Svetski dan Roma, jedne od najugroženijih društvenih grupa ne samo u Srbiji, 8.april obeležen je i u Vranju nizom svečanosti. Mile Bajramović kaže da Romi dele sudbinu većinskog naroda, ali i upozorava na njihov težak materijalni i socijalni položaj.
– Zvanično u Vranju živi, prema popisu, oko 5.000 Roma. Međutim, mnogi su otišli u inostranstvo tako da sada njihov tačan broj nije poznat – kaže Bajramović.
Zbog čega Romi odlaze u inostranstvo?
– Ljudi sa ovog prostora godinama unazad odlaze iz raznih razloga. I sada je ključan taj socijalni momenat. Ekonomska kriza učinila je svoje, fabrike ne rade, nema posla, i narod je prinuđen da traži bolje uslove života. Sada se na prste mogu nabrojati Romi koji su stalno zaposleni, a oni koji jesu obavljaju uglavnom najteže i najprljavije poslove.
Posao je, dakle, osnovni problem?
– Najveći. Evo, supruga i ja smo radili i stekli penziju, sada je to teško ostvarivo.
I obrazovanje je veliki problem?
– Jeste. Malo je obrazovanih Roma. Ovde ne računam one koji završe Školu „Vule Antić“ ili večernje škole. A bez obrazovanja nema ni posla.
A kako biste ocenili sveukupan položaj Roma u Vranju?
– Od 2000.pa do pre tri, četiri godine bili smo sagledavani i uvažavani. Bilo nas je u medijima, imali smo emisije na svom jeziku, učestvovali u razgovorima i dešavanjima. Sada toga više skoro i da nema.
Zbog čega?
– Veorovatno zbog teškog ekonomskog stanja u zemlji. I većinski, srpski narod ima probleme pa se, po mišljenju s pravom, smatra da nisu samo Romi ugroženi. Nikome nije lako.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.