Aprila 1909. godine, mladoturci su u napadu na Carigrad sa evropskim vojnim kontigentima, svrgnuli sultana Abdul Hamida II. Na presto su doveli sultana Mehmeda V Rešada. Nakon toga, mladoturci su pokazali da je propagirana sloboda i jednakost u Otomanskoj Imperiji prevara i laž
Nikola Pašić je telegramom izdao naredbu da od 17. juna prestane svaka akcija bez razlike. Ovim je oprezni Pašić želeo da pripravno dočeka događaje koje je najavio pokret „Mladoturaka“. (Vladimir Ilić, Srpska četnička akcija 1903-1912, Beograd 2006) . Pčinja je ćutala. Oprezni Pčinjani, osećali su instiktivno i iskustveno da je posredi prevara. Koruba, Krsta i ostali četnici iz Pčinje, povinovali su se naređenjima, ali su odmahivali glavom. „Jednput Turčin, Turčin do vek“, govorili su. I druge vojvode koji su bili iz drugih srpskih zemalja, a koji su dobro znali stanje u evropskom delu Turske, nisu verovali ovim proklamacijama. „ Bio je 14. jul. Još pre podne stigli smo u Skoplje. Otišao sam slobodno u konzulat jer na to niko više nije obraćao pažnju. Na sve strane pištale su zurle i lupali bubnjevi. Igralo se i pevalo na sve strane. Talas ludosti beše zahvatio mnogi svet u Skoplju“ (Vojvoda Vasilije Trbić, Memoari-kazivanja i doživljaji vojvode veleškog, Beograd 1996).
Talas ludosti zahvatio je i Beograd. Mesec dana kasnije Beograd je u veselju koje se graničilo sa histerijom, ispratio vojvode i četnike koji su vozom pošli za Skoplje da simbolično polože oružje. Takva histerija Beograda biće u dvadesetom veku nekoliko puta ponovljena i skupo će koštati srpski narod. Srpski četnici sa leve strane Vardara simbolično su predali oružje u Skoplju, a oni sa desne strane Vardara – u Bitolju. Srpske četničke vojvode Vasilije Trbić, Jovan Babunski i Gligor Sokolović, pozvani su od strane mladoturskog vođstva u Solun i tamo primljeni. Stojan Koruba nije bio ni u Kumanovu ni u Skoplju. Na fotografijama srpskih četnika iz tog vremena, u Skoplju i Bitolju nema Korube. Vratio se na svoje imanje u „Čeliku“. U četničkim šiframa selo Šaprance označavano je kao „Čelik“, što sigurno nije slučajno. Nema ni vojvode Krste Kovačevića. Oni su znali da je sve to velika prevara i laž. Da su bili u pravu, i da su sva obećanja mladoturaka i bratimljenja sa Turcima, Bugarima i Arnautima velika obmana, ukazuje spisak ubijenih Srba u Monastirskom i Kosovskom Vilajetu počev od 28. septembra 1908. godine. U svim tim nevoljama i iščekivanja Stojan i njegova Masa ozareni su Božijom milošću. Devetnaestog oktobra 1908. godine rodio im se sin. Dobio je ime Vladimir. Stojan je zasukao rukave i počeo da sređuje imanje. Sada je dobio novu snagu. Silna snaga ovog gorštaka sada je bila usmerena na zemlju. Masa i sestra Vaska su mu pomagale. Stojan je povremeno prelazio u Srbiju, do Lepčinjca i do Vranja. Konstrukcija Srpske četničke organizacije sačuvana je. Stojan je uvek bio na oprezu. Znao je da ovakvo stanje neće dugo potrajati. Pušku, municiju i revolver sakrio je u planini na tajnom mestu. Od mirnog seljaka, za desetak minuta, postajao bi strašni osvetnik. Ali, naređenje iz Beograda se poštovalo i srpski četnici su mirovali.
Aprila 1909. godine, mladoturci su u napadu na Carigrad sa evropskim vojnim kontigentima, svrgnuli sultana Abdul Hamida II. Na presto su doveli sultana Mehmeda V Rešada. Nakon toga, mladoturci su pokazali da je propagirana sloboda i jednakost u Otomanskoj Imperiji prevara i laž. Septembra 1909. godine u Turskoj je donet „Zakon o suzbijanju četničke akcije u rumelijskim vilajetima“. Teror je ponovo postao pravilo. Prvi je likvidiran najstariji vojvoda Micko Krstić – Pavlovski, 26.10.1909. godine kod sela Ižice na putu Brod – Kičevo. Krenule su bugarske čete. Grčke takođe. Turci su ponovo počeli pljačku i represalije. Arnauti su im se pridružili. Srpski narod u Staroj Srbiji i Maćedoniji počeo je da strada kao i ranije. Srpska četnička organizacija se sa mukom održavala. Aktivnosti su usmerene na obaveštajni rad. Stojan Koruba ponovo krstari. On je jedini četnik koji , pored vojvoda, prima mesečne prinadležnosti kao da ima četu. Čete su bile na terenu, ali su bile u pasivi. To se vidi iz mesečnih prinadležnosti u dinarima koje primaju vojvode za izdržavanje četa.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.