Sedi, dovoljan dva



, Komisija je nelegalna: Pešić

Učenik A.A. iz mog odeljenja je školsku 2010/11. završio sa dve nedovoljne ocene, iz psihologije i vladanja. Međutim, na scenu je tada stupio direktor Dragan Ilić – tvrdi profesor Tomislav Pešić



 

U vranjskoj Gimnaziji svakakva su čuda moguća, pa čak i da se učenik, iako je ponavljao drugi razred, uredno septembra pojavi u trećem. Tomislav Pešić, gimnazijski profesor sa iskustvom dužim od tri decenije, tvrdi da se ovo desilo prošle školske godine upravo u razredu kome je bio razredni starešina i da je čitav slučaj došao do policije i pravosuđa (vidi okvir).

SVEDOČANSTVO

Pešić dodaje da do sada nije hteo da ovu bruku iznosi u javnost jer je očekivao da će se problem rešiti u okviru prosvetnih institucija, ali kako na njegove žalbe i pisma niko nije reagovao, odlučio je da o svemu javno progovori, naravno uz odgovarajuću dokaznu argumentaciju.

– Učenik A.A. iz mog odeljenja je školsku 2010/11. završio sa dve nedovoljne ocene, iz psihologije i vladanja. Nastavničko veće mu ih nije popravilo što automatski znači da učenik mora da ponavlja razred. Ja sam, kao razredni starešina, napisao i potpisao njegovo svedočanstvo 31. avgusta 2011, ali direktor Dragan Ilić nije želeo da ga potpiše i overi pečatom – objašnjava Pešić, inače regionalni lider Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije.

Komisija je nelegalna: PešićA.A. je, dodaje on, sin izvesnog policijskog inspektora pa je Ilić po svaku cenu želeo da „pomogne“ dečaku. U tu svrhu je jula 2011, dakle tokom letnjeg raspusta, na osnovu primedbe roditelja Gimnaziji i gradskoj Prosvetnoj inspekciji, formirao posebnu komisiju koja će ispitati dečaka iz psihologije i fizičkog faspitanja, predmeta iz kojeg mu je razredni Pešić zaključio dvojku:

– Ilić je to učinio nezakonito, mimo člana 110 (stavovi 2,3 i 7) Zakona o osnovama sistema obrazovanja, koji u takvim slučajevima predviđa obaveznu konsultaciju razrednog starešine i psihološko-pedagošle službe, kako bi se utvrdilo da li je tokom školske godine učenik adekvatno ocenjivan. Iako u našoj školi ima dovoljno stručnih ljudi, Ilić je komisiju formirao od profesora iz drugih škola. Međutim, da se sve ovo desilo saznao sam tek na početku nove školske godine.  – objašnjava Pešić.

Ovaj profesor kaže kako direktor često „obara“ ocene mimo nastavničkog veća, kao u slučaju A.A., zbog čega mnogi profesori negoduju:

– Ovaj učenik je koleginici Ljiljani Simonović, profesorki psihologije koja mu je zaključila jedinicu, kada ga je ova terala da popravi ocenu, otvoreno rekao kako neće da odgovara jer će predmet da polaže pred komisijom. Koleginica je to iznela na nastavničkom veću i tražila da se svi mi izjasnimo o njenom radu i načinu ocenjivanja i ispitivanja, što smo i učinili, naravno pozitivno – kaže Pešić.

(KOMPLETAN TEKST PROČITAJTE U ŠTAMPANOM IZDANjU)

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar