,
Stručnjaci umiruju rečima da se vakcinacija i revakcinacije nadalje mogu obavljati običnim vakcinama o trošku RFZO
Petovalentne vakcine za imunizaciju dece protiv difterije, tetanusa, velikog kašlja, dečije paralize i Hiv-a, ne mogu se nigde u Srbiji, pa tako ni u Vranju, nabaviti, a prema nekim informacijama nestašica postaje globalni fenomen.
Prednost ovih vakcina u odnosu na standardne koje se kod nas koriste je ta što se dete bode samo dva puta – prilikom vakcinacije i revakcinacije, bez uobičajnih nuspojava poput temperature.
Kako je, zapravo, došlo do ovog problema?
POZITIVNA LISTA
Izmenom „Pravilnika kalendara vakcinacije“ kombinovana petovalentna vakcina, koja se ranije, do prošle godine, nije koristila u Srbiji, a jedine je na svetu proizvode farmaceutske kompanije Glakso-Smit-Klajn i Sanofi Aventis, stavljena je na pozitivnu listu lekova i dogovorena je nabavka. Ove kompanije su se obavezale da isporuče vakcine, nakon zakonskih procedura koje se primenjuju u Srbiji u vidu centralizovanih tendera.
Međutim, kako objašnjava dr Nenad Mladenović, upravnik Doma zdravlja Vranje, došlo je do konflikta između Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) i ovih kompanija jer one, nakon informacije da vlada nestašica i na svetskom tržištu, nisu ispunile dogovor da u roku od 22 meseca obezbede vakcine.
Mladenović, međutim, umiruje roditelje rečima da se vakcinacija i revakcinacije nadalje mogu obavljati običnim vakcinama, o trošku RFZO:
– Sva sreća što je u našoj zemlji očuvana proizvodnja Torlakovih vakcina kojima se deca mogu nadalje vakcinisati, i to je preporuka Instituta za javno zdravlje „Batut“, epidemiologa i Republičke stručne komisije za zaštitu stanovništva od zaraznih bolesti – kaže dr Mladenović.
„Batut“ je pre dve nedelje izdao saopštenje za javnost u vezi nestašice kombinovanih petovalentnih vakcina i održavanja kontinuiteta u sprovođenju imunizacije gde između ostalog stoji da „deca koja su na zahtev roditelja ili preporuku zdravstvenih radnika vakcinaciju započela kombinovanim petovalentnim vakcinama, istu mogu nastaviti onima koje predviđa Pravilnik o imunizaciji i načinu zaštite lekovima, odnosno vakcinama koje se nalaze u zdravstvenim ustanovama koje sprovode imunizaciju“.
– Ovim ni na koji način neće biti ugroženo zdravlje i bezbednost dece i nema razloga za uznemirenost roditelja. – kažu iz Instituta.
Roditelji koji su ranije odlučili da bebe vakcinišu kombinovanim vakcinama, sada neće biti u mogućnosti da u apotekama kupe još jednu neophodnu dozu te vakcine – „pentaksim“ ili „infanriks“, te ne čudi njihova. Neki pokušaju da cepivo nabave u zemljama u okruženju, iako zbog neadekvatnog transporta to lekari ne preporučuju.
Za kombinovane vakcine odlučili su se zbog preporuke lekara, ili su o tome bili na drugi način informisani. Činjenica je da se upotrebom petovalentne vakcine smanjuje broj injekcija koje se daju a samim tim i broj neželjenih reakcija.
KUPUJTE DOMAĆE
Dragana Rvović, kaže kako je sa suprugom odlučila da svog petomesečnog dečaka vakciniše, po preporuci lekara, takozvanom „prečišćenom“ odnosno petovalentnom vakcinom koju su kupili u apoteci. Sada joj je lakše kada zna da druga doza može da bude domaća, „Torlakova“ vakcina:
– Za nekoliko dana beba bi trebalo da primi drugu dozu vakcine i moram da priznam da smo se malo uplašili kada smo saznali da ih više nema u Srbiji i da neki roditelji odlaze u Bugarsku i Makedoniju kako bi ih nabavili. – kaže Dragana.
Na drugoj strani, Jelena Ristić Stošić je jedna od majki koje su odlučile da svoju decu vakcinišu standardnim vakcinama koje se, kako kaže, proveravaju u Srbiji.
– Sve manje verujem u ono što uvozimo, ne znamo ni šta je sve u tim vakcinama. Posle svih afera vezanih za uvozne vakcine, smatram da je ipak ono što su deca u Srbiji godinama unazad primala ipak proverenije, te smo oba deteta vakcinisali „Torlakovim“ vakcinama.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.