Slučajno ili ne, direktor lokalnog javnog preduzeća boravio u Nemačkoj baš u vreme čuvene svetkovine
Ako je suditi prema aktivnostima Krste Janjića, direktora JP „Vodovod“, gradskom mrežom koja se uveliko renovira, uskoro bi umesto vode moglo da potekne – pivo. I to ne bilo koje, nekakva tekućina koja i ne zaslužuje da nosi ovo časno ime, već kvalitetno, nemačko, kakvo se konzumira na Oktobarfestu u Minhenu.
UTOPIJA
Kada bi se utopija ovaplotila u stvarnosti, verujemo da bi se malo ko u Vranju pobunio. Međutim, kako stvari stoje, i za kvalitetnu vodu ćemo morati da malo sačekamo a kome je do piva moraće, kao i do sada, da ga kupuje u radnjama ili naručuje u kafani.
Ali, nekako se pogodilo da Janjić boravi u Nemačkoj baš u vreme kada se tamo održava Oktobarfest, svojevrsni sajam piva, kobasica, jednom rečju nemačkog narodnog stvaralaštva, ali ne da bi proverio da li je pena na pivu propisane visine a kobaje reš pečene, već da bi video kako tamo funkcioniše jedna fabrika za izradu vodovodnih cevi blizu Minhena ka austrijkoj granici.
No, to nije jedina nevolja. Naš izvor iz „Vodovoda“ navodi da su Krstić i njegov zamenik Srđan Dekić, iako put Germanije (22 -26.septembar) nisu otišli o trošku Vodovoda, od firme dobili dnevnice. Po njemu, sve bi to bilo u redu – dnevnice su, uostalom, zakonska kategorija – da nije čudne koincidencije sa terminom održavanja pivskog festivala.
– Gospoda Krsta Janjić i Srđan Dekić su, dok vam ovo pišem, u Menhenu, na Oktobarfestu! Otišli ljudi, kao o trošku Nemaca (?), da posete kao fabrike za preradu vode, i to baš, čudno, u vreme Oktobarfesta. Ino dnevnice, koje ne plaćaju Nemci već mi (Vodovod) su im za ova tri dana po oko 50.000 dinara, plus avans (za troškove puta, da,da tog puta koji plaćaju Nemci) po tridesetak hiljada dinara! – obaveštava izvor iz javnog preduzeća.
No, da li je to baš tako? Krsta Janjić ne spori da je sa zamenikom bio u Nemačkoj, ali kaže da je putovanje trajalo samo dva a ne četiri dana.
– Planirano je da bude tri dana, ali mi smo zakasnili pa smo bili na dva dana – kaže Janjić.
Osim toga, objašnjava on, sasvim se slučajno desilo da se boravak poklopi sa čuvenom smotrom, iako je obilazak štandova sa pivom bio deo posete.
– Put je platila i organizovala kompanija „Sanivod“ iz Beograda, preko kojih nabavljamo cevi za vodovod. Oni su sve platili i naš boravak ne košta ništa firmu – kaže Krstić.
U delegaciji su, osim Janjića i Dekića, bili i predstavnici još 15 gradova u Srbiji koji rekonstruišu vodovodnu mrežu.
DNEVNICE
– A što se dnevnica tiče – nastavlja Krstić – uzeli smo ono što nam zakonski pripada, po 87 evra dnevno za dva dana.
Vranjske su pokušale da od kompanije „Sanivod“ dobiju objašnjenje o motivima ekskurzije u Nemačku, i da li su oni zaista sve platili, ali na pitanja poslata elektronskom poštom do zaključenja ovog broja nismo dobili odgovor. Inače, ova beogradska firma važi za uglednu, porodičnu kompaniju koja je lider u svojoj branši.
Kako god, Janjić iz Dojčlanda nosi, kako se to kaže, bogata iskustva, i zbog cevi i zbog piva koje, iako ličimo na zemlju Dembeliju, ipak neće poteći našom vodovodnom mrežom.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.