,
,
,
,
,
,
Vladimir Stamenković smenio je Zvonimira Djorđevića, direktora Bolnice, Nenada Mladenovića, direktora Doma zdravlja, pomoćnike direktora Gorana Popovića i Dušana Aleksića, te načelnike na PTO-u i u Hitnoj pomoći, Milenu Antić i Slađana Stanisavljevića
Ovih dana, ničim izazvani, nadležni kreče Dom zdravlja u Vranju. Opet, od vidljivih mnogo su zanimljiviji tamošnji nevidljivi radovi, kojih je ovih dana baš mnogo. Posle prvog neuspešnog pokušaja smene socijalističkih kadrova u Zdravstvenom centru (ZC), krajem maja usledio je još širi i snažniji udar na njih, koji je ovog puta urodio plodom. Kako se saznaje, jer zvaničnih informacija nema, što samo po sebi dovoljno govori o stanju u ZC, direktor te ustanove Vladimir Stamenković smenio je Zvonimira Djorđevića, direktora Bolnice, Nenada Mladenovića, direktora Doma zdravlja, pomoćnike direktora Gorana Popovića i Dušana Aleksića, te načelnike na PTO-u i u Hitnoj pomoći, Milenu Antić i Slađana Stanisavljevića. Uz njih, biće smenjena i Jasminka Velinović, supruga ovdašnjeg šefa policije Zorana Velinovića, ali i jedan broj ljudi u stručnim službama nemedicinskog tipa. Naravno, ovako krupan zahvat nije mogao da prođe bez otpora, o svemu se još pregovara i lobira po Beogradu, ali ono što je sasvim jasno je da je povereništvo SNS-a u Vranju krenulo u oštru ofanzivu preuzimanja vlasti gde god je to moguće.
REŠENjE O SMENI
Čitava priča počela je još sredinom maja, kada je povereništvo SNS-a tražilo od direktora Stamenkovića da uradi upravo ovo što je sad uradio. Ideja je bila da se vidi da li je on zaista veran SNS, ili mu je pak ideja socijalizma nešto bliža. Stamenković je odbio taj prvi udar, kadrovi su ostali na svojim mestima, ali SNS nije odustajao. Iako su poverenici prošle nedelje za „Vranjske“ izjavili da o smenama u ZC nemaju pojma, ipak se ispostavilo da o čitavoj priči znaju po malo, a povremeno i po mnogo. Oni su u ZC ušli najpre u ponedeljak, 26. maja, ali su opet izašli praznih ruku. U sredu su se vratiili, ovoga puta sa ponudom koju Stamenković nije mogao da odbije – do 13 časova mora da se napišu rešenja o smeni, ili će stići samo jedno takvo rešenje na njegovo ime. Posle svega, direktor ZC-a Vladimir Stamenković kaže da je ipak smenjenima podelio anekse rešenja o smeni, na šta oni imaju pravo žalbe u narednih sedam dan. Ipak, on odbija insinuaciju da je zajedno sa smenjenima išao u Ministarstvo zdravlja.
KO DOLAZI
KOSTIĆ, STOŠIĆ, DjOŠIĆ…
Prema najnovijim informacijama, novi direktor Bolnice biće otorinolaringolog Mladen Kostić, Dom zdravlja će preuzeti stomatolog Dragan Djošić, PTO internista Slavica Stošić i HMP Dragan Popović, inače raniji načelnik te službe i aktuelni član URS-a. Koliko SNS luta u kadrovskim kobinacijama pokazuje i priča da je prvi kandidat za HMP bio Tomislav Milovanović, pretučeni odbornik URS-a iz Vranjske Banje, dok je ginekolog Dragan Veličković slovio kao glavni kandidat za direktora Bolnice. O kadrovskom haosu svedoče i izjave kandidata za preuzimanje funkcija. Mladen Kostić jedini je član SNS-a koji je smenjen sa funkcije pomoćnika direktora (ili je dao ostavku) kada je u decembru 2013. Stamenković preuzeo ZC. Danas, on se vraća na velika vrata.
– Trenutno sam u Crnoj Gori, a o svim aspektiima moje kandidature možemo da razgovaramo tek kad se vratim – kaže Kostić.
– Čitava ova priča je politička stvar. Na kraju, to je politički pritisak na mene, iako sam član SNS-a. Promene su adekvatno pravno sprovedene. Ja sam radnik Ministarstva i njima odgovaram za svoj rad. Za sada, otuda nisu došle nikakve primedbe na predložene promene – kaže Stamenković.
Da, on svakako odgovara Ministarstvu, ali je SNS u Vranju ipak na neki način vlasnik njegove direktorske sudbine. Opet, Goran Nikolić, jedan od poverenika SNS-a kaže da u čitavoj priči nema ni malo politike, nego da stranka kojoj pripada sve probleme u zdravstvu pokušava da reši preko svog Saveta za zdravstvo, u kome deluje između 20 i 30 stručnjaka za tu oblast. Doduše, još nemaju poverenika Saveta, ali njegovo ime obelodaniće ovih dana.
– Od njih, ali i od aktuelnnog direktora ZC-a došle su informacije da je stanje tamo katastrofalno, u smislu zatečenog stanja – finansijske dubioze, neugovoreni radnici, koji već tuže firmu, da se ne ulazi u malverzacije koje sada istražuju nadležni. Imamo dogovor da stabilizujemo situaciju, kroz neke kadrovske promene – kaže Nikolić.
On otkriva da je SNS u ZC-u „detektovao ogroman upravljački mehanizam“, koji broji čak do 17 ljudi, pa je rešeno da se to odmah preuredi. Prema njegovim rečima, ovde nije reč o političkoj priči, nego o pokušaju da ZC preuzmu „pravi stručnjaci, nevažno da li su oni kandidati SNS-a ili nekih drugih stranaka“. Nije nevažno da ovakva konstrukcija impllicira da dosadašnja ekipa nije bila dovoljno stručna, ali je najvažnije pitanje kako to da je, ako je već stanje tamo katastrofalno, nije najodgovorniji direktor, prvi čovek kuće, nego su to njegovi podređeni?
– Vlada je u ZC kao kandidat SNS-a. Ali, biti član SNS-a nikome nije prednost, već su to stručnost, profesionalnost i posvećenost poslu. Tamo je 99 odsto kadrova SPS-a, a mi menjamo samo neke, a ostavljamo one koji su dobro radili. Ukoliko se neko do sada bavio stranačkim kadrovisanjem, to je bio SPS. Čim su došli na vlast u ZC-u, odmah su obrisali sve ljude koji nisu bili njihovi. E, mi tako nećemo raditi – kaže Nikolić.
ZORAN ANTIĆ, GRADONAČELNIK I LIDER SPS
OVO JE BRUKANaravno, nisu sedeli mirno ni socijalisti. Prema nekim naznakama, o čitavoj stvari pregovaraju Žarko Obradović, kao predstavnika SPS-a i Radomir Nikolić, šef IO SNS-a, uz nazočnost predsednika Okružnog odbora socijalista Negovana Stankovića. Sa svoje strane Zoran Antić, gradonačelnik Vranja i šef lokalnog SPS-a smatra da su najnovija komešanja u ZC-u politički progon, jer su „kadrovi SPS-a tamo najbolji“.
– To su naši ljudi, nisu prebezi i konvertiti. Sve je to demagoška i populistička priča, politički revanšizam, diktatura i teror, bruka za SNS. Ovo što oni čine u direktnoj je suprotnosti sa premijerovim ekspozeom. On traži samo sposobne, a u ovom slučaju, u ZC-u, to su naši ljudi. Zato smo na najvišem nivou postavili pitanje – šta se to dešava ovde i u čije ime radi aktuelno povereništvo SNS-a – kaže Antić.
On kaže da je SNS rekao svoje po ovom pitanju, da ni na koga tim povodom nije vršen pritisak, i da se on lično više ne bavi tim pitanjem. Naravno, ima još firmi u koje treba udomiti kadrove SNS-a, jer je prosto neprirodna situacija u kojoj se ta stranka u Vranju nalazi. SNS je ovde osvojio preko 50 odsto glasova, Vučić je na vrhu popularnosti, pa je logično da i Vranjanci ovde žele neki deo tog kolača. Ali, ima više od dve godine kako je SNS najvažniji faktor u Srbiji, a njihovi kadrovi nisu ni blizu preuzimanja neke funkcije, čak ni u ZC-u, da se ne pominju Distribucija, Telekom, fondovi… Jasno je da je povereništvo krenulo u ofanzivu baš u tom pravcu; ali, kakve su im šanse na uspeh?
– Članstvo očekuje promene u javnim preduzećima, i imamo uverenje iz centrale da će do njih uskoro i doći. Napominjem, promena neće biti tamo gde je stanje dobro i gde za njima nema potrebe. Da je sve dobro funkcionisalo u ZC-u, niko ni tamo ništa ne bi dirao – kaže Nikolić.
BORBA ZA PREVLAST
No dok se novi spremaju da preuzmu vlast, ni stari ne sede skrštenih ruku. Odmah po dobijanju rešenja ekipa smenjenih direktora imala je sastanke u ministarstvu, i to sa državnim sekretarima i iz SPS-a i iz SNS-a. Tamo im je jasno rečeno da Ministarstvo ne može da ih smeni jer ih i ne postavlja, ali su Vranjanci otuda došli mnogo optimističnije raspoloženi nego prilikom polaska.
– Primili smo rešenja, razgovarali u Ministarstvu, pa ćemo videti šta dalje — ostao je tajnovit još uvek aktuelni direktor Bolnice Zvonimir Djorđević.
I opet ista priča – mi smo hteli razgovor, ali nas oni ne žele za partnere. Možda je ona i tačna, ali gorak ukus posle svega ostaje. Praktično, da bi promenio stvari na bolje, SNS dovodi kadrove koji će se tek informmisati o dubini čitave katastrofe koja očigledno potresa vranjsko zdravstvo. A tamo e priča se o minimalnim platama za sve, o mogućnosti da se ne prima nekoliko plata, već nema ovoga ili onoga, a odvajanje Doma zdravlja čuva se kao poslednji štih u rukavu socijlista za prevlast u vranjskom zdravstvu. Antić je spreman da ide do kraja, jer nema više mnogo šta da izgubi. Sa svoje strane, SNS pak nema mnogo šta da dobije, ali se čini da u toj stranci nisu dovoljno svesni te činjenice. Na delu je ponovo voluntarizam – ja hoću. Pitanje da li taj što hoće to zaista i može ovih dana tražiće odgovor u stvarnosti. Ako propast već nije uhvatila korene koje više ni Herkul više neće moći da iščupa.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.