,
U rodnom Bosilegradu, u konkurenciji četiri liste, Zaharijev je osvojio 98,25 odsto glasova. Podsetimo da je on na listi DSS, predsednik opštine Bosilegrad od 2001. godine, a sada mu teče četvrti mandat
Ubedljivu pobedu u nedelju izvojevao je Jonuz Musliu i njegove pristalice koji su birali Nacionalni savet Albanaca (NSA) od 15 članova. Ove izbore u Bujanovcu, Preševu i Medveđi, međutim, obeležilo je udruživanje stranaka protiv Rize Haljimija, čija je Partija za demokratsko delovanje do sada imala glavnu reš u NSA. Mada je Halimijeva lista „Koalicija za prava Albanaca“ u nedelju osvojila najviše glasova – 41,05 odsto, odnosno šest mandata, njegov kandidat za predsednika, profesor Galip Bećiri, sadašnji predsednik NSA, neće više sedeti u toj fotelji. Na to mesto, već na prvoj sednici novoformiranog Saveta, za predsednika će biti izabran Jonuz Musliu, sadašnji predsednik SO Bujanovac i lider Pokreta za demokratski progres (PDP).
Na pitanje kako se to i zašto dogodilo, odgovor je posve jednostavan: iza kandidature Musliua stalo je čak pet, od ukupno šest partija (DPA, PDP, DP, DUD i DUA) koje okupljaju Albance, a iza Bećirija, samo članovi i simpatizeri Halimijeve Partije za demokratsko delovanje (PDD). Pobednici su tako, prema preliminarnim rezultatima Republičke izborne komisije (RIK) sa 97 obrađenih biračkim mesta, pridobili poverenje čak 56,18 odsto glasova svojih članova i simpatizera.
– Ništa neobično se nije dogodilo. Mi smo na ovim izborima imali svoj cilj – pobedu. U tom duhu smo sebi postavili zadatke i njih uspešno realizovali – bio je kratak budući predsednik Jonuz Musliu.
Inače, od 34.675 upisanih birača albanske nacionalnosti u tri opštine, na izborima je glasalo njih 13.999 odnosno 40,37 odsto. Bez mandata kod Albanaca ostale su liste „Nagip Tajipi“ i „Za budućnost Albanaca u Srbiji – Sevdailj Hiseni“.
Na izborima za Savet romske nacionalne manjine, najviše mandata – devet, osvojila je lista „Romi za bolju budušnost“. Slede liste „Romski glas za Evropu“ sa šest, „Pravda i istina za svakog Roma“ i „Romi građani i građanke Srbije – Srđan Šajn“ sa po četiri. Liste „Savez za promene – ljudi po meri čoveka“ i „Naša reformska lista“ osvojile su po tri, „Anglunipe –Napredak Dragoljuba Ackovića“ i „Romi za Srbiju – Srbija za Rome“ dva i na kraju po jedan mandat je pripao listama „Asocijacija Roma Srbije – Vladan Stanojević“ i „Grupi birača – Romi za Evropu“.
ZAHARIJEV UBEDLjIV
Ovi, drugi po redu izbori za nacionalne savete nacionalnih manjina u Srbiji ostaće upamćeni po Vladimiru Zaharijevu, predsedniku opštine Bosilegrad i nosiocu liste „Vladimir Zaharijev – to smo mi – od srca za boljitak svih nas gde god da smo“, koja je u konkurenciji 82 liste u Srbiji, osvojila procentualno najviše glasova svojih sunarodnika – 48,45 odsto. Tako će on, voljom svojih 4.782 birača, sa 10 mandata, naspram devet koliko su osvojile tri preostale liste, biti novi predsednik Nacionalnog saveta Bugara u Srbiji. Urodnom Bosilegradu, u konkurenciji četiri liste, Zaharijev je osvojio 98,25 odsto glasova. Podsetimo da je on na listi DSS, predsednik opštine Bosilegrad od 2001. godine, a sada mu teče četvrti mandat.
-Pogrešno je svako tumačenje da je ovo velika pobeda Vladimira Zaharijeva. Ne, ovo je trijumf izborne liste jednog tima velikih radnika i vatrenih zagovornika izgradnje mostova između Bugarske i Srbije – kaže Zaharijev za Vranjske.
Dva njegova glavna rivala – dr Vladica Dimitrov i dosadašnji predsednik Saveta, Zoran Petrov, inače obojica iz Dimitrovgrada, skupa su osvojili 249 glasova manje od Zaharijeva, po čemu se takođe da „izmeriti“ ova ubedljiva pobeda bosilegradskog kmeta.
-Ponudiću svima, bez obzira na razlike, da se maksimalno uključe u rad Nacionalnog saveta Bugara. Naravno, najpre onima sa tri konkurentske liste i njihovim nosiocima, jer je ovo pobeda svih Bugara u Srbiji, pobeda onih koji žele brži ekonomski razvoj Srbije i bolji kvalitet života svih njenih građana – kaže Zaharijev.
Uz sve što je lepo doživeo u kampanji i na izborima, Zaharijev iznosi jedan i samo jedan, kako je rekao, ružan detalj.
-U kampanji sam bio gost svih elektronskih medija, gde god žive Bugari u Srbiji. Svuda sam bi rado dočekan i lepo pozdravljen posle nastupa. Jedino je Regionalna televizija Vranje, koja se finansira sredstvima poreskih obveznika juga Srbije, odbila dva moja zahteva da gostujem u izbornim terminima za nacionalne savete.
Inače, od 14.968 Bugara upisanih u birački spisak, u nedelju je na izbore izašlo 9870 ili 65,94 odsto, a brojke koje slede najbolje oslikavaju trijumf Zaharijeva:
Niš 108:59
Bosilegrad 3.932:70
Surdulica 234:3
Vranje 176:0
Raška 39:0
Vr. Banja 95:0
(Ovaj tekst deo je projekta Živeti zajedno koji finansira Ministarstvo za kulturu i informisanje Vlade Republike Srbije)
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.