,
,
,
,
Opozicija se nada promenama zbog činjenice da SNS i SPS nisu potpisale nikakav koalicioni sporazum, gradonačelnik Zoran Antić ne očekuje turbulencije u lokalnoj vlasti, dok nas povereništvo naprednjaka nije udostojilo nikakvog komentara. Međutim, ma koliko delovali ravnodušno, lokalni političari redom se uspinju na prste ne bi li bolje videli šta se dešava u Beogradu
Formiranje nove Vlade Srbije u Vranju je čekano sa zebnjom, a dočekano sa olakšanjem. Kockice su se, mimo izbornih rezultata, tako posložile da ovde ima malo zabrinutih, ali da je ipak ostavljeno dovoljno prostora za nadu onima koji bi da menjaju stvari. Vlast (čitaj socijalisti) zadovoljni su što su i njihovi predstavnici u vladi, i nadaju se da će im to biti dovoljna garancija održanja vlasti ovde. Opozicija se, pak, nada promenama baš zbog činjenice da SNS i SPS nemaju nikakav republički koalicioni sporazum koji bi bio eventualna smetnja promenama ovde. Posve čudna situacija da SNS ovde nije na vlasti, i pri tolikoj podršci građana, stalni je mogući izvor sukoba na lokalnoj političkoj sceni. Ali, kao da su posle poslednje sednice Skupštine grada i još jednog neuspešnog napada na vlast jaganjci pomalo utihnuli, i da se sve vraća gde je oduvek i bilo. Beograd je daleko, vlast blizu, i ta činjenica zbližava, kao što će se videti, i najokorelije protivnike.
STABILLNOST KAO KLjUČNA REČ
Najpre, vlast. Ključna reč gradonačelnika Zorana Antića danas je stabilnost, koja se mora, smatra on, održati po svaku cenu. Nije ni čudo, za njega stabilnost znači očuvanje vlasti, što svakako nije mali ulog.
– Formiranje vlade na nas može uticati pozitivno, da odradimo zacrtane poslove i da se situacija stabilizuje. Ulazak SPS-a u vladu za Vranje ne mora ništa da znači ništa, iako je to dobro. Očekujem korektan odnos nove vlade prema lokalnim zajednicama – kaže Antić.
Lepo, samo nikad nije bilo da je neka ovdašnja stranka u opoziciji sedela mirna dok je njena centrala davala premijera.
– Turbulencije su uvek moguće. Ja uvek očekujem i dobro i loše, i uvek sam spreman. Moje je da radim i po 20 sati dnevno, da se trudim da sve bude u redu. Za ostalo neka brinu drugi – jasan je Antić.
E, ti drugi, SNS, spremaju se da uzmu vlast ovako ili onako, i svi njihovi planovi usmereni su u tom pravcu. Postoji li mogućnost da u Vranju praktično sve stranke, pa i SNS, jednom u bliskoj budućnosti postanu vlast, i da lokalni parlament ostane bez ijednog opozicionog odbornika?
– Trudio sam se iz petnih žila, ali je SNS rekao da neće sa nama. Imamo stabilnu koaliciju i ne očekujem promene. Uostalom, niko me iz SNS-a nije kontaktirao oko eventualnog ulaska u vlast – kaže Antić.
No, on nije sam, nego je u četvornoj užoj i sedmornoj široj koaliciji. Manje stranke nikako ne žele silazak sa vlasti, jer bi to za njih u ovom času predstavljalo smrtni udarac. Dok se SDPS izjasnio da neće napuštati koaliciju sa SPS, čak i po cenu prelaska u opoziciju, u JS smatraju da će moći da daju doprinos razvoju grada u onoj meri u kojoj i Dragan Marković Palma, njihov lider, percipira u republičkoj vlasti.
– JS u vladi učestvuje onoliko koliko nam je to dozvoljeno. Premijer je rekao da ministarstva neće biti feudi, pa se nadamo da će do para doći baš oni koji imaju najbolje projekte. Ne očekujem od SNS-a neka komešanja ovde, već da se dozovu pameti i pridruže se nama u vlasti za dobrobit grada – kaže Dejan Manić, predsednik vranjskog odbora JS.
Poslednji su u koaliciju sa socijalistima u vlast ušle ovdašnje demokrate, i prema nekim tumačenjima, imaju najviše razloga za brigu. Prijatelji su ih još pri ulasku u vlast opominjali – šta ako posle izbora dođe ferman iz Beograda i SNS se vrati u vlast, a vi u opoziciju? Ova mogućnost ne brine Pericu Jankovića, funkcionera DS.
– Sve zavisi od nas. Mi smo pritiske ovde imali i ranije a imaćemo ih i dalje. Ali, ne treba zaboraviti da je SNS ovde sam izašao iz vlasti. I, koliko ja znam, oni žele nove izbore, a ne vlast. Ali, izbori u ovom času? Toliki zastoj, toliki napor, toliko novca, a sve to jer oni žele izbore!? Ne smatram da je to realno – kaže ovaj gradski većnik.
I tako, vlast odmara do naredne skupštine posle Djurđevdana, u prividnom miru. Janković kaže da će Vranje iz ministarstava dobiti ono što nam po zakonu pripada, a preko toga očigledno ni za koga neće biti previše. Izlaz je, objašnjava on, u naslanjanju na IPA fondove EU, ali za to treba znanja i snage, za šta lokalna vlast smatra da ih poseduje u enormnim količinama. No, opozicija, pre svega SNS, ne deli takvo mišljenje. Naprotiv.
KANCELARIJA
Da je došlo do određenog približavanja aktuelne vlasti i Nikolićevog dela SNS-a, jasno govori i odluka Gradskog veća sa 81. sednici tog tela. Veće je odlučilo da poslaniku SNS-a Draganu Nikoliću dodeli poslaničku kancelariju, u kojoj će on moći da prima građane i rešava njihove probleme. Mesto kancelarije još uvek nije određeno, ali je Veće odlučilo da ona bude u nekoj od prostorija „Novog doma“. I SNS se nalazi u prostorijama „Novog doma“, tamo je nekada bila i Nikolićeva kancelarija, ali se čini da Povereništvo ne voli baš mnogo svog poslanika, pa je on deložiran u neki novi prostor, koji će, u to ne treba sumnjati, biti upotrebljen kao mesto okupljanja „izvornog“ SNS-a. Za sada, Veće je odbilo da Nikoliću odobri i zapošljavanje sekretarice, ali ta se odluka može i promeniti. Sve zavisi od intenziteta napada na vlast. Ili, što oni budu veći, ustupci Nikoliću biće mnogobrojniji.
IZBORI NA JESEN
Opozicija praktično u Vranju ne postoji, pre svega zbog činjenice da je SNS pocepana na najmanje dve struje, što se ovih dana jasno vidi (pogledaj okvir). Ostali, iako nemaju snagu da i ozbiljnije uzdrmaju decenijama građenu piramidu vlasti, nikako ne odustaju od te namere. Igor Andonov, šef vranjskog NDS-a, napominje da baš kao i njegov šef Tadić, ne vidi svoju stranku u blizini SPS-a, što isključuje svaku saradnju sa tom partijom.
– SPS mora da ode u opoziciju na svim nivoima da bi se stvari u ovoj zemlji menjale. Činjenica da nema novog koalicionog sporazuma SNS – SPS govori da nova vlada nema nikakve obaveze prema lokalnim političkim dešavanjima. Zato očekujem promene i ovde, i to brzo. Moja prva predviđanja su da će lokalnih izbora biti već na jesen – optimističan je Andonov.
U ovom trenutku praktiično najveću opozicionu stranku u Vranju predstavlja URS, sa 10 odbornika u Skupštiini grada. SNS ima nekoliko više, ali nisu svi izvorno njegovi, pa se Uroš Trajković, iako URS nije prešao cenzus, i dalje ovde očitava kao krupna politička figura. No, za sada, on je potpuno rezervisan prema razvoju događaja u Vranju.
– Imamo kvalitativno novu siituaciju, gde će sve zavisiti od razvoja lokalnih prilika. Mislim pri tome da neće biti zaštite iz Beograda, koji je oduvek odlučivao u ovdašnjim političkim previranjima. SNS je praktično u mogućnosti da određuje stvari ovde. Mi ostajemo opozicija aktuelnoj vlasti, pa ćemo pratiti dalji razvoj i videti kako dallje – kaže Trajković.
I, na kraju, SNS. Ova stranka u Vranju ponovo je u procesu formiranja, i traži svoje mesto pod političkim suncem, što je svakako plus za sve njihove protivnike. Eto, SNS nije našao vremena da odgovori na pitanja „Vranjskih“ o formiranju nove, njihove vlade (vidi okvir)! Ovakav stav prema sopstvenim biračima ne zaslužuje čak ni komentar. Sa druge strane, poslanik Dragan Nikolić, koji se konačno skućio (vidi ovir) čestitao je Vranjancima izbor Vučića i njegove Vlade.
– Na Vladi je velika odgovornost, mnogo se od nje očekuje i mnogo građana polaže nadu da će doći do korenitih reformi promena. Očekuju nas teške, bolne i dubinske reforme ali za tešku bolest su potrebni gorki lekovi. Znam da će mnogi biti pogođeni merama koje će biti preduzete, ali očekujem da svi shvate realnost u kojoj se Srbija nalazi i da zbog budućnosti prihvate ove mere kao jedino moguće i delotvorne. Očekujem vrlo brzo, već na kraju 2014.godine, da vidimo svetlo na kraju tunela – kaže u svojoj pisanoj izjavi poslanik Nikolić.
BRZE NOGE
ako sva od floskula, ovakva izjava pokazuje da je Nikoliću jasno gde se ova zemlja kreće i da je spreman da uskoči u taj voz. Za Povereništvo stranke, od koga je poslanik jasno distanciran, se tako šta ne bi moglo zaključiti, što je još jedan jasan pokazatelj da će situacija u Vranju pre ići ka smirenju, nego ka daljoj eskalaciji. No, politika je to, neophodno je da vas, pored brzih nogu i suvog baruta, Bog ne ispušta iz vida. Tri meseca, najduža zakonska pauza između održavanja dve lokalne Skupštine, upravo teče. Za to vreme dešavaće se baš svašta, ali je jedno sigurno – promena vlasti ovde neće doći demokratskim, mirnim i zakonskim sredstvima. A kako će, i da li će do nje uopšte doći, to danas niko ne zna, čak ni u naznakama. Sve je otvoreno, i zato su sva rešenja moguća. Muka je samo u činjenici da je malo koje od njih ono pravo.
NAPREDNjACI ZAPOŠLjAVAJU SUPRUGE
Da se nešto dešava na relaciji Povereništvo SNS-SPS govori i činjenica da su dvojica funkcionera ovih dana uspeli da nađu zaposlenje za svoje supruge. Reč je o Jugoslavi, supruzi Gorana Nikolića, jednog od poverenika SNS, koja je na stručnoj praksi u Skijalištima, i Jovani, supruzi Nenada Antića, ranijeg predsednika JS-a i načelnika komunalne policije, sada jednog od važnijih ljudi Povereništva SNS. Nikolić nije želeo da odgovori na pisano pitanje da li stručna praksa njegove supruge ima veze sa politikom, dok je Antić kategorički odbio takvu mogućnost. No, ima ko hoće da govori.
– Jugoslava je odabrana za stručnu praksu u Skijalištima pre nego što je Nikolić postao poverenik SNS-a. Ona je nama dodeljena iz NSZ – kaže direktor Skijališta Dejan Manić.
– Kada je deljena stručna praksa, delile su je vladajuće stranke, među kojima nije bilo SNS. Odakle onda Nikolićeva supruga na spisku? – pita se jedan od veterana naprednjaka u Vranju.
Jovana, supruga Nenada Antića zaposlena je za stalno u Sekretarijatu za imovinsko pravne poslove u Gradskoj upravi krajem 2013. godine, potvrdio je i gradonačelnik Antić. Prema njegovim rečima, ona je dve godine volontirala u vreme Miroljuba Stojčića, a na posao je primljena po javnom konkursu. Sam Nenad Antić kaže da nikada ne bi sebi dozvolio da njegova supruga bude predmet stranačkih pregovaranja.
– Moja supruga je sa 24 godine diplomirala kao šesta u svojoj generaciji na Građevinsko – arhitektonskom fakultetu u Nišu. Imala je šest godina radnog iskustva pre dolaska u Gradsku upravu. Ima dve licence i položen stručni ispit. Šta je još potrebno da bi se ona zaposlila po javnom i svima poznatom konkursu? – pita Antić.
POVERENIŠTVO BEZ ODGOVORA
„Vranjske“ su na vreme i uredno poslale pitanja Povereništvu SNS-a i na njih više puta tražile odgovor i telefonom. Evo pitanja na koja SNS u Vranju nije imao vremena da odgovori.
1. Kako vranjski SNS gleda na formiranje nove Vlade Srbije iz perspektive Vranja? Šta ovaj grad može očekivati od vlade, i kakva će tu biti uloga SNS-a?
2. Da li će formiranje vlade doneti neke promene vezano za lokalnu vladajuću koaliciju?
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.