Gradom se brzo proneo glas da za nedolazak odbornika na skupštinu naprednjaci nude radno mesto u Trgovištu, a da ne mora da se ide na posao. U jednom času pred DS-om je bila ponuda – uzmite sve: sva javna preduzeća, načelnička mesta, ustanove, SVE. Na kraju, prevladao je strah od izbora, pa je i takva ponuda odbijena
Socijalisti su još jednom, po ko zna koji put, na Skupštini 15.aprila uspeo da odbije napad na svoju vladajuću večinu u Vranju, i ostane na vrhu piramide vlasti od 1990. Skupština je održana u visokom ritmu, dok su još svi tu, za šest sati sa sve uvodnom raspravom i brojanjem prisutnih usvojeno je 77 tačaka dnevnog reda, od kojih su neke zaista zanimljive (vidi okvir). Sve se na kraju završilo sa 34:31 u broju prisutnih odbornika u korist SPS-a, što je ponovni sukob odložilo za još najmanje tri meseca, ako u međuvremenu sud ne odluči drugačije (vidi okvir o žalbi SNS), iako je rešenost opozicije da prekine čeličnu nit socijalističke vlasti bila veća nego ikada. Bitka je do kraja i vođena, a za sada su je dobili socijalisti jer 33 odbornika obezbeđuju većinu u parlamentu sa 65 mesta. Za sada, jer je već za sledeću skupštinu neizvesno kako će se stvari odvijati i kako će izgledati većina, ako je uopšte i bude.. Šta će biti, to je nepoznanica, ali se može konstatovati da je SPS još jednom demonstrirao političke veštine koje su drugima nedostupne, te da činjenica da ih socijalisti znaju a ostali ne rezultira vlašču upravo onakvom kakvu Vranje ima. Ili, parafrazirano, politika je u Vranju igra koju igraju svi, a na kraju dobijaju sociijalisti.
PERO, DODjI KOD NAS
Čisto atmosfere radi, jedno od dešavanja teklo je ovako: Perica Janković, većnik DS-a, sedeo je u kafiću sa Dejanom Manićem, šefom JS-a i Aleksandrom Stajićem, šefom SDPS-a, kada ga je pozvao jedan od dvojice poverenika SNS-a.
– Pero, prelazite kod nas, evo tu su Manić i Stajić, još samo ti fališ – rekao je poverenik Peri.
– Ma gde su – pitao ga je Pera.
– Pa ove ih sede pored mene, ajd i ti dođi – nastavlja dalje poverenik. Pera samo ćuti i gleda u Manića i Stajića.
PLANIRANjE
Plan opozicije bio je jasan – socijaliste treba ostaviti bez kvoruma, bez koga se skupština ne bi mogla održati, i onda preuzeti vlast preko privremene uprave. Naime, do raspuštanja skupštine bi došlo ako se ona ne bi sastajala tri meseca, za šta rok ističe 7. maja. U tom pravcu opozicija se i organizovala, ali im je nedostajalo nekoliko podignutih ruku. Prema realnim procenama, jer se u vranjskoj skupštini zaista više ne zna ko kakve boje dres nosi, URS je bio čvrst sa svojih 10 odbornika, a Tadićev NDS je imao čak šest mandata. Naprednjacima je bilo potrebno, dakle, da obezbede svojih 16 mandata, i SPS bi se preselio u prošlost, uz malu pomoć „svojih“. Ali, to je išlo izuzetno teško. Odbornička grupa SNS je prepolovljena prelaskom osam odbornika u „nezavisne“ i njihovom podrškom SPS-u. Od ekipe koja je dobila izbore i koju je selektovao Dragan Nikolić praktično je ostalo samo šest – sedam ljudi, dok su ostali prebezi iz drugih stranaka. Plan je je bio da se uopšte ne ulazi na skupštinu, kako bi se SPS-u onemogućilo da mešetari brojanjem. Ovako, samo je vlast unutra, pa neka pokaže najmanje 33 odbornika koji je podržavaju.
E, pošto je čitava situacija bila neizvesna, vikend je politička čaršija provela u oštroj polarizaciji, i ovdašnji politički život pretvoren je u pravi pravcati prodajni cirkus, u kome je sve imalo svoju cenu. U centru dešavanja našla se Demokratska stranka, kojoj su naprednjaci u jednom trenutku ponudili sve. Gradom se brzo proneo glas da za nedolazak odbornika na skupštinu naprednjaci nude radno mesto u Trgovištu, a da ne mora da se ide na posao. U jednom času pred DS-om je bila ponuda – uzmite sve: sva javna preduzeća, načelnička mesta, ustanove, SVE. DS se tom ponudom automatski pocepao na dva dela, pa u ovom času preti realna opasnost da ta stranka ostane bez odborničke grupe. Na kraju, prevladao je strah od izbora, pa je i takva ponuda odbijena. Bolje vrabac u ruci… Mada, priča se, jedan od čelnika DS-a tražio je zaposlenje za svoju ženu u Nišu, uz pomoć Zorana Radovanovića, čelnika tamošnjeg zdravstva. Naprednjaci su mu i to obećali, baš kao i socijalisti.
ZORAN ANTIĆ, GRADONAČELNIK
GOLOGUZIJU ĆU DA ŠAMARAM GDE GOD STIGNEM
Nekoliko dana pre odlučujuće skupštine, gradom se pronela vest da je došlo do mirbe između poslanika Nikolića i gradonačelnika Antića. Toliko, da je u rezervi, ako nema većine bilo četvoro ljudi iz „prave“ odborničke grupe SNS-a, spremnih da podrže Antića i ekipu. Netrpeljivost prema poverenicima, priča se, ujedinila je dojučerašnje ljute protivnike, pa čak i sada „nezavisne“ naprednjake sa onim „pravim“. Ali, akteri ovog trača negiraju da je on istinit.
– Antić je bio, sada je i ostaće moj politički protivnik. Veću glupost u životu nisam čuo. To fabrikuju samo amateri koji igraju u Pavlovcu a sanjaju o Mančesteru. Sa gađenjem odbijam da sam učestvovao u toj priči. Nisam razgovarao ni sa jednim odbornikom u Vranju o bilo čemu. Neko preko toga želi da opravda svoj neuspeh, ali to je potpuna besmislica – kaže narodni poslanik Dragan Nikolić.
U sličnom tonu priča i Antić.
– Nikolić ostaje moj politički protivnik. Ali, Nikolić, a ne ova gologuzija i boranija. To ću da šamaram i šljuskam gde stignem – kaže Antić.
Uspaničen ovako širokim potezima protivnika, SPS je u ponedeljak uveče napravio prozivku svojih odbornika u stranačkim prostorijama, čisto da se prebroje i vide ko je koliko čvrst u nameri da ostane vlast do kraja.
Svanuo je i utorak, u koji su socijalisti ušli sa većinom od 39 odbornika. Ali, ne lezi vraže, Zoran Knežević, odbornik te stranke i direektor „Elektrodistribujije“, dobio je hitan poziv na sastanak u „Jugoistok“ Niš. Priča se, poziv je sređen preko novog direktora te firme Darka Bulatovića, naprednjaka. Uz to, na skupštini se nije pojavio i jedan odbornik SPS-a koji radi u „Simpu“. Koliko je „Simpo“ umešan u čitavu priču govori i činjenica da su odbornici naprednjaka skupštinu pratili na TV-u, u kancelariji Budimira Mihajlovića, načelnika Okruga i viđenijeg socijaliste. „Izdale“ su i demokrate, i na sednici se nisu pojavili Valerija Ristevska (visok pritisak) i Rade Ristić (hitna medicinska intervencija). Kažu da je Ristić nezadovoljan jer je smenjen sa mesta načelnika u ZC, dok Ristevska traži zaposlenje za ćerku. Na sednici nije viđen ni novi odbornik DS-a DušanJovanović, transfuziolog u Zdravstvenom, bar kad je trebalo da položi zakletvu.
Bilo kako bilo, opoziciji se javio tračak nade u poslednji čas. Skupština je krenula i prvo brojanje dalo je većinu od 33.
– Broji ponovo, ima nas 34 – komandovao je gradonačelnik Antić. Tako i bi, zabunio se, biće, brojač.
PARAMA SE NE KUPUJE SVE
U taj čas u Skupštinu ulaze i naprednjaci, Miroslav Nešić i Momir Stoiljković da provere kako stvari stoje, ali se traži da se i oni prebroje. E, oni se ne daju, stoje na vratima i ne ulaze, ali sve je uzalud – većine ima pa ima. Skupština počinje rad i sa 15 tačaka na sat završava posao do ručka. Efikasno, ali i iskusno. Sednica je predviđena da traje dva dana, ali što je sigurno, sigurno je. Ko će sutra ponovo da broji?
Ocene skupštinskih dešavanja, naravno, razlličite su, zavisno sa koje se strane posmatraju. Tako, gradonačelnik Antić smatra da je ovoga puta u Vranju pobedila demokratija i civilizacija.
– Postoji većina i teško će doći do promena. Naš problem je bilo odsustvo pet naših odbornika, da toga nije bilo ne bi bilo ni problema. Ono što su oni pokušavali 10 dana je dno dna. Pokazalo se da pare, sila i moć ne mogu da kupe sve, nego je važan i obraz. Čeka nas mnogo posla, i radimo na daljoj stabilizaciji – kaže prvi vranjski socijalista Zoran Antić.
Sa druge strane, jedan od poverenika SNS-a Slaviša Bulatović smatra da je čitavo Vranje imalo prilike da vidi kako ovde „ponovo radi bioskop“ i šta se sve radilo ne bi li se očuvala gola vlast.
– Antić do devet ujutru nije znao da li je na vlasti, ili u opoziciji gde preko 50 odsto građana želi da ga vidi. Za SNS skupština nije ni održana. Građani zaslužuju bolju vlast koja će zaustaviti pljačku i pustoš u javnim preduzećima. Vrata nismo mogli da zatvorimo od onih spremnih da sruše SPS. Kada su videli da kod nas ucene ne prolaze, vratili su se Antiću – kaže Bulatović.
OLIVERA TOMIĆ NA ČELU APOTEKE
Na svojoj 23. sednici Skupština je smenila Suzanu Savić (URS), sa mesta direktora Apoteke a na njeno mesto izabrala kao v.d. direktora Oliveru Tomić, inače suprugu doktora Srđana Tomića, nekadašnjeg upravnika Doma zdravlja. Predlog za razrešenje Savićeve i imenovanje Tomićeve Mandatno-imunitetskoj komisiji stigao je iz vladajuće koalicije u Vranju, zbog „raznih nepravilnosti i nelogičnosti u finansijskom smislu“. Olivera Tomić je završila farmaciju, pre ovog imenovanja bila je načelnica Ogranka 1, apoteke u centru grada. Posle epizode sa otvaranjem svoje privatne apoteke, Tomićeva se vratila na državni posao, ali u Vranjsku Banju.
Savićeva je bila direktorka od avgusta 2012. godine, kada je zamenila Jasminu Arsić.
Važne tačke, kao što je recimo zaduživanje grada za novih 200 miliona, prošle su „samo tako“. Očuvana je vlast, to je važno, za ostalo ćemo lako. Iako se prividno čini da je SPS ponovo pobedio, to je daleko od istine, jer je ova vlast sada samo uspela da očuva živu glavu. Za viši, naredni put, ako ga bude. SNS neće stati do kraja, to je evidentno. A gde će biti kraj, e to u ovom času niko ne zna.
NAPREDNjACI ULOŽILI ŽALBU ZBOG SKUPŠTINE
Dan po održavanju Skupštine, Povereništvo SNS-a obratilo se javnosti i ustvrdilo da je sednica bila nelegalna, te da je tim povodom stranka uputila žalbu Upravnom sudu i Ministarstvu za državnu upravu.
– Očekujemo da nadležni ponište ovu skupštinu i njene odluke, jer je održana nelegalno, bez kvoruma. Naime, zakon ne dozvoljava da se na istoj sednici jedni odbornici razreše, a drugi izaberu, kao što je to ovde bio slučaj. Konkretno, skupština je morala da razreši prethodne odbornike, a da tek onda Izborna komisija izda uverenje novim odbornicima. Skupština je zbog ovog propusta u jednom času imala 69 odbornika, što je čini nelegalnom – mišljenja je novi spoksmen SNS-a Miroslav Nešić.
Dokument sa žalbom na adrese suda i praktično nepostojećeg ministarstva (pravde i državne uprave) uputili su odbornici Dejan Stanojević, Nešić i Momir Stoiljković.
GORAN NIKOLIĆ: STEFANOVIĆ NAM SE NUDI
STEFANOVIĆ: TO SU PALANAČKE PRIČE
Jedan od poverenika SNS-a Goran Nikolić rekao je da su se mnogi nudili toj stranci noć pred skupštinu, a među njima i Goran Stefanović, jedan od lidera DS-a.
– Utoliko nas je začudila njegova priča na skupštini o nekakvim pritiscima na odbornike sa naše strane, koji su „nezabeleženi u istoriji parlameentarizma ovde“. On se nama nudio da pređe kod nas, i ništa nije tražio zauzvrat, ali mi to nismo prihvatili – bio je direktan Nikolić.
– Ne, to apsolutno nije tačno. Da sam hteo, prešao bih, to je dobrovoljna stvar. Oni mi mesecima podmeću tu istu priču. Imao sam ponuda i od drugih stranaka, ali ostajem privržen DS-u. Neću da se bavim palanačkom pričom te ekipe, to je sigurno – odgovara Stefanović.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.