Prirodnjak sa reketom



Jovanu Stojkoviću, učeniku druge godine Gimnazije, su fizika i hemija omiljeni predmeti. Kaže da voli prirodne nauke jer se sve može dokazati ogledima, sve je stvarno, sve postoji.

– Sve oblasti u tim naukama su međusobno tesno povezane pa je teško izdvojiti nešto kao posebno zanimljivo – objašnjava.



Voli rad u laboratoriji.

-Zanimljivo je jer tu, primenjujući teoriju, mogu da se uverim da mnoge stvari zaista postoje i sve postaje jasnije – kaže i dodaje kako mu je želja da radi u nekim savremenijim i opremljenijim laboratorijama.

Voli da pomaže drugovima i objašnjava im zadatke u vezi sa ovim naukama, a često i zajedno sa nekim vežba. Jovan često odlazi na takmičenja i ima mnogo osvojenih nagrada na republičkim takmičenjima iz hemije, fizike i biologije, a ove godine je, za sada, izborio plasman na republičko takmičenje iz matematike. Takmičarska sezona je upravo počela tako da ga očekuje još mnogo rada i takmičenja iz raznih oblasti. Za sebe kaže da i pored toga što radi mnogo različitih stvari, ima vremena i za društveni život. Sebe ne smatra štreberom, jer vodeći se time šta drugi misle mnogi ljudi ne bi ni postigli ono što sada jesu. Jovan trenira tenis već šest godina i ima dva prva i jedno drugo mesto na turnirima. Trenutno je na 36. mestu u Srbiji u konkurenciji do 16 godina. U budućnosti bi najviše voleo da se bavi tenisom i fizikom, hemijom, biologijom i matematikom, pa će verovatno studirati nešto blisko ovim naukama.

– Kada bi sad upisivao fakultet, bila bi to medicina.

ZADATAK
Tečni hidrazin, N2H4, koristi se kao raketno gorivo – u reakciji hidrazina sa vodonik-peroksidom nastaju azot i vodena para uz oslobađanje velike količine toplote. Za koliko se zagreje gasna smesa koja nastaje u reakciji N2H4 i H2O2 (pretpostavite da se celokupna energija oslobođena u reakciji trosi na zagrevanje ostalih gasova). Koristiti sledeće konstante:
ΔHf (N2H4) = 50,6 kJ/mol ΔHf (H2O2) = -187,8 kJ/mol ΔHf (H2O) = -285,8 kJ/mol Toplotni kapaciteti azota i vodene pare su: c(N2) = 29,1 kJ/mol*K c( H2O ) = 33,6 kJ/mol*K
Prvo ćemo postaviti jednačinu reakcije: N2H4 + 2 H2O = N2 + 4 H20
Zatim ćemo odrediti promenu entalpije reakcije: ΔrH = 4 ΔHf ( H2O ) – 2ΔHf ( H2O2 ) – ΔHf (N2H4)
prema ovoj jednačini dobijamo da je ΔrH= -818,2 kJ/mol, odnosno oslobađa se 818,2 kJ toplote u reakciji 1mol N2H4
Zatim iz jednačine Q=n1c1ΔT + n2c2ΔT, dobijamo da je ΔT= Q/(n1c1 + n2c2) pošto je ΔrH=Q, dobijamo da je promena temperature ΔT=5004K.

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar