Ja baraba, a ti vila



Objekat koji pravi manjak: Sahat kula,

Policija sumnja da je Stojanović, dok je bio na čelu JP „Uprava Banje“, počinio nekoliko krivičnih dela vezanih za troškove reprezentacije, sklapanje ugovora i izgradnju „Sahat kule“



 

Objekat koji pravi manjak: Sahat kulaVranjska policija je, uoči prvomajskih praznika, protiv Nebojše Stojanovića, gradskog većnika zaduženog za komunalnu delatnost i infrastrukturu, Osnovnom tužilaštvu podnela krivičnu prijavu zbog sumnje da je počinio tri krivična dela dok se nalazio na čelu Javnog preduzeća „Uprava Banje“. Policija Stojanovića sumnjiči za nenamensko trošenje budžetskih para i zloupotrebu službenog položaja po nekoliko članova Krivičnog zakona, čime je, navodno, sebi i drugima pribavio materijalnu korist. Prijava je podneta i protiv Bobana Zlatanovića, vlasnika i direktora građevinskog preduzeća „Meteor“, ali i još protiv četiri osobe, radnika kafića „Park“ u Vranjskoj Banji, koji radi u sastavu javnog preduzeća koje je Stojanović vodio od 2008. pa do novembra prošle godine. Sada je na tužilaštvu ili da prijavu odbaci, ili pred sudom pokrene postupak protiv Stojanovića i ostalih.

Pa, da vidimo šta je to pronašla policija i na osnovu čega je podnela krivičnu prijavu, u čije su delove „Vranjske“ imale uvid.

BOBAN ZLATANOVIĆ, METEOR
TO SU BESMISLICE
Direktor “Meteora” kaže da navodi krivične prijave nemaju veze sa istinom:
– Tender za taj obejekat podrazumevao je postavljanje plastificiranog, a ne bakarnog lima na krov. To sam i rekao inspektorima, i dao im na uvid dokumentaciju koja to potvrđuje. Međutim, ne mogu i ne želim da nešto što je očigledno objašnjavam ljudima koji nisu iz struke. Jedino što mogu da kažem o toj prijavi je da se radi o čistoj gluposti – kaže Zlatanović za naše novine.
Inače, policija je protiv njega podnela krivičnu prijavu zbog sumnje da je zloupotrebio službeni položaj (član 234, stav 1 KZ: “Odgovorno lice koje iskorišćavanjem svog položaja ili ovlašćenja, prekoračenjem granica svog ovlašćenja ili nevršenjem svoje dužnosti pribavi sebi ili drugom fizičkom ili pravnom licu protivpravnu imovinsku korist ili drugom nanese imovinsku štetu, kazniće se zatvorom od tri meseca do tri godine”.) tako što je, bez prethodno pribavljene pismene saglasnosti investitora, JP “Uprava Banje”, za izmenu pozicija iz projektne dokumentacije za limarske i pokrivačke radove na objektu “Senik sa sahat kulom”, ukupne vrednosti 180.000 dinara, kao izvođač radova ugradio plastificirani lim, čija je tržišna vrednost znatno niža od bakarnog lima, čija je ugradnja bila predviđena glavnim projektom. U prijavi piše da je Zlatanović na taj način svojoj firmi, a na štetu Uprave Banje, pribavio nezakonski 80.000 dinara.

PEČENICA I ČOKOLADA

Prema navodima prijave, postoji osnovana sumnja da je Stojanović, u svojstvu odgovornog lica, na ime reprezentacije, od 2010. do 2013. nenamenski potrošio 2,72 miliona dinara, suprotno donetim odlukama o Izmenama i dopunama gradskog budžeta i finansijskim planom preduzeća. Vranjske su već pisale (broj 871; „Iz Banju ide, izbanjalo se“), na osnovu dokumentacije do koje smo došli, da je Stojanović za vreme dok je bio na čelu „Uprave Banje“ na reprezentaciju potrošio ukupno sedam miliona dinara. Prema našim saznanjima, potvrđenim od nekoliko u problematiku odlično upućenih izvora, policija je ustanovila da Stojanović, za vreme dok je bio direktor, novac za reprezentaciju nije trošio samo na kafanske račune, već i za kupovinu, kako se to kaže, „robe široke potrošnje“ u banjskim radnjama. Gde je ovde prekršen zakon? Svako, naime, javno preduzeće dužno je da krajem svake godine napravi finansijski plan za sladeću, u koji ulaze i troškovi reprezentacije. Prema planovima „Uprave Banje“, za ovu namenu godišnje je određeno oko 500.000 dinara, što u konkretnom slučaju znači da je u navedenom periodu firma potrošila oko 1,2 miliona više nego što joj je budžetom odobreno.

 – Kupovane su, potpuno nerezonski i nepotrebno, velike količine najkvalitetnijih suhomesnatih proizvoda, skupih alkoholnih pića, i velike količine čokolade. Sad, policija i nadležni organi treba da utvrde zašto je sve to kupovano i gde je ta roba završila – objašnjavaju sagovornici Vranjskih.

„Nenamensko trošenje budžetskih sredstava“ je delo koje reguliše član 362 (a), Krivičnog zakona (KZ), koji je jasan i nedvosmislen:

 “Odgovorno lice korisnika budžetskih sredstava ili odgovorno lice u organizaciji obaveznog socijalnog osiguranja, koje stvori obaveze ili na teret računa budžeta odobri plaćanje rashoda i izdataka preko iznosa od milion dinara u odnosu na iznos utvrđen budžetom, finansijskim planom ili aktom Vlade kojim se utvrđuje iznos sredstava pozajmice, kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine”.

Drugo delo za koje policija tereti Stojanovića je “Zloupotreba službenog položaja” iz člana 359, stav dva u vezi stave jedan KZ.

U ovom slučaju policija sumnja da je Stojanović ovo delo počinio jer je, prekoračenjem granice svojih ovlašćenja, 16.avgusta 2012. sa preduzećem “Terna”, ogranak Beograd, zaključio ugovor o saradnji (broj 963) radi odlaganja zemljanog materijala na katastarskoj parceli broj 93 u Banji, bez prethodno pribavljene saglasnosti nadležnog organa Gradske uprave (Grad Vranje jedini ima pravo da koristi navedenu parcelu) i Pravobranilaštva. Na taj način su, stoji u prijavi, 1,342 miliona dinara umesto u gradskom budžetu završila na računu “Uprave Banje”. Međutim, sudeći prema navodima prijave, problem je u tome što je taj novac potrošen bez dalje kontrole.

Sagovornici “Vranjskih” objašnjavaju da sva ovakva i slična plaćanja po zakonu idu preko gradskog budžeta, i da javno preduzeće ne sme da ovakve ugovore sklapa samoinicijativno:

– Umesto da pare dođu u budžet, pa da se odatle namenski usmere “Upravi Banje”, Stojanović je njima raspolagao sam, a grad nije imao nikakav uvid na koji način.

I u ovom slučaju je KZ (član 359, stavovi jedan i dva) jasan:

“(1) Službeno lice koje iskorišćavanjem svog službenog položaja ili ovlašćenja, prekoračenjem granice svog službenog ovlašćenja ili nevršenjem svoje službene dužnosti pribavi sebi ili drugom fizičkom ili pravnom licu kakvu korist, drugom nanese kakvu štetu ili teže povredi prava drugog, kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina. (2) Ako je izvršenjem dela iz stava 1. ovog člana pribavljena imovinska korist u iznosu preko četristopedeset hiljada dinara, učinilac će se kazniti zatvorom od jedne do osam godina”.

NEBOJŠA STOJANOVIĆ
NISAM DOBIO PRIJAVU
Gradski većnik, koji se trenutno nalazi na odmoru, u telefonskoj izjavi za Vranjske nije mogao da prokomentariše prijavu jer je, kako kaže, nije ni dobio:
– Zaista ne znam šta da kažem, kako to da mediji imaju prijavu protiv mene, a ja je nemam. Kome sam toliko interesantan?!

BAKAR I PLASTIKA

Treće delo za koje policija sumnja da ga je počinio Stojanović, tiče se čuvene česme i Sahat kule u kojoj se nalazi kafić. Ovaj kafić već je bio medijska tema, a Vranjske su 2011. pisale (broj 775; “Nameštaj umesto para”) da je Stojanović putem kompenzacije, na ime dugovanja od “Simpa” uzeo nameštaj za opremanje lokala, vredan 1,8 miliona dinara. Međutim, sada je policija otkrila da je Stojanović zloupotrebio položaj (član 359, stav 1 KZ, koji smo citirali iznad) tako što je, mimo projekta, navodno omogućio da se krov objekta pokrije plastificiranim limom a ne bakarnim, koji je plaćen. U prijavi stoji da je Stojanović tokom 2009. sa preduzećem “Meteor” zaključio ugovor za rekonstrukciju suprotno glavnom projektu, koji je predvideo da se objekat pokrije bakarnim limom za šta je plaćeno 180.000 dinara. Međutim, navodi se u prijavi, Stojanović je izvođaču navodno omogućio da postavi plastificirani lim, koji je znatno jeftiniji, što je, piše u prijavi, utvrđeno na osnovu uvida u predmer i predračun i projektnu dokumentaciju. Konačno, policija sumnja da je Stojanović na ovaj način izvođaču radova pribavio protivpravnu korist od 80.000 dinara.

– Najopasnije od svega je što ova izmena nije uneta u glavni projekat, a Stojanović je bio dužan da kao direktor od izvođača zvanično, pisanim putem, zatraži izmene. U ovom slučaju niko ništa nije tražio i nije menjao, čak je po završetku radova zapisnički konstatovano da je krov pokriven bakarnim limom – objašnjavaju sagovornici Vranjskih.

Inače, kafić poznat kao “Sahat kula” svake se godina dotira iz gradskog budžeta. Ove godine, na primer, prema našim saznanjima, za plate zaposlenih, poreze, doprinose i nabavku, za ovaj lokal predviđeno je 900.000 dinara. To i ne treba da čudi ako se zna da Banjčani ovde retko zalaze a da prosečni nedeljni pazar iznosi oko 20.000 dinara, samo što to u ovom momentu nije jedini problem. Policija je, naime, krivičnu prijavu podnela i protiv četvoro zaposlenih u kafiću (imena i prezimena poznata redakciji, a radi se, zapravo, o radnicima “Uprave Banje”) koji se sumnjiče za krivično delo “Pronevera iz 364, stav 1 u vezi člana 33 KZ” jer su, prema prijavi, navodno od kraja 2011. pa do novembra 2013, “sukcesivno, za sebe pribavljali robu (alkoholna i bezalkoholna pića) u ukupnom iznosu od 404.849,07 dinara.

Imajući ovo u vidu, postavlja se pitanje koliko je Stojanović, otvrarajući svojevremeno kafić, ispunio mesijanski zadatak koji je zadao sebi – da Banjčanima, kako je pravdao svoj potez, priušti ugodan i miran kutak za opuštanje. Upućeni tvrde da je Stojanović bio jedan od najboljih i najredovnijih gostiju, posebno u vreme znamenite manifestacije “Karanfil devojče”, kada je jednom prilikom čak i zapevao, posvetivši pesmu političkoj suparnici koja se takođe našla u kafiću, poznati hit “Crnih pantera”: Ja baraba, a ti vila!

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar