Alergije su po učestalosti na trećem mestu u svetu, nakon kardiovaskularnih i malignih bolesti. Osobe često i ne znaju da su osetljive na alergene iz sredine u kojoj žive, a zdravstveno stanje se može znatno pogoršati usled alergijskih reakcija. O alergijama, načinima zaštite i blagovremenom otkrivanju uzroka alergijskih reakcija, razgovarali samo sa dr Gordanom Aleksić, jedinim alergologom vranjskog Doma zdravlja.
Da li su alergo-testovi deo obaveznih sistematskih pregleda?
– Za sada zakonom nije predviđeno da se osetljivost osoba na alergene ispituje na redovnim sistematskim pregledima, to je izbor roditelja i naravno pedijatra koji „vodi“ dete. S obzirom da su alergije posle kardiovaskularnih i malignih bolesti na trećem mestu u svetu po učestalosti, trebalo bi da se na vreme utvrđuje i obrati pažnja na potencijalnu osetljivost, pogotovo kod dece. Ranije je postojala predrasuda da se deci ne sme davati terapija protiv alergija, ali sada je to pobijeno s obzirom na sve češću pojavu osetljivosti, što zbog životne sredine, što zbog toga što sve manji broj majki doji. Sve je u blagovremenoj proveri i otkrivanju na vreme.
Mogu li se alergije lečiti, odnosno izlečiti?
– Postoje takozvani teži i lakši oblici alergija. Teži oblici su oni koji su genetski nasleđeni. Ukoliko je jedan od roditelja alergičan na nešto, šanse da i dete bude su 30 odsto , a ako oba roditelja pate od alergija, verovatnoća da i dete ima problema je 70 . Te nasleđene alergije se teško leče, često se i ne izleče. Lakši oblici se odgovarajućom terapijom mogu i ublažiti i izlečiti. Oni koji nisu sigurni da li su alergični na primer, na polen, a imaju simptome ove alergije, pravo vreme da to provere su naredna tri meseca kada polena nema. Osobe koje imaju problema sa osetljivošću na grinje, moraju generalno očistiti stan u oktobru i maju, jer se tada grinje razmnožava.Bitno je da se na vreme prepozna, i utvrdi koja će se terapija koristiti, kao i kako će se menjati režim ishrane.
U tom smislu, kako bi trebalo da se hrane deca?
– Deca do tri godine ne bi trebalo da jedu morsku ribu i kikiriki, kao ni suhomesnate prerađevine i konzerviranu hranu.
Šta bi prvo trebalo da urade osobe sa težim oblicima alergija kada budu u kontaktu sa alergenima na koje su osetljivi?
– Izabrani lekar ih mora uputiti na laboratorijsko ispitivanje, kako bi se uradio nalaz i utvrdilo da li je određeno poremećeno stanje organizma nastalo usled kontakta sa alergenima, ili je u pitanju nešto drugo. Kada se utvrdi uzrok, dalje je na lekarima da reaguju.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.