Prosečna vranjska porodica, koja živi u stanu od 50 kvadrata i ima jedno dete, za grejanje, vodu, iznošenje smeđa i vrtić moraće mesečno da izdvoji 10.000 dinara
Od 1. marta ćemo skuplje plaćati grejanje stanova, vodu, kanalizaciju i boravak dece u Predškolskoj ustanovi. Na poslednjoj sednici Gradskog veća data je saglasnost da voda poskupi 16,6 odsto, grejanje stanova 20 a boravak dece u vrtićima 30 odsto. Nova cena za iznošenje smeća nije odobrena, a sadašnja će, po svemu sudeći, važiti do jula ove godine.
Uvek, u ovakvim situacijama, postavlja se staro pitanje: u kojoj meri će zaposleni u javnim preduzećima “Vodovod” i “Novi dom” i Javnoj ustanovi “Naše dete” da trljaju ruke, a koliko će novi nameti da isprazne džepove građana?
CENE SU REALNE
Prosečna vranjska porodica potroši mesečno oko 15 metara kubnih vode, pa će po tom osnovu plaćati 849 dinara. Grejanje prosečne stambene površine od 50 metara kvadratnih sada će koštati 4.827 dinara. Napokon, porodicu koja ima dete u vrtiću, to “zadovoljstvo” će od 1. marta koštati 3.900 dinara za celodnevni, odnosno 1.133 dinara za poludnevni boravak. Dakle, prosečna vranjska porodica, sa jednim detetom u vrtiću, će za ova tri izdatka plaćati 9.576 dinara, plus za iznošenje smeća oko preko 500 dinara. Uzgred, prosečna decembarska plata u Vranju iznosila je 34.775 dinara.
Branimir Stojančić, portparol Gradskog veća smatra das u nove cene u skladu sa socijalnim položajem građana:
-Mi smo do detalja analizirali zahteve za nove cene “Vodovoda”, “Novog doma” i Predškolske ustanove “Naše dete”. Mislim da smo cene koje smo odobrili, jako dobro odmerili u odnosu na socijalni status građana Vranja. Takođe smo se rukovodili upoređivanjem sa cenama istih usluga u nekim gradovima u Srbiji, – kaže za Vranjske Stojančić.
Odobrene cene u sličaju “Vodovoda” on opravdava ugovorom sa nemačkom razvojnom bankom KFW, kod “Novog doma” uredbom Vlade Srbije u kojoj je još bilo “lufta”, a kod Predškolske ustanove činjenicom da ona odavno nije povećavala cene, a das u troškovi boravka dece značajno porasli. On navodi i da su u toj ustanovi posebno sagledana deca samohranih roditelja, hraniteljskih porodica i porodica koje su koriosnici materijalnog obezbeđenja, tako da nije mali broj onih čija deca besplatno koriste boravak u vrtićima.
Direktor JP „Vodovod“ Krsta Janjić kaže da su u tom preduzeću na ovakav potez bili primorani i da je povećanje od 16,6 odsto rezultat brojnih parametara koje je bilo nužno primeniti.
-Pored onih uobičajenih troškova „proizviodnje“, morali smo da poštujemo i ugovor koji je grad potpisao sa nemačkom razvojnom bankom od koje smo dobili velika finansijska sredstva za izgradnju Fabrike za prečišćavanje fekalnih voda i rekonstrukciju vodovodne mreže u Vranju i Vranjskoj Banji – ističe Janjić.
On objašnjava da će se deo sredstava koja dođu kao kredit vraćati iz cene vode, a da će ogromnih 16,5 miliona evra stići gratis, što se, kako on kaže, „nije dogodilo od rata na ovamo“. Tim sredstvima će i grad i ovo preduzeće rešiti svoje velike probleme.
JAGODA NA KOLEGIJUMU
JP “Novi dom” danas u Vranju greje 1.182 stana čija je ukupna površina 66.655 metara kvadratnih i opslužuje 216 pravnih lica čiji objekti raspolažu površinom od 49.145 kvadrata.
Direktor preduzeća Živko Stamenković objašnjava da su uredbom Vlade Srbije određene najvše i najniže cene za fizička lica. Za mazut najniža cena može biti 83,55 dinara, a najveća 113,35 dinara.
-Ovde imamo jedan paradoks. Na osnovu ove uredbe mi smo bili prinuđeni da cenu grejanja za poslovni prostor smanjima sa 204,9 na 184,81 dinar. Šta da se radi, propisi su propisi – kaže direktor Stamenković.
– Upravni odbor odlučio je da se finansijski stimulišu uredne platiše, odnosno korisnici grejanja koji na vreme (do kraja meseca) izmiruju svoje obaveze. Njima se u ovom slučaju odobrava popust od odsto na ukupnu cenu. Ipak, naplata potraživanja je u “Novom domu” uvek bila bolno pitanje. Trenutno nam fizička lica duguju blizu 25 miliona, a pravna 75 miliona dinara. To pitanje moramo zaoštriti, imamo li u vidu da se mazut nabavlja uz obavezan avans – podseća direktor i kaže da je trenutno stanje zaliha mazuta dovoljno za oko 15 dana.
Iz Predškolske nismo uspeli da dođemo do bilo kakve informacije. Direktorka Jagoda Djorđević je za “Vranjske” u utorak (prekjuče) od dolaska na posao pa do 15 časova(!) imala kolegijum. Bar tako su trvdile dve gospođe koje su se javile na više telefonskih poziva.
(KOMPLETAN TEKST PROČITAJTE U ŠTAMPANOM IZDANjU)
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.