Vladimir Stamenković je uništio zdravstvo. Urošu Trajkoviću ostavio sam 30 miliona dinara, a on je posle pet godina napravio ogromne dugove i primio neugovorene radnike. Nemam političkih ambicija, u SNS nisam zbog lične koristi. Jesam član gradskog Saveta za zdravstvo, ali to nema veze sa politikom. Zoran Antić je inteligentan čovek i iskusan političar, ali je okružen nesposonim ljudima. Vučić i Koštunica su veliki državnici
– U politiku sam, u DSS, ušao 2000. kao ostvaren čovek, u svojoj pedesetoj godini, u punoj profesionalnoj i ličnoj zrelosti. U dva navrata vodio sam gradski i okružni odbor stranke, bio odbornik. Tada je DSS bila stranka intelektualaca, stranka koja je štitila nacionalne interese i vodila mudru međunarodnu politiku. Koštunicu i danas smatram jednim od najvećih državnika Srbije – kaže na početku Miroljub Stanković, popularni Doktor Mice, dok razgovaramo u poznatom restoranu, sablasno praznom kao i ulice zbog neradnog dana povodom Dana primirja.
Stanković je skoro deceniju i po prisutan u političkom životu, kao svedok i akter mnogih važnih događaja za ovaj grad. Govori otvoreno, bez uvijanja, što je luksuz koji mu daje autoritet priznatog hirurga i uopšte ostvarenog čoveka. Teme o kojima razgovaramo, a u koje je podjednako dobro upućen, su politika i zdravstvo, ako se ove oblasti u Vranju uopšte mogu razdvojiti. Naprednjaci su njegova druga stranka u koju, tvrdi, nije ušao radi ličnih već opštih interesa.
VUČIĆ I KOŠTUNICA
Većim i od Aleksandra Vučića?
– Kao što i Vučića smatram za izuzetnog političara i državnika. Nisu njih dvojica za poređenje. Obojica imaju svoj stav oko budućnosti Srbije, ali ipak mu se više sviđa Vučić jer u politici treba biti pragmatičan ponekad, znati najbolji put za uvođenje Srbije u međunarodne tokove, što sadašnji premijer odlično radi.
PROFIL
Miroljub Stanković rođen je 1950. u Skoplju, gde je završio školovanje, os osnovne do Medicinskog fakulteta. Tamo je najpre završio specijalizaciju opšte hirurgije, a kasnije, 1991, prvi u Srbiji kako ističe, subspecijalizaciju abdomenalne. Direktor ZC bio je od 2004-2008, načelnik Odeljenja hirurgije i pomoćnik direktora. Mentor je na katedri za hirurgiju na medicinskim fakultetima u Nišu i beogradu i do sada je edukovao troje specijalista: Gorana Ivkovića, Peđu Jovanovića i Svetlanu Mihajlović.
Koštunica je i sada protiv evro-integracija, kao što je bio i pre, dok je Vučić nekada bio njegov istomišljenik a sada kaže da Evropa nema alternativu?
– Takav Koštuničin stav je pogrešan, nije dobar za građanane.
U redu. Posle prelazite u SNS, posle izbora 2012, kada su naprednjaci ušli u vlast, a vi postali jedan od petoro odbornika DSS?
– Posle tih lokalnih izbora pokazalo se ne toliko pogrešan Koštuničin koncept, već nesposobnost lokalnog rukovodstva, izuzev Dejana Stanojevića, DSS da vodi stranku. Video sam da DSS ide u propast. Ko su ti ljudi? Pa, svi ovi što su se sada kolektivno učlanili u Jedinstvenu Srbiju.
Vi ste na vreme osetili šta se sprema pa ste, sa Stanojevićem, prešli u SNS. Otkud baš u SNS, ima li to veze sa činjenicom da je ta stranka bila u ekspanziji?
– Ne, već zato što mi je SNS bio ideološli i programski najbliži DSS. Osim toga, i Koštunica je podržao Tomislava Nikolića na pšredsedničkim izborima, kao što je podržavao politiku SNS.
Da, ali sada je više ne podržava.
– Ni jedan političar ne sme da ima rigidne stavove po bilo kom pitanju jer za takve neće da glasa ni pet odsto ljudi, što se i pokazalo na primeru DSS na martovskim izborima.
U nekim političkim i čaršijskim krugovima priča se da ste ušli u SNS iz ličnih ambicija. Da li je to tačno?
– Ma, ne, nema to veze. Ni sada nemam nikakve lične ambicije. Pa, ja sam u SNS doneo svoj odbornički mandat koji sam pošteno zaradio, kao i mesto pomoćnika direktora Zdravstvenog centra koje sam dobio jer je DSS tada podržao koaliciju SPS i SNS. Nema tu ličnih interesa. Evo, odrekao sam se pomoćničkog mesta zbog neslaganja politike rukovodstva ZC. Čak nisam više ni šef Odseka za gastrointestinalnu hirurgiju na svom odeljenju, odakle me je sklonilo rukovodstvo iako to nije politička funkcija i pripada mi po obrazovanju. U stranci sam samo na čelu Saveta za zdravstvo.
A koje javne funkcije zauzimate?
– Odborničku, a i predsednik sam gradskog Saveta za zdarvstvo.
Na to mesto ste postavljeni kao kadar DSS?
– Da, i još sam tamo.
Pa nije li malo nelogično da budete, hajde da kažemo, na neki način deo gradske flasti sedeći u telu lokalne samouprave, dok je SNS žestoka opozicija gradskoj vlasti?
– Nije, nema tu problema, jer Savet funkcioniše po principu struka pre politike. Tamo sa mnom sede kolege iz nekoliko stranaka i svi radimo u interesu zdravstva i građana.
Nedavno je došlo do izvesnog prepucavanja između vas i menadžmenta ZC. O čemu se tu radi?
– Amputiraju mi da sam bio u rukovodstvu ZC u momentu kada je primljeno preko sto neugovorenih radnika, iako se to desilo decembra 2012. a ja postao pomoćnik 2013. U vreme kad su ti ljudi primljeni bio sam samo načelnik Hirurgije.
Pa, ko je odgovoran za neugovorene radnike koji predstavljaju veliki problem u ZC?
– Odgovorna je pogrešna politika menadžmenta koje je vodio Uroš Trajković, a ta pogrešna politika traje i danas u Zdravstvenom centru. Zato sam i dao ostavku na mesto pomoćnika.
SVI POŠTUJEMO POSLANIKA
Vas je u stranku primio poslanik Dragan Nikolić, tada neformalni lider SNS na jugu Srbije, a vi ste se u aktuelnoj stranačkoj podeli, za koju, uzgred, u SNS tvrde da ne postoji, opredelili za poverenike. Da li je to u redu sa nekog moralnog stanovišta?
– Gradski odbor je raspušten po odluci vrha stranke, postavljeni su poverenici. Radi se o mladim ljudima koji su pokazali mnogo znaja i umeća u vođenju stranke. Potkrepiću to podatkom da SNS u Vranju ima 9.000 članova i da nas je Glavni odbor pohvalio kao jedan od najboljih u Srbiji. Nikolića, na drugoj strani, izuizetno cenim i poštujem, on je poslanik naše stranke koga poštuju svi u SNS. Istakao bih ovde i Dragana Stevanovića Bosketa, potpredsednika IO SNS i državnog sekretara za pomoć i podršku koju pruža ne samo stranci, već čitavom Vranju, što se na primeru Jumka i Simpa najbolje vidi.
Da, ali vi ste dugo bili pomoćnik direktora Uroša Trajkovića?!
– Da, bio sam, ali samo u kratkom periodu 2008, kada me je on na tom mestu nasledio. Povukao sam se jer DSS tada nije bila u vlasti a ZC su preuzeli kadrovi SPS i DS. Nisam neskroman, sada mislim da je šteta što sem se tada povukao.
UROŠ JE NAPRAVIO DUGOVE
Na osnovu čega to tvrdite?
– Kao direktor od 2004-2008, vratio sam tri miliona evra dugova Zdravstvenog centra, ugovorio 70 neugovorenih radnika i Trajkoviću predao ZC sa 30 miliona dinara u plusu i manjkom radne snage. A taj dug sam vratio iz izvora ZC, nije mi država otpisivala dugove kao kasnije Trajkoviću. Da sam ostao, ZC ne bi imao milionski dug u evrima, kao što ima, i preko sto neugovorenih radnika.
Taj dug je napravljen u Trajkovićevom mandatu?
– Da, za pet godina.
A aktuelno rukovodstvo, postavljeno krajem prošle godine?
– Oni ne samo da nisu učinili ništa da vrate makar jedan dinar i ugovore bar jednog radnika, već su napravili nova dugovanja upravo na taj način što tim radnicima ne daju plate a državi poreze i doprinose. Ne znam, međutim, o kolikom iznosu se radi, nisam ni ovlašćen da dajem takve podatke.
Da, ali ovo rukovodstvo imalo je i vašu ličnu, ali i podršku SNS kada je postavljeno?!
– Da, jer smo mislili da je direktor Vladimir Stamenković član SNS, bar tako se on predstavljao. Ali, ispostavilo se da nije i da se ne uklapa u stranački koncept.
Pa, zar ga nije postavio SNS? Ko ga je postavio?
– Tadašnja ministarka Slavica Djukić Dejanović.
Formalno, da, ali da li je to moglo bez saglasnosti vaše stranke?
– Pa, kažem, rekao je da je član SNS, ali u Beogradu. Uroš je napravio manjak i doveo neugovorene, a sadašnje rukovodstvo napravilo je ogroma dodatni haos koji čega direktora Bolnice koja je sada u osnivanju.
Da li ste vi možda taj budući direktor?
– Ne, nikako. Ja sam na kraju radnog veka i jedva čekam da odem u penziju. To će dr Slobodan Milenković, direkttor Bolnice u osnivanju. Imaće moju punu podršku kao mlad, sposoban lekar koji će moći da se uhvati u koštac sa ogromnim problemima. Vidite, Savet za zdarvstvo SNS ima stručne ljude. Osim mene, tu su doktori Dragan Veličković, Ljiljana Antić, Slavica Popović, Blagoje Timčić i mnogi drugi, da ne nabrajam.
A da li ste želeli da bude te direktor?
– Ne. Zdravstveni centar više ne postoji, izbrisan je sa spiska zdravstvene mreže jer je podeljen na Bolnicu, sada u osnivanju, i Dom zdarvlja. Direktor Stamenković je, zapravo, tehničko lice, direktor nečega što ne postoji.
Dobro, ali kada će doći do definitivnog odvajanja?
– Ne postoji utvrđen rok, ali mislim da će doći veoma brzo. Čeka se da Ministarstvo postavi Upravni odbor, kako bi Milenković registrovao Bolnicu u leskovačkom Privrednom sudu. Onda će moći da sklapa ugovore sa RFZO, što sada radi Stamenković, inače 11 meseci vd direktora.
Veoma ste kritični prema Stamenkoviću. Da li ste takvi zbog političkih ili stručnih razloga?
– Nema veze ideologija sa tim, gledam samo sposobnost.
Ali sami ste rekli da je on nasledio probleme od Trajkovića?!
– Jeste, ali ništa nije uradio da ih reši.
Šta je trebalo da uradi? Šta biste vi uradili da ste na njegovom mestu u takvoj situaciji?
– Ne bih o tome, predlagao sam nekoliko modela za izlazak iz problema, ali me rukovodstvo nije poslušalo. Ostali su gluvi, terali po svome i nisu učinili ništa da vrate bar jedan dinar duga. Predlagao sam im nekoliko načina za vraćanje dugovanja i rešavanje problema neugovorenih radnika, ali se bojim da je sada za to kasno. Nije mi jasno zašto me nisu saslušali.
Da rezimiramo: problem je napravio Trajković a ovi sada ga nisu rešili već su ga produbili?
– Upravo tako! Javnost mora da zna da je Vladimir Stamenković, uz podršku rukovodstva, svojim postupcima uništio kompletno zdarvstvo ne samo u Vranju, nego u celom Pčinjskom okrugu.
Kada je stranka pozvala svoje članove da izađe iz rukovodstva ZC, samo ste se vi odazvali pozivu. Šta kao predsednik Saveta za zdravstvo SNS kažete na to što su na funkcijama i dalje Čeda Stanimirović, Goran Stanković, Mladen Kostić?
– Stranka je sve nas pozvala da ne damo legitimitet urušavanju zdarvstva, da izađemo iz rukovodstva kako ne bismo učestvovali u tom procesu. Meni nije jasno zašto ovi koje ste pomenuli nisu poslušali direktivu stranke. Šta će biti sa njima pitanje je za ljude koji vode stranku, dakle za dvojicu poverenika.
A kako ocenjujete rad gradske vlasti?
– Ona radi onoliko koliki joj je kapacitet sa ljudima koji je vode. Ubeđen sam da u Vranju postoje ljudi koji mogu bolje.
KONTROLA JAVNIH PREDUZEĆA
Ljudi iz SNS, na primer?
– Ne mora iz SNS, pričam o spsobnim ljudima, a takvih ima i drugim strankama, ali van politike. Ovim ne kažem da u vlasti nema sposobnih ljudi, naprotiv. Ali, pogledajte na šta nam liči grad, na neko zapušteno dvorište.
A kako gledate na rad gradonačelnika Zorana Antića?
– On je inteligentan čovek i iskusan političar, to niko ne može da mu ospori, ali je okružen nesposobnim ljudima, čast izuzecima. To mu zameram, i savetujem da hrabro promeni te ljude i nađe bolje i stručnije.
Ko su ti, kako kažete, nesposobni?
– Ne bih da imenujem i licitiram.
Dobro, kažite onda u kojim to oblastima grad najviše zaostaje.
– Kompletna infrastruktura je u čajnom stanju, a Komrad, Direkcija, Vodovod su javna preduzeća koja vode tu oblast. Mislim da Antić nema dobar uvid u trošenje novca, to mora da promeni. Institucije poput poreske i finansijske policije treba da budu češće u javnim preduzećima.
Govorite kao neko ko ima dokaze da postoje zloupotrebe u javnim preduzećima?!
– Nemam dokaze, ali imam saznanja o tome. Mnogi nisu svesni odgovornosti koju nosi nenamensko trošenje novca poreskih obveznika.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.