Kako ocenjujete rad Vlade Srbije posle 100 dana?
– Pokazatelji koji opisuju rad Vlade su uglavnom negativni a neki i dramatični. Javni dug zemlje konstantno raste i dostigao je kritičnih 62 odsto BDP. Kreditni rejting zemlje je pao dva puta. Posebno brine potpuni podbačaj stranih investicija. U 2012.godini strana ulaganja su bila 261 milion evra, u 2013. jedva 606 miliona evra.
Što se tiče podataka o broju nezaposlenih, prestavnici Vlade u proteklom periodu pokušali su statističkim manipulacijama da prikriju stvarno stanje koje pokazuje da su se zapošljavanja desila jedino u državnoj administraciji gde su zaposleni partijski kadrovi, umesto u realnom sektoru gde je neophodno uposliti ljude. Što se tiče stanja u zdravstvu -Srbija je zvanično 2013. proglašena zemljom sa najgorom zdravstvenom zaštitom u Evropi.
U ovim oblastima se takoreći stalno ređaju skandali . Briga o ekologiji gotovo da i ne postoji.
Početak pregovora sa Evropskom unijom gledam kao rezultat svih prethodnih Vlada od 2000. godine, ali i nekih odluka koje je tada odlazeća vlada donela po pitanju Kosova i Metohije za šta vlada pre nje nije imala podršku opozicije.
Koliko je Srbija sada daleko od EU?
– Srbija je daleko od EU u onoj meri u kojoj su standardi u Srbiji daleko od standarda EU. Čini mi se da su oni dosta daleko: u zdravstvu i u školstvu, pravosuđu, slobodi medija, ekologiji i drugim važnim oblastima…. Koliko Skupština i vlada budu istrajni u primeni donetih propisa toliko će se Srbija brzo približavati EU.
Šta građani Srbije očekuju od političara?
– Mislim da građani od političara u Srbiji, a verovatno i svuda u svetu očekuju da govore istinu i budu dosledni, odnosno da u predizbornoj kampanji ne govore jedno, a posle kada uđu u vlast rade sasvim suprotno. Građani žele odgovorne i kompetentne ljude na rukovodećim mestima. Uloga političara ne bi trebalo da bude da vlast koriste za vlastitu promociju već da budu u službi opšteg interesa. Čini mi se da ova merila još nisu uspostavljena u Srbiji. Zbog toga je razočarenje u politiku i političare tako široko rasprostranjeno u Srbiji. Kod nas su ljudi počeli veruju da poštenom čoveku nije mesto u politici, te se pojavila „moda“ da, kada neko hoće da istakne svoju neiskvarenost i poštenje kaže – ja nisam član ni jedne političke partije. To je po meni loše i pogrešno.
Koje su prve tri reforme koje treba sprovesti u Srbiji?
– Mere i reforme koje će obezbediti pomak i snažan zamah u razvoju naše privrede. To znači ulaganje u reforme obrazovanja i nauke, ali i stvaranje uslova za otvaranje novih radnih mesta. Ne manje važno i paralelno sa tim potrebno je oživeti državnu upravu, koja je troma, odnosno učiniti je efikasnom. Svi državni kapaciteti moraju biti usmereni na privlačenje stranih ulaganja, a to znači da to nije posao samo jednog čoveka nego svih institucija i cele države. Naravno i lokalnih samouprava i AP Vojvodine.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.