Međunarodni žiri je tekst o finansiranju manifestacije Dani Vranja svrstao ispred ostalih radova pristiglih iz država čitavog Balkana
Nagradu koja je prvi put dodeljena za analitičko i istrarživačko novinarstvo u oblasti kulture na Balkanu – Culture Watch, osvojila je naša novinarka Valentina Milenković.
Nagradu su ustanovili Balkanska regionalna istraživačka mreža BIRN i Portal za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, a svečano je dodeljena na regionalnoj konferenciji «Balkanske kulturne politike – Šta (da) se radi» 28. novembra u beogradskom Domu omladine.
Na završnom događaju trogodišnjeg projekta «Balkanska inicijativa za kulturnu saradnju, razmenu i razvoj» (Balkan Initiative for Cultural Cooperation, Exchange and Development – BICCED), koji je realizovan uz podršku Švajcarskog programa za kulturu na Zapadnom Balkanu (SCP), okupilo se više od sto predstavnika kulturnih institucija, organizacija i medija iz zemalja zapadnog Balkana.
Žiri sastavljen od šest eksperata u oblasti kulture, ali i međunarodno nagrađivanih novinara, prvu nagradu u visini 2.000 CHF jednoglasno je dodelio koleginici Milenković za složen istraživački tekst – Pare na lepe oči (koji je, po propozicijama, zajedno sa svim pratećim materijalom, prezentovan na engleskom jeziku kao – How much does it cost when the government entertains the people). Tekst, originalno objavljen u našem izdanju broj 772, bavi se finansiranjem Dana Vranja 2005-2007, činjenicom da građani nikada nisu saznali kako je potrošen njihov novac odnosno, koliko je tačno plaćeno više od trideset «zvezda» tokom tri godine trajanja ove estradne priredbe i nepostojanjem jedinstvenog finansijskog izveštaja iako se radi se o minimum 8,26 miliona dinara, od čega ugovori pokrivaju svega 46,5 hiljada.
– Najstrašnije je to što ni posle pet godina nema nikakve reakcije nadležnih institucija, policije ni tužilaštva, iako je čovek, koji je «alfa i omega» ove estradne priredbe, nakon poraza na izborima samo promenio stranku pa, od okorelog radikala postao naprednjak evropejac i ponovo dobio legitimitet da, sada kao većnik za kulturu i informisanje u novoj lokalnoj vlasti, nastavi da radi isti posao! Simptomatično je i to što se, preko istih javnih ustanova i na isti način ponovo vrše transferi netransparentnog novca – kazala je na ceremoniji uručenja nagrade Milenkovićeva.
NAGRADjENI
Druga nagrada dodeljena je Gordani Popović iz dnevnog lista «Politika» za članak – Srbija i EU – kultura i kandidatura, treća je otišla u Prištinu novinaru Vuljnetu Krasnićiju iz dnevnih novina «Koha Ditore» za članak – Vlasti rizikuju da izgube kosovske glinene figure, a četvrta bosanskom novinaru Irfanu Hošiću za tekst – Odlasci kao pravilo, koji je objavljen u nedeljniku «Dani».
Ona je tom prilikom dodala i da joj je u trinaestogodišnjoj novinarskoj karijeri ovo prvo značajnije priznanje, ali i da joj je veoma važno jer stiže u posebnom trenutku.
– Novinari koji se bave istraživačkim novinarstvom u unutrašnjosti rade pod izuzetno teškim materijalnim i svim drugim okolnostima, svakodnevno se susrećući sa tužbama, pretnjama, podmetanjima, ucenama i uvredama svih «kalibara». Ali, priznanja koja redakcija «Vranjskih», koja će uskoro proslaviti svoj osamnaesti rođendan, dobija od respektabilnih organizacija i institucija za svoj rad iz godine u godinu, dokaz su da smo na ispravnom putu – poručila je dobitnica.
Regionalna direktorka BIRN Gordana Igrić istakla je na kraju konferencije da će ova nagrada nastaviti da se dodeljuje i narednih godina kao rezultat povećanja interesovanja javnosti za kulturne politike u regionu, koje su važne i kao odraz nacionalnih ideniteta, ali i demokratskog kapaciteta i finansijske moći zemalja zapadnog Balkana.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.