,
,
,
Poslednji popis je pokazao da u Bujanovcu Srba i Roma zajedno ima 18.851. Mi imamo neoborive dokaze da u opštini danas živi 11.923 Albanaca. Dakle, tvrdimo da je njih 39, a nas i Roma 61 odsto – kažu iz ove organizacije
PROMOCIJA MEDjUETNIČKOG DIJALOGA NA JUGU SRBIJE (21)
Pet dana pre Nove 2012. godine, jedno oštro intonirano pismo, iz Bujanovca je upućeno Borisu Tadiću, Mirku Cvetkoviću, Slavici Djukić Dejanović, Ivici Dačiću, Jovanu Krkobabiću, Milanu Markoviću, Draganu Vukmiroviću i predsednicima svih parlamentarnih stranaka u Skupštini Srbije. U ime Srpskog narodnog veća iz Bujanovca (SNV), uz dosta podataka, brojki, tabela… predsednik dr Mile Stojanović traži pomoć od šefa države, predsednika Vlade, predsednice Skupštine, dvojice potpredsednika Vlade, predsednika Koordinacionog tela za jug Srbije i lidera stranaka. U ime bujanovačkih Srba, posebno i ime 7.000 potpisnika peticije, dr Stojanović, u Bujanovcu poznat po nadimku „Meklaud“, traži:
– da se popis stanovništva i nekretnina 2002. godine, proglasi nevažećim;
– da se odgovorni za propuste u organizaciji popisa pravosudno procesuiraju;
– da država svojim mehanizmima i autoritetom sačini spisak-popis broja stanovnika;
– da država na osnovu popisa sačini biračke spiskove za predstojeće lokalne izbore;
– da se na svim biračkim mestima obezbede neutralni međunarodni posmatrači, i
– da se iz svih dokumenata izbriše izmišljeni provokativni toponim „Preševska dolina“ jer je Bujanovac bio i ostaje u Vranjskoj kotlini.
KO JE U SNV
Srpsko narodno veće (SNV) je nastalo 3. juna 2011. godine, udruživanjem Pokreta za Buanovac, Zavičajnog kluba Bujanovčana iz Beograda i Odbora za ljudska prava iz Bujanovca. SNV se zalaže za podelu Bujanovca po već postojećoj etničkoj i katastarskoj liniji na Srpski i Albanski Bujanovac. Negovi predstavnici su Mile dr Stojanović – Meklaud, Svetislav Veličković – Cecko, Aleksandar Popović i Ranđel Veljković.
Miodragu Milkoviću, direktoru Veterinarske stanice poznato je da tu družinu penzionera predvode Ranđel Veljković iz Bujanovca i Aleksandar Popović iz Beograda.
– Prvi je kao večiti političar doveo Bujanovac tu gde jeste, a drugi je prodao ovde sve pa mu se u toplom domu u Beogradu javila nostalgija. Tako on sada iz Beograda štiti Srbe u Bujanovcu i jadikuje nad našom sudbinom.Dakle, ova družina sada muti i onako mutnu vodu. Mislim da su oni opasnost samo za mali broj lakovernih Srba u Bujanovcu – smatra Milković.
Nagip Arifi, zamenik predsednika opštine navodi da Srpsko narodno veće, kako sebe zove ta družina, jeste jedna marginalna grupa kakvih ima svaka sredina.
– Svojim ukupnim delovanjem i načinom na koji to radi, ta grupa ne zaslužuje pažnju građana Bujanovca pa se zato tom grupom i ne treba baviti. Pustimo ih pošto ni oni ne znaju šta im je cilj – kaže Arifi.
Boban Pavlović, predsednik OO DS priznaje da o SNV ne zna gotovo ništa.
– Od kako sam u stranci, sa tom grupom koja sebe zove Srpsko narodno veće nisam imao nikakve kontakte da bi sada komentarisao njihovo delovanje – zaključuje Pavlović.
ALBANACA JE 39 ODSTO
– Sve počinje velikom krađom prilikom popisa 2002 godine. Tada je organizaciono i institucionalno pripremljen teren za veliki popisni falsifikat, čemu je pogodovalo ponašanje nekim međunarodnih subjekata, a pre svega ambasade SAD i tadašnjeg ambasadora Vilijama Montgomerija – kaže Mile Stojanović, predsednik SNV.
On takođe kaže da je to bio čin smišljene političke i nacionalne diskriminacije u kojoj je učestvovalo više subjekata. Lažnim podacima je „utvrđeno“ da je Bujanovcu tada navodno živelo 54,69 odsto Albanaca i samo 34,14 odsto Srba. Time je Srbima naneta neprocenljiva šteta sa dalekosežnim posledicama.
– Poslednji popis je pokazao da u Bujanovcu Srba i Roma zajedno ima 18.851. Mi imamo neoborive dokaze da u opštini danas živi 11.923 Albanca i Albanki. Dakle, tvrdimo da je Albanaca 39, a nas i Roma 61 odsto. Tražimo od države da to proveri i to je sve – ističu sagovornici „Vranjskih“
Profesor Svetislav Veličković, potpredsednik SNV, dodaje da su Albanci tada napravili takvu montažu popisa za koju danas treba mnogo pameti i matematike da bio se ona ispravila. On zato tvrdi da Albanci nisu izašli na popis jer nisu smeli, jer više nisu imali mogli da pokažu rezultate ni približne onim iz 2002. godine.
– To je jednostavno danas nemoguće ispraviti. I tu leži odgovor na pitanje zašto su se, do zla Boga razjedinjeni albanski lideri u Bujanovcu i Preševu, svi do jednog, udružili i predložili svojim sunarodnicima da se bojkotuje poslednji popis. Pa morali su bojkotovati jer je danas nemoguće ponovo napraviti takvu krađu – objašnjava Veličković.
– Dakle, tvrdimo i ostajemo pri tome: Srbi su u Bujanovcu većinsko stanovništvo, čije se kuće, imanja i imovina, nalaze na 65 odsto teritorije opštine Bujanovac. Ovo je trenutak kada država svojim merama mora zaustaviti proces albanizacije Bujanovca – dodaje koordinator SNV Ranđel Veljković.
On podseća da se celog radnog veka u Bujanovcu borio za održive nacionalne odnose i ekonomski razvoj ove siromašne opštine, a ipak je dočekao da ga nazivaju srpskim nacionalistom.
Aleksandar Popović, potpredsednik SNV i predsednik Zavičajnog kluba Bujanovčana u Beogradu, kaže da je situacija ozbiljna i da je krajnje vreme da se u Narodnoj skupštini otvori parlamentarna rasprava o stanju na jugu Srbije.
ŠAIP KAMBERI: PODACI GOVORE DRUKČIJE
Predsednik opštine Bujanovac Šaip Kamberi kaže da želi da ukažen na nekoliko važnih momenata i nekoliko važnih podataka bitnih za ovu temu.
1. Šta god ko mislio, svuda oko nas su primeri da je i dalje na sceni diskriminacija Albanaca u ove dve opštine, koja je počela je devedesetih godina po instrukcijama režima Slobodana Miloševića.
2. Srbi danas u Bujanovcu nisu na bilo koji način diskriminisani. Naprotiv, oni i dalje uživaju veća prava od Albanaca.
3. Prema popisu iz 2002. godine, stoje podaci da je tada oko 13.000 Albanaca – građana Preševa i 11.000 iz Bujanovca, privremeno živelo u inostranstvu.
4. U lokalnoj vlasti i opštinskim službama u Bujanovcu, ima 790 zaposlenih. Od toga je 506 Srba, 242 Albanca i 35 Roma.
5. U državnim institucijama sa policijom, u Bujanovcu rade 764 lica. Od toga je Srba 597, Albanaca 160 i Roma 4.
– Znate, ništa se danas ne može trajno sakriti. Vidite, primer sela Veliki Trnovac koje Albanci po mnogo čemu uzimaju kao parametar. Tamo su, 2002. godine „utvrdili“ da selo ima 1.448 domaćinstava. Mi danas u SNV legitimnim primerima tvrdimo da je taj broj manji za 522 domaćinstva.
Na pitanje koji su to „legitimni primeri“ Trajković i Veličković nabrajaju da su to: računi za struju, telefon, vodu, kanalizaciju, overene zdravstvene knjižice, broj učenika u školama, natalitet.
GOLA OTIMAČINA
Sagovornici tvrde da je tim dokazima tačno utvrđeno koliko koje selo ima stanovnika i koliko je to u odnosu na montirani popis iz 2002. godine. Tako danas selo Biljača ima 1.110, a navodno je imalo 2.019, Samoljica 485 (883), Letovica 616 (1.121), Končulj 714 (1.299), Lučane 603 (1.092), Turija 222 (401),Dobrosin 405 (737), Breznica 467 (1.376), Veliki Trnovac 4.350 (6.798) itd.
– Tako su, korak po korak, albanski separatisti u svom projektu sada stigli do naziva ulica i trgova. Oni su ovim primerom, a posebno licemerstvom i prljavom taktikom, pokazali da njihovi apetiti nemaju granice i da ne prezaju ni od čega i da je na sceni gola otimačina. Utoliko pre država mora da pred ovim činjenicama otvori oči – kaže na kraju Svetislav Veličković, potpredsednik Srpskog narodnog veće u Bujanovcu.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.