Stojančić zna ko su nalogodavci



Zna više od suda: Stojančić, Svi na istoj optužnici: optuženi posle ročišta prošle godine,

Mislim da sa ove distance uviđam da u sudskom procesu ima klimavih tačaka i da su nalogodavci i izvršioci možda na drugoj strani. Mnogi su progovorili i bacili novo svetlo na neke momente ovog sudskog slučaja. Ne znam da li će sud uspeti nešto da dokaže, ali znam da ja sigurno hoću- kaže gensek vranjskih socijalista



 

Svi na istoj optužnici: optuženi posle ročišta prošle godineBZna više od suda: Stojančićranimir Stojančić, gensek vranjskih socijalista, čiji je auto zapaljen u jednom od piromanskih pohoda u Vranju tokom 2011. i 2012. godine, izjavio je letos u intervjuu „Vranjskim“ da se poslednjih meseci „intenzivno druži sa momcima osumnjičenim za paljevine“.

– Družim se sa tim momcima, jer mi oni lično nisu ništa krivi – ubeđen je Stojančić, nagoveštavajući da je izgleda o svemu bolje obavešten od suda i tužilaštva.

Pokušava da bude i opširniji.

– Mislim da sa ove distance uviđam da u sudskom procesu ima klimavih tačaka i da su nalogodavci i izvršioci možda na drugoj strani. Mnogi su progovorili i bacili novo svetlo na neke momente ovog sudskog slučaja. Ne znam da li će sud uspeti nešto da dokaže, ali znam da ja sigurno hoću, a to znaju i nalogodavci – tajanstven je Stojančić, ne želeći da ide dalje od ove tačke.

KRIVE NOGE

Podsećanja radi, prema optužnici Osnovnog tužilaštva Kt.br.2632/12 za neposredno izvršenje nekoliko krivičnih dela na optužnici je trinaest osoba starosti od 21 do 33 godine (za opširnije navode optužnice vidi okvir). Zvaničan sudski proces ni posle dve godine nema epilog. Ročišta se u poslednje vreme uglavnom odlažu zbog neispunjenja procesnih uslova, a u ovom predmetu teško je obezbediti ih zbog dugačke liste okrivljenih, objašnjava za „Vranjske“ Aleksandra Tošić-Arsić, portparolka Osnovnog suda.

SUDBINA STARIH PREDMETA
MIRE KAŽNjEN NOVČANO
U Osnovnom tužilaštvu u Vranju već duže vreme nema tužilačke odluke po nekim politički vrlo osetljivim slučajevima. Imajući u vidu da postoji opravdani interes javnosti da zna šta se po tom pitanju radi, jer je reč o stvarima vezanim za navodne zloupotrebe visokih lokalnih funkcionera i političara, „Vranjske“ na osnovu odgovora na zvaničan dopis iz tužilaštva objavljuju u kojoj su fazi određeni postupci:
– U predmetu Kt. br. 435/12 po krivičnoj prijavi Sektora poreske policije protiv aktuelnog gradonačelnika Vranja Zorana Antića, za navodnu utaju poreza tokom trajanja mandata predsednika Sportskog saveza (osumnjičen je i bivši direktor SS Dušana Tomić), stvar je u fazi pretkrivičnog postupka. Poslednja znak da se ovde nešto radi zbio se kada je Osnovno tužilaštvo donelo naredbu da se izvrši finansijsko veštačenje, koga nema, pa nema. Godinu i po dana predmet je na „stend baju“.
– U predmetu Kt. br. 583/13 po krivičnoj prijavi Državne revizorske institucije protiv bivšeg gradonačelnika Vranja Miroljuba Stojčića, 9. oktobra ove godine doneto je rešenje o odbačaju krivične prijave za nenamensko korišćenje budžetskih sredstava zbog, kako se kaže u dopisu koji je potpisao v.f. javnog tužioca Trajko Naumović, „postojanja okolnosti koje trajno isključuju krivično gonjenje“. U obrazloženju rešenja navodi se da se u konretnom slučaju radi o presuđenoj stvari, s obzirom na to da je zbog istog dela već vođen prekršajni postupak u kome je okrivljeni Stojčić oglašen krivim i novčano kažnjen.
– U predmetu Kt. br. 2534/12 27. avgusta prošle godine podignut je optužni predlog protiv Uroša Trajkovića, bivšeg direktora Zdravstvenog centra Vranje zbog produženog krivičnog dela nenamensko korišćenje budžetskih sredstava. Poslednje ročište održano je u utorak 4. novembra ove godine, ali suđenje nije maklo dalje od početka.
– U predmetu Kt. br. 1247/14 po krivičnoj prijavi Policijske uprave (PU) Vranje Ku. br. 447/14 od 30. aprila ove godine podnete protiv Nebojše Stojanovića, bivšeg direktora JP Uprava banje i aktuelnog gradskog većnika zbog sumnje na zloupotrebu službenog položaja odgovornog lica i krivičnog dela pronevera u toku je predistražni postupak. Tužilaštvo je zahtevalo prikupljanje dodatnih obaveštenja s ciljem provere istinitosti navoda krivične prijave i dopune dokaznog materijala. PU Vranje nedavno je dostavila izveštaj sa prilozima.
– U predmetu Kt. br. 54/14 po krivičnoj prijavi Ku. br. 1581/13 PU Vranje od 31. decembra prošle godine protiv narodnog poslanika SNS i advokata Dragana Nikolića zbog sumnje na izvršenje krivičnog dela ugrožavanje sigurnosti (na štetu načelnika PU Vranje Slađana Velinovića) u toku je predistražni postupak. Tužilaštvu je dostavljen izveštaj policije po zahtevu za dopunu krivične prijave.

– Za većinu krivičnih dela u slučajevima paljevina, obavezna je odbrana, odnosno prisustvo advokata koji su već neko vreme u štrajku. Prema važećem Zakoniku o krivičnom postupku, potrebno je obezbediti prisustvo svih okrivljenih na glavnom pretresu da bi se on uopšte održao, kao i branilaca okrivljenih kod onih dela gde je odbrana obavezna, te prisustvo postupajućeg zamenika osnovnog tužioca. Ako samo jedan od pobrojanih nije tu, sledi odlaganje – kaže Tošićka.

Upravo se to dogodilo 23. septembra, kada je trebalo da se održi ročište. 

– Okrivljeni koji su došli – nastavlja Tošićka – kazali su postupajućem sudiji da se Miloš Popović, za kojim je izdata naredba za privođenje, nalazi u Francuskoj, a da je okrivljeni Dejan Nikolić trenutno na lečenju zbog povrede koju je zadobio u eksploziji automobila (u julu ove godine, p.a.). Treba takođe znati da se u ovom predmetu ne radi samo o događaju vezanom za požar u Pozorištu, već o nizu krivičnih dela, kao i o trinaestorici okrivljenih. Vrlo je teško stvoriti uslove za držanje glavnih ročišta.

Ima li drugog puta koji vodi ka konačnom epilogu?

– Za suđenje u odustvu okrivljenih, potrebno je ispuniti određene uslove o čemu će odluke donositi postupajući sudija – objašnjava portparolka suda.

Advokat Radomir Ristić, zastupnik dvojice okrivljenih (Martina Milosavljevića i Ognjena Stošića) kaže da je ovaj proces od početka postavljen na „krive noge“. Stvari se razvlače, kaže on, jer tužilaštvo nije izdvojilo postupke, već su svi okrivljeni, za razna krivična dela koja su se dešavala na raznim mestima i u različito vreme, stavljeni u isti koš.

– Koja je verovatnoća da će svih trinaest okrivljenih i njihovi branioci pristupiti sudu u isto vreme?! Vrlo mala. Zato se ročišta odlažu. Dvojica koju ja branim okrivljeni su, recimo, za tuču u pivnici u Karađorđevoj ulici. Taj događaj ni po vremenu, ni po mestu izvršenja nema dodirnih tačaka sa paljevinama. Ni oštećeni u tom slučaju nemaju veze sa paljevinama. Da su svi slučajevi izdvojeni, možda bi do sada sve bilo gotovo – navodi Ristić.

Advokat Slobodan Nešić, pak, koji brani šestoricu okrivljenih, smatra da nema ničeg neobičnog u ovom procesu u pogledu njegovog trajanja.

– Optuženo je čak trinaest osoba za šesnaest krivičnih dela, pa mislim da vreme koje je proteklo nije predugo, pogotovo što se može reći da je postupak u završnoj fazi. Sa procesnog aspekta, može se oceniti da se stvari odvijaju izuzetno brzo. Sad, što su se u međuvremenu neke stvari izdešavale, što već duže vreme traje protest advokata i što neki od okrivljenih ne mogu da pristupe sudu iz nekih razloga, to je nešto drugo – navodi Nešić.

DOVOLjNO „DOBRI“ RAZLOZI

Evo informacija o ažurnosti prvosuđa. Do kraja 2013. godine, pre odlaska na novo radno mesto u bujanovačkom sudu, predmet je dužila sudija Vesna Zlatković. Ona je nešto i uradila. Prema izveštaju suda, na prvom glavnom pretresu 29. maja prošle godine okrivljeni su dali svoje iskaze. Narednog dana Zlatovićka je saslušala oštećene, a 31. maja svedoke i veštaka. Odložila je nastavak za 14. jun, nakon čega su spisi predmeta dostavljeni nadležnom institutu radi veštačenja. Još jedan manji broj oštećenih je saslušan 14. Juna, i od tada sve stoji. Nastavak procesa bio je zakazan za 6. septembar 2013, ali je odložen zbog neispunjenja uslova za njegovo održavanje. Novo odlaganje usledilo je 31. oktobra iz istih razloga. Uglavnom, zbog nedolaska nekog od optuženih ili branilaca. Nastavak je prolongiran za 15. januar ove godine. Tada je predmet, zbog formiranja nove mreže sudova i stupanja na snagu novog Zakona o sedištima i područjima sudova, preuzeo novi sudija Svetislav Djorđević. Usledila su nova odlaganja.

– Sudija Djorđević je – kaže portparolka Tošić-Arsić – glavni pretres odložio za 24. mart ove godine, jer u januaru nisu bili ispunjeni uslovi za njegovo održavanje zbog nedolaska branioca. U martu opet nisu bile ispunjene pretpostavke za držanje glavnog pretresa zbog nepristupanja sudu jednog optuženog i oštećenih, pa je pretres odložen za 11. jun ove godine. Treba imati u vidu da zbog promene postupajućeg sudije pretres mora početi iznova i svi dokazi moraju se ponovo izvoditi – skreće pažnju Tošićka.

Novi početak nije kraj muka. Glavni pretres zakazan za 11. jun takođe je odložen, jer nisu bile ispunjene pretpostavke za njegovo držanje i odložen je za 29. septembar. Izmenom godišnjeg rasporeda, postupajući sudija Svetislav Djorđević prebačen je u izvršno odeljenje suda, a predmet je dodeljen Suzani Djorić na dvogodišnjicu podizanja optužnice 22. marta 2014. Pretres koji je Djorđević zakazao za 23. septembar Djorićka je dan nakon preuzimanja predmeta odložila za 12. novembar (sledeća sreda) jer se na ročištu nisu pojavila trojica okrivljenih, te branioci-advokati koji su u štrajku.

Šta kažu oštećeni? Recimo, Zoran Antić gradonačelnik Vranja i šef SPS kome je zapaljen „pasat“ u leto 2011. a njegovom ocu u dva navrata paljen „jugo“ kaže da ga zanimaju isključivo nalogodavci.

– Pretrpeo sam štetu od 15.000 evra, ništa naplatio nisam. Neki su ljudi privedeni kao izvršioci, ali oni me ne zanimaju. Nalogodavac će kad-tad biti otkriven i ja sa nestrpljenjem čekam taj dan – kaže Antić.

SLOBODAN NEŠIĆ
INTERESOVANjE OMETA PROCES
Advokat Slobodan Nešić smatra da javnost u ovom i sličnim osetljivim predmetima treba da bude upoznata sa nekim činjenicama, ali naglašava da prekomerno interesovanje medija ne donosi ništa dobro.
– Unosi se nesigurnost u rad sudije, jer on nikada ne može da proceni da li dovoljno brzo postupa u postupku i koja je to brzina koja bi zadovoljila javnost. Na drugoj strani, vrši se ozbiljan pritisak na tzv. slobodno sudijsko uverenje o nečijoj krivici, otežava se procena da li dokazi ukazuju na to da neko treba da bude osuđen ili oslobođen. Češća je pojava da se vrši pitisak na sudiju da okrivljeni budu osuđeni, pa se dešava da pod tim pritiskom sudija popusti i napravi određene greške. Mediji treba da nađu meru. Bilo bi sasvim dovoljno objaviti da određeni postupak počinje i na kraju kakav je ishod, a ne da se reportažno izveštava tokom celog suđenja.

MRTVA TAČKA

Gensek vranjskih socijalista Branimir Stojančić kaže da posle svega viđenog u ovom procesu oseća gorak ukus u ustima i veliko razočarenje u pravosuđe, sistem bezbednosti i državu.

– Ne da se nije ništa pomerilo sa mrtve tačke, nego ne postoji bilo kakva volja da se nešto pokrene. Sve je postalo ruganje zakonu i sistemu. Govorim ovo jer znam u kakvoj atmosferi sprdnje i pritiska na pravosuđe je suđenje krenulo – kaže Stojančić.

Šta su posledice izostanka epiloga u ovom sudskom procesu? Kada su svi pomislili da su paljevine samo ružna prošlost, od proleća ove godine usledio je novi piromanski pohod. Krenulo je potpaljivanjem advokatske kancelarije poslanika SNS Dragana Nikolića 23. maja. Naredna tri dana goreli su vozilo „DM City“ taksija, luna-park u Sportskom centru, letnjikovac kod donje kasarne i baraka na pijaci „Tekija“. Od ove jeseni meta su ponovo automobili. Krajem septembra zapaljen je auto gradskog većnika Nebojše Stojanovića u dvorištu njegove porodične kuće. Izgorelo je i vozilo njegovih roditelja. Ima li kraja ovome? Verovatno ne, barem dok sudska vlast ne pošalje jasnu poruku da će sve one koji bi da i dalje potpaljuju okolo mnogo da boli i od same pomisli da se igraju palidrvcem.

 

ŠTA KAŽE OPTUŽNICA
Optužnica Osnovnog tužilaštva pod oznakom Kt.br.2632/12, u predmetu K.br.453/13 od. 21. marta prošle godine optužuje okrivljene za „teško delo protiv opšte sigurnosti“ i još niz drugih krivičnih dela (nasilničko ponašanje, nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija itd):
– za paljevinu diskoteke „Paladijum“ i gradskog teatra u julu 2012. okrivljeni su Nikola Trajković zv. Čuta i Božidar Stojanović zv. Boža Karadnik. Njih dvojica i Miloš Cvetković zv. Banjurac navodno su u noći između 7. i 8. novembra 2011. zapalili teretno vozilo „mercedes“ vlasnika Zorana Stojanovića.
– Miloš Anđelković zv. Anđelko optužen je da je u noći između 12. i 13. novembra 2012. godine zapalio „mercedesa“ lokalnog preduzetnika Slađana Bogatinovića.
– Savu Stanisavljevića tužilaštvo optužuje da je 8. oktobra 2012. godine, na nagovor takođe optuženog Velimira Vukoslavovića, učestvovao u paljevini Vukoslavovićeve kuće u Ulici Južnomorvskoj. Navodni motiv – naplata novca od osiguranja.
– Miloš Popović zv. Pakman navodno je u noći između 29. i 30. juna 2011. godine zapalio „pasata“ šefa SPS i gradonačelnika Vranja Zorana Antića. Sa lica mesta, posle paljevine odvezao ga je, stoji u optužnom aktu, Dejan Nikolić zv. Kantar. Kod Popovića je policija prilikom pretresa 28. decembra 2012. godine pronašla automatsku pušku sa dva okvira i određenu količinu municije.
– Božidar Stojanović i Denis Duraković su navodno u noći između 9. i 10. jula 2012. godine zapalili „porše kajen“ makedonskog biznismena Trifuna Dokovskog, direktora firme Progresiv u Vranju.
– Cvetković i Srđan Stojilković terete se za paljevinu automobila „fiat doblo“ vlasnika Nenada Mitića u noći između 28. februara i 1. marta 2011. godine, a Cvetković i njegov imenjak Miloš Mladenović zv. Žaba da su u noći između 2. i 3. marta 2011. podmetnuli požar na „mercedesu“ komandanta Vatrogasnog bataljona za Vranje Vedrana Taškovića i džipu „kia sorento“ aktuelnog predsednika Sportskog saveza Igora Mladenovića.
– Miloš Mladenović optužen je i da je “sa više NN lica“ 11. novembra 2011. godine zapalio „pežoa“ gradskog sekretara SPS Branimira Stojančića, a njegov imenjak Cvetković i za paljevinu dva automobila u istoj noći 10. novembra 2011 – džipa „grand čiroki“ Vuka Marjanovića i „golfa“ Milana Jovanovića Milte.
– Tri Miloša, Mladenović, Popović i Anđelković, te Velimir Vukoslavović, Martin Milosavljević i Ognjen Stošić pominju se u optužnici kao osobe koje su 9. decembra 2012. pola sata posle ponoći upali su u pivnicu “Underground“ u Ulici Karađorđevoj. Tu su, kako se navodi, „grubim zlostavljanjem, nasiljem prema drugim licima, izazivanjem tuče, drskim i bezobzirnim ponašanjem“ ugrozili spokojstvo zakupca objekta i velikog broja gostiju i polomili deo inventara, a nekoliko gostiju zadobilo je lake telesne povrede.

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar