,
,
Investitorima zanimljiva i Specijalna bolnica u Vranjskoj Banji, bujanovačko Proleće i Veterinarska stanica iz tog mesta
U ovom trenutku je poznato samo jedno: do 15. oktobra, poslednjeg dana javnog poziva, Agenciji za privatizaciju stiglo je 47 pisama zainteresovanih kupaca za firme iz Pčinjskog okruga. Kako nezvanično saznajemo, oni su zainteresovani za kupovinu 14 od ukupno 18 preduzeća (vidi tabelu) koja je Agencija oglasila za prodaju.
Najviše, čak 12 ponuda, stiglo je za bujanovačko preduzeće „Proleće“, a samo jedna manje – 11, za tamošnju „Veterinarsku stanicu“. Po četiri pisma-ponude su stigle za vranjski „Zavarivač“, a po tri za „Zastavu PES“ i RTV Vranje. Zainteresovani su uputili tri pisma za kupovinu HK „Jumko“ (dva samo za Bivodu), dva za HTP „Evropa“ iz Surdulice, a po jedan kupac je zainteresovan za Veterinarsku stanicu iz Surdulice, Duvansku industriju iz Bujanovca i vranjsku „Vodogradnju.
MODELI PRIVATIZACIJE
Novi zakon predviđa četiri metode ili oblika privatizacije: prodajom imovine (obično važi za firme u stečaju), prodajom kapitala (prodaja celog preduzeća sa celokupnom imovinom, potraživanjima i obavezama), strateško partnerstvo (kada se ulazi sa partnerski odnos sa državom) i dokapitalizacija (kupovina akcija i ulaganje u opremu čime se povećava vrednost firme).
ZAKON ĆUTANjA
Tako, niko od sagovornika „Vranjskih“, čak ni oni koji važe za dobro obaveštene, nisu bili u stanju da pruže bilo kakve čvršće dokaze o novim gazdama. Tako gradonačelnik Vranja Zoran Antić kaže da, prema podacima kojima on raspolaže, ima dosta zainteresovanih za kupovinu firmi iz Vranja.
– Najvažnije je da ima dosta zainteresovanih za kupovinu vranjskih firmi. Prema podacima koje ja imam, a koji su nezvanični, ostaje priča sa „Simpom“ i Rusima, zatim sa „Jumkom“, pa sa „Zavarivačem“, za koga su zainteresovane dve domaća i dve inostrane kompanije – obe iz Nemačke. Iste informacije kažu da je i Vranjska Banja interesantna za neke kompanije. Čak imam informacije da su počeli i neki ozbiljni razgovori o kupovini – kaže gradonačelnik.
U skladu sa novim Zakonom o privatizaciji, koji je stupio na snagu 13. avgusta ove godine, dva dana kasnije Agencija za privatizaciju objavila Javni poziv za prikupljanje pisama zainteresovanih investitora za privatizaciju 502 preduzeća sa zavisnim privrednim društvima. Agencija je obećala da će rezultate Javnog poziva, odnosno spisak zainteresovanih investitora objaviti u narednih sedam dana, ali njega ni do danas nema. U Agenciji za privatizaciju, ali ni u Ministarstvu privrede, do danas, 17 dana po isteku roka javnog poziva, niko nije u stanju da odgovori na pitanje zašto taj famozni spisak kasni i šta se odugovlačenjem želi postići.
Više podataka nije mogao da nam pruži ni narodni poslanik Novica Tončev iz Surdulice, koji je, da podsetimo, član najužeg rukovodstva Socijalističke partije Srbije, a važi za dobro obaveštenu osobu.
– S obzirom da Agencija još ne objavljuje spisak, ja se nisam posebno zanimao. Međutim siguran sam da će biti dosta kandidata za kupovinu tri firme iz Surdulice koje su na spisku od 502 preduzeća. Jer, i „Zastava PES“, i „Evropa“, i „Veterinarska stanica“ imaju danas perspektivu – kaže Tončev.
Dragan Reljić, direktor surduličke „Evrope“, koja ima atraktivne kapacitete na Vlasini, kaže da ni on nema pouzdane informacije o kupcima zainteresovanim za to preduzeće. U Ministarstvu privrede „Vranjske“ međutim saznaju da su Agenciji stigle dve ponude od kojih je jedna od velike i moćne domaće kompanije. Ona je u pismu saopštila da je spremna da ulaže u razvoj tog preduzeća, posebno u one kapacitete koji gravitiraju Vlasinskoj visoravni. – Vlasina je očarala tog partnera, tako da je on u pismu saopštio iskrenu nameru da kupi ovo preduzeće i krene u ofanzivan razvoj turizma na Vlasini – kaže naš izvor.
U Vranju je već boravio jedan partner. Vlasnik banje „Ždreko“ kod Petrovca na Mlavi, boravio je u Specijalnoj bolnici u Vranjskoj Banji saznajemo od direktora dr Zorana Milosavljevića. I on se do detalja upoznao sa kapacitetima ove zdravstvene ustanove.
– To je jedan bogati Srbin koji duže vreme živi u inostranstvu. U Petrovcu na Mlavi ima Banju i hotel, a posluje i sa naftom. Razgledao je kompletnu Specijalnu bolnicu, upoznao se sa svim detaljima, a šta će dalje biti, videćemo – kaže Milosavljević.
BRANISLAV POPOVIĆ
I TURCI BI JUMKO
Branislav Popović, član Nadzornog odbora HK „Jumko“ , otkriva da je za firmu, osim Poljaka, zainteresovana i jedna turska kompanija:
– U ponedeljak smo imali još jednog partnera zainteresovanog za kupovinu. Nama je, na noge u Vranje, u pratnji predstavnika Ministarstva privrede, došao kupac iz Turske, Sarkan Tekin iz velike multinacionalne kompanije „TAČ“ koja se, između ostalog, bavi građevinarstvom, poljoprivrednom proizvodnjom, tekstilom i drugim. Gospodin Tekin je inače veoma moćan i veoma upućen biznismen. Tražio je i omogućeno mu je da sve vidi, a on se zanimao bukvalno za svaku fabriku, za svaku operaciju i svaki detalj od Vranja i upravne zgrade, do Fabrike „Bivoda“ u Bujanovcu, jer je izrazio nameru da kupi kompletnu kompaniju – otkriva nove detalje Popović.
On je inače potvrdio i prethodno objavljenu informaciju da je za kupovinu Jumka zainteresovana kompanija „Andropol“ iz istoimenog mesta u Poljskoj, koja je programom proizvodnje slična „Jumku“.
Na internoj berzi i u svim razgovorima o privatizaciji, bujanovačka „Veterinarska stanica“ je bila predmet velike pažnje. To je i ovog puta potvrdio direktor Miodrag Milković nezvaničnom informacijom da je stiglo čak11 pisama potencijalnih kupaca.
– Preko veza sam saznao ovaj podatak, ali ništa ne znam o kandidatima. To govori da je naša firma ozbiljan partner i u našoj grupaciji, ali i u Bujanovcu – kaže Milković i dodaje da će jedan od kandidata biti i konzorcijum u kome su svi doktori ove „Veterinarske stanice“, saglasni da „svoju kožu ne treba tako jeftino prodati“.
RTV ŽELE ZAPOSLENI
Zoran Veličković, direktor RTV Vranje kaže da su i zaposleni kandidati za kupovinu firme, za koju su ukupno stigle tri ponude:
– Ko god da su kandidati, očekujem da u ovom važnom poslu prevlada pamet, iako me sve dosadašnje radnje ubeđuju u suprotno. Inače, i radnici RTV Vranje su zainteresovani da postanu vlasnici ove medijske kuće. Oni će konzorcijumom ući u trku za kupovinu, ali ne po svaku cenu ukoliko ovaj posao bude borba sa vetrenjačama – kaže direktor Veličković.
Dodajmo na kraju da je u Pčinjskom okrugu mnogo više onih firmi čija je sudbina krajnje neizvesna ili nepoznata. To su preduzeća koja su više godina u postupku stečaja ili likvidacije ili koja ne rade iz nekih drugih razloga. Takvih preduzeća je u Vranju 14, Bosilegradu četiri, Bujanovcu devet, Vladičinom Hanu 10, Preševu sedam, Surdulici šest i Trgovištu dva. Nazive tih preduzeća objavili smo u broju od 21. avgusta.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.