Osvajanje slobode



Povodom obeležavanja 135 godina od oslobođenja Vranja od Turaka, istorijski arhiv „31. januar“ Vranje organizovao je izložbu fotografija iz srpsko-turskih ratova (1876-1878). Izložba je otvorena 29. januara u Galeriji Narodnog muzeja u Vranju, kada su prof. dr Ema Miljković, prof. dr Božica Mladenović i prof. dr Aleksandar Rastović održali predavanje o događajima tokom ovih ratova.

Na izložbi se mogu videti mape iz perioda ratova, fotografije vojnika i oficira, ilustracije borbi kao i originalna dokumentarna građa.



Oslobođenje celokupnog srpskog naroda od turske vladavine i prisjedinjenje srpskoj državi bio je glavni cilj Kneževine Srbije u drugoj polovini 19. veka. U Prvi srpsko-turski rat 1876. godine Srbija je ušla vojno i materijalno nedovoljno spremna, sa oficirskim kadrom koji je brojao oko 460 ljudi. Kao veliki slavenofili, da bi ratovali protiv Osmanlijske imperije, u Srbiju je došlo oko 2.500 ruskih dobrovoljaca, među kojima je bilo 700 oficira. Zvanični protokol o miru između Srbije i Turske potpisan je 28. februara 1877. godine na bazi status kvo, bez promene granica. Drugi srpsko-turski rat Srbija je dočekala vojno spremnija. Za opremanje vojske dobila je novčanu pomoć od Rusije u visini od milion rubalja.

Srbija je nakon završetka rata dobila nezavisnost i teritorijalno proširenje za četiri okruga: niški, pirotski, toplički i vranjski. Najsudbonosnija odluka Berlinskog kongresa je i odobrenje Austrougarskoj da okupira Bosnu i Hercegovinu, što je bacilo senku na postignute vojne i diplomatske uspehe srpske države. I pored toga Kneževina Srbija je iz ovog rata izašla sa velikim pobedama. Dobila je teritorijalno proširenje i uvrstila se u red slobodnih evropskih zemalja.

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar