narednom periodu planira uvođenje WI-FI ONLINE-NET interneta na teritorji cele opštine. Internet brzine od 10 mb/s biće dostupan svima, a posebno će olakšati život meštanima okolnih sela koji će moći dag a koriste i bez fiksnih telefona – kaže Katarina Petrović, članica Opštinskog veća zadužena za telekominikacije.

U drugoj fazi projekta najaktivniji mladi imaće priliku da kroz posete drugim kancelarijama, pa će tako mladi iz KZM  Priboj posetiti drugare u Trgovištu od 5 – 7.decembra, a mladi iz Trgovišta će uzvratiti posetu  u toku januara.

Projekat Otpakivanje 2014/15 mladima će dati priliku da se izraze i kroz teatar. ApsArt, Centar za pozorišna istraživanja u saradnji sa partnerima će razviti predstavu na osnovu tema, zaključaka i ideja mladih ljudi. Kako bi se doprinelo bogatijem sadržaju raspisan je konkurs za scenario predstave, otvoren do 16. decembra. Teme su etnička netrpeljivost i diskriminacija, tolerancija, prevazilaženje etničke distance, a literarna forma dramski tekst, pripovetka, pesma i kratka priča. Najupečatljiviji literarni predlošci će postati deo materijala za predstavu koja će gostovati u gradovima širom Srbije. Nagrada za najbolji literarni predložak je personalni računar.

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar