Ne nudim se naprednjacima



Složno, slavski: demokrate u crkvi Svete trojice, U SNS-u su svi lepo govorili o meni: Goran Stefanović, Morali smo da reagujemo: Goran Nikolić

Predsednik Okružnog odbora DS potvrđuje da je nekoliko puta razgovarao sa šefovima vranjskih naprednjaka, ali demantuje priče koje dolaze i iz njegove stranke o prelasku u SNS



 

Složno, slavski: demokrate u crkvi Svete trojiceVlast je čudo, a dokaz tome je i činjenica da se ove godine, na Djurđevdanu, stranačkoj slavi Demokratske stranke (DS), okupilo više ljudi nego prošle, kada je stranka bila celovita. Posle cepanja demokrata na dva gotovo jednaka dela, na one koji su ostali na staroj adresi i one koji su otišli na novu, sa Borisom Tadićem, počelo je značajnije osipanje stranke, u više pravaca. Jedni su otišli u NDS, a drugi su potražili političko uhlebljenje u vladajućim strankama, pre svega u SNS. Najpoznatiji novodemokrata danas je Igor Andonov, dok je lice prelaska u SNS pre svega Miroslav Nešić. No, tom poslu kraja kao da nema, pa se poslednjjih dana spekuliše kako je prelazak Gorana Stefanovića, prvog čoveka DS u Pčinjskom okrugu, već gotova stvar.

RANjENA STRANKA

Ranjena stranka simpatičan je plen za sve na tržištu, pa se igre oko, pre svega, odbornika stranke u Skupštini grada, gde sa SPS čine okosnicu vlasti, ne zaustavljaju. Svi ih nešto napadaju, nešto im nude, svako ih privlači na svoju stranu, ali se mora priznati da su oni za sada čvrsto na staroj adresi. Najnovija priča oko preletanja vezana je za Gorana Stefanovića, koji je i član Predsedništva DS. Prema navodima iz više izvora, ne samo da je on lično tražio da pređe u SNS, nego je obećao i prevođenje nekoliko odbornika u naprednjačke redove. Priča se dešavala pre sada već čuvene Skupštine grada sredinom aprila, na kojoj su naprednjaci pokušali da sruše socijalističku vlast, ponovo bezuspešno. Priča se da je Stefanović sa naprednjacima pregovarao do duboko u noć pred održavanje sednice. Posle neuspelih pregovora, Stefanović je, kao novi šef odborničke grupe DS umesto Nešića, bio najgorljiviji napadač na SNS. No, u DS-u se spekuliše da je Stefanović nastavio sa pritiscima na odbornike stranke da pređu u SNS, te da je u tom smislu najviše pritiskao Ljiljanu Radosavljević i Radeta Ristića. Pa, ima li istine u ovakvim pričama?  

Demokrate su uvele novu praksu – svakog ponedeljka imaju sastanak funkcionera partije sa svojim direktorima iz i gradskim većnicima. Da li se tamo priča o Stefanoviću i njegovim navodnim pokušajima rušenja stranke?  U DS za sada, smatraju da je rano za napad na Stefanovića, jer se ni jedan odbornik nije jasno i javno odredio prema navodnim Stefanovićevim pritiscima.

– Šta ako ga mi napadnemo, a odbornici javno kažu da ih on nije pritiskao da rade protiv stranke? Čekaćemo – kažu u stranci.

U SNS-u su svi lepo govorili o meni: Goran StefanovićA sve je počelo potpuno neočekivano. Goran Nikolić i Slaviša Bulatović, poslovično do grla zakopčani poverenici SNS-a u Vranju, na konferenciji za novinare, odmah posle još jednog neuspešnog napada na socijalističku tvrđavu vlasti, oštro su i decidirano napali svoje političke protivnike. Bulatović je osvetlio lik i delo Nebojše Stojanovića, gradskog većnika i bivšeg direktora JP „Uprava Banje“, dok se Nikolić pozabavio Goranom Stefanovićem, predsednikom Okružnog odbora DS. Potpuno neobično za način na koji se inače obraća javnosti, Nikolić je ustvrdio da je Stefanović čak molio da iz DS-a pređe u SNS, ali da ga naprednjaci nisu primili u svoje redove. Prema Nikolićevom rasvetljavanju, dvojica lidera su se najmanje tri puta videli u nekom od kafića, i na tim sastancima je Stefanović navodno insistirao da pređe u SNS.

– Bili su to neformalni sastanci i tada je on tražio da pređe kod nas. Nikakve konkretne uslove nije davao. Vezano za status koji ima Demokratska stranka i on u njoj, njemu su jedne opcije da se u potpunosti povuče iz politike, ili da se ponudi SNS-u – rekao je Nikolić.

Sa svoje strane, Goran Stefanović kaže da Nikolićeve tvrdnje nemaju veze sa istinom, bez obzira na činjenicu da je sa njim više puta razgovarao o političkim temama.

– To da sam ja tražio da pređem u SNS, apsolutno nije istina. Mi se jesmo videli nekoliko puta i razgovarali o politici, ali na nivou odbora, a ne ličnih transfera. Meni na pamet ne pada da prelazim u neku drugu stranku, a da je to što on priča istina, ja bih zasigurno već prešao i primili bi me oberučke. Ne isključujem da u nekom narednom periodu može doći do saradnje između DS-a i SNS-a, čak i do sklapanja koalicionog dogovora na lokalu, ali o tome mi demokrate sada ne razmišljamo – kaže Stefanović.

TAJNI RAZGOVORI

O čemu su moglli da pregovaraju Stefanović i SNS? Naprednjacima je bio potreban partner za rušenje socijalista, ali, šta je trebalo demokratama, a da je to Stefanović mogao da zastupa pred SNS-om? Priča se da je SNS u jednom času DS-u nudio sve, baš sve što u Vranju ima – gradonačelnika, zamenika, sva javna preduzeća, baš sve. Ali, ta ponuda nije bila prihvatjiva za DS, iz sasvim jasnih razloga.

– Prosto je – oborimo SPS i dobijemo sva mesta u Privremenom veću. Lepo. I onda? Daće nam i javna preduzeća! Lepo. I onda? Izbori. E to već nije lepo, i to DS sada sebi ne sme da dozvoli. Zato smo ostali uz socijaliste – kažu u vrhu DS-a. 

Morali smo da reagujemo: Goran NikolićZnači, o koaliciji u navedenim razgovorima nije moglo biti reči, bar što se odbora u Vranju tiče. Ali, bilo kako bilo, i bilo o čemu da su pričali, blizina Stefanovića i naprednjaka bila je, očigledno, velika, pa sada nije ni čudo da među  prijateljima, posle neuspeha, dolazi do teških reči.

– Nije tačno da on ništa nije tražio. Tražio je, i od nas i od Antića (Zoran, gradonačelnik,p.a.), da se izmire dugovi za specijalizaciju njegove supruge, kao i da ona dobije posao u niškom Kliničkom centru kao hirurg – kaže izvor „Vranjskih“ iz SNS-a.

Danas, Goran Stefanović smatra da je reč o završenoj priči, jer je već  oštro demantovao insinuacije koje su na njegovu adresu stigle iz SNS-a. On napominje da nije DS učestvovala u razgovorima sa naprednjacima, nego on lično, te da njie vršio pritisak ni na jednnog odbornika DS-a.

– Jesam razgovarao sa odbornicima pre one burne skupštine, ali ja sam šef odborničke grupe i meni je to posao. Nikada nisam trgovao ni sa kim. Bilo je ranijih poziva i jednog i drugog i trećeg iz SNS-a, prema meni lično, ali ja nisam tip politički profitabilnih preletača – kaže Stefanović.

On napominje da se u demokratskoj priči nalazi od 2006. godine, „i kad je ovde bilo loše, i kada je ovde bilo dobro“. Do sada je, kaže, imao mnoge ponude, i sve ih odbio.

– U SNS-u su svi lepo govorili o meni, ali ja sam se zahvalio i ostao demokrata. Jednostavno, nisam taj lik. Nikada se ne bih nudio SNS-u. Ostajem u DS-u i vodiću i lokalnu politiku i onu prema Beogradu. Ako neko misli da neću imati uticaj u stranci kao član Predsedništva i predsednik Okružnog odbora, grdno se vara – kaže Stefanović.

On ocenjuje da javnost očekuje okupljanje građanskih snaga oko DS-a, „na jedan ozbiljan način“.

PERICA JANKOVIĆ, DS
NEMA NOVIH PODELA
U DS-u je za sada mirno, mada je stranka svakako zabrinuta jer je na poslednjoj Skupštini grada u sali bilo samo pet njenih odbornika. Praktično, SPS i DS potpisali su koalicioni sporazum kada je DS imala 12 odbornika, ili oko 28 odsto skupštine. Svesni opasnosti koja im preti ako stranka nadalje nastavi da se urušava i da joj se smanjuje broj odbornika, demokrate se paze od svih, i od prijatelja i od neprijatelja. A ko su im prijatelji videlo se na Djurđevdan, kada su im na slavu došli samo koalicioni partneri okupljeni oko SPS-a i stari drugari iz NDS-a. Da li su to na pomolu nove podele među demokratama?
– Mi sada imamo stabilan odbor, posle odlaska nekoliko ljudi, pre svega u SNS i NDS. Na Skupštini smo imali pet odbornika, ali sam siguran da su Risteska i Ristić bili opravdano odsutni. Smatram da će se i Dušan Jovanović, koji je primio mandat, priključiti našoj grupi, nema tu problema. Ostajemo respektabilna stranka – smatra Perica Janković, gradski većnik DS-a.

– Zato sam bio tu, i tu ostajem. Ono što je tada bilo aktuelno, više nije, ali to ne znači da do slične situacije neće doći uskoro – kaže Stefanović.

U pogledu rušenja skupštinske većine u SNS-u sada vlada zatišje, verovatno jer imaju pametnija, unutrstranačka posla. Ipak, u vranjskom  Povereništvu SNS-a naglašavaju da više ne razgovaraju sa Stefanovićem na političkoj osnovi, jer za tim sada nema potrebe.

– Videli smo se tri puta, ali smo i pre toga pričali vezano za većinu na skupštini. Tema je bila da on sa grupom odbornika ili podrži našu priču, ili pređe kod nas. Posle toga pregovori su zastali. Nama ne treba niko, mi nikoga ne ubeđujemo i sada ni sa kim nemamo kontakte – kaže Goran Nikolić, jedan od poverenika.

O čitavoj ovoj priči javnost nikada ne bi saznala ni reč da su svi akteri dogovaranja ostali mirni na svojim sedištima. Ali, nisu. Problem za SNS nastao je onoga časa kada je Stefanović za skupštinskom govornicom rekao da je DS od strane naprednjaka bila izložena „pritiscima kakve ne pamti parlamentarna istorija Vranja“.

– Morali smo da reagujemo, jer je neko preko nas želeo da učvrsti poziciju tamo gde se sada nalazi. Za jednog odbornika mi smo nudili tri većnika, dva direktorska mesta, neznam šta, kao što je izjavio u novinama jedan od članova vladajuće koalicije? To nema veze sa istinom, radi se o pokušaju da se posle neuspeha u razgovorima sa nama učvrsti pozicija u trenutnoj koaliciji – kaže Nikolić.

TO NIJE NORMALNO

Perica Janković, fukcioner DS i gradski većnik, ne veruje u mogućnost da Stefanović „buši“ stranku:

– Ja u to ne verujem, to bi bilo nenormalno. Goran je bio u crkvi za slavu, u stranci, sve je normalno, ali videćemo – kaže Janković.

Iako Janković ostaje uzdržan, u DS-u ipak nisu zadovoljni Stefanovićevim ponašanjem. Jedni smatraju da on nije smeo sam da pregovara ni sa kim, a drugi da nije smeo da pregovara nikako, jer je za to zadužen Gradski odbor.

– Lepo su se našli, dvojac bez pečata. Ovaj naš nema pečat, koji je u odboru, a onaj iz SNS-a nema pečat jer ga nema. Koga su oni predstavljali? Ništa ovde ne može da prođe mimo odbora, koji je glasao 21:2 za koaliciju sa socijalistima, i to samo odbor može da promeni – kažu u DS-u.

Sve će se videti već na narednoj skupštini, ali ostaje pitanje – kuda to danas plovi demokraatski brod? Ako stranka nije sigurna u jednog od svojih čelnika, šta je ostalo za obične odbornike. Među demokratama ne kriju da kod mnogih postoji animozitet prema Stefanoviću, ali malo ko veruje da je on spreman da uruši stranku zbog svojih ličnih interesa. No, ko zna? Sezona preletanja iz stranke u stranku u puno je jeku, i niko nije siguran. Što bi Stefanović pa morao da bude izuzetak.

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar