Svi su u bubnju



Predistražne i istražne radnje u toku: Antić, Arsić i Petrović,

Sve prive su aktivne i ne čame u fiokama, dok se građani nadaju da je ruka pravde podjednako duga za sve u ovom gradu



 

Predistražne i istražne radnje u toku: Antić, Arsić i PetrovićKrivične prijave protiv lokalnih političara i funkcionera, podnete u poslednjih nekoliko godina, u fazi su postupka i po njima se postupa – rečeno je Vranjskim u Osnovnom javnom tužilaštvu. Ni jednu nije, što se kaže, prekrila skrama prašine ili pojeo mrak u nekoj fioci. U tužilaštvu nam je rečeno da se na svim prijavama radi – saslušavaju se svedoci, obavljaju se veštačenja i druge istražne radnje. Svi su, dakle, i dalje u bubnju!

SPORTSKI SAVEZ

„Klijenti“ tužilaštva poznati su javnosti, a čini se da je najzanimljivije od svega to šte se radi o jednim te istim ličnostima od kojih su neke uspele da „fasuju“ po nekoliko prijava: Zoran Antić i Miroljub Stojčić, sadašnji i bivši gradonačelnik, Uroš Trajković, doskorašnji direktor Zdravstvenog centra i lider URS, njegova partijska druga Jasmina Antić, ranija direktorka Apoteke, Nebojša Stojanović, sada gradski većnik a do kraja prošle godine direktor JP „Uprava Banje“, narodni poslanik SNS Dragan Nikolić i Goran Petrović, bivši prvi čovek JP „Novi dom“.

Pa, da krenemo od vrha, uz napomenu da su ovim tekstom obuhvaćene ličnosti i slučajevi o kojima smo već pisali.

Prema podacima iz Tužilaštva, protiv gradonačelnika Antića je 25. decembra prošle godine krivičnu prijavu podneo  Sektor poreske policije (Regionalno odeljenje Niš, Odsek u Vranju) za period kada je ovaj bio predsednik Sportskog saveza (SS). Prijava je protiv njega i Dušana Tomića, direktora SS,  podneta zbog, kako se navodi, „postojanja osnova sumnje da su kao saizvršioci učinili krivično delo poreska utaja iz čl.229.st.3. u vezi st.1.Krivičnog zkaonika“ . Ovaj predmet zaveden je pod brojem KT.br.435/12, a prijava KU.br.288/13.

– U toku je predistražni postupak, preduzete su dokazne radnje saslušanja svedoka i osumnjičenih, nakon čega će biti doneta javnotužilačka odluka – kažu u Tužilaštvu.

Ovo je druga prijava po istom osnovu protiv Antića, pošto je i Policijska uprava Vranje, zbog sumnje u navodnu poresku utaju, protiv aktuelnog gradonačelnika 2011.podnela prijavu. Kako je objašnjeno u prijavi iz 2011, Antić je kao predsednik SS, u svojstvu odgovornog lica, u periodu od 1. januara 2006. do 31. decembra 2010. godine navodno „odobravao da se sa tekućeg računa SS br. 115-1909-60, otvorenog kod KBC banke, isplaćuju neto zarade i druge prinadležnosti igrača FK „Dinamo“, bezgotovinski, odnosno uplatom na tekuće račune fudbalera u ukupnom iznosu od 37,8 miliona dinara. On, sumnja policija, pritom nije prijavio zakonito stečene prihode fudbalera „u nameri da potpuno izbegne plaćanje poreza i doprinosa“. Antić, precizira se, navodno nije u skladu sa članom 84a Zakona o porezu na dohodak građana izvršio obračun, obustavu i uplatu poreza na dohodak građana od 20 odsto i doprinosa za Fond PIO u iznosu od 22 odsto. U policijskoj prijavi piše i da je Antić, kao predsednik SS, svojevremeno kod nekadašnje „Alko-banke“ otvorio tekući račun za potrebe Saveza  pod brojem 115-1909-60. Račun je trebao da služi za potrebe finansijskih isplata prema FK „Dinamo“ u momentu kada je tekući račun tog kluba bio u višegodišnjoj blokadi. Tako je sav novac iz budžeta Grada namenjen „Dinamu“ najpre transferisan na navedeni račun SS u „KBC banci“, da bi sa tog računa išla i plaćanja, odnosno finansijske obaveze FK „Dinamo“ prema raznim pravnim subjektima, ali i fizičkim licima, odnosno fudbalerima i članovima stručnog štaba.

JASMINA
Ime Jasmine Arsić, nekadašnje direktorke Apoteke, najčešće se spominje u dopisu koji smo dobili iz Osnovnog tužilaštva. Protiv nje se vode dva predistražna postupka, u vezi jednog dela u toku je krivični postupak i zakazan glavni pretres, dok se u vezi jednog predmeta Tužilaštvo žalilo Apelacionom sudu u Nišu na oslobađajuću presudu vranjskog Osnovnog suda. U svim prijava Arsićeva se sumnjiči na zloupotrebu službenog položaja i nesavstan rad u službi, a podnosioci su Policijska uprava i nadležne inspekcijske službe.

Gradonačelnik je tada tim povodom na konferenciji za medije izjavio da on nije prava adresa za prijavu:

– Ostavljam nadležnim organima da se bave time ko je bio dužan da plaća poreze i doprinose. Lično nikada nisam bio ni na jednoj funkciji u „Dinamu“ da bih ja nekome nešto plaćao. Mi u SS odgovaramo za poreze i doprinose zaposlenih u sportu i druge finansijske transakcije koje se tiču direktno SS – kazao je tada Antić.

NEUGOVORENI

 Protiv Uroša Trajkovića Tužilaštvo je podnelo optužni predlog zbog sumnje da je zlouoptrebio položaj dok je bio na čelu ZC, o čemu smo već pisali. Optužni predlog (predmet KT.br.2534/12) je podnet 27.avgusta prošle godine zbog „produženog krivičnog dela nenamensko korišćenje budžetskih sredstava iz čl.362a. u vezi čl.61.Krivičnog zakonika“. Naime, postoji osnovana sumnja  da je Trajković od namenskih para za nabavku lekova, sanitarnog materijala i citostatika, isplaćivao takozvane neugovorene radnike.

U ovom dokumentu stoji da je Trajković oštetio republički budžet za skoro 71 milion dinara, a radi se o novcu dobijenog od Republičkog fonda zdravstvenog osiguranja.

Protiv Trajkovića je juna prošle godine krivičnu prijavu podneo i hirurg Momčilo Stošić, zbog navodne zloupotrebe službenog položaja, ali ju je Tužilaštvo odbacilo.

Prijava protiv Nebojše Stojanovića, za navodne zloupotrebe dok je bio na čelu Uprave Banje, još uvek se puši u Tužilaštvu:

–  Utoku je predistražni postupak, prikupljju se potrebna obaveštenja, u cilju provere istinitosti navoda podnete krivične prijave i dopune dokaznog materijala.

Podsetimo, protiv njega je prijavu podnela Policijska uprava (u predmetu KT.br.1247/14, prijava KU.br.447/14 od 30.04.2014. godine) „zbog krivičnog dela zloupotreba službenog položaja iz čl.359.st.1.KZ, krivičnog dela zloupotreba položaja odgovornog lica iz čl.234.st.1.KZ i krivičnog dela pronevera iz čl.164.st.1. u vezi čl.33 KZ.

Ove prijave odnose se na troškove reprezentacije, zatim na davanje parcela bez dozvole Gradske uprave i na građevinske radove na kafiću Sahat kula.

NEMA ZAKONSKOG ROKA
Zakon ne određuje rokove za trajanje tužilačkog postupka, ali se upućeni u problematiku slažu da oni ponekad traju duže nego što je potrebno. I tužioci i advokati sa kojima smo razgovarali kažu da je osnovni razlog za to nedovoljan broj zaposlenih u tužilaštvu.
– Međutim, pitanje je i da li je po tužilaštvima racionalno raspoređeno radno vreme – kaže za Vranjske jedan advokat.
Postoji još jedna stvar koja dodatno usporava rad tužilaštva. Naime, objašnjava advokat, prema novom zakonu, tužilaštva su od prošle godine dužna da, umesto sudova, vode predistražni i istražni postupak, što oduzima dosta vremena ako se zna da postupaju i po starim predmetima.

Protiv poslanika SNS Dragana Nikolića, poslednjeg dana 2013. prijavu je, zbog dela ugrožavanje sigurnosti iz čl.138.st.2.Krivičnog zakonika (predmet KT.br.54/14, prijava KU.br.1581/13), podnela Policijska uprava, a u Tužilaštvu navode da je u toku predistražni postupak. Setićemo se da je ovde reč o sukobu koji je Nikolić aprila prošle godine, posle izbora za savete mesnih zajednica, imao sa Slađanom Velinovićem, načelnikom PU Vranje.

Prema navodima prijave, slavljenička kolona SNS se, uz automobilske sirene, pedeset minuta iza ponoći 29.aprila zaustavlja u Ulici Lole Ribara ispred zgrade RTV Vranje, gde stoje Velinović i direktor te medijske kuće Zoran Veličković. Nikolić, piše u prijavi, izlazi iz kola u pratnji nekolicine saboraca (čija se imena takođe spominju u prijavi) i najpre ulazi u raspravu sa Veličkovićem, kome sugeriše da pošalje ekipu kako bi ovekovečila pobedu SNS, a zatim se okreće Velinoviću ne baš biranim rečima. Ključni deo prijave je onaj u kome stoji da Nikolić u jednom pokušava da udari Velinovića, ovaj se izmiče, a poslanika ka kolima odvlače njegovi kako bi se sprečio još veći incident. Potom slede citati kojima ovaj „čašćava“ prvog čoveka vranjske policije, rečima koje nisu za novina.

Nešto kasnije program se nastavlja ispred Policijske uprave u Matije Gupca, gde Nikolić sa haube automobila u koloni, viče „pobeda, pobeda!“, a zatim ponovo šaljeVelinoviću, koga tu nema, najogavnije uvrede i psovke.

Nikolić je, povodom ove prijave, za Vranjske kazao:

– Jesam ga vređao i psovao, ali to nije krivično delo ugrožavanja sigurnosti, za šta me Velinović tereti.  Međutim, nisam pokušao, kao što tvrdi, da ga udarim. Od njega sam bio udaljen tri do četiri metara, načelnik laže kada kaže da sam zamahnuo.

REVIZOR

U vezi još jedne prijave iz 2013. u toku je predistražni postupak (predmet KT.br.3188/13, prijava PU Vranje KU.br.1159/13 od 13.09.2013. godine) zbog sumnje u zloupotrebu službenog položaja. Radi se o Goranu Petroviću, bivšem direktoru JP Novi dom, a u Tužilaštvu navode  da su  preduzete su dokazne radnje – saslušanje svedoka i osumnjičenog, nakon čega će biti doneta javnotužilačka odluka.

U toku je predistražni postupak i u predmetu KT.br.583/13, po krivičnoj prijavi Državne revizorske institucije Beograd (br.230-383/2013-01 od 20.02.2013. godine), podnete protiv Miroljuba Stojčića, bivšeg gradonačelnika zbog krivičnog dela nenamensko korišćenje budžetskih sredstava.

Konačno, šta da od svega očekuju građani? Ništa, samo da ruka pravde bude podjednako duga za sve.

 

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar