Čekajući naše oko



Marija Stoiljković, Milan Nenezić

Galerija Narodnog muzeja Vranje: Udruženje „Koncept“ – izložba slika „Balcan Art Dialogue“



 

Marija StoiljkovićU Galeriji Narodnog muzeja u Vranju u utorak je otvorena izložba slika „ Balcan Art Dialogue“ na kojoj učestvuje 14 izlagača, četvoro iz Vranja, 10 iz regiona. Izložbu uz podršku Ministarstva kulture i Grada Vranja organizuje udruženje „Koncept“, a otvorila ju je  predsednica udruženja, istoričar umetnosti Magdalena Stefanović .

– Projekat je bio zamišljen tako da se umetnici dovedu u Vranje, da obiđu kulturno – istorijske spomenike, da našu kulturnu baštinu prevedu u svoja dela i da ta dela budu izložena. Ipak, to se nije desilo zbog niskog budžeta – kaže Magdalena Stefanović.

No, ipak se desilo, makar nešto, a to nešto je mnogo za vranjske sladokusce likovne umetnosti.

– Udruženje “Koncept” – nastavlja Magdalena Stefanović – predstavlja izložbu “Balcan Art Dialogue” u okviru istoimenog projekta, koji je sproveden i realizovan zahvaljujući sredstvima resornog Ministarstva i Grada Vranja, u saradnji sa Narodnim muzejem u Vranju. Dijalog u kome učestvuju umetnici iz regiona i čitave zemlje, postavlja pitanja, na koja umetnost uvek iznenadi, jer se nikada tačan odgovor ne zna. Tako i ovog puta umetnici daju svoje vizije i snove, svoja rešenja i zagonetke, čekajući naše oko, čekajući na još jedan dijalog, koji bi možda pročitao istinu.

Inače, udruženje “Koncept“ je neprofitna nevladina organizacija, koja deluje na polju likovne umetnosti i kulture u Srbiji i Crnoj Gori. U proteklih pet godina radila je neformalno i postigla visoke rezultate koji su bili inicijativa da se njen rad ozvaniči i time registruje. Udruženje je registrovano 2012. u Beogradu sa sedištem u Vranju. Do sada je u rad bilo uključeno 33 umetnika. Projekti i umetnički perfomansi kao i radionice na otvorenom održavale su se na Zlatiboru, Kotoru, Budvi i Herceg Novom. Težnja grupe je da se izdvoje kvalitetni i perspektivni mladi autori, koji bi mogli da svoje znanje i veštine prezentuju dalje u drugim zemljama.

Milan NenezićProjekat se bavi promovisanjem tradicije,istorije i kulture vranjskog kraja, kao i umetnosti i likovnu praksu percipiranu kroz multietnički rad umetnika iz zemalja regiona. Projekat čine aktivnosti multietničkog umetničkog dijaloga uz aktivno učešće lokalnog stanovništva. U okviru implementacije projekta biće priređen susret umetnika iz zemalja regiona kao okosnica Balcan Art Dialogue. Njihov zadatak je upoznavanje kulturne baštine Južne Srbije (arheološki lokaliteti, srednjovekovni manastiri, savremenu kulturnu mapu vranjskog kraja…) kako bi iz umetničke perspektive svojom vrstom likovnog izraza oživeli i prezentovali nove interpretacije postojećeg materijala. Rezultati njihovog rada biće prezentovani u završnoj fazi na istoimenoj izložbi (Balcan Art Dialogue) u galeriji Narodnog muzeja Vranje.

Svrha projekta se ogleda u međunacionalnom razumevanju, toleranciji, prihvatanju drugačijih kultura, mira, jednakosti, razumevanja i demokratičnijih odnosa zemalja regiona u kolektivnom nadahnuću kroz univerzalni umetnički jezik. Cilj ovog projekta je rehabilitacija i oživljavanje istorije, kulture i umetnosti ovog kraja Srbije, sa akcentom na moderan stvaralački pristup koji predstavlja tradiciju za budućnost. Svrha projekta se takođe ogleda u međunacionalnom razumevanju, toleranciji, prihvatanju drugačijih kultura, mira, jednakosti, razumevanju i demokratičnijih odnosa zemalja regiona u kolektivnom nadahnuću kroz univerzalni umetnički jezik.

Projekat ostvaruje po prvi put sastajanje i zajedničko stvaranje umetnika zemalja regiona na teritoriji Pčinjskog okruga. Neposredni rezultati su nastala likovna dela u pomenutim okolnostima i njihova prezentacija, kao i sam međusobni susret umetnika, ali i susret umetnika sa lokalnim grupama. Projekat će na taj način doprineti osavremenjivanju kulturnog života svog rodnog grada.

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar