Neravnopravna borba



Da imamo ne znam koliko miliona, ne bismo platili ni jedan glas

Ako URS drži Zdravstveni centar gde je zaposleno 2.000 ljudi, gde je po našim informacijama bila pripremljena hrpa rešenja o zapošljavanju, onda to govori o mehanizmu kojim su se koristili



 

Da imamo ne znam koliko miliona, ne bismo platili ni jedan glasZa većinu analitičara najveći gubitnik ovih izbora je Srpska radikalna stranka koja je na republičkom nivou pala ispod cenzusa. Neuspeh je vidljiv i na lokalnom nivou, jer Šešeljevi saborci nisu uspeli da se domognu Gradske skupštine iako su pre četiri godine ovde osvojili najveći broj glasova.

– Rezultati su iznenađujući za Srpsku radikalnu stranku ako znamo da je narod rekao da želi promene, da je nezadovoljan politikom koju je vlast vodila u protekle četiri godine. Međutim, ponosan sam na SRS i naše ljude koji su podneli teret kampanje na leđima. Jedini smo mi radili maksimalno pošteno i dosledno, kaže predsednik GO SRS Stefan Dutina.

PARE

Vranjske: Zbog čega niste prešli cenzus?

Dutina: – Više je razloga, a na prom mestu je neravnopravna borba u finansijskom smislu. Mi nemamo sredstava, ali i da imamo ne znam koliko miliona, ne bismo platili ni jedan glas, kao neke druge stranke na teritoriji Vranja. Naši ljudi su radili iz entuzijazma, pomagali iz svog džepa koliko su mogli, a jedina pomoć centrale je bila u plaćanju zakupa prostorija za tribine i u propagandnom materijalu. I da se sutra dese izbori, mi bismo ponovo na isti način radili kampanju.

Koliko su potrošile stranke koje su dobro prošle na lokalnim izborima?

– Nemam detaljne informacije o tome, ali ako je na dan izbora u blizini jednog biračkog mesta uhvaćen čovek sa milion dinara, onda je jasno o kakvim se ciframa radi.

Da li je to informacija policije?

– Policijska uprava nije opovrgla tu informaciju, ali nije dala ni zvaničnu izjavu, a moraće. Mislim da je u toku izbornog dana ceo grad znao šta se radi i kako neke stranke funkcionišu. Najveći problem je što to nisu pare stranke, nego poreskih obveznika. Zato mislim da je ovo bila najprljavija kampanja do sada.

Kako objašnjavate uspeh URS-a na lokalnim izborima? Da li je on posledica finansijske moći?

– Ubeđen sam da su u pitanju pare, odnosno demonstracija sile. Ako drže Zdravstveni centar gde je zaposleno 2.000 ljudi, gde je po našim informacijama bila pripremljena hrpa rešenja o zapošljavanju, onda to govori o mehanizmu kojim su se koristili tokom kampanje i na dan izbora. Što se URS-a tiče, imate i disproporcije u rezultatima: na parlamentarnim i predsedničkim izborima su na nekim biračkim mestima dobijali desetostruko manji broj glasova nego na lokalnim. Daću vam još jedan primer, sa biračkog mesta na Radničkom univerzitetu: tamo je iza paravana stajao čovek koji je govorio ljudima da zaokruže URS. Reagovali su članovi Biračkog odbora i pozvali predstavnike Izborne komisije koji su došli i utvrdili da je bilo toga. Onda su tog čoveka bukvalno izneli sa biračkog mesta. To pokazuje koliko je bila prljava kampanja. Nekada se sve to radilo tajno, ispod žita, a sada je sve otvoreno, što pokazuje kakvo je stanje u državi.

BRAŠNO

Bilo je informacija da je deljeno i brašno, kao devedesetih. Imate li neka saznanja o tome?

– Da, ljudima su stizale sms poruke u kojima im je nuđeno brašno. Toga je sigurno bilo u selu Gornje Trebešinje. Imamo informaciju da je deljeno na sam dan izbora. Kada su predstavnici stranaka pre izbora bili na sastanku u Policijskoj upravi, neki su predočili da će se to desiti. Bilo je saznanja da će u selu Donje Trebešinje biti neki čovek koji će na 50 metara od biračkog mesta davati novac svakome ko izađe i glasa za jednu političku partiju. Sve to je rečeno načelniku policije, ali nešto nije urađeno kako treba, pa su se takve stvari događale tokom celog izbornog dana.

Kako je SPS uspeo da dobije 50 odsto više glasova nego 2008?

– I to je takođe iznenađenje, ali oni imaju javna preduzeća, gigante, što je donelo povećan broj glasača. Ne ulazim u to kako su radili, jer nemam dokaze. Ali, ako je narod tako odlučio, SRS neće imati problem da prizna pobedu ili poraz bilo koje stranke na svim nivoima. Nezadovoljni smo u svakom slučaju.

Podneli ste dva prigovora: jedan se odnosi na čoveka kod kojeg je navodno pronađena veća suma novca namenjenog za kupovinu glasova, a drugi na člana URS-a koji je na biračkom mestu sugerisao ljudima za koga da glasaju. Da li ste zabeležili još neke nepravilnosti?

– Na biračkim mestima 23, 24 i 25 u Osnovnoj školi „Dositej Obradović“ članovi biračkih odbora na sva tri biračka mesta prijavili su da neka lica iz URS dovoze ljude kolima – golf 3, reno laguna, jugo – i da im nude novac. Takođe veliki propusti su napravljeni u naselju Palestina odakle je preko 150 birača „prebačeno“ na glasanje u Vrtogoš, a zna se da je to naselje tradicionalno vezno za SRS.

Šta se dogodilo sa prigovorima koje ste podneli?

– Uopšte ih nisu stavili na glasanje u Gradskoj izbornoj komisiji, tako da će pravni timovi SRS i NS, koja je takođe uložila prigovore, pravdu potražiti na sudu.

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar