Metle i lopate



Štrajkači pred Gradskom upravom, Tražimo sastanak sa poveriocima: Slobodan Mitrović, Nibensova preduzeća duguju devet milijardi: Dragan Dimitrijević

Perspektivno i uspešno preduzeće je u procesu tranzicije, ma šta to značilo u našim uslovima – a ne znači ništa dobro – postalo većinska svojina u vlasništvu „Nibens grupe“, kako se ono eufemistički kaže  „kontroverznog biznismena“ Mila Djuraškovića, a u celoj priči značajnu ulogu je odigrao i njegov kolega Miroslav Mišković. Dovoljno je reći da su obojica kasnije uhapšeni, po osnovu sumnje za organizovani kriminal, pa da se pojmi kakva je sudbina zadesila preduzeća u njihovom većinskom vlasništvu, a među kojima je i pečalni vranjski PZP



 

Štrajkači pred Gradskom upravomUprkos upozorenjima Samostalnog sindikata putara Srbije, još od 20. juna tekuće godine, Vlada u beskrajnom procesu svoje rekonstrukcije nikako da reši gorući problem „krvotoka“ Srbije. Putari su dakle još pre mesec i po apelovali na nadležne da se njihov problem, pre svega vezan za ogromna potraživanja, reši, ili da se makar pokaže dobra volja za time, ali su vlasti imale preča posla, pa su putari Srbije stupili u generalni štrajk, koji ukuljučuje i vranjsko Preduzeće za puteve (PZP). Tako su vranjski putari u četvrtak, 1. avgusta, započeli štrajk, koji je počeo u Mehanizaciji, a zatim se nastavio gradskim ulicama, sve do zdanja Gradske uprave, gde su delegaciju štrajkača primili zamenica gradonačelnika Bojana Veličkov i član Gradskog veća Branimir Stojančić. Ukratko, štrajk je nastavljen, a u utorak, 6. avgusta, delegaciju PZP-a ponovo je primila zamenica gradonačelnika i pomoćnik gradonačelnika za privredu Boban Stanković.

KONjI I SAMAR

Vraćanje na početak priče je mučno. Perspektivno i uspešno preduzeće je u procesu tranzicije, ma šta to značilo u našim uslovima (a ne znači ništa dobro), postalo većinska svojina u vlasništvu „Nibens grupe“, kako se ono eufemistički kaže – „kontroverznog biznismena“ Mila Djuraškovića, a u celoj priči značajnu ulogu je odigrao i njegov kolega Miroslav Mišković. Dovoljno je reći da su obojica kasnije uhapšeni, po osnovu sumnje za organizovani kriminal, pa da se pojmi kakva je sudbina zadesila preduzeća u njihovom većinskom vlasništvu, a među kojima je i pečalni vranjski PZP.

„Bosovi“ su dakle pohapšeni (Mišković je pre neki dan pušten da se brani sa slobode), ali ta činjenica sama po sebi ne znači mnogo vranjskim putarima. Po principu – „ako ne mogu po konju, mogu po samaru“, radnici PZP-a su pritisli lokalnu samoupravu, kriveći je za sve nedaće koje snalaze ovo preduzeće. Ipak, kao glavni krivac za zlehudu sudbinu PZP-a, definisan je Branko Mitić, stečajni upravnik preduzeća, koga je tokom štrajka gnevna radnička klasa izbacila iz njegovih odaja.

Tražimo sastanak sa poveriocima: Slobodan MitrovićElem, šta kažu predstavnici pomenute klase, šta i kome zameraju?

-PZP je u stečaju od 29. marta 2012 – kaže Slobodan Mitrović, predsednik Sindikalne organizacije PZP Vranje – a za stečajnog upravnika Privredni sud u Leskovcu je odredio Branka Mitića, koji je napravio plan o reorganizaciji u stečaju.

-Taj plan – nastavlja Mitrović – podrazumevao je da stečajnu masu PZP Vranje, zatečenu po njegovom dolasku, u stečajnom postupku, sačuva do kraja procesa i da je, po mogućnosti, poveća. Obim zatečenih ugovora pre stečaja trebalo je da podigne ugovaranjem novih poslova, kako bi zadržao postojeće plate i broj zaposlenih. Time bi se održao i kapital poverilaca.

Međutim, niko ne zna tačno koliki su u ovom trenutku dugovi PZP-a, i prema kome.

-Vrednost dugova varira – kaže Dragan Dimitrijević, potpredsednik Nadzornog odbora „Putara Srbije“ – i ne možemo da u javnost izađemo sa pravom cifrom, jer smo zaduživani po raznim osnovama kod poslovnih banaka, na osnovu jemstva, menica, garancija… Pet „Nibensovih“ preduzeća za puteve – Beograd, Novi Sad, Kragujevac, Niš i Vranje, kumulativno duguju oko devet milijardi dinara. U kolopletu prebacivanja sredstava sa jednog računa na drugi, mi još uvek ne znamo koliko PZP Vranje duguje, i kome. Znamo samo da su najveći poverioci, sa oko 80 posto vlasništva kapitala, poslovne banke – AIK, Inteza, Rajfajzen i Uni-kredit.

TEŠKA MEHANIZACIJA

Sagovornici se ponovo osvrću na stečajnog upravnika, Branka Mitića.

-Izbacili smo ga iz njegovih prostorija – kaže Mitrović – a one podsećaju na kabinet kakvog predsednike neke velesile. On se, međutim, sutradan sasvim normalno vratio na posao, kao da ništa nije bilo. A pre njega, bilo je 416 stalno zaposlenih radnika, plus 20 na određeno. Sada je 297 radnika u PZP, uz pritisak stečajnog upravnika da taj broj bude smanjen do 200!

-Branku Mitiću – nadovezuje se Dimitrijević – posle 14 meseci je propao plan reorganizacije, Privredni sud u Leskovcu, koji ga je postavio, 17. maja je odbio plan, na koji način smo mi izgubili dragoceno vreme za procenu kapitala i prodaju firme, dok su s druge strane srodna preduzeća iz Niša i Kragujevca odradili procenu kapitala i uskoro oglašavaju prodaju.

-Stečajni upravnik – kaže Mitrović – jednostavno ne želi da radi u uslovima bankrota, ali neće ni da se povuče! Pa ne može preduzeće da napreduje sa „metlama i lopatama“, već sa strateškim poslovima, teškom mehanizacijom, asfaltiranjem… To su pravi putarski poslovi, a ne košenje trave oko puteva i čišćenje belih traka na njima, što mi trenutno radimo. -I ne samo to – kaže Dimitrijević – stečajni upravnik je u „Putevima Srbije“ otkazao poslove ugovorene još 1992. godine!

Nibensova preduzeća duguju devet milijardi: Dragan DimitrijevićE sada, kakve veze tu ima lokalna samouprava?

-Na sastanku sa Bojanom Veličkov i Bobanom Stankovićem – kaže Mitrović – tražili smo da kabinet gradonačelnika zakaže sastanak sa poveriocima, da iznesemo naše žalbe na rad stečajnog upravnika. Tako bi i poverioci imali jasniju sliku i uvid u poslovanje PZP u stečaju; ostalo je da Grad, ili njegova radna grupa, prouče naše zahteve, i u najkraćem roku nas obaveste šta su odlučili.

-Ono što su istakli – kaže Dimitrijević – da nije u njihovoj ingerenciji da vrše pritisak na pravosudne organe; ali, prihvatili su da organizuju sastanak sa poveriocima, da ih upoznaju sa pravim stanjem u PZP, a u čemu ćemo i mi učestvovati. Nadamo se da ćemo da uverimo većinu poverilaca da se slože sa smenom stečajnog upravnika, jer bi to bilo i u njihovom interesu, tako bi se sprečilo dalje obezvređivanje preduzeća. Poverioci, po zakonu, mogu da traže smenu stečajnog upravnika, ili da ubrza proces procene kapitala stečajnog dužnika, te da oglasi prodaju preduzeća kao pravnog lica u celini, a ne u delovima, te da se preduzeće proda, dok još ima šta za prodaju.

Bojani Veličkov, zamenici gradonačelnika, zapao je „vruć krompir“ u vidu pirea, PZP. Ona je glavni pregovarač sa štrajkačima. U mnogim aspektima se slažu, ali tu su i proceduralni problemi.

-S naše strane – kaže Bojana Veličkov – formirana je radna grupa koju sačinjavaju Boban Stanković, te gradski većnici za finansije i lokalnu samoupravu Dragan Spirić i Miloš Antanasijević, koji će ispitati finansijsko i pravno-imovinsko stanje u PZP-u. Znam da ljudi hoće da rade, ali su ovi aspekti u firmi potpuno nedefinisani. Biće tu i njihovi predstavnici, ali sam im predložila da preko sindikata angažuju pravnika i ekonomistu, da ne bi dolazilo do ovakvih nesporazuma. U toku je organizovanje sastanka sa poveriocima i stečajnim upravnikom, pa ponovo sa sindikatom.

(KOMPLETAN TEKST PROČITAJTE U ŠTAMPANOM IZDANjU)

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar