Lažni zec iz ofucanog šešira



Statistički prikaz včasništva preduzeća, Dragomir Tomić

Pokušajem da emituje akcije za 6,97 milijardi dinara, gde bi cena jedne bila za 60 puta veća od stvarne na Beogradskoj berzi, rukovodstvo kompanije želi da obezvredi 50 miliona evra duga na osnovu kojeg država treba da preuzme Simpo



 

Statistički prikaz včasništva preduzećaDragomir Tomić sve više podseća na ostarelog mađioničara u olinjalom fraku čije je trikove provalila i publika u zabačenim zadružnim domovima. Smeju mu se i deca dok iz iskrzanog šešira vadi lažne zečeve, „pakuje“ karte i pokušava da se probode gumenim mačem.

Ovih dana na sceni je jedna od njegovih poslednjih predstava, samo što oni koji redovno prate program cirkuske družine zvane Simpo znaju sve fore i fazone njenog šefa. Ukratko, pod opsenarskom mantrom „Dajem ništa za sve!“ predsednik Simpa pokušava da nešto što ne vredi ni milion evra državi proda pedeset puta skuplje! Ali, to nije sve, već Tomić na scenu izvodi nove gutače vatre koje predstavlja kao ljude koji žele da kupe Simpo i čini sve kako bi odložio neminovnost (vidi okvir).

O čemu se sada radi i šta to Tomić pokušava da izvede?!

VREMEPLOV

Pre nešto više od mesec dana (30. septembra) Skupština akcionara Simpa donela je odluku o petoj emisiji akcija u ukupnom iznosu od 6,94 milijarde dinara kako bi se za taj iznos uvećala vrednost kompanije. Najzanimljivije od svega u ovoj priči je odluka Skupštine akcionara da cena jedne novoemitovane akcije, kao u nekom vremeplovu, nominalno vredi 5.670 dinara, koliko je koštala daleke 2005, kada su se akcije kompanije pojavile na Beogradskoj berzi, gde danas vrede 60 puta manje (90 dinara za akciju).

Namera donosioca odluke jasna je i providna uoči najavljenog prelaska Simpa u državno vlasništvo na ime 50 miliona evra (gotovo šest milijardi dinara) poreskog duga.

– Tomić na ovaj način želi da obezvredi dug tako što bi bez pokrića uvećao vrednost Simpa,  kompanije koja je državi, njenim institucijama i bankama dužna prema realnim procenama oko 300 miliona evra – objašnjava naš sagovornik upućen u kompanijska dešavanja.

On navodi banalan primer koji veoma plastično oslikava namere rukovodstva Simpa:

– Ako, recimo, kupite staru kuću za 100.000 evra pa u njeno renoviranje uložite još 20.000, onda ste uvećali njenu vrednost i možete da je opravdano prodate skuplje. Kod Simpa imamo situaciju da rukovodstvo hoće da uveća vrednost kompanije samo fiktivno, što je svojevrsni pokušaj da se prevari država.

Igra brojeva ovde je posebno zanimljiva – emitovanjem novih akcija Simpo bi vredeo gotovo sedam milijardi više nego danas.

Simpo je do sada, po raznim osnovama, emitovao 1.059.700 akcija, a jedna na Beogradskoj berzi na današnji dan (6. oktobar 2013.) vredi 90 dinara. Ako znamo da cena akcije ujedno označava i realnu cenu neke kompanije, ovo praktično znači da čitav Simpo, sa svim dugovanjima, potraživanjima i vrednošću kapitala u ovom momentu vredi 95.373.000 dinara ili 830.000 evra.

REALNO I NOMINALNO

Ovaj iznos je za 60 puta manji samo od onih 50 miliona evra na osnovu kojih država treba da preuzme Simpo. Zanimljivo, za toliko puta je i reaalna vrednost jedne kompanijske akcije manja od one nominalne.

Dragomir TomićZbog toga je Ministarstvo privrede zatražilo svojevrsnu reviziju odluke iz avgusta ove godine po kojoj bi državi pripalo 70 odsto kapitala Simpa na ime 50 miliona evra poreskog duga, tražeći da država dobije vlasništvo nad celom kompanijom.

Odluka o emitovanju akcija može se, dakle, smatrati kao pokušaj Tomića i njegove kamarile da zadrže kontrolu nad kompanijom, ali je sva prilika da ova naivna igra neće proći u Ministarstvu privrede koje je nadležno za sprovođenje postupka konverzije javnog duga kompanije u državni kapital.

Odluku Skupštine akcionara pokušali su da u Simpu obrazlože saopštenjem koje vrvi od nelogičnosti:

– Ta cena primenjivana je i u dve prethodne emisije koje je država prihvatila i kojima su dugovi pretvoreni u kapital. Novom emisijom akcija država stiče 53,69 odsto ukupnog kapitala, a zajedno sa ranijim emisijama njeno učešće iznosi 74,9 odsto – saopštava Simpo.

U saopštenju se podseća na finansijski izveštaj revizora po kome je na kraju 2012. vrednost ukupne imovine kompanije iznosila 25,2 milijarde dinara, i ponavlja mantra o neophodnoj pomoći države i izvozu:

–  Simpo ne traži subvencije od države, već samo garanciju za dobijanje kredita od poslovnih banaka kojim će se obezbediti sredstva za finansiranje tekućeg poslovanja, a posebno izvoza.

Međutim, u Ministarstvu privrede više ne nameravaju da iz ko zna kakvih pobuda Simpu i drugim gubitašima dele pare poreskih obveznika.

„Ministarstvo privrede obaveštava javnost da neće odobriti konverziju javnog duga poslovnog sistema Simpo iz Vranja u državni kapital dok ta kompanija ne uradi realnu procenu vrednosti kapitala. Rukovodstvo Simpa je pokušalo da iskoristi nominalnu vrednost akcija kako bi prikazalo da država treba da postane vlasnik 53,69 odsto ukupno izdatih akcija kompanije“ – saopštava Ministarstvo.

U Ministarstvu za Vranjske objašnjavaju da Simpo nije uradio „ličnu kartu“ iz koje bi se videla realna vrednost kompanije:

– Ministarstvo privrede insistira na čistim računima i na tome da se pre konverzije mora izvršiti realna procena Simpovog kapitala jer se samo na taj način može uspostaviti jednaka vrednost davanja.

Prema proceni Ministarstva, ukupna knjigovodstvena vrednost kapitala Simpa iznosi 5,34 milijarde dinara,  tako da ni 100 odsto vlasništva ne može da pokrije iznos duga Simpa prema državi.

Rukovodstvo Simpa je tokom više razgovora u Ministarstvu privrede pokušalo da prikaže kako će procena vrednosti kapitala zahtevati vreme od najmanje mesec dana, da je nominalna procena izvršena u „skladu sa zakonom“ i tražilo da se pripremi zaključak koji će potvrditi konverziju javnog duga te kompanije u kapital države. Ministarstvo privrede neće dozvoliti konverziju potraživanja prema nominalnoj vrednosti kapitala kako predlaže rukovodstvo Simpa, jer bi to bilo štetno za budžet Republike Srbije i poreske obveznike.

(KOMPLETAN TEKST PROČITAJTE U ŠTAMPANOM IZDANjU)

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar