Dobrodošao, ujače!



Vlasnička struktura Simpa: izvor CHROV, Bez uticaja na akcionare: Stevanović, Ravna linija: Simpo na Beogradskoj berzi, Zašto ih ne kupi Tomić: Miša Brkić

Država dobija veći broj akcija po nižoj nominalnoj ceni, što na male i ostale akcionare nema nikakav uticaj. Oni ostaju vlasnici istog broja akcija čija će se vrednost, kao i do sada, kreirati na Beogradskoj berzi



 

Vlasnička struktura Simpa: izvor CHROVSkupština Kompanije „Simpo“ počela je više nego simpolično. Tačno u podne u utorak (2.septembar), kada je i zakazan početak skupa, u sali je nestala struja. Da Kompaniji baš u tom momentu iseče struju Elektrodistribuciju nije sprečila ni činjenica da je u sali bio i Dragomir Tomić, naprotiv – neki izvori Vranjskih smatraju da je njegovo prisustvo bilo ključni motiv isključenja.

Ipak, mrak nije sprečio Skupštinu da učini možda i najvažniji korak ka promeni vlasništva kompanije – da smanji nominalnu vrednost jedne akcije sa 5.670 dinara na 1.801 dinar. Podsećanja radi, na osnovu poreskog duga, koji se trenutno procenjuje na oko sedam milijardi dinara, država treba da preuzme većinsko vlasništvo nad „Simpom“ (oko 70 odsto) a jedan od preduslova za to je spuštanje nominalne cene akcije.

Šta to, zapravo, znači za komapniju, ali i za akcionare?

ZAVISNA PREDUZEĆA

Bez uticaja na akcionare: StevanovićSkupština bez struje bila je zatvorena za javnost, a „Vranjskim“ se, do zaključenja ovog broja (sreda), nije javio niko iz Simpa. Međutim, Surduličanin Dragan Stevanović (SNS), državni sekretar u Ministarstvu privrede, i te kako upućen u kompanijska dešavanja, objašnjava da je nominalna vrednost akcije smanjena jer je od prošle godine, kada je Vlada Srbije zaključkom odlučila da preuzme „Simpo“ dug dodatno narastao. Ali, dodaje Stevanović, akcionari će ostati na svome:

– Konverzija duga u državno vlasništvo biće urađena na osnovu nove nominalne cene jedne Simpove akcije. Za akcionare to neće značiti ništa jer oni zadržavaju isti broj akcija čija se realna vrednost određuje na Beogradskoj berzi – kaže Stevanović.

DOLAZE NOVI LjUDI
Dragan Stevanović iz Ministarstva privreda očekuje da čitav posao oko promene vlasništva bude gotov tokom jeseni, posle čega, prema njegovim rečima, slede kadrovske promene u kompaniji:
– Prave se nova Skupština, novi Nadzorni i Izvršni odbor. Država će dovesti nove ljude koji će voditi Simpo – kaže Stevanović.
Na naše pitanje šta to konkretno znači za, na primer, Dragana Tomića i Slađana Disića, generalnog direktora, Stevanović kaže:
– Ko ostaje a ko sigurno odlazi odlučiće vlada. Ipak, nekih imena više neće biti na čelu Simpa!

Prema njegovim rečima, cilj je da „Simpo“ stane na zdrave noge i pronađe kupca ili strateškog partnera u naredne dve ili tri godine. Međutim, naglašava Stevanović, ova strategija važi samo za fabriku nameštaja a ne i za zavisna preduzeća, koja se nalaze u paketu od 502 u Srbiji  spremna za prodaju, stečaj ili likvidaciju.

Sad, da vidimo kako trenutno izgleda vlasnička struktura Simpa: u posedu fizičkih lica nalazi se 47,7 odsto akcija, pravna lica imaju 42,8 odsto, dok drušveni kapital iznosi 8,3 odsto. Na Beogradskoj berzi, gde se Simpovim hartijama trguje od 2004.godine, i koja najrealnije oslikava vrednost neke kompanije, jedna akcija vranjske kompanije početkom septembra 2014. vredi 134 dinara, dakle 13 puta manje od nove nominalne vrednosti. Do sada je emitovano1.057.700 akcija Simpa, otprilike toliko se trenutno kotira na berzi na kojoj je jedna akcija kompanije najvišu istorijsku vrednost imala aprila 2007 – 5.400 dinara za akciju. Aktuelna cena nešto je viša od istorijskog minimuma (90 dinara novembra prošle godine), ali to nije nikakva uteha za vlasnike akcija. Uvidom u sajt Beogradske berze lako se može utvrditi da se Simpovim akcijama gotovo i ne trguje, a stručnjaci ocenjuju da je to posledica njene niske cene i očekivanja vlasnika da ona poraste. A da bi porasla, kažu neumitni tržišni zakoni, kompanija mora da dobro posluje, što sa Simpom svakako nije slučaj. Hipotetički, kada bi neko sada preko berze poslao ponudu za kupuvinu svih milion i kusur Simpovih akcija, koju bi svi vlasnici prihvatili, taj neko bi postao neprikosnoveni vlasnik kompanije za blizu 142 miliona dinara ili 1,2 miliona evra, što zapravo predstavlja jedinu realnu vrednost Simpa u ovom trenutku. Ali, takav se još nije pojavio! Zašto onda država ulazi u dil sa kompanijom i preuzima ulogu posodavca, plaćajući za nju daleko više nego što stvarno vredi?

Ekonomski novinar Miša Brkić ocenjuje da obaranjem nominalne vrednosti akcija njihovi vlasnici ne gube ništa jer se ovde radi o knjigovodstvenom obaranju vrednosti kompanije, kako bi se dug prema državi lakše namirio. Ipak, čitavu priču oko konverzije duga Brkić smatra „budalaštinom“:

– Država je, na jednoj strani, objavila spisak firmi koje prodaje, među njima i Simpo, a ovamo kupuje firme. O čemu se ovde radi? Pa, zar i Vučić nije rekao da je Simpo na prodaju. Nominalna cena akcije ne snižava se zbog trgovine, već to predstavlja „keder“ za državu.

Brkić kaže da je berza jedino merodavno mesto za ocenu vrednosti neke firme i da će stvarna cena Simpovih akcija zavisti, kao i do sada, od poslovanja kompanije:

Ravna linija: Simpo na Beogradskoj berzi– Pa, berza upravo i služi za promenu vlasništva u nekoj kompaniji, a vidimo da Simpo niko neće da kupi. Zašto je ne kupi Tomić, kad već tvrdi da je Simpo zdrava firma, zašto ne ubedi radnike i direktore da učine isto?!  – kaže Brkić a na pitanje da li postoji šansa da Simpo u nekom momentu ode u stečaj ili likvidaciju, pomalo ironično odgovara:

– Ne, možda se pojavi bogati ujak iz Amerike, pa da svi viknemo: Dobrodošao, ujače!

OEČEKIVANjA AKCIONARA

Broker Nenad Gujaničić objašnjava da je nominalna vrednost akcije računovodstvena kategorija i ne predstavlja realnu, tržišnu vrednost neke kompanije. A šta to znači u konkretnom slučaju Simpa?

– Kad se emituju nove akcije po novoj nominalnoj ceni, što će biti slučaj prilikom konverzije duga, za državu će to u ovom slučaju značiti veći broj akcija po nižoj nominalnoj ceni, koje će biti emitovane u njenu korist – kaže Gujaničić.

Zašto ih ne kupi Tomić: Miša BrkićUprošćeno, slikovit je naš sagovornik, država na ime duga od Simpa naplaćuje daleko manji iznos.

To, dodaje on, za male akcionare neće značiti ništa kojima će važnije biti to hoće li država, kao budući vlasnik, stabilizovati i unaprediti poslovanje Simpa:

– Trenutno se na berzi slabo trguje Simpovim akcijama jer vlasnici misle da su one potcenjene i očekuju da cena poraste. Međutim, cena akcije raste samo u slučaju ako kompanija počne dobro da posluje – zaključuje Grujaničić.

Sutradan, u sredu, posle Skupštine, radnici su vraćeni kućama jer je, prema našim saznanjima, Simpu je struja isključena direktno sa sistema i za ponovno priključenje moraće da potpiše sa snabdevačem (novi?) ugovor o reprogramu. Ako se po jutru dan poznaje…

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar