Bivši predsednik opštinske vlade, još pod utiskom ruske topline, nema dilemu kada se govori o položaju Vranja u kontekstu Istoka i Zapada. Zna se, objašnjava on, ko nam je prijatelj a ko dušmanin: Kako da budemo prijatelji sa onima koji su nas bombardovali?
Božidar Boža ILIĆ, predsednik vranjskog SUBNOR-a, dve nedelje posle posete Krasnodarskom kraju i dalje je pun neke ruske topline.
Otkud Boža Ilić u dalekoj ali prijateljskoj Rusiji?
– Po pozivu koji je, preko ruske ambasade, stigao u SUBNOR. Bila je to uzvratna poseta – objašnjava nekdašnji šef opštinske vlade i funkcioner Socijalističke partije Srbije (SPS).
SEMENSKA ROBA
Ilić i gradonačelnik Zoran ANTIĆ od 18. do 20. oktobra boravili su u ovom 2.068
kilometara vazdušnom linijom dalekom delu Ruske Federacije, smeštenom na obalama Azovskog i Crnog mora, u organizaciji Ambasade Rusije u Beogradu. U Predkavkazju, odnosno Krasnodaru, centru oblasti udaljenom od prestone Moskve oko 1.500 kilometara, Ilić i Antić bili su gosti na proslavi Dana Kubanskih Kozaka, a potpisan je i dokument o bratimljenju. Ovo je inicijalna vest i mesto za malu digresiju: Kubanski Kozaci nisu poreklom sa egzotične Kube, već sa reke Kuban.
Gradonačelnik nam je u kratkoj telefonskoj izjavi rekao da su u Krasnodaru napravljeni ozbiljni poslovni dogovori čija će realizacija ići preko ruske ambasade.
Ali, da se pozabavimo drugim putnikom.
SUBNOR je, za mlađe čitaoce, Savez udruženja boraca Narodnooslobodilačkog rata, onog 1941, a Ilić je rođen neposredno pre toga, tridesetih godina prošlog veka.
Setićemo se da je delegacija Kozačke Kubanske vojske, u kojoj su bili i predstavnici Ministarstva inostranih poslova Ruske Federacije i ambasade Rusije, juna ove godine posetila Vranje kada je, na čelu sa prvim zamenikom atamana Nikolajem Pervovim, obišla „ruski put“ od Vranja prema Krivoj Feji, koji su izgradili ruski Kozaci dvadesetih godina prošlog veka i spomenike dvojici kozaka koji su sahranjeni kod manastira Sveti Prohor Pčinjski. Što reče Ilić, Kubanski Kozaci su veliki vernici, pa je poseta episkopu Pahomiju bila podrazumevajući deo protokola. Inače, oko 3.000 Kozaka, ili divizija kako kaže Ilić, je bežeći od Oktobarske revolucije utočište pronašlo u Vranju i okolini. Posle Drugog rata gotovo svi oni odselili su se dalje, na zapad i u Ameriku.
Tako je bilo nekada, a sad je došlo vreme da se uspostave nove veze.
Ilić objašnjava da je Krasnodarski kraj „žitnica Rusije“, ali da ima i razvijenu metalsku industriju. Naravno, saradnja u oblasti kulture i sporta, kao i svakovrsna razmena se podrazumevaju.
– Tamo su zainteresovani za uvoz semenske robe iz Srbije i mi ćemo im pomoći da stupe u kontakt sa firmama koje proizvode tu robu – kaže Ilić.
Ali, posebno naglašava Ilić, nije sve u parama i surovom kapitalizmu.
– Dočekani smo ljubazno, kao pravi prijatelji. Kozaci su nam zahvalni što se staramo o njihovim spomenicima ovde na jugu Srbije, u čijem je obnavljanju učestvovao i SUBNOR.
(KOMPLETAN TEKST PROČITAJTE U ŠTAMPANOM IZDANjU)
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.