,
,
,
Osim toga, DS će od socijalista tražiti da im ustupi Vodovod ili Komrad, a zauzvrat su spremni da se odreknu nekih, kako kažu manje važnih, ustanova i firmi
Socijalistička partija Srbije (SPS) i Demokratska stranka (DS) započeli su, posle miga iz Beograda, početkom ove nedelje pregovore o raspodeli lokalne vlasti. Prema najavama koje dolaze iz stranačkih tabora, u narednih desetak dana biće poznata imena kandidata za članove Gradskog veća, kao i direktora javnih preduzeća, ustanova i funkcionera gradske uprave. Ono što je sada izvesno je to da će, prema tvrdnjama naših sagovornika iz obe grupacije, doći do značajnih kadrovskih promena i rokada u odnosu na trenutno stanje. Sigurno je i da će veći deo kolača pripasti socijalistima, 60:40 u odnosu na demokrate, shodno rezultatima izbora 6. maja (u parlamentu sa 65 mesta SPS ima 21, DS i SNS po 14, URS 11 a DSS 5). I demokrate i socijalisti kunu se da još uvek ni sami ne znaju ko će od njihovih na koje mesto, mada se nezvanično več kalkuliše sa nekim rešenjima.
CIRKUS U ZDRAVSTVENOM
Igor ANDONOV, potpredsednik Gradskog odbora DS kaže da ni u stranci još uvek ne znaju imena novih lokalnih funkcionera:
– Sigurno je, međutim, da će biti dosta promena. O imenima je još rano govoriti iz prostog razloga što sa partnerima iz SPS još uvek nismo dogovorili šta će kome pripasti – kaže zamenik gradonačelnika, koji će najverovatnije na tom mestu ostati i u narednom periodu.
Branimir STOJANČIĆ, dopredsednik vranjskih socijalista takođe tvrdi da u dosadašnjim razgovorima nije pomenuto ni jedno ime, „čak ni novog direktora Vodovoda“, javnog preduzeća koje je vodio njihov nedavno preminuli član SPS Stojan Dimčić:
– O kadrovima još uvek ne razgovaramo jer ne znamo šta će kome pripasti. Ali, i pored toga čaršija je počela da spekuliše pa tako, na primer, u Zdravstvenom centru već imamo pravi cirkus – kaže Stojančić.
Ukoliko se „nebo ne okrene“, SPS i DS će opet formirati vlast u Vranju, a redosled poteza je sledeći: zakonski rok za konstituisanje parlamenta je 9. jul, ali partneri najavljuju da će se to desiti mnogo ranije; posle verifikacije mandata odbornici biraju predsedništvo i gradonačelnika, koji imenuje članove Gradskog veća (GV). Sledi zatim kadrovanje u Gradskoj upravi i na kraju, prema najavama iz stranaka tek u avgustu, izbor novih direktora za koje glasaju odbornici.
Od 11 resora u GV, socijalisti drže pet, DS četiri a po jedno URS (Nela CVETKOVIĆ) i Nova Srbija (Mario DURMANIĆ). Njihova mesta podeliće DS i SPS, ali u ovim strankama tvrde kako još uvek ne znaju ko će biti novi ministri za ekologiju i komunalnu izgradnju:
U DS insistiraju na podeli lokalnih ministrstava po uzoru na republičke, sve radi lakše saradnje i lobiranja, tako da će verovatno Beograd diktirati formiranje lokalne vlade.
Što se predsedništva tiče, stvari su uglavnom poznate: Igor Andonov ostaje zamenik gradonačelnika Slobodan Stamenković, njegov partijski drug iz DS, predsednik Skupštine a Maja JOVIĆ, ukoliko to mesto ostane DS-u, načelnica Gradske uprave. Koga će socijalisti delegirati na pripadajuća mesta gradonačelnika i zamenika šefa parlamenta još uvek nije poznato, a prema rečima sagovornika odlično upućenog u problematiku, akcije Zorana ANTIĆA, lidera vranjskog SPS-a i jednog od „pretendenata na presto“, naglo su porasle poslednjih dana:
– Pored toga što je ostvario izuzetan izborni uspeh, njegova prednost u odnosu na protivkandidate (kao glavni se spominju Zoran KNEŽEVIĆ iz Elektrodistribucije i Siniša MITIĆ iz Simpa) je to što bolje od njih poznaje funkcionisanje administracije i uopšte političke scene. Izgleda da su u vrhu SPS prelomili da je Antić zato bolji kandidat. Stojčić je izgleda definitivno otpao i ide u poslanike. Nema ga više ni na protokolarnim skupovima gde je bio obavezan gost – kaže sagovornik Vranjskih.
LjUTI SOCIJALISTI
Spcijalisti i demokrate sa ukupno 35 odbornika mogu sami da formiraju vlast i gotovo je sigurno da će to i učiniti. Nekoliko odlično upućenih izvora Vranjskih, nezavisno jedan od drugog, kažu da Ujedinjeni regioni Srbije (URS) sada preko Dragomira Tomića iz Simpa lobiraju za parče vlasti. U kakvom su talu ova politička grupacija, Tomić i Simpo može se samo naslutiti, ali sva je prilika da socijalisti neće popustiti.
– Od svog dela vlasti SPS već mora da se odrekne u korist svojih partnera, Jedinstvene Srbije, PUPS-a i SDPS Rasima Ljajića. Socijalisti nisu spremni da daju više, naročito ne Urošu (Uroš Trajković, šef URS i direktor Zdravstvenog centra) i njegovoj ekipi. Stojančić i Zoran Antić, čvrsti su u ovom stavu. Ova dvojica posebno su ljuti na Uroša što je ovih dana pregovarao sa SNS i DSS, iako ove tri stranke sa 30 odbornika ne mogu da naprave većinu – kaže jedan od naših sagovornika.
Glavni plen, dakle, podeliće DS i SPS, stranke koje nakon četiri godine partnerstva žive kao jedno telo a dve duše.
Komrad ima oko 300 miliona godišnjeg prihoda, u Vodovod isto stižu velike donacije za zamenu starih vodovodnih cevi, a u najavi je i izgradnja vodovodne mreže sa Prvoneka do Bujanovca i Preševa. Sve su to razlozi zbog kojih će demokrate tražiti jednu od ovih firmi – kaže jedan od naših anonimnih izvora iz vlasti.
Demokrate su zauzvrat spremne da se odreknu većine javnih ustanova, ali će od socijalista pokušati da preuzmu Predškolsku, koju tradicionalno vode SPS kadrovi:
– I ovde je slična priča. Predškolska ustanova je zdrava firma koja godišnje prihoduje oko 70 miliona dinara, a zaposleni u njoj plate primaju iz budžeta – objašnjava isti sagovornik.
Jedan od naših sagovornika kaže da demokrate već imaju ljude spremne da zauzmu rukovodeća mesta u ZC i Apoteci:
– Kao glavni kandidat za direktora Apoteke figurira Valerija RISTEVSKA, koja se ranija već nalazila na toj funkciji. Za mesto direktora ZC ima nekoliko kandidata. Slobodan Stamenković je kao lekar već izrazio želju da se vrati profesiji. On će svakako biti najpre reizabran za predsednika Skupštine, a ukoliko se kasnije vrati u ZC zameniće ga neko iz stranke. Osim njega, spominju se imena doktora Radeta RISTIĆA i iz drugog plana Slobodana PEJIĆA – kaže sagovornik Vranjskih.
U tom slučaju bi, prema njegovim rečima, Dom zdravlja preuzeli socijalisti a kao najozbiljniji kandidat za direktora slovi pedijatar Nenad MLADENOVIĆ, aktuelni član Gradskog veća zadužen za zdravstvo. Ukoliko, međutim, ZC pripadne socijalistima, direktor možda postane Dušan Aleksić, direktor Bolnice.
Pod okriljem lokalne samouprave radi osam javnih predueća i 13 ustanova, a posebno interesovanje među partnerima vlada za rukovođenje Direkcijom za razvoj i izgradnju. U DS se nadaju da će ona i dalje ostati pod njihovom kontrolom, uz male izmene na vrhu:
novi direktor biće Aleksandar TRAJKOVIĆ, aktuelni zamenik Dragana STOJKOVIĆA. To je gotova stvar – tvrdi izvor Vranjskih.
Što se, pak, tiče Novog doma, preduzeća čiji je direktor Goran PETROVIĆ nedavno isključen iz Demokratske stranke, rukovođenje firmom preuzeće neko od njegovih zamenika:
– Goran sigurno više neće biti direktor ako ova firma ostane DS-u. U stranci ne razmišljaju mnogo o njegovom nasledniku i verovatno će na to mesto doći Slavko NIKOLIĆ, Petrovićev zamenik, koji je već obavljao funkciju generalnog do 2008, kada je bio član DSS.
PROCENTI
Za dva javna preduzeća, koja i dalje vode ljudi iz URS (Dragan JANjIĆ, Skijalište Besna kobila) i Nove Srbije (Nebojša STOJANOVIĆ, Uprava Banje) demokrate nisu preterano zainteresovane. Prema nekim vrlo ozbiljnim najavama, Upravu Banje preuzeće DS a Besnu kobilu SPS..
U Radio televiziji Vranje demokrate će pokušati da naprave rokadu pa da njihov čovek bude direktor a da socijalisti daju glavnog i odgovornog urednika. Međutim, ako do toga dođe demokrate će, kako kažu naši izvori iz te stranke, rešenje pronaći najpre u Ljubici ZDRAVKOVIĆ Džonov, aktuelnoj glodurki, obzirom da Nela DIMITRIJEVIĆ, urednica radija i takođe funkcionerka DS nije zainteresovana za to, već za „neko mesto u Gradskoj upravi“ koje ima veze sa njenom strukom.
– Svi direktori u firmama i ustanovama iz URS i NS sigurno idu sa tih mesta. Zameniće ih kadrovi SPS i DS – kažu sagovornici Vranjskih.
(KOMPLETAN TEKST PROČITAJTE U ŠTAMPANOM IZDANjU)
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.