Spomenik u najlonu, narod na ulici



Iz korpe u kamion bez registracije

U 7 i 20 poslednje vozilo Žandarmerije napušta trg. Na mestu spomen-ploče Albanci polažu cveće



 

Iz korpe u kamion bez registracijeNovine, televizije i portali ne prestaju da se bave rečju i slikom sa Trga boraca OVPMB na kome je mermerna statua sa 27 imena nastradalih Albanaca sa juga Srbije i Kosova. Te subote, 19. januara popodne u Preševu je temperatura poprilično ispod nule.

Iznenada, u večernjim satima počeli su da „histerišu“ mobilni telefoni. Redakcije zovu svoje  dopisnike na jugu, izdaju im naloge i uputstva. Novinari se dogovaraju izmedju sebe, šalju se SMS poruke, „temperatura“ raste. U medijskom prostoru osnovna dilema glasi: spomenik u Preševu se ruši ili ne? Ako se ruši, kada? Možda do ponoći? Ili, kada Preševljani utonu u san? Možda u ranim jutarnjim satima? Niko nema pouzdanu informaciju!

23,00: Okupljanje novinara uveliko traje. Hladno je. Kako posle ponoći u gradu ne radi ni jedan kafić ili restoran, za mesto okupljanja odabrali smo zavetrinu u ulici koja sa Trga boraca OVPMB, pored kafića „Centrum“, vodi ka severnom delu grada. Baš tu, ispred prostorija Partije za demokratsko delovanje (PDD) Rize Halimija. Od tog mesta spomenik je udaljen manje od 100 metara. Tu su Tanjug, RTS, Večernje novosti, Informer, Presheva.com i RTV Preševo. U privatnom hotelu kod Pošte odsele su ekipe TV B92, Prve TV, Bete, BBC, Al Džazire. Ekipa beogradskog Blica i u vranjskom „Papilonu“.

24,00: Kakva „slučajnost“ tačno u ponoć: u ulicu u kojoj se okupljamo stižu četiri policajca i raspoređuju se s desne strane trga od zgrade gde su RTV Aldi, salon nameštaja i džamija. Njihov pretpostavljeni – mladi Albanac, dolazi nekoliko minuta kasnije i obraća nam se krajnje ljubazno i profesionalno. Obećao je da će nam te noći biti omogućeno da posao obavimo bez ikakvih problema. To je bio prvi nagoveštaj neke nove situacije. Nekoliko minuta kasnije, usledila je i druga „najava“.

– Prijatelj mi je večeras otputovao u Beograd. Kaže da je iza Niša susreo kolonu od oko 40 oklopnih vozila. Evo fotografija koje mi je poslao pre pola sata – priča i pokazuje Driton Salihu, urednik najčitanijeg albanskog portala na jugu Srbije Presheva.com.

01,00: Vreme kao da stoji. Dosadu lečimo mobilnim telefonima, igricama, vicevima. Nekoliko novinara odlazi do spomenika da ga fotografišu. Možda će to  biti poslednji put? Vraćaju se sa vestima da su i sa suprotne strane trga raspoređeni policajci.

02,00: Trgom prodje tek po neko vozilo ili prolaznik. I dalje se dosađujemo. Deo naše ekipe odlazi na granični prelaz Preševo da se osveži.

03,30: Tišina. Hladno je. Novinari koji su rezervisali smeštaj u hotelu napuštaju trg ubeđeni da je vreme za eventualnu akciju isteklo. Drugi deo se prebacuje na onaj deo trga ispred džamije. Jedni su u kolima, drugi na ulici, cupkaju s noge na nogu. Baš tada na trg stiže ekipa Rojtersa.

– Više nemam nikakvu dilema sa spomenikom. Ovi iz Rojtersa na svaki veliki i važan događaj stižu na vreme. U ovakvim situacijama oni uvek imaju „protokol“ događaja. Oni će svetu prvi poslati sliku iz Preševa – kaže Samir Delić, fotoreporter Tanjuga.

Nas nekoliko upornih novinara, snimatelja i fotoreportera ostajemo na trgu – mi, policajci i psi lutalice.

04,59: Iznenada, jutarnju tišinu narušava buka vozila koja se čuje iz pravca pijace. Evo ih! Ulicom maršala Tita dolazi pet džipova Žandarmerije. Snimatelji i fotoreporteri se uskomešaše. Poslednji džip u koloni je poluotvoren, tako da se lepo vide šestorica maskiranih i naoružanih na gotovs. Moćne mašine projuriše Trgom boraca OVPMB pored spomenika i nastaviše pored džamije jednosmernom ulicom. Izvidnica, test ili nešto treće? Samo što zamakoše iza krivine, u rukama novinara proradiše mobilni telefoni: hitno se zovu i obaveštavaju kolege koje spavaju.

05,02: Scena se ponavlja. Sada je u koloni šest vozila. U razmaku od po desetak metara, dođoše iz istog pravca i projuriše trgom. Medju novinarima, snimateljima i fotoreporterima, a ima nas petnaestak, najrazličitiji komentari. Situacija postaje uzbudljiva.

05,06: Namerno ili slučajno, na trgu se ugasiše svetla. Prostor izmešu zgrade opštine, banke, suda i džamije, potonu u mrak. Snimatelji gunđaju, ali iz torbi vade svoju rasvetu.

05,10: Ponavljaju se scene sa vozilima. Tamno zeleni i crni džipovi na isti način kao i prethodni, dva puta projuriše trgom. Preševo spava. Svetla na prozorima ne reaguju. Onda novi period duge i dosadne tišine koju je u jednom trenutku prekinuo glas hodže sa minareta džamije.

– Nema smisla. Ovi zaboraviše na nas – komentariše jedan od kolega.

06,37: „Operacija spomenik“ definitivno počinje? Na trg pristižu prva vozile iz kolone kojoj se ne vidi kraj. Iz njih, kao na filmu, hitro iskaču naoružani pripadnici Žandarmerije. Za minut trg je blokiran sa preko stotinu ljudi maskiranih u crno.

06,38: Iz jednog vozila izlaze komandant Žandarmerije Bratislav Dikić, načelnik policijske uprave u Vranju Slađan Velinović i komandir Policijske stanice u Preševu Avdi Bajrami, svi sa svojim najbližim saradnicima.

06,39: Spomenik se prekriva plastičnim džakom i veže debelim platnenim kaišima. Potom prilazi bager utovarivač, za čiju korpu se vezuju kaiši. Novinare niko ne ometa u poslu – tu su na tri do pet metara.

06,51: Upakovan i vezan, spomenik više nije na zemlji. Bager se okreće i polazi prema ulici gde ga čeka teretni kamion „volvo“ zelene boje, bez registarskih oznaka. Počinje utovar. Sa druge strane kamiona operaciju potpomaže drugi utovarivač. Narednog minuta, sa mesta gde je bio spomenik uklonjeni su i namanji tragovi betona. Ostala je kocka na kojoj skoro da se ne primećuje gde je spomnik bio.

Utovar traje. Posao verovatno obavljaju iskusni građevinari koji su znali šta ih ovde čeka. Na prozorima okolnih zgrada ne vidi se niko.

07,16: Spomenik je neoštećen u kamionu. Vozilo kreće u pratnji dva buldožera. Za njima kolona od preko 20 vozila. Svi pripadnici Žandarmerije sa trga ukcali su se za manje od dva minuta.

07,20: Poslednje vozilo napušta trg. Na njemu ostaju samo novinari.

EPILOG: Nešto posle osam u zgradu opštine dolazi predsednik Ragmi Mustafa. U narednih pola sata stigli su svi lideri albanskih partija sa saradnicima. Započeli su razgovore koji su traju do 12,00 časova. Onda se obraćaju medijima, osuđuju ovaj „vandalski„ postupak i najgoru manifestaciju sile srpskih vlasti“. Za sledeći dan (ponedeljak) zakazali su protestni miting na kome će saopštiti svoje stavove o novonastaloj situaciji i uputiti poruke domaćoj i međunarodnoj javnosti. Tog popodneva u Preševo je doputovao i ambasador Albanije u Beogradu, Špetim Čauši.

Mesto gde je bio spomenik pripadnici Udruženja veterana OVPMB ogradili su crvenim trakama i položili cveće. Nakon toga više građana je došlo da upali sveće „svojim herojima“.

U utorak je održan protestni miting. Okupljenim građanima (policija kaže da ih je bilo oko 3.000) pročitana je Deklaracija u deset tačaka čiji su osnovni zahtevi vraćanje spomenika u centar grada, stopiranje izgradnje onog posvećenog Žandarmeriji u Lučanu, ublažavanje beogradske retorike prema Albancima, da sudske postupke kako bi se pronašli krivci za desetak ubistava i kidnapovanja albanskih civila od 1999. pa naovamo, ali i bolji položaj Albanaca uz posredovanje međunarodne zajednice.  Niko od političkih lidera nije se obratio građanima. Sve je završeno za oko 30 minuta. Naš izvor kaže da su se lideri žestoko posvađali i da nisu mogli da se usaglase oko osnovnih pitanja novonastale situacije.

– U novonastaloj situaciji nismo se dogovorili oko ključnih stvari. To nije dobro za Albance, ali šta da radimo. Videćemo narednih dana koje poteze treba da preduzmemo – kaže jedan od njih.

REAKCIJE
Riza Halimi, narodni poslanik: U razrešenju novonastale teške situacije, politički predstavnici Albanaca i Vlade u Beogradu, moraju poći od samog početka. U tom dijalogu sa najvišim predstavnicima vlasti mora se poći od činjenice da su Albancima Preševske doline ugroženi neka osnovna individualna i kolektivna prava i slobode.
Ragmi Mustafa, predsednik opštine Preševo: Dijalog je jedini put koji vodi ka izlasku iz ove situacije. Zato se on mora nastaviti. U ovom trenutku dijalog Albanaca Preševske doline podržavaju predstavnici međunarodne uzajednice, pre svih šef Misije Evropske unije Vensan Dežer i više ambasadora zemalja zapadne Evrope i SAD. Nas posebno hrabri činjenica što je OEBS preuzeo obavezu da posreduje u tim novim razgovorima čime će se značajno olakšati posao pregovaračkim timovima u Briselu.
Skender Destani, zamenik predsednika opštine: Želim prvo da kažem da Albanci Preševske doline ničim nisu zaslužili ovo što im je uradjeno. Zato je u ovom trenutku dijalog preko potreban. Ovakav put rešavanja problema pozdraviće i institucije u Briselu, Prištini i Beogradu.
Galip Bećiri, predsednik Nacionalnog saveta Albanaca: U ovom trenutku, bez obzira na različite stavove lidera albanskih političkih partija, što je sasvim normalno imajući u vidu karakter problema, dijalog sa Beogradom se mora nastaviti. Legalno izabrani predstavnici Albanaca Preševske doline i predstavnici Vlade Srbije sada moraju sesti jedni naspram drugih.
Belgzim Kamberi, predsednik Odbora za ljudska prava: Mi smatramo da je Vlada Srbije ovim postupkom ponizila Albance i udaljila nas od države u kojoj živimo. Zato smatram da politički predstavnici Albanaca sada najpre treba da zamrznu sve odnose sa Beogradom. Ne može se sada naprečac započeti dijalog kao da se ništa nije dogodilo. U nekom budućem dijalogu Beograd ima težak zadatak da povrati poverenje Albanaca u državu i njene institucije.

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar