,
Digla se velika prašina posle ubistva u Kraljevu i smene komandanta Žandarmerije. Treba obići ovu jedinicu i razgovarati sa ljudma. Veljović, kao stari i prekaljeni policajac, hoće očima i ušima da osteti raspoloženje pripadnika ove elitne jedinice pre nego preduzme neke neophodne korake
Nije direktor srpske policije Milorad Veljović prošlog vikenda tek tako iznenada odlučio da poseti pripadnike Žandarmerije u Kopnenoj zoni bezbednosti na jugu Srbije. Nije, jer ga kalendar događaja demantuje, koliko god mu protokol posete i sve ono što je u bazama viđeno u subotu i nedelju, išlo na ruku. A, kalendar kaže:
Nedelja 14. jula: pripadnik kraljevačkog odreda Žandarmerije Aleksandar Krstić (33) osumnjičen je da je u selu Ratkovo kod Rekovca, najpre ubio, a potom spalio tela Srđana Tomića (27) i Aleksandra Nedeljkovića (29) obojica iz Jagodine. Javnos je sa gnušanjem osudila ovaj vandalski čin žandearma Krstića.
Utorak, 16. jul: direktor policije podnosi zahtev za smenu generala Bratislava Dikića, komandanta Žandarmerije jer je, kako je rekao, „to najmanje što se može preduzeti, kako se nešto slično nikada ne bi ponovilo“.
Sreda 17. jul: posle velikog pritiska javnosti ministar policije Ivica Dačić potpisao je rešenje o smeni komandanta Žandarmerije, generala Bratislava Dikića (43).
Petak, 19. jul: javnost je ponovo šokirana. Samo dva dana posle smene – do juče prvi čovek Žandarmerije, postavljen je, „prema njegovoj stručnoj spremi“, za pomoćnika direktora policije Milorada Veljovića.
Subota/nedelja 27/28. jul: direktor srpske policije Milorad Veljović sa najbližim saradnicima, obišao je više baza Žandarmerije u Kopnenoj zoni bezbednosti dugoj 402 kilometra.
Isuviše kratko vreme i previše događaja da bi sve bilo normalno i u skladu sa procedurom. A kada je Žandarmerija u pitanju, tim pre.
DA VIDI I DA ČUJE
Na odredište – u Bazi Žandarmerije Ristovac, vod pripremljen za doček direktora spreman je još u sedam časova. Tišinu subotnjeg jutra reme britke i glasne komande. Predaja raporta je ponovlja se deset puta. Novinari stižu pre osam časova, a neki minut kasnije i Milenko Božović, zamenik komandanta Žandarmerije. Zvuk helikoptera, koji dopire iz Vranja, najavljuje glavnog gosta. Neki minut kasnije, pred zgradu Žandarmerije stiže kolona crnih džipova. Iz jednog od njih izlazi, nasmejan, u raskopčanoj košulji i letnjim pantalonama, direktor policije Milorad Veljović. Sa njim njegovi najbliži saradnici – Branislav Mitrović, zemenik direktora policije, Rodoljub Milović, načelnik Uprave kriminalističke policije i
Mladen Kuribak, načelnik Uprave policije. Raport, pozdravi i odmah, sastanak sa komandantima Žandarmerije, koji traje oko jedan sat, naravno bez prisustva novinara.
-Digla se velika prašina posle ubistva u Kraljevu i smene komandanta Žandarmerije. Treba obići ovu jedinicu i razgovarati sa ljudma. Veljović, kao stari i prekaljeni policajac, hoće očima i ušima da osteti raspoloženje pripadnika ove elitne jedinice pre nego preduzme neke neophodne korake – komentariše beogradski kolega.
U 09,53 pokret. U koloni je dvadesetak policijskih vozila: Davidovac, Srpska Kuća, Bujanovac, Lučane, Končulj, integrisani prelaz na administrativnoj liniji sa Kosovom. Srbi s jedne, a Albanci s druge strane. Između njih 20 metara. Sve novo, uredno, sa savremenom opremom. Goste dočekuje Dragan Veličković, načelnik Policijske stanice u Bujanovcu.
-Ovo je jedan veoma frekventan i moderan prelaz, tehnički opremljen na visokom nivou. Ovuda godišnje u oba pravca prođe preko 200.000 vozila i pola miliona putnika. Ceo kompleks je pokriven kamerama, tako da i vi u Beogradu možete da pratite šta se ovde događa – saopštava Veličković.
U razgovoru sa direktorom Veljovićem on objašnjava da su kontakti sa drugom stranom redovni, da nema velikih problema, a posebno je istakao dobru saradnju sa pripadnicima Euleksa.
Posle kraćeg zadržavanja i razgledanja, gosti napuštaju Končulj. Preko Lučana, Bujanovca, Preševa i Trnave, stiže se u selo Miratovac, čijim obodom ide granica sa susednom Makedonijom. Pored policijskog punkta, goste dočekuje Avdi Bajrami, načelnik preševske Policijske stanice.
-Gospodine direktore, svi mi koji na ovom području brinemo o bezbednosti građana, zadovoljni smo stanjem na terenu. Poslovi se obavljaju profesionalno, u skladu sa propisima, nema incidenata, a stanje u policiji je na visokom nivou – raportira Bajrami.
On dodaje da policiju kojom on komanduje čini 60 odsto Albanaca, 30 odsto Srba i 10 odsto Roma i Goranaca. Veljović obilazi radne prostorije policije i na minut-dva, bez prisustva novinara, razgovara o pitanjima koja ga zanimaju o ovoj, po mnogo čemu specifičnoj sredini.
Treba podsetiti da policija u Miratovcu često ima velikih problema sa licima koja nelegalno prelaze graničnu liniju, a poslednjih godina posebno sa azilantima i trgovcima belim robljem.
Mada protokolom nije planirano, Veljović prihvata inicijativu novinara da tu u Miratovcu saopšti neke utiske o poseti i da odgovori na njihova pitanja.
-Žandarmerija je jedinica koja je potrebna državi i građanima. Ovde u Kopnenoj zoni bezbednosti, ona ima zadatak da pomogne građanima, da ih zaštiti isto onako kao što štitimo građane u Užicu, Subotici ili Zaječaru – kaže direktor policije.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.