,
Galerija Narodnog univerziteta Vranje: Risto Antunović, „Grafike“; Galerija Narodnog muzeja Vranje: „Izbor iz zbirke savremene umetnosti“
Za vranjske galeriste, ferije ne važe. Susetke, Galerija Narodnog univerziteta i Galerija Narodnog muzeja, u jednoj zdravoj konkurenciji uporno drže likovnu scenu Vranja na visokom nivou, ne dozvoljavajući likovnim sladokuscima da odahnu. Tako je u Galeriji Narodnog univerziteta postavljena izložba grafika autora Rista Antunovića, a u Galeriji Narodnog muzeja u toku je izložba slika, grafika, mozaika i skulptura iz zbirke savremene umetnosti ove institucije kulture.
NARODNI UNIVERZITET: Kada sam upoznao Rista Antunovića – kaže likovni kritičar Radoslav Bratić – video njegove grafike i crteže, čuo kako i šta priča, odmah sam znao odakle je i ko je. Atelje u potkrovlju, vezan za Luku Ćelovića, čuvenog Hercegovca i velikog dobrotvora u Beogradu. Ceo pod prekriven grafikama. Slikar obrastao u bradu, gleda svoje radove iskosa.
Risto Antunović (1952), inače, potiče iz malog mesta Berkovići, iz Hercegovine. Stigao je da se školuje, da završi Likovnu akademiju, pa postdiplomske studije.
– Umetnika – nastavlja Bratić – koji u svojim radovima koristi tehniku bakropisa, akvatinte i crteža, odlikuje i nekoliko simbola: krug, krst, točak i plug, sunce i kamen, sve sama simbolika iz podneblja iz kojeg potiče autor. Antunović je rafinisani i zreo stvaralac, čarobnjak iz Hercegovine – čovek raskošne ruke.
– Ristovi grafički simboli – nadovezuje se likovni kritičar Branislav Djokić Kan – krug, koji u mnogim kulturama simboliše točak promene ili sreće, i krst – koji spaja vertikalu duhovnosti sa horizontalom lepote, humane su poruke izrečene bez gorčine, originalnim grafičkim jezikom, a autorova bi biografija glasila ukratko – Risto Antunović, rođeni grafičar i likovni pedagog.
NARODNI MUZEJ: U zbirci savremene umetnosti Galerije Narodnog muzeja – navodi Mirjana Jovanović, istoričar umetnosti i kustos Galerije – čiji je deo sada na raspolaganju konzumentima likovne umetnosti u Vranju, zastupljena su dela nastala pretežno u drugoj polovini 20. veka. Pomoću njih, naša sredina se može uključiti u tokove srpske umetnosti tog perioda, kroz vrhunska dela autora kao što su Mića Popović, Vera Božičković Popović, Aleksandar Luković Lukijan, Siniša Vuković, Momčilo Antonović, Velizar Krstić, Radosdlav Trkulja, Milan Blanuša, i druga imena velikana srpske likovne umetnosti. Naravno, tu su i vrhunska dela vranjskih likovnih stvaralaca, bez kojih se ne bi mogla zamisliti lokalna likovna scena.
– Ovaj izbor dela – nastavlja Mirjana Jovanović – predstavlja pokušaj da se da uvid u vrednost same zbirke, za isuviše kratko vreme od kada ona postoji (od 2003. godine). Važno je i da se vodi računa pri formiranju zbirki savremene umetnosti, da one u budućnosti treba da omoguće stalnu umetničku postavku Muzeja koja bi se uključila u detaljnije izučavanje umetničkih i istorijskih tokova u zemlji tog perioda u kome je nastajala. Ovo je, za sada, doprinos Vranja.
DAN NAUKE
Grad Vranje, u organizaciji Regionalnog centra za talente, obeležiće nizom aktivnosti Dan nauke kao i 158 godina od rođenja Nikole Tesle. Milena Mladenović, direktorka Regionalnog centra za talente kaže da je ovo prva godina kako Vranje obeležava ovaj značaj datum za Srbiju i time se priključuje velikom broju gradova koji odaju počast slavnom naučniku.
– U pešačkoj zoni, u centru grada od 19 do 21 čas, biće priređena izložba pod nazivom „Uđite u krug intelektualaca“, u okviru koje će biti izložene slike poznatih naučnika poput Nikole Tesle, Ajnštajna, Njutna i drugih.
Deliće se i flajeri sa likom Nikole Tesle i natpisom „Srećan rođendan!“, a biće prikazan i film o životu Nikole Tesle i radu Regionalnog Centra za talente – najvljuje Mladenović.
Inače, ideja o obeležavanju 10. Jula u Vranju potekla je od polaznika Centra, a Srbija Dan nauke obeležava od 2011. godine uporedo sa Danom rođenja Nikole Tesle (1856-1943).
OK RADIO
ZONE NA VLASINI
Muzičko – scenski spektakl “Vrati se Zone ( Zona Zamfirova 2)” biće premijerno izveden u subotu 12. jula na obali Vlasinskog jezera, u letnjikovcu Hadži Zamfira.
Tom prilikom prisutnima će biti predstavljena nova glumačka ekipa koja će se naći u nastavku popularnog filma “Zona Zamfirova” iz 2002. godine, snimljenog po delu Stevana Sremca.
Nastavak kultnog filma radi se po tekstu „Zona Zamfirova – šta je bilo posle“ koji je pod pseudonimom pisca Stevana Sremac napisala Dušica Milanović Marika. Nove avanture Zone, Maneta, Manulaća i drugih zanimljivih likova odigraće se u filmskom gradu na Vlasinskom jezeru, specijalno izgrađenom za potrebe filma. Predviđeno je i druženje sa autorskom ekipom filma, a nova glumačka postava će čamcem doći do filmskog grada. Pretpostavlja se da će uloge u nastavku dobiti proslavljeni glumci Milan Gutović, Nikola Simić, Radmila Živković, Milena Vasić kao i nekadašnji glumac vranjskog teatra Milan Vasić.
OK RADIO
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.