,
,
,
,
Inicijativni skup za osnivanje stranke napravili smo u Vrnjačkoj Banji, uz prisustvo 65 delegata, koji su potpisali deklaraciju o novoj stranci. Očekujemo osnivačku skupštinu do oktobra. Na lokalu radimo lokalno, držimo se
Ujedinjeni regioni Srbije (URS) praktično više ne postoje, ali ovdašnji članovi te stranke daleko su od pomisli da se manu bavljenja politikom.
Uroš Trajković, lokalni i regionalni lider URS-a, sa delom stranačkih kolega, prisustvovao je Inicijativnom skupu u Vrnjačkoj Banji za osnivanje nove političke partije.
To je možda i razlog njegovog nestanka iz javnosti. Nema ga skoro ni na poslu, ni po gradu, ne javlja se ni na telefon. Ipak, na poduže insistiranje „Vranjskih“, Trajković je najavio novu energiju u budućem životu URS-a, ne samo u Vranju.
– URS je trenutno u transformaciji jer formiramo novu stranku, koja će se zvati Narodna stranka Srbije. Inicijativni skup za osnivanje stranke napravili smo u Vrnjačkoj Banji, uz prisustvo 65 delegata, koji su potpisali deklaraciju o novoj stranci. Očekujemo osnivačku skupštinu do oktobra. Drugi su ljudi, ostali smo bez lidera, ovakav potez je logičan – kaže Trajkovića.
ČUJEMO SE, VIDIMO SE
Posle najvećeg uspeha stranke i 11 odborničkih mandata na lokalnim izborima 2012. godine usledio je izborni krah u martu 2014, kada je URS ostao ispod cenzusa i kada je i poččeo raspad stranke. Usledili su odlazak njihovog neprikosnovenog lidera Mlađana Dinkića sa javne scene i praktično rasulo u redovima stranke. No, URS u Vranju i dalje se kako tako drži, jer je samo troje od 11 odbornika napustilo tu stranku, iako je ona, posle napada na SPS u decembru 2013. godine, pala sa vlasti i sada je praktično jedina prava opoziciona partija u lokalnom parlamentu. Uz to, stari računi su došli na naplatu pa se tako protiv ovdašnjeg lidera stranke Uroša Trajkovića, vodi postupak zbog nenamenskog trošenja budžetskih para, a prema nekim informacijama ostavio je dug od čak oko 700 miliona dinara, koji danas guši poslovanje ovdašnjeg zdravstva do kliničke smrti. Kakva je situacija u lokalnoj političkoj areni najbolje odslikava činjenica da i danas, više od pola godine od pada sa vlasti, URS ima deo moći, jer su dva člana te stranke direktori u lokalnim firmama, i za sada nema ozbiljnih planova da se oni menjaju. Pa, gde je sada URS, postoji li ta organizacija još negde osim u skupštini, radi li stranka još i kakva joj je budućnost? Kako se dalo videti, odgovori na ova pitanja nisu jednostavni.
U lokalnom delovanju stranke, objašnjava Trajković, ma kako se ona zvala, neće biti nikakvih promena.
– Na lokalu radimo lokalno, držimo se, od deset odbornika stranke osam je i dalje na okupu, nema dakle značajnijeg osipanja. Radićemo shodno dešavanjima. Ovi što su otišli, to je njihova odluka, i sve što sam imao da kažem rekao sam njima u oči – kaže Trajković.
DJ PACI
Za sada, odborničkku grupu URS-a u lokalnoj Skupštini napustilo je dvoje odbornika- Danijela Mihajlović i Miloš Stamenković, poznatiji kao DJ Paci. Ovaj zanimljiv lik u prvi plan je ušao u vreme pokušaja obaranja socijalističke vlasti u Vranju u decembru 2013. godine, kada je svojim ostankom u sali dao kvorum SPS-u i tako direktno pomogao premeštanje URS-a u opoziciju. Kasnije, Stamenković se javno posuo pepelom i zakleo na vernost URS-u, ali njegova reč više nije imala posebnu težinu. Nekako tako o njemu misle i u stranci koju je napustio da bi se otisnuo u nepoznatom pravcu.
– Paci je kao neki prvoborac, čovek koji je tu od početka, tako je i dobio taj mandat. Od kog početka? Kakvi ljudski kvaliteti? On od početka samo zna da statira u kukuruzu. Marioneta koja trguje mandatom, to nigde nema. Pa on Poštu (Miloš radi na određeno u „Telekomu“) vido ne bi da nije bilo Uroša. Ali, neka ide, utoliko bolje za one koji ostaju – kaže ljutito izvor iz URS-a upitan za komentar Stamenkovićevog napuštanja stranke.
Odbornice Danijele Mihajlović slabo se ko seća u skupštini, ali biće da je i ona iz sličnih razloga kao Stamenković napustila URS – negde je dobila više.
I sada je situacija oko URS-a i na lokalu jasna. Osam odbornika, bez mogućnosti udruživanja sa još nekim, ne predstavljaju baš preteranu snagu u realnosti. Tu je i mogućnost daljeg osipanja, koja uvek lebdi nad svakom ovdašnjom političkom organizacijom. Nema vlasti, nema centrale, nema privilegija, i još jedino za šta se stranka u Vranju drži su dva direktorska mesta, koje imaju Suzana Popović Irić u Biblioteci i Ivan Stojković u Slobodnoj zoni. I oni, naravno, nemaju mogućnost novog zapošljavanja kao stranački kadrovi, pa ne bi bilo čudno da potraže nekog moćnog zaštitnika. Ali, za sada i uprkos svemu, Suzana Popović Irić ostala je verna URS-u.
– Čujemo se, vidimo, postoji odbornička grupa, za sada funkcionišemo. Trenutno smo u fazi prekomponovanja. Leto baš i nije vreme za politiku, videćemo na jesen. Ja radim posao za koji me plaćaju, a šta će se desiti desiće se. To nije ništa nenormalno i tragično. Za sada je sve uobičajeno, ne vidim spektakularane trzavice – kaže Popović Irić.
SLOBODNA ZONA
Nju zapravo drži specifičan položaj Biblioteke, koja je delom republička institucija: direktor se ne postavlja i smenjuje u Vranju. I drugi direktor URS-a koji još nije smenjen ne očekuje da bi do takvog raspleta moglo da dođe. Ivan Stojković, direktor Slobodne zone, ne smatra da je mesto koje zauzima na neki način ugroženo.
– Ja sam ovde došao po političkoj liniji, ali sam napravio ozbiljne rezultate. Prvi koraci su najteži, a mi smo ih uspešno prebrodili. Ali, ne bi bilo čudno da me smene. Ja sam i sam tražio svoju smenu, negde u martu, zbog opstrukcije rada Zone zbog nastalih političkih okolnosti. Ali, sve se sleglo i imam sjajnu saradnju sa Gradom i gradonačelnikom – objašnjava Stojković.
Mesto Ivana Stojkovića po sporazumu o novoj vladajućoj koaliciji (SPS-PUPS-SDPS-JS-LDP-DS) pripada Demokratskoj stranci, i to još od februara. Šta se čeka pola godine, da li je to možda neka zakulisna igra u kojoj SPS ipak štiti URS, ili bar samo Stojkovića, a na račun sporazuma sa demokratama?
– Ne, ništa slično. Čekali smo sa tim poslom jer smo tražili izveštaj o radu Zone, zbog čistih računa. Sada je to prošlo na Gradskm veću i uskoro ćemo tamo postaviti našeg čoveka. To je bila jedina prepreka, ne mislim da postoji veza SPS – URS. Zonu bi trebalo da preuzme Zoran Stošić, doskorašnji direktor „Jumka“, ali imamo još kandidata – kaže Perica Janković, gradski većnik iz redova DS-a.
Trenutno se, međutim, najviše raspreda o mogućem odlasku iz URS-a Novice Mitića, poznatog sindikaliste koji za sebe tvrdi da i nije bio član stranke, nego da je odbornik postao kao nezavistan kandidat na listi stranke.
– Nudio sam se svim strankama osim SPS-u, ali me niko za sada nije hteo – kaže Mitić.
On ocenjuje da je URS izgubio republički identitet, dok na lokalu još kako – tako deluje, mada „ima opuštanja“.
– Menjaćemo ime, a verovatno i deo programa. Na svakome pojedinačno je da vidi da li će da ode ili će da ostane. Prvo da vidimo ko će voditi stranku i po kom programu. Odlučiću o svom angažovanju tek kada stvari budu potpuno jasne – kaže Mitić.
NARODNI JATACI
URS je i ranije imao dodira sa Narodnom partijom Maje Gojković. Bilo je pregovora da Gojkovićeva, sada predsednica Skupštine Srbije i član SNS-a, postane sa NP kolektivni član URS-a. Ta priča nije prošla, ovdašnji odbor NP-a na čelu sa Goranom Stakovićem prešao je u SNS, i to je otvorilo prostor za nekakve nove kombinatorike. Ali, zašto narodna, gde je tu simbolika stranke koja se dičila svojim liberalizmom i evropejstvom?
– Ma kakav narod. Oni moraju da se organizuju i iskoriste ono malo snage što im je ostalo. Ako kao pojedinci pretrče negde, neće imati ni delić privilegija koje su ovako imali. Kada postanu nova stranka, a zadrže infrastrukturu, svoje ljude i jatake, možda sutra budu poželjan partner nekoj većoj stranci. To im je poslednja nada – smatra dobar poznavalac lokalne političke stvarnosti koji je želleo da ostane anoniman.
ŽIVA GLAVA
On je u javnosti optuživan da radi za SDPS, što se i potvrdilo na već pomenutoj decembarskoj Skupštini, kada je i on ostao u sali i pripomogao padu URS-a, ali Mitić tvrdi da takve informacije nemaju mnogo veze sa istinom. Na samom početku rada ovog saziva skupštine, još u 2012. godini, jedan odbornik URS-a prešao je u SNS. No, ovo preletanje Igora Nikolića niko tada nije uzimao preterano ozbiljno.
I tako, URS životari, pokušavajući da spase živu glavu. Mnogo je onih koji veruju da im to neće poći za rukom, posle svega. Ova stranka ima zaista negativan bekgraund, i toliko repova za sobom da će svaki oporavak do visina koje su nekada držali biti veoma, veoma dug, ako ne i nemoguć. No, URS se za sada neda. A ka će, ne zna se.
JANjA
Dragan Janjić, nekadašnji direktor „Skijališta“ i pomoćnik gradonačelnika, prva je žrtva čistki posle razlaza SPS-a i URS-a. Da ne bi baš ostao na ulici, Janjić je zaposlen u Slobodnoj zoni, ali gradonačelnik ne prebacuje pare za njegovu platu već šest meseci. Sukob traje i kraj mu se ne vidi – Antić ne daje pare, a ovi ne otpuštaju Janjića.
– To što Janjić ne prima platu ne ide na uštrb drugih zaposlenih. On je zaposlen po sistematizaciji i po zakonu, što je potvrdio i pravobranilac. Ali, Zona se ne finansira iz budžeta, nego primamo donacije od grada dok ne ustrojimo poslovanje. Novac koji dobijamo nije podeljen po nameni, recimo za plate i troškove, nego dobijamo ukupnu sumu koju kasnije sami raspoređujemo – objašnjava Stojković način na koji njegov klupski drug Janjić prima platu i kad je ne prima.
Da Janjić može da računa na svoju stranku pokazuje i stav Uroša Trajkovića.
– To što se Janjiću ne daje plata ne samo da nije po zakonu, nego je demonstracija sile i bahatosti. I to nije prvi takav slučaj, ima toga još. Takvo ponašanje do sada nije viđeno u praksi, ne samo u Vranju nego i šire. Ali, mi nismo deo većine i ne možemo da utičemo na otklanjanje takvih pojava – kaže Trajković.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.