,
Po tome, mogli bi oni i spomenik Borin iz Gradskog parka da odnesu na svoj feud, Pribojčićevu kuću. Pa ni jedna institucija, poput gimnazije, biblioteke, pozorišta, Ulice Bore Stankovića, više ne bi smela da nosi njegovo ime
– Već dve godine – kaže Zoran Najdić, član Gradskog veća (GV) za kulturu – suočeni smo sa medijskom hajkom koju urednik Književne zajednice Miroslav Cera Mihailović (MCM) vodi protiv članova GV, gradonačelnika Vranja, a od skora su tom medijskom linču izloženi i članovi Organizacionog odbora, članovi žirija i umetničkog saveta, kao i sami učesnici prošlogodišnje manifestacije. Veoma smo blizu odluke da se naziv manifestacije promeni i da Grad nastavi sa tradicijom održavanja, s obzirom da smo suočeni sa nizom falsifikata, i da je delovanjem MCM bitno urušen ugled ove manifestacije, koju Vranje neguje 45 godina.
– Zahtevamo – kaže se pak u dopisu KZ, upućenom Skupštini Grada Vranja – da smeni Zorana Najdića, Branimira Stojančića, Miroljuba Stojčića, Igora Andonova i sve one koji su imali udela u organizovanju nelegitimne paralelne manifestacije „Borina nedelja“, čime su prekršili zakon i prekoračili ovlašćenja koja podrazumevaju funkcije na kojima se nalaze. Time su, pribavljajući ličnu korist i štiteći interese svojih stranaka naneli višestruku, nenadknadivu štetu građanima – poreskim obveznicima Vranja, ne samo materijalnu, već etičku i moralnu, povredivši im ugled i čast.
Tako se u Vranju nastavlja prošlogodišnji kulturološki skandal, organizacija dve „Borine nedelje“, kao da slavimo ne Boru Stankovića, nego egzotično ostrvo Bora Bora.
PRAVILNIK, PRAVILNIK, PRAVILNIK
Naime, Grad Vranje raspisao je konkurs za književnu nagradu „Bora Stanković“, i pored presude Višeg suda u Vranju kojom se Gradu Vranju zabranjuje organizacija „Borine nedelje“ i dodela nagrade „Bora Stanković“. Takođe, Grad je, preko pravobranilaštva, podneo krivičnu prijavu protiv Miroslava Cere Mihailovića zbog krivičnog dela falsifikovanja.
– Čim je MCM – kaže Najdić – saznao za prijavu, sačinio je novi dokument – „pravilnik“ , za koji takođe postoji osnovana sumnja da je falsifikat, pa je Gradsko pravobranilaštvo podnelo dopunu krivične prijave za falsifikovanje službene isprave, Policijskoj upravi i Osnovnom tužilaštvu u Vranju.
U prijavi se navodi da se u overenim kopijama „pravilnika“ u članu 2. navodi da će nagrada biti u iznosu koji ne može biti manji od 1.000 EKIJA. Obračunska jedinica EKI uvedena je tek 1. januara 1993. godine i to samo kao međusobni odnos kurseva valuta tada Evropske monetarne unije do uvođenja evra 1996. godine kao valute sa određenom vrednošću.
Mihailović, međutim, odgovara:
– Ne treba biti ekonomski stručnjak – navodi se na sajtu RTV – kada i analfabete znaju da je EKI, kao evropska valuta, uvedena još marta 1979. godine, a da je već od 1. januara 1981. zamenio sve obračunske jedinice u Evropskoj zajednici.
No, na šta se konkretno odnosi dopuna krivične prijave za falsifikat MCM-a?
– Sam dokument, kao i onaj prvi – kaže Najdić – izgleda vrlo problematično. Urađen je na savremenom papiru sa više tehničkih intervencija (laserski štampač, grafička presa, kucaća mašina, pečat, potpis MCM), koje navode na sumnju u verodostojnost. Zbog svega navedenog zatražili smo od PU pokretanje istrage u cilju utvrđivanja originalnosti ove službene isprave. Postojanje bilo kog dokumenta koji bi potkrepio tvrdnje Mihailovića da je udruženje Književna zajednica „Borisav Stanković“ tvorac ideje o istoimenoj nagradi, jednostavno nije moguće iz razloga što grad Vranje poseduje autentičnu dokumentaciju koja se tiče književne nagrade kao i manifestacije „Borina nedelja“, čiji je Grad Vranje osnivač.
A šta je sa pravilnicima, kojima se, između ostalog, sud rukovodio u donošenju odluke da se manifestacija, koja nosi ime „pesnika staroga Vranja“, dodeli neformalnom udruženju građana? Po tome, mogli bi oni i spomenik Borin iz Gradskog parka da odnesu na svoj feud, Pribojčićevu kuću. Pa ni jedna institucija, poput gimnazije, biblioteke, pozorišta, Ulice Bore Stankovića, više ne bi smela da nosi njegovo ime?
Do sada pravilnika ima, i slovima, tri. I sva tri su potpisana od strane MCM. Dva, prvi i teći, pečatirani su murom Književne zajednice, ali onaj drugi, srednji, pečatom na kome, oko Borinog „staračkog“ portreta, lepo piše „Borina nedelja“. Šta je ovde original, a šta falsifikat?
SEKTA KZ
Ništa tu ne treba, osim „malih, sivih ćelija“. Naime, zašto bi Književna zajednica sastavljala Pravilnik o dodeli nagrade „Borisav Stanković“ 1991, kada njen urednik, u ime Odbora Borine nedelje, posle godinu dana potpisuje Pravilnik o dodeli nagrade za književnost „Borisav Stanković“? A onda se pojavljuje i treći Pravilnik! Koliko to, dođavola, ima pravilnika, koliko Borisava, i koliko Miroslava?! Kao da su se klonirali! Daj da nagradu i manifestaciju nazovemo – „Borini Pravilnici“!
No, krucijalno je pitanje, ko MCM-u i dalje omogućava „kovanje lažnog novca“, prisvajanje manifestacije koja svojim značajem obeležava Vranje, a ovakvim skandalima ga žigoše?
I tako se, izgleda, politika ponovo umešala u ono gde joj mesto nije. „Da se Vlasi ne dosete“, socijalisti se distanciraju od čitave priče, putem izjave na open deju SPS-a, i to lično predsednika GO SPS, Zorana Antića, „neka to sud reši“, što je očigledna distanca od „Borine nedelje“, a oni su (kao) koalicioni partneri.
– Što se tiče izjave Zorana Antića na danu za medije SPS-a – kaže Najdić – verovatno postoje neke političke strategije, ali mislim da je teško izvući političku korist iz ove situacije, pogotovo posle medijske histerije koje ovo udruženje, KZ, sprovodi. Podsećam da je odluku o tome da Grad organizuje „Borinu nedelju“ donelo Gradsko veće u kome sede i socijalisti. DSS u miraz donosi SPS-u KZ i Ceru. Kažu, nikada nisu dirigovali partijskom politikom u svim sferama društva, pa i u kulturi. Da je tako, kao što kaže Antić, onda nam se ne bi desio ni Miroslav Cera Mihailović.
Šta bi na ovo rekao Bora? Onu Mitketovu repliku, koju svaki ozbiljniji dramaturg izbacuje iz teksta: „A zašto se, more, ja ne utepam“?
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.