,
,
,
,
Među njima ima i novih i starih lica, prekaljenih političkih lisaca ali i do sada neeksponiranih ličnosti, čija se imena do sada nisu vezivala za političko delanje
Da na početku parafraziramo naslov starog filma: Oni su igrali samo jedno leto. Posle nepune dve godine na čelu javnih preduzeća, u Gradskom veću i Gradskoj upravi, funkcionere Srpske napredne stranke (SNS) i Ujedinjenih regiona Srbije (URS) zamenili su na tim mestima kandidati Demokratske stranke (DS) i naprednjački „odmetnici“. Novi ljudi tek stupaju na dužnost na koju su postavljeni 7. februara, uveliko se obavljaju primopredaje pa većina njih nije spremna da u ovom momentu za novine govori o svojim ciljevima, namerama i prvim potezima. Među njima ima i novih i starih lica, prekaljenih političkih lisaca ali i do sada neeksponiranih ličnosti, čija se imena do sada nisu vezivala za političko delanje (vidi okvir).
DISIDENTI I DEMOKRATE
Da podsetimo one koji možda ne znaju, do ovih promena je došlo pošto su kadrovi SNS krajem prošle godine, prema odluci centrale, napustili položaje, pa je onda do pre neki dan trajala dilema o tome imaju li socijalisti (SPS) većinu od 33 odbornika ili nam slede izbori, da bi im se januara u vlasti priključile demokrate sa 12 odbornika, uz osmoro naprednjačkih „disidenata“ i njihovih predizbornih partnera sasvim dovoljno za komotnu većinu. Neposredno pre toga socijalisti su pomeli URS ne samo iz gradskih već i iz nekih državnih institucija (Zdravstveni centar) i, kako to već biva u Srbiji, između novih partnera napravljen je koalicioni „koliki je moj deo“ sporazum, pa tako u gradu imamo okosnicu vlasti kao u periodu 2008 – 2012. koju čine SPS i DS, sada pojačani bivšim naprednjacima.
Slobodan Stamenković ponovo je predsednik gradske Skupštine umesto Dejana Tričkovića, dok je Bojanu Veličkov na mestu zamenika gradonačelnika nasledio Dragoljub Stevanović, kao predlog odborničke grupe bivših naprednjaka (vidi okvir).
Jedno od iznenađenja svakako je izbor Nebojše Radulovića za direktora Novog doma, čoveka koji je pre toga bio direktor u Kavim Jedinstvu. Radulović, „pik“ demokrata, kaže da za sada ne može da kaže ništa konkretnije o novom poslu dok se podrobnije ne upozna sa stanjem u preduzeću. Dragan Stojković, koji će ponovo voditi Direkciju svakako dobro poznaje situaciju u firmi, ali je trenutno bio nedostupan za naše novine. Od poznatih lica tu je, osim Stojkovića, još i Suzana Petrović na čelu Arhiva.
DRAGOLjUB STEVANOVIĆ, ZAMENIK GRADONAČELNIKA
EKONOMIJA PRE SVEGA– Izabran sam na predlog grupe bivših odbornika SNS i njenih partnera, a na ovom mestu ću, kako kaže i Statut Grada, zamenjivati gradonačelnika u svim poslovima kada on bude sprečen. Ipak, posebnu pažnju posvetiću ekonomiji. To mi je struka i tim poslovima sam se do sada bavio – kaže za Vranjske zamenik gradonačelnika.
Dragoljub Stevanović je na to mesto došao iz Biznis inkubator centra, gde je vodio računovodstvo i finansije. Prema podacima sa gradskog sajta, rođen je 1980. godine u Vranju, „u staroj vranjskoj porodici Dembinci“. Završio je OŠ,,Dositej Obradović“ i Ekonomsko trgovinsku školu , diplomirao 2006. godine na Ekonomskom fakultetu u Nišu. U međuvremenu je završio kurs programiranja i veb dizajna, učestvovao je u pisanju i realizaciji desetak projekata, prevashodno iz oblasti preduzetništva i razvoja mikro i malih preduzeća, ali i iz oblasti ljudskih prava sa najeminentnijim međunarodnim organizacijama koje posluju na teritoriji naše zemlje: EU PROGRES, Olof Palme International Center, Open Society Institute, nemačkom NVO Help, holandskom NVO Spark, ambasadama Finske , Švedske, Norveške, SAD. Predsednik Saveta za budžet i finansije Skupštine grada Vranja od 2012. Tečno govori engleski jezik.
– Trenutni prioritet je završetak Bunuševca i da što pre Geoks i Ditra počnu tu da grade fabrike. Hteo bih da pohvalim moje prethodnike koji su dosta uradili na ovom poslu, Igora Andonova i Bojanu Veličkov.
Čime ćete se još baviti?
– Boljom koordinacijom među javnim preduzećima i republičke i lokalne vlasti.
U tom smislu, ne bojite li se neke vrste „bojkota“ ukoliko na narednim izborima vlast formira grupacija koja nije na vlasti u Vranju:
– Ne bojim se te mogućnosti jer mislim da svaka lokalna vlast mora da se poštuje. Očekujem, bez obzira na ishod izbora, još veću pomoć države jer je jasno da jugu Srbije treba podrška.
Spomenuli ste koordinaciju između lokalnih preduzeća i Gradske uprave.
– Osim jednog preduzeća, ne mogu sad da kažem kog, i nas postoji dobra saradnja, ali mislim da je potrebna bolja koordinacija oko finansija i rashoda.
I izbor Srđana Jovanovića za direktora Pozorišta umesto glumice Radmile Djorđević za mnoge predstavlja iznenađenje. Ovaj diplomirani ekonomista, takođe kadar DS, od 2009 – 2013. vodio je Omladinski savez i kaže da su mu školska sprema i četvorogodišnje bavljenje kulturom osnovne reference za novu, reklo bi se nimalo udobnu dužnost. Scena je izmeštena u Dom vojske, a nedavno je počela prva faza rekonstrukcije Pozorišta Bora Stanković, stradalog u požaru jula 2012. Jovanović očekuje da će, kako je i obećano, kompletan posao biti završen dogodine u ovo vreme a do tada mu predstoji borba sa problemima koji muče većinu ustanova kulture u zemlji:
– Došao sam na ovo mesto kada je plan i program rada Pozorišta za ovu godinu već usvojen, tako da nemam mnogo prostora da nešto menjam. I nama je novac veliki problem jer su budžetom za nas predviđena 82 miliona dinara, a više od polovine tih para treba da uložimo u rekonstrukciju. Kada se odbiju svi rashodi, za produkciju ostaje oko 800.000 dinara. Podsetiću da ove godine kruševačko pozorište u ovu svrhu na raspolaganju ima 20 miliona, a mi ove godine planiramo četiri premijere – po dve na Večernjoj i Dečijoj sceni – objašnjava Jovanović.
On dodaje da će pokušati da preko sponzora obezbedi još novca, iako zna za iskustvo svojih prethodnika da to uopšte nije lako.
– Na jesen su Borini dani i očekujem da tu smotru, kao i do sada, finansira Ministarstvo kulture – kaže Jovanović.
REČI I DELA
I u Gradskom veću došlo je do promena i izvesnih promena u nazivima resora. Demokrata Perica Janković ponovo će se, kao od 2008. do 2012, baviti privredom i ekonomijom, a pridodati su mu saobraćaj i energetika. Nela Dimitrijević iz RTV Vranje će se baviti kulturom i medijima, a Zorica Popović Poljoprivredom i agroekonomijom. Nemanja Nuhijević ima čak pet referata u svom resoru, pa će o istom trošku brinuti o nauci, tehnološkom razvoju, ekologiji i zaštiti životne sredine i evrointegracionim procesima. Konačno, ponovo je „u sedlu“ Nebojša Stojanović, do jeseni 2013. direktor JP Uprava Banje. On se na tom mestu nalazio od 2008, najpre kao kadar Nove Srbije, a posle prošlih izbora uspeo je tu da ostane tako što se učlanio u SNS. Ta stranka ga je i ražalovala, ali je Stojanović bez posla bio tek nepuna tri meseca – sada će se na predlog SPS u Gradskom veću starati o komunalnoj delatnosti i infrastrukturi.
Nela Dimitrijević, diplomirani filolog, dugogodišnja novinarka i urednica RTV Vranje kaže da je očekuju pune ruke posla:
– Prva dva posla koja mi predstoje su konkursi za sufinansiranje projekata iz oblasti kulture i konkurs za finansiranje i sufinansiranje programa i projekata lokalnih i regionalnih medija na teritoriji grada. Biće to prilika da se razdvoje prave kulturne vrednosti od alternativniih i estradnih. Formirali smo na sednici Gradskog veća komisije i sada prelazimo sa reči na dela. Očekuje nas i “Borina nedelja“, a treba nastaviti i započeti posao da Vranje postane univerzitetski centar!
Ono što će, prema rečima Nele Dimitrijević, biti novina u kulturi je to što će sve kulturne manifestacije koje se održavaju tokom leta biti objedinjene:
– Što se tiče manifestacija “Dani Vranja“, odnosno “Stari dani“, biće objedinjene sa nizom drugih kulturnih dešavanja kao što su “Maj mesec muzike“, “Karanfil devojče“, “Zlatni puž“, najverovatnije pod okriljem “Vranjskog kulturnog leta“. Dakle, pune ruke posla – kaže Dimitrijevićeva koja, zbog skorog postavljanja na funkciju, nije mogla da iznese više detalja o predstojećim aktivnostima.
Perica Janković, funkcioner odbora DS kaže da će nastaviti tako gde je stao 2012. posle smene vlasti:
– Pre svega treba pomoći velikim firmama u restruktuiranju, a ne treba napominjati da je stanje u lokalnoj privredi katastrofalno. Mi smo 2008. Jumku pomogli tako što smo mu obezbedili poslove za Vojsku i nekoliko velikih javnih preduzeća, a sad ponovo tamo imamo problem zbog neisplaćenih plata i neoverenih knjižica. Rešenje za Jumko postoji, treba samo da se aktivira Zaključak Vlade iz 2012, koji predviđa garanciju države za komercijalni kredit od 6,5 miliona evra za energetsku reorganizaciju kompanije, koja sada za struju, mazut i vodu mesečno troši 30 miliona dinara, i za socijalni program. Na taj način bi se troškovi proizvodnje prepolovili i višak novca išao bi u platni fond – objašnjava Janković.
Međutim, dok se to ne desi, zaposlenima država treba da isplati jednokratnu pomoć, kao što to već radi u nekim drugim kompanijama u svom vlasništvu, kako bi se problem premostio. Janković objašnjava da još jedna firma u problemu, Zavarivač, može da radi jer se bavi traženim poslom. Sledeći posao na kome će raditi je završetak Industrijske zone Bunuševac, gde osim Ditre i Geoksa treba dovesti još kompanija i ponuditi im besplatno tih 110 hektara zemljišta:
– Nastavićemo projekat da se iz bužeta plaćaju kamate za kredite lokalnim preduzetnicima, uz uslov da zaposle nove radnike, a moja ideja na kojoj ću raditi je formiranje regionalne banke za pomoć privredi – kaže Janković.
Uglavnom, što bi se reklo – ista meta, isto odstojanje. Obećanja o krvavom radu ne manjkaju, naprotiv, pa ako je suditi po njima narednih godina nema razloga da nam ne bude bolje. Do izbora.
IMENA
Novi direktori imenovani su na sednici SG 7.februara, posle odluke Mandatno-imunitetske komisije.
Novi (stari) direktor Direkcije Dragan Stojković (DS) na tom mestu zamenio je Gorana Djorđevića, koji je jedini iz doskorašnje garniture izabran na konkursu, pa se opozicija zbog toga žestoko usprotivila njegovom razrešenju. Stojković (1962) došao je iz JP Pošta Srbije, gde se vratio 2012. kada je smenjen sa čela Direkcije.
Nebojša Radulović (1972, DS) će voditi Novi dom umesto Saše Sentića. Radulović je diplomirani ekonomista i bio je generalni direktor u Kavim Jedinstvu od 2007 – 2013.
Umesto Darka Jankovića direktor Uprave Banje biće Stanko Petković (1950, SPS) iz Vranjske Banje. Po struci je diplomirani šumarski inžinjer. Od 1985 – 2010. Bio je generalni direktor Rasadnika.
Arhitekta Dragan Veličković (1964, SPS) vodiće Zavod za urbanizam umesto Marije Nikolić. Veličković, koji je diplomirao u Beogradu, vlasnik je arhitektonskog biroa „Art“.
Suzana Petrović (1969, DS) ponovo je na čelu Istorijskog arhiva umesto Dragane Arsić, dok je Tatjanu Stojević u Narodnom univerzitetu zamenio Boban Mihajlović (1975, LDP), koji je u Novom Sadu diplomirao na Fakultetetu za biznis i menadžment.
Radio je kao regionalni direktor Mercedesa za jugoistočnu Srbiju.
Direktor Pozorišta Srđan Jovanović (1981, DS) završio je studije i master na Ekonomskom fakultetu u Nišu. Vodio je Omladinski savez i autor je više projekata od opšteg interesa iz oblasti kulture.
Milena Mladenović (1987, DS) diplomirani ekonomista direktor je Centra za talente umesto Marjana Stankovića. Od radnog iskustva ima stručnu praksu u gradskom Sekretarijatu za finansije.
Draganu Dejanoviću (SPS) produžen je mandat u Narodnom Muzeju, dok je Dejana Bogdanović, do sada u vd stanju, imenovana Dejana Bogdanović (PUPS).
Perica Janković (1962, DS), u Gradskom veću zadužen za privredu, ekonomiju, saobraćaj i energetiku, se privatnim biznisom bavi duže od dve decenije. Prema podacima sa gradskog sajta diplomirani je ekonomista.
Nela Dimitrijević (1969, DS) diplomirala je na niškom Filozofskom fakultetu, a od 1996.radi na RTV Vranje kao novinar, urednik i lektor. Autorka knjige Tragovi istorije a u GV staraće se o medijima i kulturi.
Zorica Popović (1969, DS) biće zadužena za poljoprivredu i agroekonomiju. U Čačku je diplomirala na Agronomskom fakultetu. Bila je šef proizvodnje u “Živinoproduktu” u Vranjskoj Banji i vođa hasap tima u hladnjači “Lenco”. Radila je i u Sekretarijatu za inspekcijske poslove i zaštitu životne sredine.
Nebojša Stojanović (1975, SPS) diplomirao je ekonomiju na Univerzitetu u Prištini, bio direktor Uprave Banje a radio i u porodičnoj kompaniji. Boravio u Engleskoj u okviru razmene učenika a u GV brinuće o komunalnim problemima i infrastrukturi.
Nemanja Nuhijević (LDP), rođen 1982, diplomirao je na visokoj školi primenjenih strukovnih studija, bavio se privatnim poslom, a od 2007. godine je programski menadžer u NVO inicijativa za integracije. U GV biće zadužen za nauku i tehnološki razvoj, ekologiju i zaštitu životne sredine i evrointegracione procese.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.