,
,
,
,
,
Naprednjaci su prosto oduvali konkurenciju osvojivši gotovo polovinu glasova građana izašlih na izbore. Socijalisti su ostali na svome, dok ostale stranke nisu uspele ni da priđu cenzusu
Najvažnije pitanje posle izbora od 16. marta nije kako su naprednjaci tako moćno trijumfovali, nego gde su našli 12.000 glasova više od osvojenih na izborima 2012, na približnu izlaznost. Pokazalo se da je odgovor na ovo pitanje bar matematički prilično jednostavan – broj glasova koji nedostaju svakoj stranci ponaosob kad se sabere daje 11.682, što je tek neznatno manje od dobitka koji je SNS napravio u nedelju. Jednostavno bi bilo uspeh SNS objasniti na ovaj način, ali to bi objašnjenje bilo manjkavo ako se ne bi uzele u obzir sve posebnosti koje Vranje u političkom smislu ima. Kako je prosečan glasač razmišljao ovom prillikom najbolje pokazuje činjenica da je jedina nova patija na izborima, Tadićeva Nova demokratska stranka, prošla najbolje od svih gubitnika, i da joj je nedostajalo desetak glasova da u Vranju pređe cenzus. Svi ostali platili su cenu ili svoje megalomanštine, ili pak svog nerada. Na svome je jedino ostao SPS, što mu ipak nije bilo dovoljno za značajniji otpor SNS najezdi. Sada se stvar komplikuje, traži se i prekompozicija lokalne vlasti koju čine SPS i DS uz podršku bivših naprednjaka, i niko nije baš siguran šta će biti sutra, a kamoli na narednoj sednici lokalne skupštine. Pa šta se to dogodilo u Vranju, centru juga Srbije, gde je Vučić poražen u Bujanovcu, Surdulici, Preševu i Bosilegradu?
DRAMATIČNE PROMENE
Najpre, valja reći da je na izborima 2012. godine naprednjačku listu nosio Tomislav Nikolić, a da je sada nosi Vučić, pa je i tu razlika koja se pokazala i više nego značajnom. Prošli put su na izborima pobedili socialisti, sa 11.908 glasova, tek za 900 više od SNS-a. Treće su bile demokrate sa podnošljivih 8.170 glasova. Sada se situacija dramatično promenila, jer je SNS dobio ukupno 23.007 gasova, skoro pa polovinu od broja izašlih. Mnogi su bili skloni da ovakav uspeh pripišu ulasku naprednjaka u „Simpo“, ali ta priča teško da će da pije vodu (vidi okvir). Socijalisti su ovoga puta zadržali svoj obim glasova (11.607, oko 300 manje nego prošli put). Najveći gubitnik ovih izbora je DS, koja je pre dve godine imala 8.170 glasova, a danas ih ima 1.470! Naravno, tu je problem sa odvajanjem Tadića u NDS, koji je u nedelju osvojio 2.270 glasova. I bez toga, krah je strašan – da su išli zajedno, demokrate bi osvojile 4.430 glasova manje nego 2012. godine. Šta je razlog tome?
– Ne mogu da nađem neko realno objašnjenje, bez obzira na sve probeme koje smo imali pre izbora. Dali smo svoj maksimum u kampanji, bilo je dosta novih ljudi… Ovo je bilo neko referendumsko izjašnjavanje sa žestokom i agresivnom kampanjom, pre svega usmerenom protiv DS-a. Mi smo u tabloidima izloženi satanizaciji, zato nas rezultat manje čudi, i ovde i u čitavoj Srbiji – kaže predsednik gradskog odbora DS-a Slobodan Stamenković.
U redovima novodemokrata pak vlada nešto veći optimizam, jer su praktično, posle SNS-a, oni napravili najbolji rezultat na izborima. Kao tek formirana stranka prešli su cenzus, što nije pošlo za rukom mnogo starijim organizacijama, i uz to u Vranju osvojili više od svoje matice, što je podatak koji „starijeg brata“ mora maksimalno da zabrine.
– Umereno sam zadovoljan, i čestitam SNS-u na ubedljivoj pobedi. Sada će oni preuzeti vlast, i više neće imati ko da im smeta da pokrenu reforme koje su obećali. Ovi izbori su pokazali i da je prošlo vreme starih, istrošenih lidera i da se traže nova rešenja – kaže kandidat za narodnog poslanika NDS-a Slobodan Pejić.
Lepo, samo, šta se to dogodilo pa su demokrate ostale ukupno bez 4.430 glasova, i gde su otišli ti glasači?
– Otišli su prema SNS-u neki glasači koji nisu bili čvrsto naši. Interes se promenio, napustila nas je ona masa koja ide logikom da bude uz pobednike, koji će im nešto doprineti na ličnom planu. Naši pravi glasači su otišli u apstinenciju. Najvažnije je da smo opstali u parlamentu. Sada nam predstoji unutarstranački rad, da vidimo ko je sve naš član, i da to znamo zasigurno. Mnoge stvari sada treba iznova definisati – kaže Slobodan Stamenković.
SIMPO SAN
Mnogi veruju da je izbore u Vranju rešio prelazak „Simpa“ na stranu SNS-a. U socijalista vlada legenda da su vodili na dan izbora do 18 časova, a da je onda „proradila Simpova mašinerija“. Na kraju, koliko je „Simpo“ bio zaista odlučujući faktor izbora u Vranju?
– Naš broj glasova je isti kao i ranije, tako da ne bih ocenjivao učinak „Simpa“ na izborima. Naprednjaci su imali 11, a sada su osvojili 23.000, tako da ne mislim da nije u pitanju jedna firma, ma koliko velika – kaže Zoran Antić.
Sa njim se, kao retko kad, slaže i Dragan Nikolić, budući poslanik SNS-a.
– SNS je svuda u Srbiji dobio izbore, a „Simpo“ postoji samo u Vranju – kaže on.
Istina je, otprilike, tu negde. Ovde je reč o žrtvama tranzicije, u koje su se upisali praktično svi, čitav jedan narod, i koji sada lutaju od nemila do nedraga, tražeći spas. Jednom će se neko setiti da obeća narodu da će da oživi Tita. Tek će to biti pobeda kakva se ne pamti.
Na republičkom nivou DS i NDS su bar prešli cenzus, dok ostalima ni to nije uspelo. Veliki gubitnik je URS, koji ovde ima oko 2.500 glasova manje nego prošli put, i teško može da preživi ovakav rasplet. U problemu je i DSS, koji ima 2.019 glasova manje nego inače. Pravi radikali su pali na žalosnih 660 glasova, 1.300 manje od 2012. godine, baš kao i LDP, sa 1.133 manje. Ukupno, 11.682 glasa manje svima, a za SNS. Pitanje na koje niko nema odgovor je zašto su svi oni otišli SNS-u, a ne nekoj drugoj stranci?
– Pa i ja da sam u stranku doveo lingure i kriminalce, da prete i ucenjuju, i ja bih možda napravio rezultat. Ali, neću time da se bavim – kaže jedan od rezigniranih lidera odgovarajući na ovo pitanje.
Možda u ovakvom stavu ima i trunke istine, ali, prevelika je ovo pobeda da bi mogla da se objasni tako trivijalnim stavovima. SNS je dobio i centar grada, gde radikali nisu imali šta da traže nikada, i sela, i periferiju… „Ubili“ su svuda gde su se pojavili, a pojavili su se svuda. Kao najveći gubitnik sada se u javnosti javlja SPS, ali socijalisti imaju pomalo drugačije stavove. Oni su imali zadatak da naprave 13.177 glasova, a ispunili su ga sa skoro 89 odsto. Na svome su, znači, samo što to nije bilo dovoljno za pobedu.
– Gledajući gradove veličine Vranja, to je najbolji rezultat u Srbiji. U referendumskoj atmosferi nismo mogli bolje.Za nas je najveće iznenađenje da su neke stranke napravile toliko loš rezultat da su postale potpuno neprepoznatljive. Pitanje je šta su drugi radili, i gde im je bila kampanja. Jedna stranka će preuzeti odgovornost, pa ćemo videti – kaže gradonačelnik i predsednik GrO SPS-a Zoran Antić.
LOKALNI IZBORI
Ovakva izborna pobeda SNS-a naravno remeti i stvari na lokalu. Iako je Dragan Nikolić, doskorašnji prvi čovek pčinjskih naprednjaka, obećao da će SNS već 17. marta tražiiti raspisivanje vanrednih lokalnih izbora, to se nije dogodilo.
– Dogodiće se. SPS se sada plaši izbora kao đavo od krsta – kaže danas Nikolić.
Da je lokalna vlast izgubila legitimitet smatra i Slobodan Pejić, uz opasku da je vreme da se sada potraže nova rešenja.
– Ili će se vlast prekomponovati, ili očekujemo vanredne lokalne izbore. Videćemo uskoro ko koliku snagu ima u skupštini – kaže Pejić.
Ali, socijalisti, a ni njiihova koalicija, ne pokazuju značajniji strah pred vremenom koje dolazi.
– Apsolutno smo za lokalne izbore, jer smo mi i u nedelju vodili borbu za lokal i pobedili smo. Međutim, ne vidim da postoje uslovi i razlozi za rapsivanje vanrednih izbora – kaže Antić.
POSLANICI
U parlament ulaze petorica kandidata iz Pčinjskog okruga sa lista svih stranaka: Dragan Nikolić, Nenad Mitrović (SNS), Novica Tončev (SPS), Riza Halimi i Šaip Kamberi (PDD). Na listama je bilo 66 kandidata, a Goran Mladenović (SNS) iz Vladičinog Hana može da uđe u parlament ukoliko desetak sa liste ispred njega dobiju druge funkcije.
– Mi opstajemo u vlasti u skladu sa zakonom. Videćemo već na prvoj sednici da li ima nekakve nove većine, ali mislim da do toga neće doći. Ako Nikolić dođe sa 33 odbornika, onda ja sa tim nemam problem. Ali, trebaju mu 33 odbornika – kaže predsednik Skupštine grada, prvi vranjski demokrata Slobodan Stamenković.
Sve je to lepo, ali SNS, prema rečima poslanika Nikolića, iza sebe ima fantastičan rezultat, istorijski za Vranje, posle koga ništa neće ovde biti isto.
– Po onoj narodnoj ko drugome jamu kopa, SPS je upao u sopstvenu jamu, i oni posle 70 godina više nemaju legitimitet da vladaju u Vranju. DS sada predstavlja samo sebe i nikoga više, isto kao i onih osam kupljenih odbornika. Ta Frankenštajn koalicija sada mora bii sklonjena sa vlasti, i očekujem lokalne izbore u ovoj godini – kaže Nikolić.
IDEMO NA 60 ODSTO
Prema njegovim rečima, do izbora bi moglo da dođe na inicijativu SPS-a, ili pak na pritisak SNS-a, „na ovakav ili onakav način, to ćemo videti“.
– Doći ćemo pred opštinu i reći šta misliimo. Mi smo ciljano uzimalli glasove svih osim SPS-a, jer su oni monolitni i interesno vezani. Taj okoštali sistem povezanosti, ta tvrđava zla nije htela da menja ništa, a sada će morati da menja sve. Uzeli smo glasove od svih, a na narednim izborima ih moramo uzeti i od SPS-a. Kada to ostvarimo, idemo na 55 do 60 odsto na lokalu – najavljuje Nikolić.
Ma za koga navijali, postoji realna opasnost da do ovakvog raspleta i dođe, ne preduzme li se nešto tim povodom. Male stranke, a male su sve koje su ostale ispod cenzusa, teško će preživeti ovu oluju. Pred onima koje opstanu samo je jedan izbor – udruživanje u programske koalicije radi makar krnjenja vlasti SNS-a. Ako će i to biti moguće u naredne dve godine. Mnogo zavisi i od toga kako će izgledati nova vlada. Suprotno obećanjima, a ovde je sve suprotno obećanjima, Vučić je već zvanično pozvao NDS i SPS u novu vladu. Ako se to zaista i ostvari, DS će ostati na vetrometini, kao lak zalogaj vlasti. O ostalima će se pričati u legendama. No, već će se videti kako će apsolutni pobednik da podeli vlast, a podeliće je, jer neko mora da bude kriv za neispunjena predizborna obećanja. Ili, svako osim Vučića i SNS-a.
ZORAN ANTIĆ, SPS
TEŽE NAM JE NEGO PRE 5. OKTOBRA
Šef SPS-a Zoran Antić rezultate izbora ocenjuje kao pročišćenje i novu šansu za rast SPS-a.
– Spremamo se za lokalne izbore koji će suštinski biti drugačiji. Svi su bili protiv nas. Ne dovodimo u pitanje legitimitet rezultata, ali su naši ljudi na bralištima videli ljudi koje do sada tamo nikada nisu videli. Nije iznenađenje što smo mi jaki, nego što su drugi bili toliko slabi. Oni su delegitimisali sebe, dok smo mi potvrdili pun legiitimitet. Govorili smo da im SPS nije problem, da od miša ne vide slona, ali nas nisu slušali, pa su sada morali da se uvere – kaže Antić.
Sociijalisti su se nalazili u sličnoj, ako ne i goroj situaciji 2000. godine, kada je DOS srušio njihovog šefa Miloševića, i kada su svi akteri političke scene bili protiv njih. Ipak, iako je bilo jasno da nemaju legitimitet, socijalisti su očuvali vlast u Vranju. Pa, kad im je bilo teže?
– Sada nam je teže nego 2000. godine, jer je tada bilo i za i protiv, dok sada nema protiv, svi su za. U Vreme DOS-a u njihovim redovima je bilo i do 30 odsto naših bivših pristalica, a sada smo pred preuzimanjem pune kontrole jedne stranke nad svim polugama sistema. U SNS-u je sada 50 odsto ljudi koji su bili naši pre 2000. godine, i baš su oni najekstremniji – kaže Antić.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.