A, pacijenti?



Optužni predlog

Sada već razrešeni direktor ZC Vranje se tereti da je, kao što su ranije pisale naše novine, umesto lekova, sanitetskog materijala i citostatika, za šta su mu od RFZO bila dodeljena sredstva, nekontrolisano primao „neugovorene“ radnike u ZC Vranje, te su ta sredstva umesto za ono čemu su namenjena, otišla za plate neugovoraca. Sve u svemu, radi se o 200 miliona dinara manjka



 

Optužni predlogOsnovno javno tužilaštvo u Vranju 27. avgusta 2013. godine, pod brojem KT.br.2534/12 podnelo je optužni predlog protiv Uroša Trajkovića, dugogodišnjeg direktora Zdravstvenog centra (ZC) Vranje, te je Osnovni sud u Vranju pokrenuo postupak protiv Trajkovića, pod brojem 1473/13. Prvi javni pretres bio je zakazan za 19. novembar tekuće godine, ali je odložen za 11. decembar.

DOMINO EFEKAT

Za šta OJT Vranje optužuje Uroša Trajkovića?

„U periodu od 01. jula 2010. godine do 31. maja 2012. godine, u stanju uračunljivosti, sa umišljajem, kao direktor Zdravstvenog centra u Vranju, odgovorno lice, radi isplate zarada sa pripadajućim poreskim obavezama „neugovorenim radnicima“, nenamenski iskoristio budžetska sredstva i oštetio budžet Republike Srbije, u bruto iznosu od 70.846.520,18 dinara, koja je Republički fond zdravstvenog osiguranja (RFZO) dodelio navedenom Zdravstvenom centru za nabavku lekova, sanitetskog materijala i citostatika, iako je bio svestan protivpravnosti i zabranjenosti svog dela i hteo njegovo izvršenje – čime je izvršio produženo krivično delo nenamensko korišćenje budžetskih sredstava iz čl.362a u vezi čl.61. Krivičnog zakonika“.

To je sudski stručni „metajezik“, ali da za čitalaštvo pojasnimo – naime, Uroš Trajković se tereti da je umesto lekova, sanitetskog materijala i citostatika, za šta su mu od RFZO bila dodeljena sredstva, nekontrolisano primao „neugovorene“ radnike u ZC Vranje, te su te pare umesto za ono čemu su namenjene, otišle za plate neugovoraca.

Šta to, naime, znači? Vranjske su o tome pisale nebrojeno puta, bilo je prijava iz RFZO, od strane zaposlenih, sindikata koji deluju u ZC, ali Više tužilaštvo je to ignorisalo (vidi okvir); zašto? Iz prostog razloga što je Uroš Trajković lider Ujedinjenih regiona Srbije (URS) u gradu i okrugu, stranke koja je i na republičkom i na lokalnom nivou participirala u vlasti. Po „domino efektu“, kada je Mlađan Dinkić ostrakiran iz Vlade, neko se ovde setio i Uroša Trajkovića.

Inače, pojam „neugovoreni radnik“ nije nov, i sa njim se stalno spekuliše u političkim obračunima. Naime, Fond za zdravstvo prenosi ZC-u pare za plate oko 1.600 radnika koji su „ugovoreni“. Čim Trajković zaposli nekog novog, na određeno ili za stalno, on je „neugovoren“, dakle Fond za njega neće preneti nikakve pare, nego ZC mora sam da zaradi tu novu platu. Za prosečnu platu od 50.000 dinara neto potrebno je mesečno još toliko, što će reći da je godišnja suma potrebna za održavanje „neugovorenog“ radnika najmanje oko 1,2 miliona dinara. Naravno, upola manje za čistače i upola više za specijaliste. Računa se da trenutno u ZC radi oko 120 „neugovorenih“ radnika, na raznim poslovima, najviše sa nižim stepenom stručne spreme. Plus zaposleni na Stomatologiji, od kojih je polovina „neugovorenih“, i koji primaju tek decembarsku platu za prošlu godinu.
Tako je Uroš Trajković postao, kako se to ranije krstilo, najveći „masovik“ svoje stranke, primajući i šuto i rogato, i kuso i repato u ZC Vranje, pod uslovom da se učlane u njegovu stranku, i na izborima, naravno, glasaju za nju, i oni i njihova uža i šira rodbina.

Do čega je to dovelo? Pa do toga, da su pacijenti sami morali da kupuju vatu, gaze i sanitetske rukavice, dok su sredstva odobrena i uplaćena iz RFZO išla na zarade „neugovorenih“. Pri tome, nemedicinsko osoblje je imalo primat nad medicinskim, naročito u Domu zdravlja, koji je u nastupajućem procesu bratske podele sa Bolnicom, ostao kratak za oko 150 miliona dinara. Po svedočenju radnika zaposlenih pre Trajkovićevog dolaska, iz jedne administrativne jedinice ZC, posle toga nisi smeo da odeš ni do toaleta, jer su „neugovorci“ stojeći čekali da se neko digne sa stolice, e da bi je oni zauzeli; pa ti posle idi, pa njega ustani sa nje – „marš bre tamo, mene je direktor lično ovde posadio“!

NA MOM RADNOM MESTU

Vaš reporter je u ponedeljak zvao Uroša Trajkovića, da prokomentariše ova događanja, na šta je on benevolentno pristao, da se vidimo u utorak oko 10 sati. Uveče, šok! „Nezvanična“ informacija, da je Uroš Trajković razrešen dužnosti, odlukom nikog drugog do li Slavice Djukić Dejanović, ministarke zdravlja! I tako se Trajković nije javio u utorak, javio se u sredu.

-Juče sam bio zauzet oko primopredaje dužnosti, a i nemam šta posebno da vam kažem. Evo me na mom radnom mestu, na Odeljenju pedijatrije; o svemu ostalom, što se ovde dešavalo, ubrzo dolazi vreme kada će javnost saznati pravu istinu.

Trajkovićev branilac, advokat Aleksandar Stojković, takođe nema za sada bogznašta da izjavi:

-Ni ja, niti moj klijent, do sada nismo dobili nikakav optužni akt. Prema tome, sve što bih sada rekao bilo bi svojevrsno prejudiciranje.

No, malo o ciframa kojima se spekuliše.

-Kontrolom RFZO iz Niša – kaže izvor iz ove institucije koji je želeo da ostane anoniman – utvrđeno je nenamensko trošenje sredstava u ovoj godini za isplatu neugovorenih radnika u iznosu oko 150 miliona dinara. Izrada zapisnika je u toku, a nakon toga Trajkoviću sledi nova krivična prijava za taj iznos.

Kuriozitet je u tome, da je sam ZC dostavio podatke da je po devetomesečnom obračunu nenamenski potrošeno 115 miliona dinara sa pozicije „lekovi i sanitetski materijal“.

-Zbog toga – nastavlja naš izvor – RFZO u Vranju svakog meseca prenosi manje ZC-u Vranje oko 18,5 miliona dinara. Samo u tekućoj godini, Dom zdravlja je po osnovu nenamenskog trošenja sredstava i još nekim osnovama (?) zadužen za preko 200 miliona dinara! Ukoliko bi u ovom trenutku došlo do odvajanja Doma zdravlja, njegove obaveze prema RFZO bi iznosile 142,5 miliona dinara.

Javno izneti podaci iz lokalne samouprave deluju zastrašujuće: ukoliko bi Grad preuzeo Dom zdravlja, u ovom trenutku preuzeo bi obavezu da u narednoj i svim narednim godinama samo za „neugovorene“ radnike izdvaja 55-60 miliona dinara! I kao trešnja na šlagu – ukoliko bi „neugovoreni“ radnici kojima se nezakonito isplaćuje zagarantovana (minimalna) zarada svoja prava ostvarili na sudu, bilo bi potrebno oko 30 milona dinara, plus sudski i advokatski troškovi!

Za kraj jedna reminiscencija – koji je nadimak fasovao poslednji Nemanjić, car Uroš? Ovaj naš je, bogme, bio jak!

KAD DINKIĆ „PUKNE“
Novine Vranjske su pres službi RFZO u Beogradu, povodom ove teme, postavile sledeća pitanja:
1. Da li su u prethodnom periodu (od 2010. godine pa do danas) vršene kontrole namenskog korišćenja sredstava u Zdravstvenom centru Vranje?
2. Koliko je kontrola bilo, i kada?
3. Da li su prilikom kontrola utvrđene nepravilnosti u korišćenju namenskih sredstava u ZC Vranje?
4. Ukoliko jesu, kakvi su njihovi efekti, u kadrovskom i naročito u finansijskom smislu?
5. Šta je RFZO u ovom slučaju preduzeo, u cilju zaštite prava osiguranika?
Prezentujemo odgovor, bez ikakvih izmena:
Poštovani,
Dostavljam Vam podatke Filijale Vranje  o sprovedenim kontrolama u ZC Vranje:
U 2011. godini
1. Namensko trošenje sredstava za plate za 2011. Godinu
– broj zapisnika 54-205  od 30.01.2012. godine
– izmena zapisnika 54-205/1 od 14.02.2012. godine
– dopuna zapisnika 54-205/2 od 08.03.2012. godine
Utvrđene nepravilnosti: nenamensko trošenje sredstava za isplatu plata
– Predložena mera: umanjiće se  naknada za rad-plate u iznosu od 24.550.263,47 dinara
– Zapisnik dostavljen:
a)  Višem javnom tužilaštvu Vranje (zamenik javnog tužioca Gordana Nedeljković)
b) Odeljenju zdravstvene inspekcije Pčinjskog okruga (Republičkom zdravstvenom inspektoru Sunčici Petrović)
v) Ministarstvu finansija i privrede – sektoru za budžetsku inspekciju
2.. Namensko trošenje sredstava po ugovoru za 2011. Godinu
– broj zapisnika 54-964 od 30.04.2012. godine
– Utvrđene nepravilnosti: nenamensko trošenje sredstava za isplatu plata
– Predložena mera: umanjiće se  naknada za rad-plate u iznosu od 3.966.570,12 dinara
– Zapisnik dostavljen Višem javnom tužilaštvu Vranje (zamenik javnog tužioca Gordana Nedeljković)
U 2012. Godini
1. Namensko trošenje sredstava za plate za period 01.01.-30.06.2012. godine
– broj zapisnika 54-1618 od 03.08.2012. godine
– Utvrđene nepravilnosti: nenamensko trošenje sredstava za isplatu plata
– Predložena mera: umanjiće se  naknada za rad-plate u iznosu od 43.624.658,30 dinara
– Zapisnik dostavljen:
a) Višem javnom tužilaštvu Vranje (zamenik javnog tužioca Gordana Nedeljković)
b) Odeljenju zdravstvene inspekcije Pčinjskog okruga (Republičkom zdravstvenom inspektoru Sunčici Petrović)
v) Ministarstvu finansija i privrede – sektoru za budžetsku inspekciju
2. Namensko trošenje sredstava za plate za period 01.07.-31.12.2012. godine
– broj zapisnika 416/13 od 10.04.2013. godine
– Utvrđene nepravilnosti: nenamensko trošenje sredstava za isplatu plata
– Predložena mera: umanjiće se  naknada za rad-plate u iznosu od 63.496.735,38 dinara
3. Izvršavanje ugovorenih obaveza za 2012. Godinu
–  broj zapisnika 54-580/13 od 31.05.2013.godine
–  nije bilo nenamenskog trošenja sredstava
U 2013. Godini
1. Namensko trošenje sredstava za plate za period 01.01.-31.03.2013. godine-stomatologija
– broj zapisnika 460/13 od 29.04.2013. godine
– Utvrđene nepravilnosti: nenamensko trošenje sredstava za isplatu plata
– Predložena mera: umanjiće se  naknada za rad-plate u iznosu od 15.469.817,20 dinara
– Zapisnik dostavljen:
a) Inspekciji rada Vranje
b) Ministarstvu zdravlja – sektoru za  inspekcijske poslove
Poštovani kolega, sva dokumentacija dostavljena je Višem javnom tužilaštvu Vranje i od njih možete zahtevati da vam je dostave.
Srdačan pozdrav

A propos, pa gde su bili pomenuto tužilaštvo, inspekcija rada Vranje, Odeljenje zdravstvene inspekcije Pčinjskog okruga,  ministarstva zdravlja, finansija i privrede, sve adrese koje navedene podatke poseduju? Jednostavno – čekali su da Dinkić „pukne“.

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar