,
,
Naprednjaci sada ne želi da preuzmu vlast, nego traže većinu kako bi zaustavili rad Skupštine i izazvali uvođenje privremnih mera i raspisivanje vanrednih izbora. A izbori na koje socijalisti ne ulaze sa pozicije vlasti su ono što gotovo svi priželjkuju
Prvi dan po Djurđevdanu, 7. maj, mogao bi da označi i kraj vladavine socijalista u Vranju, duge 24 godine. Toga dana je poslednji rok za održavanje sednice Skupštine grada, nakon tromesečne pauze. Ako do nje ne dođe, sadašnji saziv parlamenta biće raspušten, a gradom će do izbora upravljati privremena uprava, koju postavlja Vlada Srbije. Opozicija, međutim, nema jasan plan, mada se po nešto može naslutiti. SNS muku muči sa kadrovima, i ljudi koji su trenutno predstavnici te stranke u Skupštini grada nisu ono što toj stranci treba. Zato SNS sada ne želi da preuzme vlast, nego traži većinu kako bi zaustavila rad Skupštine i izazvala uvođenje privremnih mera i raspisivanje vanrednih izbora. A izbori na koje socijalisti ne ulaze sa pozicije vlasti je ono što gotovo svi priželjkuju. Kako će se stvari dalje odvijati zavisi pre svega od SNS-a, ali i od sastava nove vlade, ali je već sada jasno da ona neće ni u kom slučaju u dovoljnoj meri biti socijalistička.
STARI APETITI
Ta situacija probudila je ovdašnje apetite, uz malu vranjsku specifičnost – ovdašnja glavna politička snaga, SNS, kao da i ne zna baš šta bi sa tolikom silom i popularnošču radila, pa SPS još uvek suvereno vlada (sa DS i grupom odmetnutih naprednjaka), iako ima, priča se, samo 12 lično svojih od 65 odbornika. Kako to socijalistima uspeva i do sada nije bilo mnogo jasno, ali se čini da su svi lokalni akteri već pogubili živce i da žele da „crvenima“ vide leđa. No, to je davnašnja želja mnogih generacija, ali za sada ne samo neostvarena, nego, kako je praksa pokazala, i vrlo teško ostvariva. Samo, čini se da prilika za obaranje socijalista nikada nije bila opipljivija, i da se SPS sada nalazi na najtežim mukama od preuzimanja vlasti u Vranju 1990. godine. Nejasno je kako će se čitava priča okončati, ali, prema navodima jednog od njaboljih poznavalaca lokalnih političkih prilika, ako SPS uđe u vladu Srbije, onda su šanse za opstanak socijalista na vlasti u Vranju 50 prema 50. Ako pak, kaže naš poznavalac, SPS ne uđe u vladu, mogućnost opstanka socijalista u ovdašnjoj vlasti meri se jednocifrenim procentom. Da se nešto opasno kuva moglo se videti prošlog četvrtka, kada je „Haremluk“ bio pun pripadnika raznih stranaka, u živoj međusobnoj raspravi. Najpre su se u toj kultnoj kafani sreli predsednik „Simpa“ Dragan Tomić i gradonačelnik Vranja Zoran Antić („zvao me je da se vidimo“). O čemu su razgovarali ostaće tajna. Pre toga, Tomić je u susednoj prostoriji imao sastanak sa poverenicima SNS-a, Slavišom Bulatovićem i Goranom Nikolićem („on je nama direktor, imamo mi šta da pričamo ceo dan“). E sad, upućeni kažu da do susreta dveju suprtostavljenih političkih opcija uopšte nije došlo, ma koliko Tomić na tome insitirao.
GORAN STEFANOVIĆ, DS
NAPREDNjACI NEMAJU IDEJUJedini ozbiljan koalicioni partner socijalista, DS, ima pa svoju muku. Napustio ih je šef odborničke grupe Miroslav Nešić, i tako sada imaju samo osam (neki tvrde i manje) odbornika pod svojom kontrolom, jer je njih troje već prešlo u odborničku grupu NDS-a.
– Mi imao osam a sto odsto smo sigurni u šest odbornika, mada mislim da će sve biti u redu i sa preostala dva. Zvanično nismo imali razgovore ni sa kim o prekomponovanju većine. Sve je do SNS-a, ali mislim da oni nemaju jasno profilisanu ideju šta i kako dalje. Videćemo šta će na kraju od svega ispasti – kaže Goran Stefanović, predsednik Okružnog odbora DS-a.
Onda se za vikend čaršijom proneo glas da SNS okuplja „vojsku“ protiv socijalista, i da je u tom cilju obavio niz razgovora sa zainteresovanim strankama: URS-om, NDS-om, LDP-om i Jedinstvenom Srbijom. Iako ovu informaciju gotovo svi demantuju, ipak se iz reakcija sagovornika može doći do zaključka da se nešto ozbiljno kuva.
– Ne, nismo se viđali za vikend, u nedelju je padala kiša. Jedinstvena Srbija otorena je za razgovore sa svim strankama – kaže šef JS-a u Vranju Dejan Manić.
On u Gradskoj skupštini ima četiri svoja odbornika u okviru koalicije SPS – JS – PUPS – SDPS, u kojoj „penzioneri“ imaju tri, a Ljajićevi jednog odbornika. Spremni na razgovore su i u URS-u, koji imaju 10 svojih odbornika i čvrsto ih drže.
– Ima neformalnih kontakata, stalnih, ali ništa zvanično. Očekujemo neku zvaničnu inicijativu, pa da vidimo u kom smeru će ići priča – kaže predsednik lokalnog odbora URS-a Uroš Trajković.
Sa naprednjacima je razgovarao i Igor Andonov, šef vranjskog odbora NDS-a, mada ni on to ne želi javno da prizna.
– Videćemo kako će biti napravljena vlada. SPS možda ima neke šanse na opstanak ovde ako ostanu u Vladi. Ali, nije neobično da lokalna vlast koje nema u Vladi bude u podređenom položaju u odnosu na druge. Očekujem preletanja mnogih odbornika, haos u Skupštini, a onda ćemo videti – kaže Andonov.
Tako ispada da se ništa ne dešava, ali su svi svesni da se dešava mnogo toga. Pre svega, SPS. Zoran Antić, gradonačelnik Vranja i prvi gradski socijalista najpre kaže da ne želi da zamara glavu pravljenjem vlade i posledicama tog procesa, ali nešto kasnije ipak razume da mu od tog posla zavisi mnogo toga na lokalu.
– Živimo u istoj državi, i mi im želimo svaki uspeh posle izbora od 16. marta. Sad kad imaju sami većinu ne vidim razlog da preuzimaju lokalne samouprave po Srbiji. Mi smo svoj legitimitet stekli na izborima 2012. godine i tako će biti dok neko legalnim sredstvima, na izborima, ne promeni volju građana. Očekujem od vlade punu demokratičnost – kaže Antić.
GORAN NIKOLIĆ, SNS
ZANIMA NAS SAMO VLAST NA IZBORIMAPredstavnici SNS-a nisu želeli da direktno odgovaraju na pitanja „Vranjskih“, nego su tražili pitanja napismeno i na njih tako i odgovorili. Jedan od poverenika SNS-a za Vranje Goran Nikolić potvrdio je da ima interesovanja nekih odbornika da pređu u SNS, kao što je to učinio šef odborničke grupe DS-a Miroslav Nešić. Prema SNS-u, nakon rezultata izbora jasno je da vladajuća većina na lokalu nema legitimitet za vršenje lokalne vlasti, jer je „svima jasno kome su građani Vranja dali poverenje“. Ipak, kaže Nikolić, SNS kao politički odgovorna opcija vlast na lokalu želi da dobije isključivo na lokalnim izborima i bilo kakvo prekonponovanje vlasti SNS trenutno ne interesuje.
– Sa realnošću da trenutno vladajuća koalicija nema legitimitet za vršenje lokalne vlasti se slažu i i neke druge političke opcije, i u opoziciji tako i na vlasti. U tom pravcu su i usmereni razgovori sa svima (svim partijama ali i našim odbornicima) obzirom da se od SNS-a kao najače političke opcije u republici ali i na lokalu najviše i očekuje – piše u odgovoru na pitanja „Vransjkih“ poverenik SNS-a u Vranju Goran Nikolić.
NAŠI ODBORNICI
Prema njegovim rečima, SPS je svesna da svi pokušavaju da je uruše, ali da je većina kojom ta stranka raspolaže stabilna. Po njemu, normalno je da su naprednjaci ovde „dobili krila“, ali im za ozbiljniju akciju treba i legalitet.
– Ne očekujem nikakvu opstrukciju rada gradske vlasti. Kad neko drugi bude imao većinu, ja ću to prvi obznaniti. Ali, kako će zaista biti, videćemo – kaže Antić.
Socijalisti su imali sastanak svoje odborničke grupe kome su prisustovali gotovo svi odbornici stranke (jedan bio odsutan), i na kome je, prema Antićevim rečima, pokazano jedinstvo, „uprkos pretnjama koje dolaze sa raznih strana“.
Sličnu priču ima i Branimir Stojančić, šef IO GrO SPS-a, koji kaže da nema ni govora o nekakvim kadrovima „Simpa“ koji bi za ljubav te firme promenili partijski dres.
– Mi imamo dva čoveka iz „Simpa“ među odbornicima, i svi su čvrsto uz nas, tako da ne očekkujemo nikakva iznenađenja na Skupštini zakazanoj za utorak, 15. april. Mi imamo stabilnu većinu od 41 odbornika, a bez DS-a većinu od 33-34 odbornika. Oni prete sedmorici naših ljudi, pre svega otkazima, ali im to neće proći – kaže Stojančić.
I tako, malo je šta jasno pred skupštinu u utorak. Mnogi su spremni da se priključe naprednjacima, ali izbori nisu za sve njih podjednako dobra varijanta. Socijalistička tvrđava svakako je dobro uzdrmana, ali se sa njima, istorija je to više puta pokazala, nikad ne zna. Može li se ovde ponoviti već više puta viđena situacija: SPS neće pasti samo zbog tooga što nema ko da ga sruši? Ili ćemo, ipak, posle toliko godina, na delu videti nezamislivo?
MIROSLAV NEŠIĆ PREŠAO U SNS
Najpoznatije lice aktuelne trgovine odborničkim mandatima je šef odborničke grupe Demokratske stranke Miroslav Nešić, koji je napustio staro jato u koje je stigao iz SPO-a i prešao u SNS.
– Tačno je da sam prešao u SNS. Smatram da DS više nije politička opcija za koju sam se na početku opredelio. Sa druge strane, SNS ostvaruje svojim programima ciljeve za koje se zalažem. Za sada ne očekujem nikakvu funkciju u stranci niti sam nekoga nečim uslovljavao. Kada i ako budem to zaslužio svojim zalaganjem i političkim delovanjem, možda ću i dobiti neku funkciju, ali ima vremena – rekao je Nešić za lokalne medije.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.