,
,
U toj opštini u toku je implementacija čak pet projekata za koje je iz programa prekogranične saradnje Evropske unije obezbeđeno 1.070.000 evra
Opština Surdulica je zvanično među prvih pet lokalnih samouprava sa najboljim referencama u saradnji sa Evropskom unijom u konkurenciji gradova i opština koje „pripadaju“ IPA programu prekogranične saradnje. Ovako visok plasman zaslužuje punu pažnju imamo li u vidu da je Surdulica ovo mesto izborila u konkurenciji četiri grada (Niš, Leskovac, Zaječar i Vranje) i čak 32 opštine od Kladova i Majdanpeka na istoku, do Preševa i Trgovišta na jugu Srbije.
Zoran Mitić, zamenik predsednika opštine Surdulica, objašnjava da je ovim novcem završeno nekoliko kapitalnih projekata:
– Mi smo se već nekoliko godina specijalizovali za dobijanje sredstava iz ovih fondova. Kažem specijalizovali, jer na tržištu novca danas nemate nigde toliko besplatnih sredstava kao u fondovima prekogranične saradnje. Zahvaljujući tim sredstvima, mi smo proteklih nekoliko godina završili krupne projekte koji značajno utiču na kvalitet života u našoj opštini – kaže Mitić.
MOTOR RAZVOJA
A na novinarsko pitanje šta znači „mi smo se specijalizovali“, Mitić odgovara da je lokalna samouprava prepoznala da je ovo najkraći i najunosniji put do najjeftinijih sredstava.
– Zato smo oformili jednu veliku ekipu koja se bavi ovim projektima. To je, zapravo, jedan lanac ljudi različitih profila koji osmišljavaju i prave projekte, a čine ge funkcioneri lokalne samouprave, zatim stručnjaci – analitičari za ekonomski razvoj, projekt majstori i stručnjaci za informacione tehnologije – kaže Mitić.
Ankica Žegarac Milenković, samostalni stručni saradnik u Službi za ekonomski razvoj opštine je motor ove ekipe. Ona ističe da su u Surdulici, s obzirom na značaj fondova prekogranične saradnje, kao i količinu sredstava koja se realno obezbeđuju na ovaj način, ove projekte stavili u fokus aktivnosti lokalne samouprave.
– Trudimo se da idemo nekoliko koraka ispred Programa. Zato u Službi za ekonomski razvoj pravimo projekte kojima idemo u susret sredstvima. U tome nam pomaže činjenica što imamo odličnu saradnju sa Centrom za razvoj Jablaničkog i Pčinjskog okruga iz Leskovca sa kojim smo često partneri na projektima – kaže gospođa Žegarac Milenković i dodaje da je u toku implementacija čak pet projekata za koje je od Evropske unije obezbeđeno 1.070.000 evra.
Najveći projekt je rekonstrukcija Mesne kancelarije na Vlasini Rid, kojom će se, kada bude gotova, dobiti moderan Informacioni centar. Biće to veliki, lep i moderan objekt kakav je potreban i Vlasini i Surdulici. Centar će imati 800 metara kvadratnih prostora, a ceo kompleks će zauzimati površinu od 2,2 hektra.
– Mi očekujemo da on bude predat na upotrebu na proleće sledeće godine. Za njegovu izgradnju iz fondova Evropske unije za prekograničnu saradnju obezbedili smo 400.000 evra – ističu s ponosom u Službi za ekonomski razvoj.
Inače, u sastavu Informacionog centra biće prostorije Mesne zajednice, Zdravstvena stanica i Rendžerska služba. Sam Centar imaće veliku salu za sastanke sa čajnom kuhinjom i nekoliko apartmana sa pratećim zajedničkim prostorijama za celodnevni boravak.
Iz istih, evropskih fondova za rekonstrukciju Surduličkog kulturnog centra (SKC) lokalna samouptrava je obezbedila 350.000 evra. Zaposleni u kulturi odavno ističu da je cela zgrada SKC u prilično lošem stanju, da čak prokišnjava i da u njoj trenutno nema mesta za sve kulturne stvaraoce, kao i za neke gostujuće programe.
Zato je projektom predviđena temeljita rekonstrukcija i sanacija. U dograđenom potkrovlju smestiće se urednici i službe za različite kulturne programe. Rekonstrukcija, kako objašnjavaju, podrazumeva izgradnju novog krova i instaliranje nove elektro, vodovodne i kanalizacione mreže.
– Smatramo da je sredini kakva je Surdulica potrebno jedno ovakvo zdanje gde će se okupljati lokalni stvaraoci i gde će publika pratiti filmske, pozorišne, muzičke, likovne i druge gostujuće programe – dodaje Zoran Mitić.
Iz sredstava Evropske unije obezbeđeno je takođe 130.000 evra za rekonstrukciju Doma kulture u selu Alakince, plus tri miliona dinara iz budžeta lokalne samouprave. Kada bude gotov, biće to moderan objekat koji će okupljati mlade i sve koji žele da se edukuju za pisanje i implementaciju projekta i da ovladaju informacionim tehnologijama. To je dakle nešto novo, primereno ovom trenutku, kada se rad mnogim vladinih i nevladinih organizacija zasniva na projektom finansiranju. U njegovih 300 metra kvadratnih biće smeštene i prostorije za kulturno-zabavne aktivnosti, kao i prostorije mesne zajednice.
ŽIVOT U ALAKINCU
U lokalnoj samoupravi očekuju da će ovaj centar ubrzati razvoj organizacija građanskog društva. Kažu da taj sektor u Surdulici zaostaje za ukupnim aktivnostima, tako da će mladi tu naći šanse i mogućnosti za osnivanje nevladinih organizacija u svim segmentima života. Inače, selo Alakince sa oko 1.600 stanovnika (s leve strane puta ka Vladičinom Han) udaljeno je od Surdulice 2,3 km. Selo ima školu, obdanište, fabriku mleka, fudbalski klub, crkvu i nekoliko prodavnica. Jedna od glavnih prirodnih vrednosti sela je odsustvo zagađivača i više izvora čiste vode.
Sredstvima prekogranične saradnje, sa 100.000 evra, biće finansirane i manifestacije koje će pratiti tradicionalno takmičenje trubača „Vlasinsko leto“. Ne treba zaboraviti da je to najveća manifestacija te vrste na jugu Srbije i najveća na otvorenom u našem kraju. Ona je već postala mnogo više od jednog predtakmičenja za Sabor trubača u Guči.
-Na kraju želim da kažem da lokalna samouprava iz godine u godinu sve veću pažnju pridaje zaštiti životne sredine u svim njenim segmentima. Zato smo ove godine konkurisali za sredstva iz Programa prekogranične saradnje, jer smatramo da u ovoj oblasti narednih godina moramo raditi i više i kvalitetnije –kaže zamenik predsednika opštine Zoran Mitić.
On dodaje da će lokalna vlast u Surdulici ove godine sa 90.000 evra raditi na sanaciji i uređenju divljih deponija, što će biti samo početak onoga što se na planu zaštite životne sredine planira narednih godina.
ŠTA JE IPA PROGRAM PREKOGRANIČNE SARADNjE
Pogranična oblast u kojoj se sprovodi IPA program saradnje Bugarska-Srbija, pokriva teritoriju od 39. 434 km2 ( 20. 525 km2 s bugarske strane i 18. 909 km2 u Srbiji). Dužina granice između dve države je duga 341 km, na kojoj je pet prelaza.
Cela teritorija pogranične oblasti Bugarska-Srbija obuhvata 12 administrativnih jedinica: šest regiona u Bugarskoj sa 60 opština i šest okruga u Srbiji sa 36 opština.
U Bugarskoj:
Region Vidin, 11 opština: Belogradčik, Bojnica, Bregovo, Vidin, Gramada, Dimovo, Kula, Makreš, Novo Selo, Ružinci, Kupren.
Region Montana, 11 opština: Berkovica, Bojčinovci, Brusarci, Valčedram, Varšec, Georgi Damjanovo, Lom, Medkovec, Montana, Čiprovci, Jakimovo.
Region Sofija, 22 opštine: Anton, Božurište, Botevgrad, Kavdar, Čelopek, Dolna banja, Dragoman, Elin Pelin, Etropol, Godeč, Gornja Malina, Ihtiman, Koprivštica, Kostenec, Kostinbrod, Mirkovo, Pirdop, Pravec, Samokov, Slivnica, Svoge, Zlatica.
Region Pernik, šest opština: Breznik, Zemen, Kovačevci, Pernik, Radomir, Tran.
Region Kjustendil, devet opština: Bobovdol, Boboševo, Kočerinovo, Kjustendil, Nevestino, Sapareva banja, Dupnica, Trekljano.
Grad Sofija, jedna opština: grad Sofija.
U Srbiji:
Borski Okrug, četiri oštine: Bor, Kladovo, Majdanpek, Negotin.
Zaječarski Okrug, četiri opštine: Boljevac, Zaječar, Knjaževac, Sokobanja.
Nišavski Okrug, 11 opština: Grad Niš ( opštine: Pantalej, Medijana, Crveni krst, Palilula i Niška Banja), Aleksinac, Gadžin Han, Doljevac, Merošina, Ražanj, Svrljig.
Pirotski Okrug, četiri opštine: Babušnica, Bela Palanka, Dimitrovgrad, Pirot.
Jablanički Okrug, šest opština: Bojnik, Vlasotince, Lebane, Leskovac, Medveđa, Crna trava, i
Pčinjski Okrug, sedam opština: Bosilegrad, Bujanovac, Vladičin Han, Vranje, Preševo, Surdulica, Trgovište.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.