,
,
Zaposleni u Medicinskoj školi morali su krpama, kofama i koritima da sakupljaju vodu koja je curila sa plafona na nekoliko mesta. Niko ne želi da prejudicira bilo čiju krivicu za prokišnjavanje limenog krova škole koja funkcioniše tek dve godine i čija je izgradnja koštala oko šest miliona evra
Poboljšanje vremenskih prilika, praćeno porastom temperature i topljenjem velike količine snega, vratilo je profesore i đake sa prinudnog odmora nazad u školske klupe i kabinete, ali i prizvalo neke nove, neplanirane probleme. Naime, sa početkom nastave, zaposleni u vranjskoj Medicinskoj školi morali su krpama, kofama i koritima da sakupljaju vodu koja je curila sa plafona na drugom spratu u ovoj zgradi. Možda to i ne bi došlo kao iznenađenje, da se recimo radi o vranjskoj Gimnaziji koja, u odveć lošem stanju i ogoljene fasade, i dalje čeka na rekonstrukciju vrednu 86 miliona dinara. Ne, ovde se radi o zgradi koja funkcioniše nešto više od dve godine, čija je izgradnja koštala oko šest miliona evra, a finansirana sredstvima Evropske investicione banke, Ministarstva prosvete i nauke i grada Vranja.
POPLAVA U KABINETU ZA INFORMATIKU
Direktorka medicinske škole Gordana JOVANOVIĆ potvrđuje tačnost ove informacije, ali i napominje da se radi o trima prostorijama koje ni na koji način ne ugrožavaju bezbednost učenika i ne ometaju izvođenje nastave
– Kada sam došla u školu, u ponedeljak 20. februara, oko sedam časova, zatekla sam kurire koji su sakupljali vodu u kofama i koritima. Odmah sam obišla sve učionice kako bih videla u kakvom se stanju one nalaze, ali tamo nije bilo prokišnjavanja. Curilo je samo u hodniku naspram moje kancelarije, u kancelariji za profesore i blizu vrata u kabinetu za informatiku – kaže Jovanovićeva, koja je o svemu obavestili nadležne.
– Curilo je sa plafona tri dana, ali najgore je bilo u utorak. Saradnja sa kuririma je izuzetna i učinili smo sve što je bilo do nas da to nekako saniramo i izbegnemo eventualna oštećenja opreme i inventara. Obavestila sam resorno ministarstvo u Vranju i lokalnog savetnika koji nam je rekao da treba da se utvrdi šteta. Budući da mi ne možemo da vršimo procenu nastale štete, obratili smo se Kriznom štabu – rekla je direktorka.
IZVODjAČ RADOVA ĆUTI
Izgradnju objekta realizovalo je građevinsko preduzeće „ Zlatibor- gradnja Beograd“. Iz te firme nam je rečeno da će se neko od ovlašćenih lica javiti i odgovoriti pitanja koja imamo, što nisu učinili, kao što nisu ni odgovorili na pitanja uredno poslata mejlom. Između ostalog, hteli smo da saznamo i da li je bilo pritužbi na prokišnjave u Osnovnoj školi koju su gradili u Zemunu a koja je, po izgledu sa slika sa njihovog zvaničnog sajta, identična vranjskoj medicinskoj.
Inače, Gradsko veće (GV) donelo je rešenje o formiranju komisije za procenu štete na objektima usled obilnih snežnih padavina, kojoj su za tri dana rada pristigla oko 165 zahteva. Predsednik te komisije, Zoran PETROVIĆ, kaže da u evidenciji postoji zahtev Medicinske škole da će oni na njega i odgovoriti.
– Komisija bi trebalo da sačini zapisnik o vrsti, uzroku i visini nastale štete, i da podnese predlog Gradskom veću o visini i načinu pružanju pomoći – kaže Petrović.
E sada, Komisija procenjuje štetu na građevinskim objektima u privatnoj svojini, a kako škola nije privatana svojina, zanimalo nas je kako će se rešiti njen zahtev.
– Stav Komisije je da prilikom procene štete prvenstvo imaju objekti sa građevisnkom dozvolom i biće traženo da se na licu mesta dokumentuje vlasništvo nad objektom. Sada, za škole i mesne zajednice će nas verovatno neko obavestiti iz Gradskog veća, kako bi i to uzeli u obzir. Mi imamo obavezu da dokumentaciju dostavimo Gradskom veću, a da li će oni da plate celokupan iznos ili neki procenat, to je na njima – rekao je Petrović.
MALI MALER
Ministarstvo prosvete i nauke uputilo je dopis svim školama da prijave štetu izazvanu snežnim padavinama i za to predvidelo rok od pet dana. Jovanovićeva kaže da je poslala fotografije kao dokaz o oštećenju uz napomenu da će procena biti naknadno dostavljena kako taj rok ne bi bio probijen. Za sada niko ne želi da prejudicira bilo čiju krivicu za prokišnjavanje limenog krova škole koja ima 18 odeljenja sa 586 đaka, a na čijem je otvaranju bio prisutan i zamenik ambasadora Velike Britanije u Srbiji Deivid Mek Farlein.
– Možemo o tome da pričamo kada komisija odradi svoj deo posla, da se vidi da li je nešto pomerano na krovu, da li nešto nije dobro urađeno. Ne možemo mi da tražimo ko je kriv – kategorična je Jovanovićeva i dodaje da je najverovatnije uzrok obilan sneg koji je padao proteklih nedelja.
Dragan ILIĆ, član GV zadužen za obrazovanje kaže da je teško razumeti ovakvu situaciju, ali…
– Nije to tako drastično, maler je mali, a da li je uzrok svemu tome ravan krov, ja to ne mogu da definišem. Moja procena ne može da bude validna, ali bi trebalo da postoje određene garancije koje daje izvođač. Razmotrićemo stanje stvari, pa ćemo videti koga da zovemo – rekao je Ilić.
(KOMPLETAN TEKST PROČITAJTE U ŠTAMPANOM IZDANjU)
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.