,
,
Cena dnevne karte od 150 dinara već tri godine nije menjana a novina je mogućnost kupovine popodnevne ulaznice koja važi od 15 časova i košta 80 dinara. Izdat je i veliki broj mesečnih karata koje za starije od 15 godina koštaju 1.500 a za mladje 1.000 dinara
Ako se po jutru dan poznaje, biće ovo uspešna sezona na gradskom olimpijskom bazenu u Vladičinom Hanu. Medju kupačima, proteklog vikenda je, pored Hančana, već po tradiciji bilo najviše gostiju iz Leskovca. U nedelju je zabeležena rekordna posećenost od skoro 900 ljudi koji su spas od vrućine potražili ovde
Cena dnevne karte od 150 dinara već tri godine nije menjana a novina je mogućnost kupovine popodnevne ulaznice koja važi od 15 časova i košta 80 dinara. Izdat je i veliki broj mesečnih karata koje za starije od 15 godina koštaju 1.500 a za mladje 1.000 dinara. Već u prvim minutima mogućnosti kupovine popodnevne ulaznice, ispred biletarnice bazena se formira kolona duga desetak metara što otvara potrebu za još jednim prodajnim mestom o čemu uprava bazena već razmišlja i pravi planove.
– O moru i ove godine možemo samo da sanjamo, pa nam ovo dobro dodje. Za decu smo uzeli mesečne karte, a 80 dinara za mene je sasvim podnošljiva cena – priča nam Vesna koja sa svoje dvoje dece čeka u redu za kartu.
Već od 10 sati, kada bazen i počinje da radi, tu su prvi kupači, uglavnom oni koji dolaze radi plivanja pa koriste jutarnje časove kada nema gužve. Restoran već napola pun, terasa takodje, pored savremeno uredjene restoranske kuhinje u kojoj rade profesionalni kuvari, skara i pored plaže, a cene veoma pristupačne. Deca, bar ako je suditi po rečima odraslih, obično od kuće ponesu po neki sendvič, ali su svi stolovi pored plaže i ispred restorana puni odraslih gostiju. Hanski bazen je, ocene su onih koji su porasli na njemu i ovde naučili da plivaju, ove godine vratio svoj stari sjaj. To se zaista može videti na svakom koraku. Iako je njegovo uredjenje pa i puštanje u rad, još koliko u martu delovalo kao nemoguća misija, uz pomoć opštine, donatora ali i zahvaljujući mudrim potezima menadžmenta, sve je kako treba. Dno je potpuno rekonstruisano i uredjeno, plava zona oko kupališta takodje, svi estetski ali pre svega santirarni standardi su zadovoljeni. Kvalitet vode se redovno kontroliše, a uzorkuje je Zavod za javno zdravlje iz Vranja. Voda je bakteriološki ispravna ali je važno istaći da je i u hemijskom smislu zadovoljava kriterijume, što znači da se i sredstva za dezinfekciju, koja su obavezna, valjano doziraju.
ODBOJKA NA PESKU
Djorđević, još uvek stalno nezaposle nastavnik fiskulture, sa puno entuzijazma radi na promovisanju zdravih stilova života, sporta i fizičke aktivnosti uopšte. Uz pomoć opštine, uspešno već dve godine radi fitness treninge, promoviše atletiku, obučava buduće difovce i studente koji na prijemnom polažu ispit fizičke spremnosti a od nedavno je, u okviru projekta „Divac omladinski fondovi“, sredstvima iz fondacije Ana i Vlade Divac i sufinansiranjem iz opštine, odmah uz bazen potpuno uredio, opremio i aktivirao teren za odbojku na pesku. Bez obzira na vremenske prilike, teren je uvek gotovo pun, termini se unapred zakazuju a prošle nedelje je održan i turnir u odbojci na pesku a sav prihod prikupljen od prijavljenih ekipa je doniran u humanitarne svrhe i upućen u poplavom zahvaćeni deo Srbije. Brojni su i sponzori koji su, prepoznavši atraktivnost i masovnost ovog sporta, ovde prepoznali priliku da se reklamiraju ali i podrže ovu novinu na Sportskom centru „Kunjak“ pa na turniru nisu izostale ni nagrade – darovi sponzora.
Trener Djordjević je najavio i dolazak atletičara Darka Živanovića, srpskog olimpijca koji će mu pomoći u pokretanju škole atletike a to je planirano za drugi deo Jula meseca.
– Pored tih obaveznih kontrola koje obavlja Zavod iz Vranja, mi na dnevnom nivou radimo interne kontrole u saradnji sa hanskim vodovodom i zasad je sve uredno – potvrdjuje nam Dragan Krstić, direktor Sportskog Centra.
– Čini mi se da mogu da pijem ovu vodu, ali stvarno, pa vidite kako je bistra, ovo je naše more. Ovde sam proveo detinjstvo, svaki dan od 10 ujutro pa do 7 uveče, naučio da plivam, upoznao nekoliko devojaka pa i moju sadašnju suprugu – Surduličanku. Oni tad nisu imali bazen pa su dolazili ovde, a mi lokalni smo bili glavni frajeri jer smo mogli uvek da se dokopamo mesta ispod suncobrana – priča nam Nenad, koji se i sada, kada je već uveliko zagazio u petu deceniju, ne odriče užitka koji ovo mesto pruža.
– Deca su tu sa svojim, a ja sa svojim društvom. Oni se kupaju i druže, a mi uz po neko pivo igramo karte u hladu restoranske terase. Lepota jedna – dodaje.
Vaša reporterka je, doduše ne samo zarad reportaže već i zbog sopstvenog uživanja, dan na bazenu počela u 10.00. Voda mirna, kristalno bistra, tišina, kafa već poslužena, miris hrane iz restorana već golica čula ali… prvo plivanje. Toliko o ličnom doživljaju, elem, ubrzo se pored malog bazena, tik ispod tobogana, formira ne preterano bučna grupa od dvadesetak dece, sa kapicama i plivačkom opremom, disciplinovano poredjanih u dve vrste. Sa njima trener, učitelj plivanja Dragoslav Djordjević, koji je i prošle godine, za nešto manje od dva meseca, radeći sa grupom od oko tridesetak dece različitog uzrasta, uspešno startovao sa školom plivanja koja nastavlja da radi i ove godine. Škola plivanja je potpuno besplatna a njen rad i kupovinu opreme u potpunosti finansira opština Vladičin Han.
– I ove godine ćemo raditi obuku za neplivače, ali je novina da ćemo sa prošlogodišnjim polaznicima koji su uspešno savladali osnove plivanja, raditi na usavršavanju tehnike delfin, kraul, ledjni kraul i prsni stil plivanja. Tome služi i ova nova oprema koja će nam značajno pomoći u tome. Drago mi je što je opštinsko rukovodstvo i ove godine prepoznalo potrebu da se što mladjoj deci učini dostupnim mogućnost bavljenja bazičnim sportovima. Tako se deca prvenstveno pravilno razvijaju, stiču i grade fizičke veštine ali i opredeljuju za sport. Plivanje je idealan sport zato što istovremeno angažuje i razvija i levu idesnu stranu tela, ispravlja deformitete, razvija koordinaciju pokreta i okretnost tela – objašnjava Djorđević.
Neka deca su prvi put na bazenu i tu su u pratnji roditelja dok se vidno izdvajaju prošlogodišnji polaznici koji se prepoznaju po samopouzdanju i slobodi već pri prvom ulasku u vodu.
Devetogodišnja Nadežda Djordjević nam sama prilazi i pokazuje novu opremu – žutu rukavicu sa kojom će vežbati u vodi.
– Vidi, trener nam je pokazao, ovo držim u jednoj ruci da bi mi bila pravo a drugom vežbam zaveslaje. Prošle godine sam naučila da plivam a ove ću biti najbolja kraul plivačica u grupi, sto posto – potpuno ozbiljno nam demonstrira
Ako vas put ili želja da probate nešto od onoga što Sportski centar u Hanu nudi, nanesu ka njemu, preporuka je da podjete na vreme kako biste našli mesto na parkingu, dobro mesto pod suncobranom na plaži, termin bez mnogo sunca za odbojku na pesku ili bar piće na terasi bazena koja je posebno aktuelna u letnjim večerima. Uskoro se privode radovi na izgradnji letnjeg šanka na otvorenom, investicije vredne blizu dva miliona dinara od koje menadžment ove opštinske ustanove puno očekuje.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.