Politika, sirotinjska zabava



Dva stana, vinograd i , Stan, njiva i , Polovina stana i vikendice i , Polovina kuće, , Šta (ni)je ko prijavio agenciji, Ne poseduju nikakvu imovinu: Jagoda Djorđević i Darko Filipović

Sudeći prema podacima Agencije za borbu protiv korupcije, jedini vranjski političari koji u bankama imaju devizne uloge su gradonačelnik Zoran Antić, njegov pomoćnik i prezimenjak Borivoje, Dragan Nikolić, narodni poslanik, većnik Dragan Spirić, načelnica Gradske uprave Miroslava Mladenović i Uroš Trajković, bivši direktor Zdravstvenog centra i lider URS-a



 

Dva stana, vinograd i Stan, njiva i „…Ne može nam niko ništa…jači smo od sudbine…mogu samo da nas mrze…oni što nas ne vole“. Ovim refrenom nekoliko hiljada srpskih političara iz dana u dan, uveseljava građane, a Agenciji za borbu protiv korupcije prave ne male probleme. U tom „baš me briga“ fazonu je i veliki broj pripadnika vranjske političke elite.

Polovina stana i vikendice i Polovina kuće, Na listi 40 Vranjanaca i Vranjanki koji se politički najviše eksponiraju (vidi tabelu), čak 14 su se oglušili o zakonsku obavezu da mesec dana po stupanju na funkciju, uredno popune obrazac koji se zove „Izveštaj o imovini i prihodima“ i pošalju ga na adresu Agencije. Ništa novo – oni koji na lokalu kroje naše sudbine, koji dežuraju nad našom savešću, u stvari uče sve nas kako ne treba da se ponašamo. Nela Dimitrijević, većnica za kulturu i medije, upravo se medijima zahvalila na podsećanju da je dužna da imono stanje prijavi Agenciji.

NIŠTA NE KRIJEMO

U redu!  Njoj i novim liderima u lokalnoj vlasti i Agencija će, bez sankcija, pružiti šansu da to isprave, jer su previdi i normalni i ljudski. Ali šta reći za pojedince iz tabele (pročešljajte je malo), na koje se, kao beton, odnosi prva rečenica ovoga teksta. Bilo kako bilo, u zemlji u kojoj je svaka novina prepuna primera korupcije i bahatosti funkcionera na svim nivoima vlasti, ovaj naš slučaj da čak 14 najviših političara u lokalnoj vlasti nisu ispunili zakonsku obavezu prema Agenciji za borbu protiv korupcije, ne služi nikome na čast. Ko su oni?

U okolišu kabineta gradonačelnika Vranja Zorana Antića, ček četvorica njegovih najbližih saradnika, svrstali su se za sada u tu kolonu. To su njegov zamenik Dragoljub Stevanović i pomoćnici Nenad Stamenov, Boban Stanković i Žikica Antanasijević. Trojici novih pomoćnika, donekle se i može progledati kroz prste, ali starom vuku Bobanu Stankovići nikako.

– Prvo, želim da kažem da ja nemam šta da krijem. Drugo, mislim da je moj izveštaj poslat Agenciji u “paketu” sa ostalima. Ako sam zaista na crvenom spisku, onda samo po sredi može da bude nečija neažurnost – kaže Stanković.

Šta (ni)je ko prijavio agencijiIstu poruku građanima šalju iz Gradskog veća, u kome- od deset postavljenih članova, petoro nije podnelo prijave. I ovde se nekima da tolerisati neučinjeno, jer su mladi, zeleni, neiskusni ( već pomenuta Nela Dimitrijević, te Zorica Popović i Nemanja Nuhijević), ali kojim argumentima braniti i odbraniti većnike Pericu Jankovića i Nebojšu Stojanovića, tim pre što obojica imaju šta da prijave?

– Ja mislim da je to greška. Siguran sam da su moji podaci poslati Agenciji za borbu protiv korupcije pre petnaestak dana. Jedino, ako moja prijava još čeka na unos podataka – kaže većnik Perica Janković.

U kategoriji javnih preduzeća i ustanova, na spisku “40 veličanstvenih” koji je nas zanimao, trojica direktora javnih preduzeća nisu popunili izveštaje: Nebojša Radulović iz Novog doma, Stanko Petković iz Uprave Banje i Dragan Veličković iz Zavoda za urbanizam. Čini se da se izjava Nebojše Radulovića može primeniti na ovu trojku.

– Iskreno, izvepštaj nisam podneo Agenciji jer nisam znao da je to moja zakonska obaveza. Naravno da ću to odmah ispraviti jer nemam šta da krijem – rekao je medijima novi direktor “Novog doma” Nebojša Radulović.

Ne poseduju nikakvu imovinu: Jagoda Djorđević i Darko FilipovićIpak, stiče se utisak da najviše onih koji bi imali šta da prijave, ima na spisku narodnih odbornika, koji po zakonu nisu dužni da Agenciji podnesu izveštaj o imovini. U njihovom slučaju, nadležni lokalni orrgan samo spiskom obaveštava Agenciju o njihovom izboru za odbornike.

Od devetorice nesalomivih, i najčešće politički eksponiranih odbornika, za koje su se “Vranjske” odlučile, Agencija nema podatke o imovnom stanju za čak sedmoricu, uz napomenu da su doskorašnji predsednik Gradske skupštine Dejan Tričković i bivši direktor Zdravstvenog centra Uroš Trajković, uslovno rečeno “pokriveni” starim izveštajima. Uz Tričkovića i Trajkovića, zakonski su nedodirljivi: Gradimir Jovanović, Zoran Knežević, Miroslav Nešić, Slobodan Pejić i Dejan Stanojević.

-Odbornici nemaju obavezu da prijavljuju imovinu i prihode – bio je advokatski jasan Miroslav Nešić.

Imovina onih 26 sa liste, koji su podneli izveštaje, da se posmatrati iz različitih uglova i komentarisati na rezne načine.

ZAKON I KAZNA
Zakonu o Agenciji za borbu protiv korupcije precizira da izabrana, postavljena i imenovana lica imaju obavezu da podnose izveštaj o imovini i prihodima. Taj rok počinje da im teče od dana promene radnog mesta i traje narednih mesec dana.
Po tom zakonu, funkcioneri moraju da prijave sve što zarađuju, nepokretnu i pokretnu imovinu koju poseduju, ušteđevinu u bankama u zemlji i inostranstvu, poklone, oružje, dragocenosti…
Za nepoštovanje odredaba Zakona zaprećene su novčane kazne čiji se iznosi kreću u rasponu od 50 do 150.000 dinara. Za ekstremne prekršioce zakona predviđene su i zatvorske kazne u trajanju od šest meseci do pet godina.

POMOĆ VRAČARA

Prvo što pada u oči jeste podatak da čak 18 najviših funkcionera u lokalnoj vlasti, nema štednu knjižicu. Drugi zanimljiv podatak su funkcioneri koji su prijavili da nemaju nepokretnu movinu. To su gradonačelnik Zoran Antić, većnik Miloš Antanasijević i direktor Direkcije Dragan Stojković. U “najtežoj” situaciji su oni koji, osim knjižice i imovine, nemaju ni automobil – dakle, osim plate, nisu prijavili ništa drugo. To su većnici Aleksandar Stajić i Darko Filipović, Jagoda Djorđević, direktorka Predškolske ustanove i Igor Andonov, bivši zamenik gradonačelnika.

Konačno, iz podataka dostupnih na sajtu Agencije ne može se ustanoviti koji je funkcioner najimućniji, jer oni nisu dužni da otkriju koliko novca imaju na računima. Osim toga, mnogi žive u roditeljskim kućama, imovina im se vodi na nekoga iz porodice, pa ispada da je na čelu grada uboga sirotinja, ljudi potpuno slični nama, običnim smrtnicima. Kao da je politika sirotinjska zabava!

Danas i ovde u ovom novinarskom poslu nije nam pomogla ni vrhovna institucija – Agencija za borbu protiv korupcije. Za taj deo posla, nekom drugom prilikom, trebaće nam neke druge agencije ili državne službe, a bogami ni vračare nisu isključene.

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar