Građani plaćaju, URS profitira



Iako političari poručuju da će se preduzeće „Slobodna zona“ u osnivanju izdržavati iz budžeta države, od donacija i iz vlastitih prihoda, a samo delom iz budžeta grada, opozicija i dobar deo javnosti smatraju da je reč o novoj partizaciji iza koje stoji URS, stranka koja godinama prednjači u zapošljavanju partijskih kadrova u Vranju



 

Posle sednice Gradskog veća (GV) prošlog petka, gradska vlast pompezno je objavila kako je konačno kucnuo čas da Vranje, preko Pivrednog društva „Slobodna zona“ u osnivanju (na tome radi specijalna radna grupa), načini prve konkretne i institucionalne korake ka širenju i industrijskom razviju po svom obodu. S tim u vezi, logično je da na čelo nove firme dođe ekspert, pa će tako direktor nove firme biti Ivan STOJKOVIĆ, kadar URS, trenutno načelnik Zavoda za informacioni sistem pri Gradskoj upravi. Da je njegovo novo nameštenje gotova stvar potvrđuje portparol GV i gradski ministar za socijalna pitanja Branimir STOJANČIĆ.

PROFIL
Ivan STOJKOVIĆ, načelnik Zavoda za infomacioni sistem u Gradskoj upravi, do zvaničnog izbora na funkciju direktora „Slobodne zone“ nije želeo da daje izjave u vezi sa svojim planovima i namerama. Stojković je rođeni Vranjanac (1973. godište). Završio je Elektronski fakultet u Nišu sa zvanjem diplomirani inžinjer elektrotehnike. Pre dolaska u Gradsku upravu radio je u Zavodu za javno zdravlje kao projektant informacionog sistema i u MUP kao samostalni sistem-specijalista. Kao menadžer ili zamenik menadžera učestvovao je u brojnim projektima koje je implementirao Grad Vranje uz finansijsku podršku EU i USAID. Član je URS.

– Stojković je postavljen za direktora do osnivanja privrednog društva, dok se ne reše neka administartivna pitanja koje prethode zvaničnom osnivanju „Slobodne zone“ – otkriva Stojančić.

Osnivanje Privrednog društva „Slobodna zona“ (za potez koji se danas naziva Industrijska zona Bunuševac) potpuno je bespotrebno i predstavlja obično bacanje para – mišljenja je Igor ANDONOV, aktuelni potpredsednik opozicionog DS, do letos zamenik gradonačelnika Vranja.

– Reč je o poslovima – obrazlaže svoj stav Andonov – koje mogu da završe postojeće službe Gradske uprave koja daje dozvole i pruža svu drugu pomoć i logistiku investitorima. Zašto se formira novo preduzeće i ulazi dodatne troškove za budžet, meni nije jasno. Podsećam da, pored gradskih službi, pri lokalnoj samoupravi već imamo Kancelariju za lokalni ekonomski razvoj, Sekretarijat za imovinsko-pravne poslove koji rade upravo one poslove zbog kojih bi sada da formiraju novu firmu.

Formiranje novog preduzeća odobrilo je Gradsko veće na svojoj poslednjoj sednici 25. Januara. Većinu aktivnosti na lokalu u vezi sa formiranjem „Slobodne zone“ vodi potpredsednik vranjskog URS i pomoćnik gradonačelnika Dragan Janjić. On, priča se, nije zainteresovan da lično sedne u fotelju, ali se cela logistika priprema za kadrove URS, od rukovodeće pozicije, do udomljavanja onih kojima stranka dosad nije stigla da se oduži, a doneli su joj mnogo glasova na izborima.

Ništa novo kada je u pitanju Bunuševac. Na pomen tog zemljišta već sedam, osam godina obavezno se govori o političkim zaslugama. Kada je nedavno boravila u Vranju, Kalanovićka je bukvalno zahtevala od Vranjanaca da se u slučaju „Bunuševca“ primeni sistem gazdovanja zemljištem preko tzv. „slobodne zone“, odnosno formiranja preduzeća – privrednog društva. Lokalni URS-ovci su slušali i smeškali se.

Ipak, član GV za privredu Goran DjORDjEVIĆ kaže da je najmanje bitno ko će kratkoročno politički profitirati jer grad formira privredno društvo za neke buduće generacije, sa namerom da firma traje i bude važna karika lokalnog privrednog razvoja. Firma će imati dvostruki sistem upravljanja – skupštinu (ili upravni odbor) od sedam članova i tročlani nadzorni  odbor. Preko njih će vladajuća koalicija imati punu kontrolu nad poslovanjem „Slobodne zone“, tako da rukovodilac neće moći da radi baš šta hoće. Privredno društvo dobiće gradsko zemljište u Bunuševcu samo na upravljanje – uređenje, izgradnju infrastrukture, optičkih kablova za internet.

– Što je najvažnije – naglašava Djorđević – procenjeno je posle razgovora sa Kalanovićkom da bi visina investicija preko države i iz donacija u naredne četiri godine mogla biti oko pet miliona evra.

Prema Djorđevićevim rečima, računica je prosta.

– „Slobodnoj zoni“ kao grad poveravamo na upravljanje zemljište, sirovi kapital koji sada vredi oko dva miliona evra. Cilj je da stvorimo uslove za dolazak investitora. – navodi Djorđević.

Bez direktne i konkretne koristi od ovog preduzeća, građani će i dalje sumnjati u priče o poštenim namerama vlasti, poučeni iskustvom iz prethodnih godina kada ovde nije došao gotovo nijedan krupniji investitor u proizvodnji. Ako to može da promeni osnivanje novog privrednog društva, onda će narod to pozdraviti. U suprotnom, profitiraće URS koji je došao na gotovo, zapošljavanjem ljudi i uvećavanjem glasačkog tela. Što im neće teško pasti. Već su pokazali da ih nije mnogo briga što nema skijaša na Besnoj kobili, što nema zavoja ili lekova u bolnici.

(KOMPLETAN TEKST PROČITAJTE U ŠTAMPANIM IZDANjU)

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar