,
,
,
,
Posao je, za samo jedan dan, našlo preko stotinu ljudi
Na jednom mestu, za jedan dan, angažovanjem Filijale nacionalne službe zapošljavanja (NSZ) u Vranju i njenih ispostava u Surdulici i Vladičinom Hanu, te uz punu pomoć i podršku tih lokalnih samouprava, posao je dobilo blizu stotinu nezaposlenih na Sajmu zapošljavanja u Surdulici.
I na ovom, kao i na svakom drugom sajmu, sursreli su se roba, prodavac i kupac. Ovde je roba bila radna snaga nezaposlenih, a kupci poslodavci – preduzetnici iz ovih opština. Ovoga puta svi su bili zadovoljni, što je samo potvrda teze da se aktivnim merama zapošljavanja, a sajam je jedna od njih, često mogu skratiti putevi do posla. Potrebe za radnicima na sajmu u Surdulici je istaklo 14 poslodavaca – 11 iz Surdulice i tri iz Vladičinog Hana (vidi okvir). Najviše su traženi obućarski, građevinski, tekstilni, ugostiteljski i stolarski radnici, zatim knjigovođe i radnici obezbeđenja.
REČ NEZAPOSLENIH
Emil Pekčevski: Konkurisao sam kod firme MEC, jer sam kvalifikovani obućar, a sedam godina čekam na posao. Razgovarao sam sa ljudima na štandu firme pa se, iskreno rečeno, nadam poslu. Eto, i na mene je došao red. Što se Sajma tiče, mislim da je ovo retka prilika da dođeš do posla, a da izbegneš veze, vezice i koverte.
Zvezdana Ivanović: Ja sam od 2008. godine bez posla. Konkurisala sam gde sam god znala, ali je sve bilo uzalud. Ovde sam konkurisala kod knjigovodstvene agencije AIVS, s obzirom da imam tu kvalifikaciju. Mislim da je ovakav način zapošljavanja dobar i za nezaposleno lice i za poslodavca, jer se dogovor može postići za vrlo kratko vreme.
Milena Veličković: Iskreno, ja posao čekam dve godine, što je mnogo manje od drugih nezaposlenih lica. Po zanimanju sam ekonomista, a podatke sam ostavila na nekoliko štandova. Sigurna sam da sam današnjim danom rešila vrlo važno pitanje. Inače, na sajmu sam prvi put, pa mi se čini da je ovakav način zapošljavanja dobar.
U ČEMU JE ŠTOS
Zoran Antić, direktor filijale NSZ u Vranju kaže da ovakva politika partnerstva sa lokalnim samoupravama daje odlične rezultate. On ističe da je ova filijala, s obzirom na krajnje tešku situaciju u politici zapošljavanja, poslednjih nekoliko godina napravila velike iskorake, veće nego u drugim sredinama u Srbiji.
– Situacija sa zapošljavanjem kod nas je gora nego u drugim sredinama. Mi zato, u saradnji sa lokalnim samoupravama, pravimo akcione programe zapošljavanja, u kojima se one pojavljuju i kao finansijeri i kao sufinansijeri. To partnerstvo daje odlične rezultate – kaže Antić.
Iz aspekta ljudi koji traže posao, sajam nudi neke bitne prednosti. Prva je u tome što na ovakvoj smotri nigde nema Njegovog veličanstva – konkursa. Naša praksa u politici zapošljavanja je pokazala da je institut konkursa najčešće bio šminka za mahinacije i nameštanja. Drugi štos je u tome što se ovako preskaču naše poslovične veze i vezice, koje su u ovoj oblasti ostavile pogubne posledice. I, treće, sajam je izvanredna prilika da se nezaposlena osoba, koja je sigurna u sebe i svoje kvalitete, u direktom razgovoru nametne poslodavcu. Tada nezaposleni neposredno doznaje kome je prodao svoje radne kvalitete, a kupac šta je i zbog čega kupio to što je kupio.
Sajam u Surdulici neposredno su pratile Silvana Gavrilović, šefica Odseka za posredovanje i Tanja Stošić, saradnica u Službi za automatsku obradu podataka, obe iz NSZ Vranje.
– Za tri sata, koliko je sajam trajao, ovde je boravilo oko 400 nezaposlenih. Svi su oni ostvarili lične kontakte sa poslodavcima i na štandovima ostavili svoje radne biografije – kaže Zvonko Simonović, šef Ispostave NSZ u Surdulici.
DOBRA SARADNjA
Slađan Mihajlović, njegov kolega iz Vladičinog Hana dodaje da i jedna i druga ispostava čine ogromne napore da sa lokalnim samoupravama podstaknu otvaranje novih radnih mesta. Lokalna samouprava u Surdulici je organizatorima besplatno ustupila salu hotela „Srbija“, čime je samo potvrdila dobru saradnju sa NSZ.
Direktor NSZ u Vranju Zoran Antić na kraju ističe da su se svi oni pomalo specijalizovali za ovakve manifestacije, jer intenzivnija saradnja sa nezaposlenima, poslodavcima, lokalnim samoupravama i direkcijom iz Beograda, daje više nego dobre rezultate.
POTREBE POSLODAVACA
Na sajmu je bilo 14 poslodavaca: 11 iz Surdulice i tri iz Vladičinog Hana. Oni su prijavili potrebu za preko 100 radnika, od čega čak 60 obućara. Evo tog spiska:
VLADIČIN HAN
A.D.JUMCO Vranje, R.J.Vladičin Han: 15 šivača
“Intercom-line” doo: 3 tapetara
G. N. “Komerc-inženjering” doo: 4 stolara, 1šivač, 1 ekonomista.
SURDULICA:
“Zvezda” a.d: tri prodavca.
GPPUP “Tončev gradnja”: dva zidara, dva tesara, dva armirača.
“Mec Industries”: 15 izrađivačia gornjih delova obuće i 15 pomoćnih izrsđivača gornjih delova obuće.
“Kriko obuća”, Trgovište, PJ Surdulica: 10 izrađivači gornjih delova obuće i 20 pomoćnih izrađivači gornjih delova obuće.
PZUR “Delfin Tape”: jedan pomoćni radnik.
„DSN“ Agencija: šest radnika na poslovima fizičko-tehničkog obezbeđenja.
UR „Ladovina“: jedan kuvar.
UTR „Narcis –MM“: jedan kuvar i jedna sobarica.
„AIVS“- agencija za obradu podataka: jedan ekonomista – knjigovođa.
ZTKUR „Amigo“: jedan konfekcionar.
PR “AMV Markov konak”: dva pomoćna kuvara.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.