,
Maturanti, odnosno njihovi roditelji, za večeru koja inače ne košta više od 1.200 dinara, platili su 2.100. Ako tome dodamo tablo od 900 dinara, muziku i večeru za profesore, dolazimo do cifre od 3.600 dinara po maturantu. Ne računajući toaletu
Uprkos teškom finansijskom stanju, roditelji i maturanti spremni su da i poslednji dinar daju za proslavu maturske večeri. Hotel Vranje, gde se po nepisanoj tradiciji proslavlja matura, tako je za manje od nedelju dana zaradio 25.000 evra. U kešu.
Ono što rukovodstvo Hotela Vranje u saradnji sa ljudima koji odlučuju o organizaciji maturskih večeri radi može se legitimno staviti pored sintagme „prodavanje magle“. Svako od maturanata je za proslavu, ne računajući odevne kombinacije i poklone, izdvojio skoro 4.000 dinara. Od toga, 2.100 ide na konto hrane i neograničenog pića. Gimnazijalci su tako, tanjir ordevera, jednu pljeskavicu, pileći medaljon, pomfrit i salatu uz neograničeno piće tokom maturske večeri platili 2.100 dinara po osobi, a kada se dodaju troskovi za bend, trubace, izradu tabloa i plaćanje večere profesorima, cifra dostiže 3.600 dinara.
Malo ili mnogo?
DVOSTRUKO MANjE
Cena koju je rukovodstvo Hotela Vranje ponudilo je očigledno svima odgovarala pa se niko nije bunio, jer „zašto deci upropašćavati maturu otvarajući im oči“? Malo smo istraživali cene ovakvog menija po lokalnim ugostiteljskim objektima i došli do podatka da je realna cena za ordever, pljeskavicu, parče piletine, priloge i neograničeno piće bez aperitiva između 900 i 1.100 dinara. Dakle, dvostruko manje od cifre koju su plaćali restoranu Hotela Vranje. Kako je, uopšte, došlo do toga?
SLIKANjE
Dobro su prošli i lokalni fotografi. Takozvani „tablo“, koji se sastoji od nekoliko fotografija koje se mogu „odraditi“ u radnjama za po 20 dinara,, i presavijenog debljeg kartona, fotografi su naplaćivali po 900 dinara. Ljudi koji se bave štampanjem i povezivanjem knjiga kažu da sama proizvodnja jednog „tabloa“ bez fotografija košta oko 100 dinara.
Tomislav Simonović, načelnik Školske uprave za Jablanički i Pčinjski okrug kaže da su sve škole obavezne da raspišu tender za matursko veče:
– Sve škole su u obavezi da raspišu tender za dostavljanje ponuda ugostiteljskih objekata za proslavu maturske večeri, ali sve zavisi od cifre, jer možda ukupna cifra ne podleže zakonu o javnim nabavkama.
Zakon o javnim nabavkama male vrednosti u ovom delu veoma je jasan:
„Za nabavku dobara ili usluga, čija je cena na godišnjem nivou niža od 400.000 dinara, naručioci nisu obavezni da primenjuju Zakon o javnim nabavkama. Ipak, kada sprovodi ove nabavke, naručilac je dužan da spreči postojanje sukoba interesa, da obezbedi konkurenciju i da ugovorena cena ne bude veća od uporedive tržišne cene“.
Dakle, u ovom slučaju rukovodstvo Gimnazije „Bora Stanković“ bilo je u obavezi da ubezbedi konkurenciju, ali i da cena bude makar približno tržišna. Dragan Ilić, direktor Gimnazije, u telefonskom razgovoru kaže da rukovodstvo škole nije imalo nikakvih veza sa organizacijom maturske večeri i da su učenici sve to sami odradili:
– Sve ponude iz restorana, fotografskih radnji i muzičara dobili su predstavnici učeničkog Parlamenta naše škole, tako da su oni uz saglasnost Saveta roditelja i ostalih članova Parlamenta odabrali ponuđače – kaže Ilić.
Natalija Stojmenović, predsednica učeničkog Parlamenta Gimnazije, objašnjava da su ponude pristigle još u martu. Na kraju je ostalo da se odluči koji od dva ponuđena benda će svirati, koju od tri fotografske radnje treba odabrati a kada je lokacija i restoran u pitanju – bila je samo jedna ponuda – Hotel Vranje.
– Nismo ni razmišljali o drugom restoranu jer nemaju svi kapacitet za 209 učenika i profesore. Prethodna generacija je imala loših iskustava kada je u pitanju proslava u drugom restoranu, te je izbor definitivno bio Hotel Vranje.
Sa procedurom kada su u pitanju tender i papirologija, učenički Parlament nema dodirnih tačaka, na njima je bilo samo da odaberu najpovoljnije.
Na kraju se došlo do sledeće cifre: 2.100 dinara za večeru – ordever, pljeskavica, parče piletine i prilozi uz neograničeno piće, 900 dinara za tablo sa fotografijama i po 250 dinara za muziku i večeru za profesore.
BILO JE LEPO
Maturanti ne kriju nezadovoljstvo zbog ovih cifara, ali izgleda da nisu imali dovoljno strpljenja da ovog puta isteruju pravdu, jer su opterećeni prijemnim ispitima:
– Ta cena je realno previsoka, ali smo ipak svi bez većih pogovora platili. Niko nije razmišljao o tome da bi cena trebalo da prati i kvalitet. Veče je svakako bilo lepo, kao i svaka matura, pretpostavljam – kaže jedan od maturanata.
Kada govorimo o ceni i o kvalitetu, navešćemo primer dva prestonička eksluzivna hotela koja takođe organizuju mature – Hotel Metropol i Hotel Hajat. U ovim hotelima maturanti su za oko 6.000 imali večeru na bazi švedskog stola, a to podrazumeva bogato predjelo, više salata i bogatu ponudu raznih specijaliteta, desert i neograničeno piće sa aperitivom. Uz to ih je zabavljao neki od bendova poput Akapulko benda, di-džej kao i voditelj Dragan Marinković Maca ili u drugom slučaju, Ivan Ivanović. U tu cenu uračunate su i fotografije. Dakle, „all inclusive“ za nešto više od 15 evra nego u Vranju. Ne tako enormna razlika u ceni, ali daleko bolja ponuda.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.